Joomla ServiceBest Web HostingWeb Hosting
Start

Pałac w Łochowie przeżywa drugą młodość

Tygodnik Siedlecki
lo-palac1_2008_03_12_10_23_54.jpgHotel z widokiem na historię
Pałac w Łochowie odzyskuje dawną świetność. Dwustuletni zabytek stał się centrum konferencyjno-wypoczynkowym. Choć w pałacu trwa jeszcze remont, a uroczyste otwarcie przewidziano dopiero latem, już teraz centrum przyjmuje pierwszych gości.
Na pałacowym dziedzińcu, jeszcze kilka lat temu zarośniętym gąszczem dziczejących krzaków, teraz oczyszczonym i przestronnym, stoi XIX-wieczna figurka Matki Boskiej. Także dla niej nadeszły lepsze czasy. Troskliwie odnowiona przez fachowych konserwatorów, powróciła do swojej pierwotnej postaci. Przez dziesięciolecia kamienną rzeźbę „upiększano” kolejnymi warstwami farby. Teraz wita gości, prezentując swoje delikatne, naturalne piękno. Kartka z napisem „Recepcja”, wetknięta za szybę budynku po lewej stronie, kieruje odwiedzających na wybrukowany dziedziniec dawnej wozowni i stajni. Ta część zespołu pałacowego, pomysłowo przekształcona w hotel, już jest otwarta dla gości. Podobnie jak dawna pałacowa kuchnia, gdzie znalazły się restauracja i sala balowa. We wnętrzach pałacu trwają jeszcze prace wykończeniowe. Hałasują betoniarki, murarskie szpachle drapią ściany, a pędzle kładą kolor w apartamentach na piętrze. Wkrótce na dziedzińcu zazieleni się młoda trawa. Tu i tam panuje jeszcze prowizorka. Z każdym tygodniem Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe „Pałac Łochów” jest coraz bliższe jednak kształtu, zamierzonego przez nowego właściciela.
Hrabia Hornowski Pałac w Łochowie pobudowano na początku XIX wieku. Pierwszym jego właścicielem był hrabia Hornowski, wuj Cypriana Norwida. W 1875 r. Honorowski przekazał majątek swemu zięciowi, mężowi córki Stefanii, Medardowi Downarowiczowi. Pałac wtedy rozbudowano, nadbudowując boczne skrzydła. Dobudowano także trzy murowane budynki folwarczne. Kilka lat później łochowski pałac ponownie zmienił właściciela. W 1882 r. Downarowicz sprzedał dobra łochowskie Zdzisławowi hr. Zamojskiemu. Nowy właściciel okazał się dobrym gospodarzem i powszechnie szanowanym człowiekiem. Dobrze zapisał się w pamięci okolicznych mieszkańców i znacznie powiększył łochowskie dobra. Później majątek przeszedł w ręce córki hrabiego, Elżbiety Zamojskiej. - W czasie I wojny światowej Elżbieta była sanitariuszką-ochotniczką w szpitalu w Odessie. Poznała tam wybrańca swojego serca, rotmistrza kawalerii, Eryka Kurnatowskiego i wyszła za niego za mąż. Słynął on z zamiłowania do koni. Między innymi tym zaimponował swojemu teściowi, hrabiemu Zamojskiemu, który także kochał konie – opowiada Maryla Wróblewska, dyrektor Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego w Łochowie.
Stajnia Łochów
Zięć gospodarnego hrabiego Zamojskiego okazał się utracjuszem. - Niedbały o gospodarkę, rozrzutny, pędził hulaszczy żywot najczęściej za granicą – we Francji, Belgii, Włoszech, a wszędzie szastał pieniędzmi i przegrywał w karty spore sumy. Często bywał w kasynie gry w Monte Carlo, „zarabiając” na opinię o swoich niezmiernych bogactwach i wielkości. W Łańcucie na odjednym, ustawionej szpalerem licznej służbie pałacowej wręczył na odjezdne po 20 zł napiwku, na co poszło rozmienionych 500 zł. (W tych czasach wiele pensji urzędniczych tylko nieznacznie przekraczało 100 zł miesięcznie.) Nawet tak wielkie majętności jak Zamoyskich nie mogły nastarczyć tym wydatkom – opisuje utracjuszostwo Eryka Kurnatowskiego Stanisław Sęczyk w swojej „Historii Łochowa i okolic”. Przedwojenny właściciel Łochowa zapisał się jednak złotymi zgłoskami w kronikach polskiego sportu jeździeckiego: należąca do niego stajnia „Łochów” w latach międzywojennych była jedną z najlepszych w Polsce.
