Joomla ServiceBest Web HostingWeb Hosting
Start

Pałac w Łochowie przeżywa drugą młodość

Tygodnik Siedlecki
lo-palac1_2008_03_12_10_23_54.jpgHotel z widokiem na historię
Pałac w Łochowie odzyskuje dawną świetność. Dwustuletni zabytek stał się centrum konferencyjno-wypoczynkowym. Choć w pałacu trwa jeszcze remont, a uroczyste otwarcie przewidziano dopiero latem, już teraz centrum przyjmuje pierwszych gości.
Na pałacowym dziedzińcu, jeszcze kilka lat temu zarośniętym gąszczem dziczejących krzaków, teraz oczyszczonym i przestronnym, stoi XIX-wieczna figurka Matki Boskiej. Także dla niej nadeszły lepsze czasy. Troskliwie odnowiona przez fachowych konserwatorów, powróciła do swojej pierwotnej postaci. Przez dziesięciolecia kamienną rzeźbę „upiększano” kolejnymi warstwami farby. Teraz wita gości, prezentując swoje delikatne, naturalne piękno. Kartka z napisem „Recepcja”, wetknięta za szybę budynku po lewej stronie, kieruje odwiedzających na wybrukowany dziedziniec dawnej wozowni i stajni. Ta część zespołu pałacowego, pomysłowo przekształcona w hotel, już jest otwarta dla gości. Podobnie jak dawna pałacowa kuchnia, gdzie znalazły się restauracja i sala balowa. We wnętrzach pałacu trwają jeszcze prace wykończeniowe. Hałasują betoniarki, murarskie szpachle drapią ściany, a pędzle kładą kolor w apartamentach na piętrze. Wkrótce na dziedzińcu zazieleni się młoda trawa. Tu i tam panuje jeszcze prowizorka. Z każdym tygodniem Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe „Pałac Łochów” jest coraz bliższe jednak kształtu, zamierzonego przez nowego właściciela.
Hrabia Hornowski Pałac w Łochowie pobudowano na początku XIX wieku. Pierwszym jego właścicielem był hrabia Hornowski, wuj Cypriana Norwida. W 1875 r. Honorowski przekazał majątek swemu zięciowi, mężowi córki Stefanii, Medardowi Downarowiczowi. Pałac wtedy rozbudowano, nadbudowując boczne skrzydła. Dobudowano także trzy murowane budynki folwarczne. Kilka lat później łochowski pałac ponownie zmienił właściciela. W 1882 r. Downarowicz sprzedał dobra łochowskie Zdzisławowi hr. Zamojskiemu. Nowy właściciel okazał się dobrym gospodarzem i powszechnie szanowanym człowiekiem. Dobrze zapisał się w pamięci okolicznych mieszkańców i znacznie powiększył łochowskie dobra. Później majątek przeszedł w ręce córki hrabiego, Elżbiety Zamojskiej. - W czasie I wojny światowej Elżbieta była sanitariuszką-ochotniczką w szpitalu w Odessie. Poznała tam wybrańca swojego serca, rotmistrza kawalerii, Eryka Kurnatowskiego i wyszła za niego za mąż. Słynął on z zamiłowania do koni. Między innymi tym zaimponował swojemu teściowi, hrabiemu Zamojskiemu, który także kochał konie – opowiada Maryla Wróblewska, dyrektor Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego w Łochowie.
Stajnia Łochów
Zięć gospodarnego hrabiego Zamojskiego okazał się utracjuszem. - Niedbały o gospodarkę, rozrzutny, pędził hulaszczy żywot najczęściej za granicą – we Francji, Belgii, Włoszech, a wszędzie szastał pieniędzmi i przegrywał w karty spore sumy. Często bywał w kasynie gry w Monte Carlo, „zarabiając” na opinię o swoich niezmiernych bogactwach i wielkości. W Łańcucie na odjednym, ustawionej szpalerem licznej służbie pałacowej wręczył na odjezdne po 20 zł napiwku, na co poszło rozmienionych 500 zł. (W tych czasach wiele pensji urzędniczych tylko nieznacznie przekraczało 100 zł miesięcznie.) Nawet tak wielkie majętności jak Zamoyskich nie mogły nastarczyć tym wydatkom – opisuje utracjuszostwo Eryka Kurnatowskiego Stanisław Sęczyk w swojej „Historii Łochowa i okolic”. Przedwojenny właściciel Łochowa zapisał się jednak złotymi zgłoskami w kronikach polskiego sportu jeździeckiego: należąca do niego stajnia „Łochów” w latach międzywojennych była jedną z najlepszych w Polsce.
