Joomla ServiceBest Web HostingWeb Hosting
Start

Pałac w Łochowie przeżywa drugą młodość

Tygodnik Siedlecki
lo-palac1_2008_03_12_10_23_54.jpgHotel z widokiem na historię
Pałac w Łochowie odzyskuje dawną świetność. Dwustuletni zabytek stał się centrum konferencyjno-wypoczynkowym. Choć w pałacu trwa jeszcze remont, a uroczyste otwarcie przewidziano dopiero latem, już teraz centrum przyjmuje pierwszych gości.
Na pałacowym dziedzińcu, jeszcze kilka lat temu zarośniętym gąszczem dziczejących krzaków, teraz oczyszczonym i przestronnym, stoi XIX-wieczna figurka Matki Boskiej. Także dla niej nadeszły lepsze czasy. Troskliwie odnowiona przez fachowych konserwatorów, powróciła do swojej pierwotnej postaci. Przez dziesięciolecia kamienną rzeźbę „upiększano” kolejnymi warstwami farby. Teraz wita gości, prezentując swoje delikatne, naturalne piękno. Kartka z napisem „Recepcja”, wetknięta za szybę budynku po lewej stronie, kieruje odwiedzających na wybrukowany dziedziniec dawnej wozowni i stajni. Ta część zespołu pałacowego, pomysłowo przekształcona w hotel, już jest otwarta dla gości. Podobnie jak dawna pałacowa kuchnia, gdzie znalazły się restauracja i sala balowa. We wnętrzach pałacu trwają jeszcze prace wykończeniowe. Hałasują betoniarki, murarskie szpachle drapią ściany, a pędzle kładą kolor w apartamentach na piętrze. Wkrótce na dziedzińcu zazieleni się młoda trawa. Tu i tam panuje jeszcze prowizorka. Z każdym tygodniem Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe „Pałac Łochów” jest coraz bliższe jednak kształtu, zamierzonego przez nowego właściciela.
Hrabia Hornowski Pałac w Łochowie pobudowano na początku XIX wieku. Pierwszym jego właścicielem był hrabia Hornowski, wuj Cypriana Norwida. W 1875 r. Honorowski przekazał majątek swemu zięciowi, mężowi córki Stefanii, Medardowi Downarowiczowi. Pałac wtedy rozbudowano, nadbudowując boczne skrzydła. Dobudowano także trzy murowane budynki folwarczne. Kilka lat później łochowski pałac ponownie zmienił właściciela. W 1882 r. Downarowicz sprzedał dobra łochowskie Zdzisławowi hr. Zamojskiemu. Nowy właściciel okazał się dobrym gospodarzem i powszechnie szanowanym człowiekiem. Dobrze zapisał się w pamięci okolicznych mieszkańców i znacznie powiększył łochowskie dobra. Później majątek przeszedł w ręce córki hrabiego, Elżbiety Zamojskiej. - W czasie I wojny światowej Elżbieta była sanitariuszką-ochotniczką w szpitalu w Odessie. Poznała tam wybrańca swojego serca, rotmistrza kawalerii, Eryka Kurnatowskiego i wyszła za niego za mąż. Słynął on z zamiłowania do koni. Między innymi tym zaimponował swojemu teściowi, hrabiemu Zamojskiemu, który także kochał konie – opowiada Maryla Wróblewska, dyrektor Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego w Łochowie.
Stajnia Łochów
Zięć gospodarnego hrabiego Zamojskiego okazał się utracjuszem. - Niedbały o gospodarkę, rozrzutny, pędził hulaszczy żywot najczęściej za granicą – we Francji, Belgii, Włoszech, a wszędzie szastał pieniędzmi i przegrywał w karty spore sumy. Często bywał w kasynie gry w Monte Carlo, „zarabiając” na opinię o swoich niezmiernych bogactwach i wielkości. W Łańcucie na odjednym, ustawionej szpalerem licznej służbie pałacowej wręczył na odjezdne po 20 zł napiwku, na co poszło rozmienionych 500 zł. (W tych czasach wiele pensji urzędniczych tylko nieznacznie przekraczało 100 zł miesięcznie.) Nawet tak wielkie majętności jak Zamoyskich nie mogły nastarczyć tym wydatkom – opisuje utracjuszostwo Eryka Kurnatowskiego Stanisław Sęczyk w swojej „Historii Łochowa i okolic”. Przedwojenny właściciel Łochowa zapisał się jednak złotymi zgłoskami w kronikach polskiego sportu jeździeckiego: należąca do niego stajnia „Łochów” w latach międzywojennych była jedną z najlepszych w Polsce.