Za komuny
Spisana kilka lat temu „Historii Łochowa i okolic” Stanisława Sęczyka (pod redakcją Tadeusza Krupy) ostatnie półwiecze pałacu podsumowuje krótko: „Po wkroczeniu wojsk radzieckich (14 sierpnia 1944 roku) zaczęły obowiązywać nowe prawa, które przewróciły dawny porządek gospodarczy kraju. Ziemia Kurnatowskich, przeszła na własność państwa (…). W opuszczonym pałacu zamieszkało kilkanaście rodzin, głównie dawnej służby – użytkowników nieodpowiedzialnych za stan niszczejącego budynku. Obecnie niektórzy potomkowie z tych rodzin zamieszkują tu nadal. Tylko patrzeć, jak stropy zaczną im się walić na głowę. Potencjalni przyszli nabywcy tego obiektu (z kilkuhektarowym parkiem) nie bardzo kwapią się go kupić, nie chcąc mieć kłopotów z zasiedziałymi tu od lat lokatorami”. 
Nowy właściciel
W latach 90. łochowski samorząd starał się sprzedać pałac. Chętny znalazł się dopiero w 2003 r. 13-hektarową nieruchomość z pałacem i zabudowaniami gospodarczymi kupiła siedlecka firma Arche. Nowy właściciel energicznie zabrał się do modernizacji niszczejącego zespołu pałacowo-parkowego. W czasie odbudowy nie obyło się bez niespodzianek. Okazało się, że nadbudowana ściana pałacowego piętra trzymała się tylko na drewnianej, obmurowanej belce. – Zaskakujące, że wytrzymała tyle czasu – dziwią się budowlańcy. Konserwator zabytków zgodził się na rozbiórkę pałacowej kuchni: z budynku zostały tylko trzy surowe ściany, bo dach zapadł się dawno temu. Kuchnia jednak ocalała. Co więcej – stała się pierwszym budynkiem, który przywrócono do dawnej świetności. W jej wnętrzu mieszczą się obecnie restauracja i sala balowa. To właśnie tam odbyła się pierwsza w odrestaurowanym zespole pałacowym impreza. Nieoficjalna, ale szampańska – hucznie powitano nowy 2008 rok.
Styl swojski
Wozownia i stajnia, których wnętrza przekształcono na hotelowe pokoje, po części zachowały swój surowy klimat. Niewygładzone tynki, proste meble, zamiast szafy na rzeczy – wnęka za zasłonką. Zamiast tapczaników - drewniane i żelazne łóżka. I żadnego telewizora! Goście są zachwyceni taką odmianą. Lśniących hoteli widzieli aż za dużo. Takiego - jeszcze nie. Nad schodami prowadzącymi na piętro zawisła kolekcja monideł z prywatnych zbiorów prezesa Arche, Władysława Grochowskiego. Kilka tygodni temu do Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego „Pałac Łochów” przyjechali pierwsi goście. – Hurtownia ogrodnicza spod Warszawy urządziła tu swoje spotkanie, rodzaj wewnętrznych targów dla swoich dostawców – opowiada dyrektor Maryla Wróblewska. Sala balowa na krótko zmieniła się wtedy w pawilon targowy. Później, gdy goście bawili się przy ogniskach na dziedzińcu, szybko przywrócono jej reprezentacyjny charakter. – Staramy się być elastyczni i dostosowywać do oczekiwań gości – zapewnia Maryla Wróblewska. Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe kieruje swoją ofertę głównie do firm. Nie odmawia jednak gościny także indywidualnym turystom. Dzięki wykorzystaniu malowniczych poddaszy wszystkich budynków zespołu pałacowego, powierzchnia użytkowa Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego wynosi w sumie ok. 4 tysięcy metrów kwadratowych. Większość zajmują pokoje hotelowe. W kompleksie znalazły się także: 4 sale konferencyjne i wykładowe, sala balowa, sala bankietowa, salon fortepianowy, oranżeria. Dyrektor Maryla Wróblewska myśli już o wiośnie, gdy Centrum Konferencyjno-Szkoleniowe w pełni zaprezentuje swoje możliwości. - Oferujemy szeroką gamę atrakcji: w ramach relaksu polecamy salon odnowy biologicznej Spa, spacery po parku i okolicach nad Liwcem, przejażdżki konne, spływy kajakowe, wycieczki rowerowe… - wylicza. I zachwala: - Wiosną i latem są tu przepięknie widoki.