Za komuny
Spisana kilka lat temu „Historii Łochowa i okolic” Stanisława Sęczyka (pod redakcją Tadeusza Krupy) ostatnie półwiecze pałacu podsumowuje krótko: „Po wkroczeniu wojsk radzieckich (14 sierpnia 1944 roku) zaczęły obowiązywać nowe prawa, które przewróciły dawny porządek gospodarczy kraju. Ziemia Kurnatowskich, przeszła na własność państwa (…). W opuszczonym pałacu zamieszkało kilkanaście rodzin, głównie dawnej służby – użytkowników nieodpowiedzialnych za stan niszczejącego budynku. Obecnie niektórzy potomkowie z tych rodzin zamieszkują tu nadal. Tylko patrzeć, jak stropy zaczną im się walić na głowę. Potencjalni przyszli nabywcy tego obiektu (z kilkuhektarowym parkiem) nie bardzo kwapią się go kupić, nie chcąc mieć kłopotów z zasiedziałymi tu od lat lokatorami”. 
Nowy właściciel
W latach 90. łochowski samorząd starał się sprzedać pałac. Chętny znalazł się dopiero w 2003 r. 13-hektarową nieruchomość z pałacem i zabudowaniami gospodarczymi kupiła siedlecka firma Arche. Nowy właściciel energicznie zabrał się do modernizacji niszczejącego zespołu pałacowo-parkowego. W czasie odbudowy nie obyło się bez niespodzianek. Okazało się, że nadbudowana ściana pałacowego piętra trzymała się tylko na drewnianej, obmurowanej belce. – Zaskakujące, że wytrzymała tyle czasu – dziwią się budowlańcy. Konserwator zabytków zgodził się na rozbiórkę pałacowej kuchni: z budynku zostały tylko trzy surowe ściany, bo dach zapadł się dawno temu. Kuchnia jednak ocalała. Co więcej – stała się pierwszym budynkiem, który przywrócono do dawnej świetności. W jej wnętrzu mieszczą się obecnie restauracja i sala balowa. To właśnie tam odbyła się pierwsza w odrestaurowanym zespole pałacowym impreza. Nieoficjalna, ale szampańska – hucznie powitano nowy 2008 rok.
Styl swojski
Wozownia i stajnia, których wnętrza przekształcono na hotelowe pokoje, po części zachowały swój surowy klimat. Niewygładzone tynki, proste meble, zamiast szafy na rzeczy – wnęka za zasłonką. Zamiast tapczaników - drewniane i żelazne łóżka. I żadnego telewizora! Goście są zachwyceni taką odmianą. Lśniących hoteli widzieli aż za dużo. Takiego - jeszcze nie. Nad schodami prowadzącymi na piętro zawisła kolekcja monideł z prywatnych zbiorów prezesa Arche, Władysława Grochowskiego. Kilka tygodni temu do Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego „Pałac Łochów” przyjechali pierwsi goście. – Hurtownia ogrodnicza spod Warszawy urządziła tu swoje spotkanie, rodzaj wewnętrznych targów dla swoich dostawców – opowiada dyrektor Maryla Wróblewska. Sala balowa na krótko zmieniła się wtedy w pawilon targowy. Później, gdy goście bawili się przy ogniskach na dziedzińcu, szybko przywrócono jej reprezentacyjny charakter. – Staramy się być elastyczni i dostosowywać do oczekiwań gości – zapewnia Maryla Wróblewska. Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe kieruje swoją ofertę głównie do firm. Nie odmawia jednak gościny także indywidualnym turystom. Dzięki wykorzystaniu malowniczych poddaszy wszystkich budynków zespołu pałacowego, powierzchnia użytkowa Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego wynosi w sumie ok. 4 tysięcy metrów kwadratowych. Większość zajmują pokoje hotelowe. W kompleksie znalazły się także: 4 sale konferencyjne i wykładowe, sala balowa, sala bankietowa, salon fortepianowy, oranżeria. Dyrektor Maryla Wróblewska myśli już o wiośnie, gdy Centrum Konferencyjno-Szkoleniowe w pełni zaprezentuje swoje możliwości. - Oferujemy szeroką gamę atrakcji: w ramach relaksu polecamy salon odnowy biologicznej Spa, spacery po parku i okolicach nad Liwcem, przejażdżki konne, spływy kajakowe, wycieczki rowerowe… - wylicza. I zachwala: - Wiosną i latem są tu przepięknie widoki.