Za komuny
Spisana kilka lat temu „Historii Łochowa i okolic” Stanisława Sęczyka (pod redakcją Tadeusza Krupy) ostatnie półwiecze pałacu podsumowuje krótko: „Po wkroczeniu wojsk radzieckich (14 sierpnia 1944 roku) zaczęły obowiązywać nowe prawa, które przewróciły dawny porządek gospodarczy kraju. Ziemia Kurnatowskich, przeszła na własność państwa (…). W opuszczonym pałacu zamieszkało kilkanaście rodzin, głównie dawnej służby – użytkowników nieodpowiedzialnych za stan niszczejącego budynku. Obecnie niektórzy potomkowie z tych rodzin zamieszkują tu nadal. Tylko patrzeć, jak stropy zaczną im się walić na głowę. Potencjalni przyszli nabywcy tego obiektu (z kilkuhektarowym parkiem) nie bardzo kwapią się go kupić, nie chcąc mieć kłopotów z zasiedziałymi tu od lat lokatorami”. 
Nowy właściciel
W latach 90. łochowski samorząd starał się sprzedać pałac. Chętny znalazł się dopiero w 2003 r. 13-hektarową nieruchomość z pałacem i zabudowaniami gospodarczymi kupiła siedlecka firma Arche. Nowy właściciel energicznie zabrał się do modernizacji niszczejącego zespołu pałacowo-parkowego. W czasie odbudowy nie obyło się bez niespodzianek. Okazało się, że nadbudowana ściana pałacowego piętra trzymała się tylko na drewnianej, obmurowanej belce. – Zaskakujące, że wytrzymała tyle czasu – dziwią się budowlańcy. Konserwator zabytków zgodził się na rozbiórkę pałacowej kuchni: z budynku zostały tylko trzy surowe ściany, bo dach zapadł się dawno temu. Kuchnia jednak ocalała. Co więcej – stała się pierwszym budynkiem, który przywrócono do dawnej świetności. W jej wnętrzu mieszczą się obecnie restauracja i sala balowa. To właśnie tam odbyła się pierwsza w odrestaurowanym zespole pałacowym impreza. Nieoficjalna, ale szampańska – hucznie powitano nowy 2008 rok.
Styl swojski
Wozownia i stajnia, których wnętrza przekształcono na hotelowe pokoje, po części zachowały swój surowy klimat. Niewygładzone tynki, proste meble, zamiast szafy na rzeczy – wnęka za zasłonką. Zamiast tapczaników - drewniane i żelazne łóżka. I żadnego telewizora! Goście są zachwyceni taką odmianą. Lśniących hoteli widzieli aż za dużo. Takiego - jeszcze nie. Nad schodami prowadzącymi na piętro zawisła kolekcja monideł z prywatnych zbiorów prezesa Arche, Władysława Grochowskiego. Kilka tygodni temu do Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego „Pałac Łochów” przyjechali pierwsi goście. – Hurtownia ogrodnicza spod Warszawy urządziła tu swoje spotkanie, rodzaj wewnętrznych targów dla swoich dostawców – opowiada dyrektor Maryla Wróblewska. Sala balowa na krótko zmieniła się wtedy w pawilon targowy. Później, gdy goście bawili się przy ogniskach na dziedzińcu, szybko przywrócono jej reprezentacyjny charakter. – Staramy się być elastyczni i dostosowywać do oczekiwań gości – zapewnia Maryla Wróblewska. Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe kieruje swoją ofertę głównie do firm. Nie odmawia jednak gościny także indywidualnym turystom. Dzięki wykorzystaniu malowniczych poddaszy wszystkich budynków zespołu pałacowego, powierzchnia użytkowa Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego wynosi w sumie ok. 4 tysięcy metrów kwadratowych. Większość zajmują pokoje hotelowe. W kompleksie znalazły się także: 4 sale konferencyjne i wykładowe, sala balowa, sala bankietowa, salon fortepianowy, oranżeria. Dyrektor Maryla Wróblewska myśli już o wiośnie, gdy Centrum Konferencyjno-Szkoleniowe w pełni zaprezentuje swoje możliwości. - Oferujemy szeroką gamę atrakcji: w ramach relaksu polecamy salon odnowy biologicznej Spa, spacery po parku i okolicach nad Liwcem, przejażdżki konne, spływy kajakowe, wycieczki rowerowe… - wylicza. I zachwala: - Wiosną i latem są tu przepięknie widoki.