autor: Dariusz Kuziak
Artykuł pochodzi ze strony Tygodnika Siedleckiego - opublikowany za zgodą TS
Można go również przeczytać na stronach Tygodnika Siedleckiego

Poprawiony (czwartek, 27 marca 2008 16:38)

 
Aktualności
 • Diecezja kielecka żegna bpa Kazimierza Gurdę /VIDEO/
  „Bądź dla powierzonej Ci diecezji i ludzi - przywódcą duchowym i przywódcą sumienia” – mówił w Wielki Czwartek  w bazylice podczas Mszy św. Krzyżma bp Kazimierz Ryczan, żegnając w imieniu diecezji bp. Kazimierza Gurdę, który na podstawie decyzji Ojca Świętego Franciszka z 16 kwietnia obejmie diecezję siedlecką.
 • WIELKA SOBOTA
  Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania. Dla uczniów Jezusa był to dzień największej próby. Według Tradycji apostołowie rozpierzchli się po śmierci Jezusa, a jedyną osobą, która wytrwała w wierze, była Bogurodzica.
 • Wielki Piątek Papieża Franciszka
  Nie jest łatwo naśladować z bliska Jezusa, bo droga, jaką On wybiera, jest drogą krzyżową – napisał Franciszek na Twitterze, nawiązując do zbawczych wydarzeń Wielkiego Piątku. Liturgię Męki Pańskiej Papież przeżywał w Bazylice Watykańskiej. Zgodnie z tradycją homilię tego dnia wygłosił kaznodzieja domu papieskiego o. Raniero Cantalamessa OFM Cap. W jej centrum stał Judasz, zdrajca.
 • Liturgia Męki Pańskiej w katedrze siedleckiej
  - W miłości do człowieka, Bóg się zatracił – mówił w homilii biskup Piotr Sawczuk w Wielki Piątek, podczas celebracji liturgii Męki Pańskiej w katedrze siedleckiej. Liturgii Męki Pańskiej przewodniczył biskup Piotr Sawczuk - administrator apostolski diecezji siedleckiej. Uczestniczyli w niej kapłani, osoby życia konsekrowanego, alumni Wyższego Seminarium Duchownego oraz licznie zgromadzeni wierni świeccy.
 • W grębkowskiej świątyni
  "Miejsce przechowania umieszczone w bocznym ołtarzu w grębkowskiej świątyni w tym roku wygląda szczególnie pięknie. Wykonane została przez wielu parafian według pomysłu księdza Roberta Bartosika." - napisała pani Agnieszka Kowalczyk w opisie do zdjęć wykonanych w kościele w Grębkowie
 • Droga Krzyżowa na antenie Radia Podlasie
  Tekst pani Edyty Kowaluk z Terespola zdobył główną nagrodę w ogłoszonym po raz drugi przez redakcje Katolickiego Radia Podlasie i portalu podlasie24.pl, konkursie na rozważania Drogi Krzyżowej. Dziś na antenie Radia Podlasie o godzinie 15.30 rozważania Drogi Krzyżowej zostaną odczytane przez pracowników Katolickiego Radia Podlasie.
 • Wielki Czwartek w Bazylice Mniejszej w Węgrowie
  Ksiądz Biskup Antoni Dydycz, przewodniczył w Wielki Czwartek Mszy Wieczerzy Pańskiej w Bazylice Mniejszej w Węgrowie. Eucharystię rozpoczęły życzenia, jakie dzieci złożyły wszystkim kapłanom z okazji ich święta.