autor: Dariusz Kuziak
Artykuł pochodzi ze strony Tygodnika Siedleckiego - opublikowany za zgodą TS
Można go również przeczytać na stronach Tygodnika Siedleckiego

Poprawiony (czwartek, 27 marca 2008 16:38)

 
Aktualności
 • Opóźnione pociągi w kierunku Łochowa
  Z powodu awarii urządzeń sterowania ruchem kolejowym na odcinku Tłuszcz - Łochów pociągi mogą być opóźnione około 15 minut. Opóźnienia pociągów mogą ulegać zmianie.
 • Poezja w nowoczesnym wydaniu
  28 sierpnia w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach, w ramach „Europejskich spotkań z muzyką przy fontannie”, odbył się koncert Polskiej Piosenki Poetyckiej.
 • Ursula Marc -„Eddie Swift”
  Książka o aż nazbyt ludzkich przygodach pewnego sportowego samochodu. Eddie Swift, nowiuteńki sportowy samochód, nudzi się na parkingu fabryki. Ponieważ rozpiera go energia, postanawia potajemnie wyruszyć w drogę – ale czy na wolność?...
 • 25-latek z narkotykami
  Policjanci Wydziału Kryminalnego KMP Biała Podlaska, realizując uzyskane informacje, przeszukali miejsce zamieszkania 25-letniego bialczanina. W trakcie czynności ujawnili i zabezpieczyli środki odurzające w postaci 26 g marihuany oraz 14,5 g amfetaminy.
 • Mammobus ponownie w powiecie garwolińskim
  Parysów, Żelechów, Trojanów - to miejscowości, które we wrześniu odwiedzi mammobus. Z bezpłatnego badania mogą skorzystać kobiety w wieku 50- 69 lat. Trwa to kilka minut i pozwala na wykrycie zmian nowotworowych we wczesnym stadium ich rozwoju, co umożliwia leczenie.
 • Narodowe Czytanie w Bielsku Podlaskim
  6 września o godzinie 16.00 w Bielsku Podlaskim odbędzie się Narodowe Czytanie Trylogii.
 • Pielgrzymka do Gniezna i Biskupina
  W parafii Trójcy Świętej Terespolu trwają zapisy na pielgrzymkę do Gniezna i Biskupina, która odbędzie się w dniach 19-20 wrzesnia.
 • Mammobus w powiecie mińskim - kolejne miejscowości
  7 września w Mrozach, a 8 września w Siennicy – w tych dniach mammobus pojawi się w powiecie mińskim.
 • Ponad 250 gramów haszyszu nie trafi na rynek
  Policjanci z Wydziału Kryminalnego siedleckiej komendy zajmujący się przestępczością narkotykową w ostatnich dniach zlikwidowali dwie plantacje konopi indyjskich. Jedna z nich znajdowała się w pokoju mieszkania w bloku i prowadzona była w specjalnie do tego celu przystosowanym namiocie.
 • Zapasy kobiet w Kisielsku
  Do 18 września przyjmowane są zgłoszenia od drużyn, które zechcą wziąć udział w Otwartych Mistrzostwach Województwa Lubelskiego Młodziczek Kadet – Junior w zapasach kobiet. Imprezę zaplanowano na 20 września. Odbędzie się w Kisielsku w gminie Stoczek Łukowski.
 • Zakończenie kursu samoobrony dla Pań
  28 sierpnia w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Siedlcach odbyło się uroczyste zakończenie specjalistycznego kursu samoobrony dla kobiet. Prezydent Miasta Siedlce Wojciech Kudelski, prowadzący zajęcia Marcin Lazurek oraz Komendant Miejski Policji w Siedlcach mł. insp. Marek Fałdowski wręczyli Paniom Certyfikaty ukończenia kursu.