autor: Dariusz Kuziak
Artykuł pochodzi ze strony Tygodnika Siedleckiego - opublikowany za zgodą TS
Można go również przeczytać na stronach Tygodnika Siedleckiego

Poprawiony (czwartek, 27 marca 2008 16:38)

 
Aktualności
 • Tylko remis
  Pogoń Siedlce w meczu 5. kolejki rozgrywek I ligi podejmowała na własnym stadionie MKS Kluczbork. Siedlecki zespół tylko zremisował z ekipą z Kluczborka, wyrównującą bramkę goście zdobyli w doliczonym czasie gry.
 • Papież modlił się za ofiary trzęsienia ziemi we Włoszech
  Całe Włochy mobilizują się w solidarności i modlitwie po silnym trzęsieniu ziemi, jakie ubiegłej nocy nawiedziło centralną część kraju. Epicentrum wstrząsów o sile 6 stopni znajdowało się nieopodal miejscowości Accumoli, ok. 130 km na północny wschód od Rzymu. Są to dość słabo zaludnione regiony górskie. Potwierdzona liczba ofiar wciąż rośnie, cały czas trwa jednak akcja ratunkowa. Sejsmolodzy nie wykluczają kolejnych, być może równie silnych wstrząsów.
 • PLK snuje plany dla Podlasia
  O prawie pół godziny krócej na trasie Białystok-Warszawa i nawet o 45 minut z Siedlec do Białegostoku przez Czeremchę. Takie mają być efekty inwestycji zapowiadanych przez Polskie Linie Kolejowe w województwie podlaskim.
 • Piękna inicjatywa mieszkańców Ząbkowa
  Państwo Barbara i Mieczysław Wrzoskowie zakupili materiały, a potem sami wykonali i postawili nowy krzyż przy drodze na odcinku Sokołów Podlaski - Ząbków.
 • Kapituła Kolegiacka Parczewska
  Błogosławione owoce beatyfikacji Męczenników Podlaskich – to główny temat I Nadzwyczajnej Sesji Kapituły Katedralnej oraz Kapituł Kolegiackich, która odbędzie się 30 sierpnia w Sanktuarium w Pratulinie. W naszym portalu prezentujemy poszczególne Kapituły, które wezmą udział w tym historycznym spotkaniu.
 • Parczew: Zakończono budowę dwóch placów zabaw
  W Parczewie zakończono budowę dwóch placów zabaw - na osiedlu Polna (przy bloku Polna 63 ) i na osiedlu "Za Stadionem" (pomiędzy ul. Armii Ludowej i Sosnowej).
 • SEKCJA BOKSERSKA - TRENINGI
  Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mrozach zaprasza na treningi CartPoland SEKCJI BOKSERSKIEJ, które od 29 sierpnia będą odbywały się w poniedziałki w godz. 20.30 - 22.00 i w czwartki w godz. 19.30 - 21.30 w sali lustrzanej hali sportowej w Mrozach przy ul Licealnej 7.