 • nożem po 5 złotych
  Dwóch młodych mężczyzn w środę wieczorem w Piszczacu zażądało od pokrzywdzonego pieniędzy w kwocie 5 zł. Kiedy spotkali się z odmową pobili i ranili nożem 33-latka. Policjanci z Komisariatu Policji w Terespolu szybko ustalili i zatrzymali sprawców. To dwaj 17-latkowie, którzy w ubiegłym roku, jeszcze jako nieletni, byli notowani za pobicie z użyciem niebezpiecznego narzędzia.
 • Już prawie 40 dni w biegu
  1700 km na liczniku oraz dziesiątki intencji i wyrazów wsparcia – Piotr Kuryło, biegacz z Pruski Wielkiej jest coraz bliżej Watykanu! Wyruszył 15 marca ze Studzienicznej, przebiegł przez Polskę, Słowację, Węgry, Austrię, teraz jest już we Włoszech i zbliża się do Wiecznego Miasta.
 • Zobacz, co psuło się w samochodach tej zimy!
  Zasypane śniegiem auta, ujemne temperatury i oblodzone jezdnie są już na szczęście za nami. Czy zima dała aż tak w kość kierowcom? Co najczęściej psuło się w naszych czterech kółkach? Uchylamy rąbka tajemnicy i przedstawiamy statystyki zgromadzone przez firmę Starter, specjalizującą się w profesjonalnych usługach assistance drogowego. Dane pochodzą z 8 558 awarii obsłużonych przez Startera w całej Polsce w okresie od grudnia 2014 do marca 2014.
 • Słowo Biskupa Piotra Sawczuka podczas Liturgii Godzin w Wielki Piątek
  W Wielki Piątek przed południem, prezbiterzy, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego, osoby życia konsekrowanego i wierni świeccy zgromadzili się w katedrze siedleckiej na wspólnej celebracji Liturgii Godzin. Śpiewane były Psalmy z Godziny Czytań i Jutrzni. Liturgii przewodniczył Biskup Piotr Sawczuk – administrator apostolski diecezji siedleckiej.
 • Żelechów: Wybrali najpiękniejsze palmy
  W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury rozstrzygnięto konkurs pt.: „Najpiękniejsza palma wielkanocna”. Konkurs adresowany był do przedszkolaków, „zerówkowiczów” oraz uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu miasta i gminy Żelechów.
 • Zatrzymany za zanęcanie
  Funkcjonariusze łochowskiego komisariatu zatrzymali mężczyznę, który znęcał się fizycznie i psychicznie nad rodziną. Mężczyzna usłyszał prokuratorskie zarzuty. Grozi mu teraz kara pozbawienia wolności nawet do pięciu lat.
 • Bądź dla nich przywódcą duchowym i przywódcą sumienia
  „Bądź dla powierzonej Ci diecezji i ludzi - przywódcą duchowym i przywódcą sumienia” – mówił dzisiaj w bazylice podczas Mszy św. Krzyżma bp Kazimierz Ryczan, żegnając w imieniu diecezji bp. Kazimierza Gurdę, który na podstawie decyzji Ojca Świętego Franciszka z 16 kwietnia obejmie diecezję siedlecką. Uroczystość relacjonuje Katolicka Agencja Informacyjna.
 • Miętne: wspomnienie o JP II
  W stylowym wnętrzu miętneńskiego „Zielonego Dworu”, młodzież z żelechowskiego Zespołu Szkół Nr 1 wspominać będzie błogosławionego Jana Pawła II Wielkiego.
 • Kopciuszek w ŁOK
  6 i 7 maja w Łukowskim Ośrodku Kultury zostanie wystawiony spektakl "Kopciuszek" .
 • Pielgrzymka do Loretto
  24 maja organizowana jest do Loretto k. Warszawy - II Pielgrzymka Żywero Różańca diecezji warszawsko - praskiej i VI Pielgrzymka Czytelników Miesięcznika Różaniec
 • Wielkanocna akcja garwolińskich policjantów
  18 kwietnia od godziny 14.00 trwać będzie akcja „Wielkanoc 2014” , w którą zaangażowani będą funkcjonariusze wszystkich pionów komendy powiatowej policji. Obejmie ona teren całego powiatu garwolińskiego.
