Joomla ServiceBest Web HostingWeb Hosting
Start

Pałac w Łochowie przeżywa drugą młodość

Tygodnik Siedlecki
lo-palac1_2008_03_12_10_23_54.jpgHotel z widokiem na historię
Pałac w Łochowie odzyskuje dawną świetność. Dwustuletni zabytek stał się centrum konferencyjno-wypoczynkowym. Choć w pałacu trwa jeszcze remont, a uroczyste otwarcie przewidziano dopiero latem, już teraz centrum przyjmuje pierwszych gości.
Na pałacowym dziedzińcu, jeszcze kilka lat temu zarośniętym gąszczem dziczejących krzaków, teraz oczyszczonym i przestronnym, stoi XIX-wieczna figurka Matki Boskiej. Także dla niej nadeszły lepsze czasy. Troskliwie odnowiona przez fachowych konserwatorów, powróciła do swojej pierwotnej postaci. Przez dziesięciolecia kamienną rzeźbę „upiększano” kolejnymi warstwami farby. Teraz wita gości, prezentując swoje delikatne, naturalne piękno. Kartka z napisem „Recepcja”, wetknięta za szybę budynku po lewej stronie, kieruje odwiedzających na wybrukowany dziedziniec dawnej wozowni i stajni. Ta część zespołu pałacowego, pomysłowo przekształcona w hotel, już jest otwarta dla gości. Podobnie jak dawna pałacowa kuchnia, gdzie znalazły się restauracja i sala balowa. We wnętrzach pałacu trwają jeszcze prace wykończeniowe. Hałasują betoniarki, murarskie szpachle drapią ściany, a pędzle kładą kolor w apartamentach na piętrze. Wkrótce na dziedzińcu zazieleni się młoda trawa. Tu i tam panuje jeszcze prowizorka. Z każdym tygodniem Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe „Pałac Łochów” jest coraz bliższe jednak kształtu, zamierzonego przez nowego właściciela.
Hrabia Hornowski Pałac w Łochowie pobudowano na początku XIX wieku. Pierwszym jego właścicielem był hrabia Hornowski, wuj Cypriana Norwida. W 1875 r. Honorowski przekazał majątek swemu zięciowi, mężowi córki Stefanii, Medardowi Downarowiczowi. Pałac wtedy rozbudowano, nadbudowując boczne skrzydła. Dobudowano także trzy murowane budynki folwarczne. Kilka lat później łochowski pałac ponownie zmienił właściciela. W 1882 r. Downarowicz sprzedał dobra łochowskie Zdzisławowi hr. Zamojskiemu. Nowy właściciel okazał się dobrym gospodarzem i powszechnie szanowanym człowiekiem. Dobrze zapisał się w pamięci okolicznych mieszkańców i znacznie powiększył łochowskie dobra. Później majątek przeszedł w ręce córki hrabiego, Elżbiety Zamojskiej. - W czasie I wojny światowej Elżbieta była sanitariuszką-ochotniczką w szpitalu w Odessie. Poznała tam wybrańca swojego serca, rotmistrza kawalerii, Eryka Kurnatowskiego i wyszła za niego za mąż. Słynął on z zamiłowania do koni. Między innymi tym zaimponował swojemu teściowi, hrabiemu Zamojskiemu, który także kochał konie – opowiada Maryla Wróblewska, dyrektor Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego w Łochowie.
Stajnia Łochów
Zięć gospodarnego hrabiego Zamojskiego okazał się utracjuszem. - Niedbały o gospodarkę, rozrzutny, pędził hulaszczy żywot najczęściej za granicą – we Francji, Belgii, Włoszech, a wszędzie szastał pieniędzmi i przegrywał w karty spore sumy. Często bywał w kasynie gry w Monte Carlo, „zarabiając” na opinię o swoich niezmiernych bogactwach i wielkości. W Łańcucie na odjednym, ustawionej szpalerem licznej służbie pałacowej wręczył na odjezdne po 20 zł napiwku, na co poszło rozmienionych 500 zł. (W tych czasach wiele pensji urzędniczych tylko nieznacznie przekraczało 100 zł miesięcznie.) Nawet tak wielkie majętności jak Zamoyskich nie mogły nastarczyć tym wydatkom – opisuje utracjuszostwo Eryka Kurnatowskiego Stanisław Sęczyk w swojej „Historii Łochowa i okolic”. Przedwojenny właściciel Łochowa zapisał się jednak złotymi zgłoskami w kronikach polskiego sportu jeździeckiego: należąca do niego stajnia „Łochów” w latach międzywojennych była jedną z najlepszych w Polsce.