 • Wypadek w Rokitnie
  Trzy osoby zostały ciężko ranne po tym jak volkswagen, którym podróżowały, wypadł z drogi i wbił się w stodołę. Auto zostało kompletnie zniszczone. Aby wydobyć pasażerów, trzeba było rocinać maskę pojazdu.
 • Wspólnota SYCHAR w Łukowie
  W najbliższą niedzielę 31 sierpnia w parafii Świętego Brata Alberta w Łukowie, podczas każdej mszy świętej, homilię wygłaszać będzie specjalny gość. Będzie to ksiądz Paweł Dubowik – krajowy duszpasterz Wspólnoty SYCHAR.
 • „Krewki małżonek” usłyszał trzy zarzuty karne
  Policjanci z zespołu patrolowo interwencyjnego Komisariatu w Dobrem obezwładnili i zatrzymali 55-letniego mieszkańca dobrzańskiej gminy, który pijany awanturował się w swoim domu. Mężczyzna usłyszał w sumie trzy zarzuty karne, znęcania się nad żoną, a także naruszenia nietykalności i znieważenia policjantów podczas interwencji.
 • I Jesienne Grand Prix Mińska Mazowieckiego w Biegach Przełajowych
  6 września w Mińsku Mazowieckim rozpoczną się I Jesienne Grand Prix Mińska Mazowieckiego w Biegach Przełajowych.
 • Zespół z grupy 14A na Hosanna Festival
  Już w najbliższy weekend odbędzie się w Siedlcach XXI Hosanna Festival 2014. W sobotę zaplanowano przegląd zespołów konkursowych. Drugiego dnia, w niedzielę odbędzie się przegląd zespołów pielgrzymkowych. Tego dnia na scenie wystąpi też zespół z Łukowa.
 • Powiatowa oświata przygotowana do nowego roku szkolnego
  Około 5000 uczniów szkół prowadzonych przez powiat garwoliński rozpocznie 1 września nowy rok szkolny. Pięciu dyrektorom placówek oświatowych skończyła się kadencja, ale tylko w trzech przypadkach przedłużono pełnienie kierowniczych funkcji.
 • Święto Chleba i Dożynki Gminne
  31 sierpnia w gminie Mokobody odbędzie się Święto Chleba i Dożynki Gminne. W tym roku uroczystości będą miały miejsce w Zaliwiu Piegawkach.
 • Pojechali na interwencję i zabezpieczyli narkotyki
  Interwencja, na którą przyjechali policjanci z Komisariatu w Halinowie do gminy Dębe Wielkie, nie potwierdziła, żeby w okolicy pojawili się jacyś podejrzani ludzie. Za to podczas kontroli 21-letniego Kamila Z., który był znajomym zgłaszającego, odnaleziono kilka porcji narkotyków, w tym mefedron i marihuanę.
 • Oplem w słup
  Niegroźnie zakończyło się wczorajsze (28 sierpnia) zderzenie opla ze słupem. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Przyczyną zdarzenia, było wymuszenie pierwszeństwa przez mieszkankę Białorusi.
 • Weekend pod kontrolą policji
  Dziś, w piątek 29 sierpnia na terenie podległym Komendzie Powiatowej Policji w Łukowie rozpoczynają się trzydniowe działania pod kryptonimem „Prędkość, alkohol i brawura”. Jak zapewniają policjanci nie będzie żadnej taryfy ulgowej wobec tych, którzy brawurą i bezmyślnością stwarzają zagrożenie na drodze.
 • Slalomem na ratunek
  Niewłaściwie zaparkowane samochody, zbyt wąskie uliczki, zastawione hydranty - służby ratownicze muszą pokonać wiele przeszkód, aby szybko i sprawnie dotrzeć do osób oczekujących pomocy.
 • Pomnik Lecha Kaczyńskiego już wkrótce
  W Siedlcach dobiega końca budowa pomnika Prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego. Odsłonięcie planowane jest za miesiąc.
 • Inwestycje w gminie Repki
  Nowy plac zabaw dla dzieci przy Zespole Szkół w Repkach oraz szereg niedużych prac, ale mających ułatwić codzienne funkcjonowanie – to inwestycje, które mają zostać zrealizowane w najbliższym czasie na terenie gminy.