 • Sesja rozpoczynająca obchody 590-lecia Sokołowa Podlaskiego
  Uroczysta sesja Rady Miasta w Sokołowie Podlaskim związana z tegorocznymi obchodami 590-lecia Sokołowa Podlaskiego odbędzie się w czwartek, 24 kwietnia.
 • Uroczystości Triduum Paschalnego w Łukowie
  Dziś, w Wielki Piątek, w łukowskich parafiach odbędzie się adoracja krzyża. Wierni wspominać będą śmierć Chrystusa. To dzień, w którym w Kościołach nie będzie odprawiana msza święta.
 • Msza Wieczerzy Pańskiej w kościele św. Mikołaja w Międzyrzecu
  W Wielki Czwartek o godzinie 18.00 w kościele św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim została odprawiona Msza św. Wieczerzy Pańskiej - rozpoczęło się Triduum Paschalne. Mszę św. sprawowało 7 kapłanów.
 • Lekcja tradycji w Iwowem
  Najmłodszym mieszkańcom Iwowego, przedszkolakom oraz uczniom miejscowej szkoły podstawowej, podczas spotkania w Izbie Regionalnej w Lalinach o tradycjach wielkanocnych opowiadały Maria Łodyga i Anna Świtek członkinie zespołu ludowego.
 • „Bezpieczne święta” na drogach
  W trosce o bezpieczeństwo osób podróżujących po naszych drogach w dniach od 18 do 21 kwietnia łukowscy policjanci będą prowadzili działania pod nazwą „Bezpieczny weekend”. W okresie tym wiele rodzin wyrusza samochodem w podróż. Niekiedy droga ta będzie liczyła setki kilometrów. Policja apeluje o spokojną i rozsądną jazdę.
 • Post ścisły w Wielki Piątek
  Post jest szczególnym sposobem udziału w tajemnicy Męki Jezusa Chrystusa. Osoby między 18 a 60 rokiem życia powinni dzis zachować post ścisły, który  pozwala na jednorazowy posiłek do syta oraz na dwa skromne posiłki w ciągu dnia (por. kan. 1251 KPK).
 • Iskra Miłosierdzia Bożego wyruszyła z drohiczyńskiej katedry
  W Wielki Czwartek drohiczyńska katedra wypełniła się po brzegi, gdy na Mszę Św. Krzyżma Świętego przybyli kapłani pracujący i przebywający na terenie diecezji drohiczyńskiej. W tym dniu w katedrze p.w. Trójcy Świętej w Drohiczynie, biskup drohiczyński Antoni Dydycz przewodniczył koncelebrowanej wraz z nimi Eucharystii.
 • Wielki Czwartek u sióstr nazaretanek
  Wielki Czwartek rozpoczął uroczyste obchody Triduum Paschalnego. W łukowskich kościołach liturgie uobecniające Ostatnią Wieczerzę były sprawowane o godzinie 18.00. W Kaplicy Sióstr Nazaretanek w Łukowie w mszy świętej udział brali uczestnicy rekolekcji odbywających się właśnie w Domu Moria.
 • Koncert pod intrygującym tytułem
  „Piękni, młodzi…rozśpiewani”- to tytuł koncertu, który odbędzie się w garwolińskim Centrum Sportu i Kultury 23 kwietnia. Na scenie wystąpi klasa śpiewu Szkoły Muzycznej I stopnia oraz Chór Zespołu Szkół im. Marszałka Piłsudskiego pod batutą Radosława Mitury.
 • Nowe inwestycje w gminie Kosów Lacki
  Uroczysta sesja Rady Miasta i Gminy w Kosowie Lackim, połączona z otwarciem świetlicy wiejskiej w miejscowości Krupy Tosie i mostu na rzece Kosówka, wybudowanego w ramach środków przeznaczonych do usuwania skutków klęsk żywiołowych, odbędzie się w czwartek, 24 kwietnia.
 • WIELKI PIĄTEK
  Dziś Wielki Piątek – dzień Męki Pańskiej, czas żałoby. Chrześcijanie wspominają śmierć Chrystusa. Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja krzyża. Tego dnia Kościół nie sprawuje Mszy św.