Za komuny
Spisana kilka lat temu „Historii Łochowa i okolic” Stanisława Sęczyka (pod redakcją Tadeusza Krupy) ostatnie półwiecze pałacu podsumowuje krótko: „Po wkroczeniu wojsk radzieckich (14 sierpnia 1944 roku) zaczęły obowiązywać nowe prawa, które przewróciły dawny porządek gospodarczy kraju. Ziemia Kurnatowskich, przeszła na własność państwa (…). W opuszczonym pałacu zamieszkało kilkanaście rodzin, głównie dawnej służby – użytkowników nieodpowiedzialnych za stan niszczejącego budynku. Obecnie niektórzy potomkowie z tych rodzin zamieszkują tu nadal. Tylko patrzeć, jak stropy zaczną im się walić na głowę. Potencjalni przyszli nabywcy tego obiektu (z kilkuhektarowym parkiem) nie bardzo kwapią się go kupić, nie chcąc mieć kłopotów z zasiedziałymi tu od lat lokatorami”. 
Nowy właściciel
W latach 90. łochowski samorząd starał się sprzedać pałac. Chętny znalazł się dopiero w 2003 r. 13-hektarową nieruchomość z pałacem i zabudowaniami gospodarczymi kupiła siedlecka firma Arche. Nowy właściciel energicznie zabrał się do modernizacji niszczejącego zespołu pałacowo-parkowego. W czasie odbudowy nie obyło się bez niespodzianek. Okazało się, że nadbudowana ściana pałacowego piętra trzymała się tylko na drewnianej, obmurowanej belce. – Zaskakujące, że wytrzymała tyle czasu – dziwią się budowlańcy. Konserwator zabytków zgodził się na rozbiórkę pałacowej kuchni: z budynku zostały tylko trzy surowe ściany, bo dach zapadł się dawno temu. Kuchnia jednak ocalała. Co więcej – stała się pierwszym budynkiem, który przywrócono do dawnej świetności. W jej wnętrzu mieszczą się obecnie restauracja i sala balowa. To właśnie tam odbyła się pierwsza w odrestaurowanym zespole pałacowym impreza. Nieoficjalna, ale szampańska – hucznie powitano nowy 2008 rok.
Styl swojski
Wozownia i stajnia, których wnętrza przekształcono na hotelowe pokoje, po części zachowały swój surowy klimat. Niewygładzone tynki, proste meble, zamiast szafy na rzeczy – wnęka za zasłonką. Zamiast tapczaników - drewniane i żelazne łóżka. I żadnego telewizora! Goście są zachwyceni taką odmianą. Lśniących hoteli widzieli aż za dużo. Takiego - jeszcze nie. Nad schodami prowadzącymi na piętro zawisła kolekcja monideł z prywatnych zbiorów prezesa Arche, Władysława Grochowskiego. Kilka tygodni temu do Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego „Pałac Łochów” przyjechali pierwsi goście. – Hurtownia ogrodnicza spod Warszawy urządziła tu swoje spotkanie, rodzaj wewnętrznych targów dla swoich dostawców – opowiada dyrektor Maryla Wróblewska. Sala balowa na krótko zmieniła się wtedy w pawilon targowy. Później, gdy goście bawili się przy ogniskach na dziedzińcu, szybko przywrócono jej reprezentacyjny charakter. – Staramy się być elastyczni i dostosowywać do oczekiwań gości – zapewnia Maryla Wróblewska. Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe kieruje swoją ofertę głównie do firm. Nie odmawia jednak gościny także indywidualnym turystom. Dzięki wykorzystaniu malowniczych poddaszy wszystkich budynków zespołu pałacowego, powierzchnia użytkowa Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego wynosi w sumie ok. 4 tysięcy metrów kwadratowych. Większość zajmują pokoje hotelowe. W kompleksie znalazły się także: 4 sale konferencyjne i wykładowe, sala balowa, sala bankietowa, salon fortepianowy, oranżeria. Dyrektor Maryla Wróblewska myśli już o wiośnie, gdy Centrum Konferencyjno-Szkoleniowe w pełni zaprezentuje swoje możliwości. - Oferujemy szeroką gamę atrakcji: w ramach relaksu polecamy salon odnowy biologicznej Spa, spacery po parku i okolicach nad Liwcem, przejażdżki konne, spływy kajakowe, wycieczki rowerowe… - wylicza. I zachwala: - Wiosną i latem są tu przepięknie widoki.