 • Rozmowy o e-administracji
  Dziś, 24 sierpnia w urzędzie marszałkowskim województwa mazowieckiego, marszałkowie województw rozmawiali z minister cyfryzacji Anną Streżyńską o e-administracji. Wśród poruszanych tematów znalazły się m.in. stan realizacji projektów regionalnych, rozwój platformy e-PUAP, e-usługi dla obywateli czy program zintegrowanej informatyzacji państwa.
 • Terespolskie obchody 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej
  1 września w Terespolu odbędą się uroczystości związane z 77. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Obchody rozpoczną się Mszą św. w kościele pw. Trójcy Świętej.
 • Święto Plonów w Mokobodach /ZDJĘCIA/
  21 sierpnia rolnicy oraz mieszkańcy gminy Mokobody spotkali się na Święcie Plonów, które jest ukoronowaniem żniw i wyrazem radości z zebranych plonów oraz ukończeniem ciężkich prac polowych.
 • IV Siedlecki Rajd Oldtimerów
  Trochę sportu, trochę techniki, trochę historii – a na pewno dużo wdzięcznych obiektów do fotografowania i oglądania. W najbliższą niedzielę, 28 sierpnia odbędzie się IV Siedlecki Rajd Oldtimerów.
 • Kapituła Kolegiacka Janowska
  We wtorek, 30 sierpnia w Sanktuarium w Pratulinie odbędzie się I Nadzwyczajna Sesja Kapituły Katedralnej i Kapituł Kolegiackich. Spotkanie organizowane jest w związku z dwudziestą rocznicą beatyfikacji Męczenników Podlaskich i dotyczyć będzie błogosławionych owoców tego wydarzenia.
 • Gmina Wodynie: Będzie fundusz sołecki
  W mieście jest budżet obywatelski, na wsi fundusz solecki. Do samorządów, które go wydzieliły dołącza właśnie gmina Wodynie w województwie mazowieckim.
 • Fajne zwierzaki do adopcji
  Nowego i przyjaznego domu poszukują: około 3-letnia suczka i jej 1,5 miesięczna córeczka. Adopcja suczek będzie możliwa za 2 tygodnie, dwie suczki około 4-miesięczna i około 6-miesięczna, 6 małych kotków, mają około 2 miesiące.
 • Siedlce: Wspólne czytanie „Quo vadis”
  3 września w ogrodzie przy Pałacu Ogińskich w Siedlcach odbędzie się wspólne czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Wydarzenie odbędzie się w ramach w tzw. Narodowego Czytania.
 • Piknik Rodzinny „W zdrowym ciele, szczęśliwy duch”
  „W zdrowym ciele, szczęśliwy duch” to hasło pikniku rodzinnego, który odbędzie się w niedzielę, 28 sierpnia na węgrowskim rynku. Tym razem organizatorom chodzi o to, aby pobudzić mieszkańców Węgrowa do działania. Pokazać im, że warto ćwiczyć, ruszać się i dbać o kondycję fizyczną.
 • Szczypiorniści AZS AWF poznali terminarz
  Beniaminek z Białej podlaskiej sezon 2016/17 w rozgrywkach I ligi rozpocznie od spotkania na własnym parkiecie. Szczypiorniści AZS AWF w 1. kolejce spotkań zmierzą się z ekipą SPR Czuwaj Przemyśl. Mecz zostanie rozegrany w hali przy ul. Marusarza w sobotę 10 września o godz. 18.00.
 • Mazowieckie Święto Chleba
  Tradycyjnie w okresie żniw i dożynek, w Węgrowie organizowana jest jedna z największych i najciekawszych imprez w powiecie węgrowskim – Mazowieckie Święto Chleba.
 • Pijany ojciec opiekował się dzieckiem
  Siemiatyccy policjanci interweniowali wobec pijanego ojca, który opiekował się małoletnim dzieckiem. Badanie alkomatem wykazało, że mężczyzna miał ponad promil alkoholu w organizmie.
 • 36. rocznica powstania NSZZ Solidarność
  Obchody 36. rocznicy powstania NSZZ Solidarność w Węgrowie odbędą się 31 sierpnia i 4 września. Mieszkańcy miasta oddadzą cześć ludziom, którzy przyczynili się do powstania masowego ruchu Solidarności i tym samym NSZZ Solidarność.