 • Msza Wieczerzy Pańskiej w katedrze siedleckiej
  Eucharystia celebrowana w wieczór Wielkiego Czwartku rozpoczyna w Kościele Triduum Paschalne. Nawiązuje do Ostatniej Wieczerzy, podczas której Pan Jezus ustanowił sakrament Kapłaństwa i Eucharystii. Mszy Wieczerzy Pańskiej w katedrze siedleckiej przewodniczył Biskup Piotr Sawczuk – administrator apostolski diecezji.
 • Zjazd absolwentów, którzy znają Chatkę Żaka
  Łuków to miasto, w którym nie brakuje absolwentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. I ta wiadomość jest właśnie dla nich. powinni wiedzieć, że 14 czerwca odbędzie się Zjazd Absolwentów UMSC. Będzie to jedno z głównych wydarzeń organizowanych w ramach obchodów 70-lecia Uczelni.
 • Msza Krzyżma w siedleckiej katedrze
  W Wielki Czwartek przed południem Biskup Piotr Sawczuk – administrator apostolski diecezji przewodniczył Mszy Krzyżma Świętego w katedrze siedleckiej, w czasie której prezbiterzy odnowili swoje przyrzeczenia kapłańskie. Wraz z Biskupem Piotrem Eucharystię koncelebrowało 200 kapłanów. Wzięli w niej udział również przedstawiciele służby liturgicznej z poszczególnych parafii.
 • Tydzień Dobrych Uczynków w Gołąbkach
  Tydzień Dobrych Uczynków to święto bezinteresownych działań na rzecz drugiego człowieka. Celem akcji zorganizowanej w Zespole Szkół w Gołąbkach było uświadomienie wszystkim uczniom, jak niewiele trzeba, by pomagać innym i ich uszczęśliwić. Przez tydzień w szkole obowiązywało hasło: „Zmień się pierwszy”.
 • Koncert dziękczynny w dniu kanonizacji Jana Pawła II
  W niedzielę 27 kwietnia w dniu kanonizacji bł. Jana Pawła II, w Międzyrzecu Podlaskim odbędzie się koncert dziękczynny. Koncert rozpocznie się o godzinie 19.15 na Placu Jana Pawła II.
 • Spotkanie lokalnych działaczy
  11 kwietnia w Łosicach odbyło się posiedzenie Powiatowej Komisji Oświaty Kultury Fizycznej i Sportu. Na zaproszenie przewodniczącej komisji Wandy Frączek wzięli w nim udział liderzy z terenu całego powiatu łosickiego, którzy działają na rzecz lokalnej społeczności.
 • Bezpieczna Wielkanoc - porady
  Przed nami okres przedświątecznej gorączki zakupów, biegania po sklepach. Potem upragnione przez wielu Święta Wielkanocne, w czasie których odwiedzamy rodzinę, wyjeżdżamy by odpocząć. Zaaferowani tym wszystkim często zapominamy o najważniejszym: o szeroko pojętym bezpieczeństwie.
 • Motocykliści pojadą na kanonizację Jana Pawła II
  Już 27 kwietnia w Rzymie odbędą się uroczystości związane z kanonizacją dwóch papieży Jana Pawła II i Jana XXIII. Na te uroczystości ks. Tomasz Bielecki wikariusz parafii św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim organizuje pielgrzymkę motocyklistów.
 • Czy księża są potrzebni?
  Kapłani w życiu Marka Muchy z Garwolina odgrywali dużą rolę, szczególnie ks. Marian Daniluk i Mariusz Zaniewicz. Pierwszy z kapłanów miał znaczący wpływ na kształtowanie światopoglądu młodego wówczas człowieka nakierowanego na wiarę, patriotyzm, postrzeganie innego człowieka, życia publicznego, poświęcenia.
 • Laureatki z Łosic
  Dzieci z Zespołu Szkół nr 1 w Łosicach wzięły udział w konkursach religijnych, gdzie zaprezentowały się od najlepszej strony. Szczegółowe informacje na temat ich osiągnięć przysłała do naszej redakcji pani Joanna Olizaruk.
 • Życzenia dla kapłanów od czytelniczki portalu podlasie24.pl
  Pani Agnieszka Kowalczyk, poprosiła naszą Redakcję o możliwość złożenia w imieniu własnym i wielu czytelników portalu podlasie24.pl (szczególnie mieszkańców Grębkowa i okolic) życzeń - kapłanom z Grębkowa oraz z całej diecezji siedleckiej i drohiczyńskiej. Spełniamy tę prośbę i przyłączamy się do życzeń.