autor: Dariusz Kuziak
Artykuł pochodzi ze strony Tygodnika Siedleckiego - opublikowany za zgodą TS
Można go również przeczytać na stronach Tygodnika Siedleckiego

Poprawiony (czwartek, 27 marca 2008 16:38)

 
Aktualności
 • Andrzej Borowiec - „Chłopak z Warszawy”
  Niezwykle ciekawy obraz Polski tuż przed wybuchem wojny i w czasie jej trwania oczami nastolatka! W związku z przypadającą w tym roku okrągłą 70. rocznicą Powstania Warszawskiego proponujemy bezcenne wspomnienia uczestnika tych wydarzeń, Andrzeja Borowca.
 • W roku Kolberga stawiamy na folklor
  Ciechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu zaprasza na koncert pt. ,,W roku Kolberga stawiamy na folklor’’. W sobotę 2 sierpnia na placu Jana Pawła II w Ciechanowcu wystąpią zespoły z Białorusi, Rosji, Serbii, Słowacji, Tajwanu i Polski.
 • Trzy zdarzenia jednego dnia
  Wczoraj, 31 lipca, na terenie powiatu bialskiego doszło do trzech zdarzeń, przy których interweniowała policja. 
 • Aresztowani za pół miliona złotych
  Działania siedleckich policjantów doprowadziły do ustalenia dwóch młodych mężczyzn podejrzanych o dokonanie rozboju na 63-letniej kobiecie oraz do odzyskania blisko pół miliona złotych, które padły ich łupem. Na wniosek policjantów prowadzących sprawę oraz prokuratury wczoraj 31 lipca sąd nakazał tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy. Zatrzymanym mężczyznom za przestępstwo, którego się dopuścili grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.
 • Utrudnienia w ruchu w związku z pielgrzymką
  Z utrudnieniami w ruchu drogowym muszą się dzisiaj 1 sierpnia liczyć kierowcy podróżujący po Siedlcach i okolicach. Do utrudnień związanych ze wzmożonym ruchem w piątek i trwających od jakiegoś czasu remontów dojdą kolejne, związane z pielgrzymką.
 • W strugach deszczu wyszli na Jasną Górę
  Na szlak Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej bialskie grupy wyruszyły w strugach deszczu. W tym roku pątnicy rozpoczęli swoją podróż na Jasną Górę z Diecezjalnego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.
 • Wyruszyli w podróż do Wenecji
  Mateusz, Paweł i Szymon – trzech młodych śmiałków z Łukowa wyruszyło w swoją wymarzoną podróż do Wenecji. Wyruszyli 1 sierpnia z placu Solidarności i Wolności. Żegnali ich rodzice, znajomi i przyjaciele.
 • Tragiczny wypadek w Tucznej
  Tragicznie zakończył się wypadek, do którego doszło wczoraj wieczorem 31 lipca w Tucznej w powiecie bialskim. Rowerzystka wpadła pod samochód. Zmarła w szpitalu.
 • Silne burze z gradem
  Niestety również na dzisiejszy dzień 1 sierpnia zostało wydane ostrzeżenie o burzach z gradem w województwie lubelskim. Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Lublinie zagrożenie burzami określił jako silne.
 • Pielgrzymka Drohiczyńska na Jasną Górę rozpoczęta
  Dziś 1 sierpnia po mszy św. o godz. 7.00, której przewodniczył bp Tadeusz Pikus, grupa z Drohiczyna rozpoczęła pielgrzymkę do Częstochowy. Wyjście grupy katedralnej oficjalnie rozpoczęło XXIV Pieszą Pielgrzymkę Drohiczyńską na Jasną Górę.
 • Uważaj, kogo wpuszczasz do domu
  W związku z powtarzającymi się przypadkami oszustw, którymi ofiarami są osoby starsze, często mieszkające samotnie, apelujemy do Państwa o ostrożność w kontaktach z osobami, które pukają do naszych drzwi i proszą o pomoc lub oferują nam sprzedaż różnego rodzaju produktów.