 • Bialscy szczypiorniści powalczyli w ogólnopolskim turnieju
  19 i 20 sierpnia szczypiorniści AZS AWF Biała Podlaska uczestniczyli w Ogólnopolskim Turnieju Piłki Ręcznej Seniorów o Puchar Burmistrza MiG Końskie. Bialczanie zajęli w turnieju trzecie miejsce, a Damian Chmurski z KS AZS-AWF Biała Podlaska został wybrany najlepszym bramkarzem.
 • Wrześniowe propozycje Muzeum Regionalnego w Siedlcach
  Co we wrześniu proponuje zwiedzającym Muzeum Regionalne w Siedlcach?
 • MARCIN DOŁĘGA Z BRĄZOWYM MEDALEM ZA IGRZYSKA W PEKINIE?
  Marcin Dołęga otrzyma brązowy medal olimpijski igrzysk w Pekinie (2008) w kat. 105 kg? Arsen Kasabijew wicemistrzem olimpijskim tej imprezy w kat. 94 kg? Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów podała kolejną (ostatnią?) grupę 15 zawodniczek i zawodników startujących w Pekinie (2008), u których, w wyniku powtórnych badań, wykryto niedozwolone substancje.
 • Pięć lat garwolińskiej Kapituły Kolegiackiej
  Kapituła Kolegiacka Garwolińska jest jedną z pięciu działających na terenie diecezji siedleckiej i zarazem najmłodszą. Zadaniem funkcjonującej dopiero pięć lat kapituły jest obrona krzyża, trwanie przy krzyżu i troszczenie się o oświatę i patriotyzm diecezji. Jest to nierozerwalnie związane z wydarzeniami obrony krzyża w szkole rolniczej w Miętnem przed 32 laty.
 • Władze gminy Liw nie godzą się na budowę wiatraków w Jartyporach
  O planowanej budowie farmy wiatrowej w Jartyporach mówi się od 2008 roku. To właśnie wtedy jeden z inwestorów, uzyskał pozytywną decyzję środowiskową na budowę elektrowni, a cztery lata później gmina Liw przyjęła plan zagospodarowania, w którym wskazano właśnie północno-wschodnią część sołectwa Jartypory jako lokalizację przyszłej inwestycji. Choć temat jest nadal otwarty, władze gminy zapewniają, że do budowy farmy jednak nie dopuszczą.
 • Pijany i z zakazem
  Mieszkaniec gminy Hańsk wsiadł za kierownicę BMW mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie i obowiązujący go sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Teraz będzie tłumaczył się ze swojego nieodpowiedzialnego zachowania przed sądem...
 • Nowa nawierzchnia drogi w gminie Huszlew
  Rozpoczęły się prace związane z modernizacją drogi gminnej na odcinku Dziadkowskie – Krzywośnity.
 • Tymczasem w Namugongo...
  Od 11 sierpnia na misji w Ugandzie przebywa Aleksandra Wojtkowska z Siemiatycz. Wolontariuszka pracuje w domu dla chłopców ulicy w CALM w Namugongo. Jednym z jej ważnych i ulubionych zadań jest organizowanie zajęć sportowych, co widzimy na zdjęciach nadesłanych prosto z Namugongo.
 • Muzyka klasyczna w Białowieży
  Wójt Gminy Białowieża i Białowieski Ośrodek Kultury zapraszają na koncert muzyki klasycznej z cyklu Białowieskie Arie w wykonaniu Orkiestry Kameralnej „Grodzieńska Kapella” z Białorusi pod batutą Włodzimierza Bormatowa. Wystąpią soliści: Michał Skiepko – tenor, Marina Garawaja – sopran, Włodzimierz Garawoj – baryton.
 • Gmina Siemiatycze zaprasza na dożynki
  Msza Święta Polowa pod przewodnictwem Biskupa Drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa rozpocznie tegoroczne dziękczynienie za plony w gminie Siemiatycze. Uroczystości dożynkowe odbędą się w niedzielę, 4 września we wsi Kłopoty Bujny, na placu przy byłej szkole. Początek świętowania o godz. 12.00.