 • Maja Sikorowska wystąpi w Siedlcach
  W piątek, 5 września o godz. 21.00, na deskach Sceny Teatralnej Miasta Siedlce wystąpi Maja Sikorowska z zespołem Sokół Orkestar. W koncercie artystka zaprezentuje utwory z repertuaru muzyki greckiej.
 • Gmina Sterdyń realizuje projekt turystyczny
  Dobiega końca realizacja projektu turystycznego w gminie Sterdyń. Efektem szeregu prac są dwie siłownie zewnętrzne oraz specjalne szlaki turystyczne w Sterdyni i w Łazowie.
 • Dożynki w Dobrem
  14 września w Dobrem w pow. mińskim odbędą się dożynki gminno-parafialne.
 • Marszałkowskie instytucje edukacyjne pod jednym dachem
  Siedlecka Biblioteka Pedagogiczna i Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli zakończyły przeprowadzkę do budynku Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych.
 • Kontrola RIO o finansach Mazowsza
  Przedstawiciele Regionalnej Izby Obrachunkowej przekazali zarządowi województwa informacje o wynikach przeprowadzonej kontroli.
 • Tragiczny wypadek na DK-63
  Dzisiaj 28 sierpnia około godz. 14.30 na ul. Siedleckiej w Sokołowie Podlaskim doszło do czołowego zderzenia osobowego volkswagena i ciężarowej scanii. Kierowca golfa zmarł w drodze do szpitala. Droga w miejscu wypadku jest całkowicie zablokowana.
 • Spotkanie z Jakubem Czarnikiem
  Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach zaprasza na spotkanie z Jakubem Czarnikiem, autorem książki ,,Pan Samochodzik i El Greco”.
 • Pobicie i groźby
  Policjanci z Komisariatu Policji w Mordach wyjaśniają okoliczności zdarzenia, do którego doszło przedwczoraj 26 sierpnia w miejscowości Ługi - Rętki. Jak wynika z zawiadomienia złożonego przez 30-letniego mieszkańca pow. łukowskiego, został on pobity przez znanego mu sprawcę, który dodatkowo groził mu i młotkiem wybił dwie szyby w samochodzie poszkodowanego.
 • Biblioteka Pedagogiczna i Mazowieckie Centrum Doskonalenia Nauczycieli po przeprowadzce
  Nowa lokalizacja w centrum miasta, przestronne sale konferencyjne i świetnie wyposażone sale multimedialne to atuty nowej siedziby Biblioteki Pedagogicznej i Mazowieckiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, rozpoczną swą działalność od poniedziałku 1 września.
 • Przerwa w dostawie prądu w Cegłowie
  5 września w godz. 8.30-14.30 na ulicy Sienkiewicza w Cegłowie nastąpi przerwa w dostawie energii elektrycznej.
 • Mistrzostwa Powiatu Mińskiego w tenisie ziemnym
  Program zawodów:
 • Motocyklem na podwójnym gazie
  Za jazdę pod wpływem alkoholu odpowie w najbliższym czasie 34-letni mieszkaniec gm. Zbuczyn zatrzymany do kontroli drogowej dzisiaj 28 sierpnia przez policjantów w miejscowości Rówce. Mężczyzna poruszający się motocyklem suzuki miał w organizmie ponad 1,6 promila alkoholu.
 • Obchody wybuchu wojny w Mińsku Maz.
  1 września o godz. 11.00 w Mińsku Maz. rozpoczną się obchody 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
 • Rowerowy rekordzista
  Za jazdę pod wpływem alkoholu odpowie w najbliższym czasie 41 - letni mieszkaniec Skórca zatrzymany do kontroli drogowej wczoraj 27 sierpnia przez policjantów z Komisariatu Policji w Skórcu. Mężczyzna poruszający się rowerem drogą wojewódzką 803 miał w organizmie ponad 3,4 promila alkoholu.
 • Narodowe czytanie Trylogii w pow. mińskim
  W tym roku odbędzie się trzecia edycja akcji Narodowe Czytanie, zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.
 • Wesoło i tłumnie na dożynkach we Włodawie
  24 sierpnia przy kiepskiej deszczowej pogodzie obchodzono w centrum Włodawy dożynki powiatowe. Rolnicy – i nie tylko – mieli powody do świętowania, bo tegoroczne plony nie należą do najgorszych, choć ich ceny są – m.in. ze względu na rosyjskie embargo - na skandalicznie niskim poziomie.