 • Trasy XV Biegu Sapiehów
  Bogato zapowiada się program tegorocznego Biegu Sapiehów, organizowanego po raz piętnasty w Kodniu. Bieg odbędzie się na kilku dystansach. Start już w najbliższą sobotę 2 sierpnia.
 • Remont Przedszkola nr 3 w Węgrowie
  Miejskie Przedszkole nr 3 im. Marii Konopnickiej w Węgrowie przygotowuje się na przyjęcie maluchów. Po wakacjach dzieci rozpoczną zajęcia w zmodernizowanym budynku. Odnowiona zostanie m.in. sala trzylatków i pokój zabaw z kuleczkami.
 • Borowie – najszybciej rozwijającą się gminą w powiecie garwolińskim
  Tak wynika z niezależnego raportu, podsumowującego działalność lokalnych władz, który opublikowała „Wspólnota” – pismo samorządu terytorialnego. W powiatowej czołówce „Najszybciej rozwijających się gmin w latach 2010-2014”, nieco dalej za Borowiem, lecz z dochodem na mieszkańca przekraczającym 3 tys. zł znalazły się samorządy Górzna, Miastkowa Kościelnego, Maciejowic i miasta Łaskarzewa.
 • Kochająca matka zawsze trzeźwa
  Apel Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości na miesiąc abstynencji – sierpień 2014.
 • Dwukierunkowe zasilanie Siedlec coraz bliżej
  Do budującej się w podsiedleckim Ujrzanowie stacji transformatorowej trafiło właśnie najważniejsze urządzenie: autotransformator 400/110 kV. Będzie on przekształcał energię z ciągniętej właśnie od strony Warszawy linii wysokiego napięcia. Prąd ten zasili sieć dystrybucyjną PGE w naszym subregionie, zmniejszając jego zależność od jedynej w tej chwili linii z Kozienic. Ta ostatnia będzie wkrótce modernizowana.
 • Polimex-Mostostal: aneks do umowy restrukturyzacyjnej zatwierdzony
  Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki Polimex-Mostostal zatwierdziło dziś, 31 lipca aneks do umowy restrukturyzacyjnej z grudnia 2012 roku.
 • Protest przeciwko oddawaniu czci Armii Czerwonej
  31 lipca w Siedlcach odbył się protest przeciwko oddawaniu czci Armii Czerwonej. 70 lat temu, 31 lipca 1944 r. wojska sowieckie zajęły miasto Siedlce, co przez niektórych uznawane jest nadal za akt wyzwolenia. Co roku w tym dniu władze miasta składały kwiaty pod pomnikiem postawionym w podzięce armii radzieckiej, utrwalając tym samym wspomniany wcześniej tzw. mit wyzwolicielski. Młodzi ludzie wyrazili swój sprzeciw wobec takich praktyk.
 • Harcerskie obchody Powstania Warszawskiego
  40 harcerek i harcerzy z garwolińskiego Hufca „Orłów” Związku Harcerstwa Polskiego bierze udział w Ogólnopolskim Zlocie Chorągwi Stołecznej ZHP. Razem z nimi setki harcerzy z całego kraju przyjadą, by pomóc w obchodach 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
 • Syreny alarmowe w Sokołowie Podlaskim
  W piątek, 1 sierpnia o godzinie 17.00 w Sokołowie Podlaskim przeprowadzona zostanie głośna próba syren alarmowych.
 • Mieszkańcy powiadomili, a wywiadowcy zatrzymali
  Dzięki telefonicznemu zgłoszeniu od mieszkańców mińskiej gminy, udało się wywiadowcom zatrzymać mężczyznę, który dostał się do garażu na prywatnej posesji w Targówce. Policjanci przerwali zabroniony proceder, interweniując w momencie kiedy mężczyzna oświetlał sobie latarką pomieszczenie, prawdopodobnie w poszukiwaniu interesujących „fantów”. Podejrzanemu przedstawiono już zarzut usiłowania popełnienia kradzieży.