 • Festiwal Papieski „Barka” w gminie Łuków
  Gminny Ośrodek Kultury w Łukowie zaprosił uczniów gminnych szkół do udziału w I Festiwalu Papieskim „Barka”. 15 kwietnia odbyła się pierwsza z zaplanowanych w ramach tego przedsięwzięcia konkurencja. Był to test wiedzy o Janie Pawle II. Największą wiedzą wykazała się Natalia Niedziółka z Gimnazjum w Krynce.
 • Rozpoczęła się Msza Krzyżma Świętego
  Ponad 200 kapłanów z diecezji siedleckiej i kilkaset osób ze służby liturgicznej bierze udział w Mszy Krzyżma Świętego, która sprawowana jest w katedrze siedleckiej pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Piotra Sawczuka, pełniącego obowiązki administratora diecezji siedleckiej.
 • Miastków: inauguracja sezonu
  Na miastkowskim „orliku” futboliści zainaugurowali sportowy sezon rozgrywkami o puchar wójta gminy.
 • Uroczystości Triduum Paschalnego w Łukowie
  Dziś, w Wielki Czwartek, w łukowskich parafiach rozpoczynają się uroczyste obchody Triduum Paschalnego. Wspólnoty parafialne wspominać będą mękę, śmierć i Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
 • Kapłaństwo to dar i tajemnica
  Jan Paweł II nazwał kapłaństwo "darem i tajemnicą". Chrystus, ustanawiając Eucharystię podczas Ostatniej Wieczerzy, powierzył jej sprawowanie apostołom, obdarowując ich swoją kapłańską godnością. Dla nich to był dar i tajemnica, których nie rozumieli od razu w pełni. Dopiero całe ich późniejsze życie było odkrywaniem tego daru i wchodzeniem coraz głębiej w tę tajemnicę. Tak jest chyba w życiu każdego kapłana.
 • Zawody seniorów
  Łukowscy sztangiści: Jarosław Daniluk, Kamil Przybysz i Patryk Czerwonogrodzki, wzięli udział w Mistrzostwach Województwa Lubelskiego Seniorów w podnoszeniu ciężarów. Zawody odbyły się 12 kwietnia w Białej Podlaskiej. Występ łukowskich sztangistów można uznać za udany.
 • Życzenia Biskupa Kazimierza Gurdy
  Dzisiaj Wielki Czwartek - wspomnienie ustanowienia sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. Z tej okazji z życzeniami dla prezbiterów diecezji siedleckiej zwrócił się za pośrednictwem Radia Podlasie biskup siedlecki, nominat Kazimierz Gurda.
 • Siemiatycze czekają na kanonizację
  W dniach 26 i 27 kwietnia w Siemiatyczach odbędą się uroczystości związane z kanonizacją Jana Pawła II.
 • Droga Krzyżowa w Siemiatyczach /ZDJĘCIA/
  Tradycyjnie, w środę w Wielkim Tygodniu wierni przeszli ulicami Siemiatycz w procesji drogi krzyżowej. Parafianie wyruszyli z kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i przeszli przez Plac Jana Pawła II, ul. Pałacową, Legionów Piłsudskiego, Ogrodową i Drohiczyńską.
 • Brzegi: walczyli o puchar prezesa
  W Niepublicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Brzegach odbył się Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Prezesa Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Brzegi i Zasiadały.
 • dane dostarcza: remontuj .pl
  dane dostarcza: niania .pl
  Sobota,
  19 Kwiecień 2014
  Imieniny obchodzą: Adolf, Leon, Tymon
  AddThis Social Bookmark Button
  Komunikacja
  Logowanie
  Gościmy
  Naszą witrynę przegląda teraz 125 gości 
  Współpraca medialna:
  Tygodnik Siedlecki
  Podlasie24.pl
  Życie Siedleckie
  Ogloszeniowa
  Przekaz 1% podatku

  Statystyka wyświetleń strony od 28.12.2004:

  Dziś:1254
  Wczoraj:2584
  Ten tydzień:25001
  Wszystkich:15423694