 • Pobili i okradli 27 - latka
  Dzięki wytężonej pracy siedleckich kryminalnych sprawca rozboju trafił do aresztu.
 • Konopie indyjskie pod lasem
  Policjanci Wydziału Kryminalnego Komisariatu Policji w Międzyrzecu Podlaskim, realizując czynności służbowe, ujawnili 23 sierpnia w okolicy kompleksu leśnego dwie rośliny konopi indyjskiej.
 • Nielegalne papierosy w samochodzie 52-latka
  Blisko 1400 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy zabezpieczyli we wtorek łukowscy policjanci. Taką ilość kontrabandy przewoził swoim samochodem 52-letni mieszkaniec Łukowa. W przypadku wprowadzenia do obiegu takiej ilości papierosów Skarb Państwa straciłby ponad 23 tys. zł. Mężczyźnie grozi kara do 2 lat więzienia, wysoka grzywna oraz przepadek nielegalnego towaru.
 • Dziecko zostało potrącone przez samochód ciężarowy
  Kilkuletnie dziecko zostało potrącone przez ciężarówkę. Do wypadku doszło 24 sierpnia po godz. 10.00 na ul. Kazimierzowskiej w Siedlcach. Do zdarzenia doszło w rejonie Szkoły Podstawowej nr 7.
 • Trzecie kolejne ognisko ASF w powiecie siemiatyckim
  Potwierdzono obecność wirusa ASF u trzody chlewnej w trzecim gospodarstwie w powiecie siemiatyckim. Tym razem w niewielkim gospodarstwie w miejscowości Tymianka w gminie Nurzec Stacja. W gospodarstwie zutylizowane zostaną wszystkie świnie.
 • W Bachorzy nie ma jednak ASF
  23 sierpnia informowaliśmy, że w miejscowości Bachorza w gminie Huszlew pojawiło się ognisko Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF). Jak się jednak okazuje ASF tam nie stwierdzono...
 • Rozbudowa Zespołu Szkół nr 1 w Łukowie
  Wszystko wskazuje na to, że co najmniej pół roku wcześniej niż planowano uczniowie Zespołu Szkół nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Łukowie będą mogli korzystać z nowej części szkoły. Budowa nowego skrzydła, gdzie znajdą się klasy dla najmłodszych uczniów, dobiega końca.
 • Gmina Garwolin: inwestycje szkolne na finiszu
  Dobiega końca rozbudowa Zespołu Szkół w Rudzie Talubskiej i przedszkola w Sulbinach, pobudowano place zabaw i siłownię zewnętrzną. Większość zaplanowanych do realizacji w okresie wakacyjnym inwestycji, samorząd gminy Garwolin ma już za sobą.
 • Łosicka kronika policyjna
  W minionym tygodniu łosicka policja odnotowała wypadek drogowy ze skutkiem śmiertelnym. Funkcjonariusze interweniowali też na moście kolejowym w miejscowości Mierzwice - Kolonia, gdzie młody desperat chciał popełnić samobójstwo.
 • Utknęli w windzie na stacji PKP w Łukowie
  24 sierpnia o godzinie 6.10 łukowscy strażacy zostali wezwani na stację PKP w Łukowie. W jednej z wind uwieziony został mężczyzna z dwójką dzieci.
 • Utrudnienia w ruchu - budowa ronda przy ulicy Janowskiej
  W związku z budową ronda przy ul. Janowskiej w Białej Podlaskiej od 24 sierpnia do 15 października zostanie wprowadzony kolejny etap czasowej organizacja ruchu. Przy ul. Janowskiej odbywał się będzie po jezdni nowo wybudowanego ronda.
 • Nowi dyrektorzy siedleckich szkół
  Prezydent Miasta Wojciech Kudelski 23 sierpnia powierzył stanowiska dyrektorów szkół i placówek oświatowych nowo wybranym osobom. Swoje funkcje obejmą 1 września na 5 następnych lat.