 • Utrudnienia na DK-63
  W Sokołowie Podl. przy ul. Siedleckiej samochód osobowy zderzył się z tirem. Droga w tym miejscu jest całkowicie zablokowana. Właśnie zaczyna się akcja ratunkowa.
 • Nowe boiska przy SP nr 11 w Siedlcach
  Zbliża się początek roku szkolnego, a wraz z nim dobiega końca budowa zespołu boisk sportowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą przy Szkole Podstawowej nr 11 w Siedlcach.
 • Uderzył samochodem w sygnalizator
  Za jazdę pod wpływem alkoholu oraz uszkodzenie mienia odpowie w najbliższym czasie kierowca samochodu marki Audi, który wczoraj 27 sierpnia uderzył w sygnalizator świetlny na skrzyżowaniu ul. Monte Cassino i Partyzantów w Siedlcach, po czym odjechał z miejsca zdarzenia.
 • V Piknik Historyczny w Dubicy
  Już po raz kolejny mogliśmy 24 sierpnia w Dubicy spotkać się z żywą historią. Pogoda nie dopisała, lecz mimo to najwytrwalsi przybyli, aby zobaczyć tegoroczne atrakcje, a było ich naprawdę wiele.
 • Casting do projektu teatralnego „Dzieci Powstania”
  29 sierpnia o godzinie 11.30 w sali baletowej, Akademii Sztuk Piękna 7 w Siedlcach odbędzie się casting do nowego projektu teatralnego Formacji Tańca Nowoczesnego „LUZ”.
 • Zmiana organizacji ruchu na linii Warszawa-Białystok
  Poprawa komfortu i skrócenie podróży do 2,5 godziny, to cele remontu linii Warszawa – Białystok realizowanego przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA. Od 12 października zarządca infrastruktury zamknie trasę Tłuszcz – Łochów. W styczniu zamknięcie obejmie kolejny odcinek, do Sadownego. Przewoźnicy przygotowują komunikację zastępczą. PKP Intercity wprowadza także bilet relacyjny.
 • Biskup Kazimierz Gurda apeluje o pomoc prześladowanym chrześcijanom w Iraku
  Mając na uwadze dramatyczną sytuację prześladowanych chrześcijan w Iraku biskup siedlecki Kazimierz Gurda wystosował do diecezjan apel, w którym prosi o wsparcie materialne wspólnoty katolickiej w tym kraju na Bliskim Wschodzie. Zgodnie z zarządzeniem bpa Gurdy w najbliższą niedzielę 31 sierpnia we wszystkich kościołach diecezji siedleckiej będą zbierane ofiary do puszek. Zebrane środki zostaną przekazane katolikom w Iraku za pośrednictwem Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
 • Pielgrzymka nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej
  W sobotę 20 września w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, odbędzie się VII Ogólnopolska Pielgrzymka Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej. Do wzięcia udziału w pielgrzymce zaproszeni są nadzwyczajnych szafarzy z diecezji siedleckiej oraz ich rodziny.
 • Koncert Aleksandry Węglewicz
  6 września o godzinie 18:00 na Skwerze im. Tadeusza Kościuszki w Siedlcach, odbędzie się koncert finalistki programu "The Voice of Poland", siedlczanki - Aleksandry Węglewicz z zespołem.
 • Dożynki w Skórcu w najbliższy weekend
  W najbliższą niedzielę 31 sierpnia w Skórcu odbędą się dożynki parafialno-samorządowe.
 • dane dostarcza: remontuj .pl
  dane dostarcza: niania .pl
  Piątek,
  29 Sierpień 2014
  Imieniny obchodzą: Sabina, Beata, Jan
  AddThis Social Bookmark Button
  Komunikacja
  Logowanie
  Gościmy
  Naszą witrynę przegląda teraz 102 gości 
  Współpraca medialna:
  Tygodnik Siedlecki
  Podlasie24.pl
  Życie Siedleckie
  Ogloszeniowa
  Przekaz 1% podatku

  Statystyka wyświetleń strony od 28.12.2004:

  Dziś:3415
  Wczoraj:5012
  Ten tydzień:25001
  Wszystkich:16532259