 • Dni Siedlec startują już w ten weekend
  Od piątku, 26 sierpnia zaczynają się "Dni Siedlec". Pierwszego dnia usłyszymy i zobaczymy dużo folkloru i muzyki religijnej. 27 sierpnia wiele atrakcji czeka najmłodszych przy siedleckim amfiteatrze. 28 sierpnia startuje 7. Bieg Siedleckiego Jacka.
 • „Bezpieczna Woda 2016” – działania policji nad siemiatyckim zalewem
  W miniony weekend siemiatyccy policjanci przeprowadzili w rejonach zbiorników wodnych działania prewencyjne „Bezpieczna Woda 2016”, podczas których przypominali o zagrożeniach związanych z wypoczynkiem na wodą. W trakcie służby mundurowi między innymi patrolowali obszary wodne i tereny bezpośrednio do nich przyległe.
 • Wypadek w Mińsku Mazowieckim
  Do zderzenia dwóch samochodów osobowych doszło 23 sierpnia na ul. Mrozowskiej w Mińsku Mazowieckim.
 • Unin: dziękczynienie za plony ziemi
  Od kilku lat w Uninie, w gminie Górzno ponownie organizowane są wiejskie dożynki, które ze względu na swoją specyfikę i obecność gości, są wydarzeniem rangi niemal powiatowej.
 • Porady dla wypoczywających nad wodą
  Upalne wakacyjne dni sprzyjają spędzaniu wolnego czasu nad wodą. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci nad wodą zależy w dużej mierze od nas samych. Przestrzegajmy podczas wypoczynku nad wodą podstawowych zasad. Lato to bez wątpienia najlepsza pora na kąpiele i wodną rekreację, ale pamiętajmy racjonalnie i z rozsądkiem. Najbardziej niebezpieczne są dzikie zbiorniki wodne i tam właśnie należy zachować szczególną ostrożność. Dzieci i młodzież czasami bez wiedzy rodziców idą nad wodę. Policyjne przestrogi są właśnie skierowane do nich. Policjanci radzą, aby zawsze informować rodziców o wyjściu na wypoczynek nad wodą.
 • Powiat łukowski i gmina Trzebieszów zapraszają na dożynki
  Powiat łukowski, gmina Trzebieszów oraz parafia NMP Królowej Polski w Zembrach zapraszają na Święto Plonów. Dożynki Powiatowo – Gminno – Parafialne odbędą się 11 września.
 • Syria: za wojnę najwyższą cenę płacą niewinni ludzie
  Oblężone Aleppo stało się ogromnym więzieniem, w którym najwyższą cenę za toczącą się wojnę płaci niewinna ludność cywilna. Wskazuje na to pracujący w tym syryjskim mieście franciszkanin o. Firas Lutfi. Przypomina on, że w ciągu pięciu lat konfliktu aż o połowę zmniejszyła się liczba chrześcijan w Aleppo. „Mimo prześladowań pozostają jednak wierni Chrystusowi i nie lękają się oddać za Niego życia” – mówi franciszkanin wskazując, że ich postawa przypomina zachodniemu światu, iż musi wrócić do korzeni swej wiary.
 • Ekologiczny festyn PUIK w Łukowie
  Przedsiębiorstwo Usług i Inżynierii Komunalnej w Łukowie zaprasza na kolejny Miejski Festyn Ekologiczny. Impreza odbędzie się tradycyjnie na osiedlu Sienkiewicz, w najbliższą sobotę 27 sierpnia.
 • dane dostarcza: remontuj .pl
  dane dostarcza: niania .pl
  Czwartek,
  25 Sierpień 2016
  Imieniny obchodzą: Luiza, Patrycja, Ludwik
  AddThis Social Bookmark Button
  Komunikacja
  Logowanie
  Gościmy
  Naszą witrynę przegląda teraz 129 gości 
  Współpraca medialna:
  Tygodnik Siedlecki
  Podlasie24.pl
  Życie Siedleckie
  Ogloszeniowa
  Przekaz 1% podatku

  Statystyka wyświetleń strony od 28.12.2004:

  Dziś:598
  Wczoraj:6266
  Ten tydzień:14215
  Wszystkich:20630338