 • Komentarze do „pakietu kolejkowego”
  Uchwalony niedawno przez sejm „pakiet kolejkowy” ma zacząć obowiązywać w służbie zdrowia od początku przyszłego roku. Wprowadzane nim zmiany są przyjmowane z mieszanymi uczuciami. Dyrektor SP ZOZ w Łosicach, Henryk Brodowski zwraca uwagę, że kierowanie pacjentów na badania diagnostyczne przez lekarzy rodzinnych wymaga zwiększenia puli środków na podstawową opiekę zdrowotną. Bez tego oszczędność czasu pacjentów, którym ma odpaść wizyta u specjalisty „po skierowanie”, pozostanie tylko pięknym hasłem.
 • Kabaret Zygzak w Mrozach
  10 sierpnia w parku im. Piotra Starosty w Mrozach wystąpi kabaret Zygzak.
 • Sierpień z MDK
  Miejski Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim przygotował na sierpień ciekawą ofertę zajęć podzielonych na kategorie: kino, dancing, muzyka.
 • Przygotowania Klubu Przyjaciół Siatkówki
  21 lipca ruszyły treningi siedleckiego KPS-u, pod czujnym okiem Macieja Nowaka i Sławomira Gerymskiego.
 • Ćwiczenia strażaków z Lubartowa zakończone
  Ćwiczenia na budynku Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lubartowie przy ul. Jana Pawła II zostały zakończone 30 lipca. Trwały prawie dwa tygodnie.
 • W 70. rocznicę Akcji „Burza” w Siedlcach
  W czwartek, 31 lipca władze Siedlec uczciły 70. rocznicę oswobodzenie Siedlec spod okupacji niemieckiej, złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy pod tablicą upamiętniającą poległych w ramach akcji „Burza” żołnierzy Armii Krajowej.
 • Dwa pożary jednego dnia
  30 lipca w miejscowości Dębe Wielkie na ul. Pedagogów doszło do pożaru ciągnika rolniczego. W wyniku pożaru spaleniu uległo część komory silnika ciągnika.
 • Nowy numer Straży Miejskiej
  Od 1 sierpnia zmienia się numer telefonu do Straży Miejskiej. Żeby skontaktować się z dyżurnym należy dzwonić pod numer (25)794 39 86. Zmiana związana jest z wprowadzeniem telefonii IP.
 • Pielgrzymka dziękczynna za kanonizację Jana Pawła II
  Diecezjalny duszpasterz pielgrzymów zaprasza na pielgrzymkę autokarową do relikwii św. Jana Pawła II i wielu innych miejsc świętych we Włoszech. Pielgrzymka odbędzie się w dniach 10 – 19 października 2014 r.
 • Abp Stanisław Gądecki: w Konstytucji RP nie istnieje sformułowanie „neutralność światopoglądowa”
  „Z Ministerstwa Edukacji Narodowej dochodzą ostatnio wezwania do zachowania neutralności w szkołach. Nauczyciel, który nie zachowuje neutralności, łamie prawo – grozi pani minister. (...) W odpowiedzi na te groźby pragnę zauważyć, że w Konstytucji RP nie istnieje sformułowanie „neutralność światopoglądowa”. Konstytucja mówi natomiast o bezstronności religijnej i światopoglądowej władzy publicznej i państwowej" - napisał w oświadczeniu po wypowiedziach Minister Edukacji Narodowej Joanny Kluzik-Rostkowskiej abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
 • Wakacje ze słoneczkiem /ZDJĘCIA/
  Za nami półmetek wakacji. Przez cały lipiec Gminny Ośrodek Kultury organizował zajęcia pod hasłem „Wakacje ze słoneczkiem”.
 • Co z uroczystościami pod pomnikiem Armii Czerwonej w Siedlcach?
  „Zaplanowane na dziś na godzinę 11.00 uroczystości na cmentarzu radzieckim w Siedlcach mające uczcić 70. rocznicę wyzwolenia miasta spod niemieckiej okupacji, nie odbyły się. Protest przeciwko tym uroczystościom przygotował siedlecki oddział Stowarzyszenia Koliber.” - tak jeszcze parę minut temu miała rozpoczynać się ta wiadomość.
 • Konferencje pielgrzymkowe
  Specjalnie na XXXIV Pieszą Pielgrzymkę Podlaską ks. dr Zbigniew Sobolewski, dyrektor Dzieła Pomocy Ad Gentes, opracował cykl konferencji pielgrzymkowych.
 • Dziś placówki ZUS przyjmują oświadczenia o OFE do 18.00
  Z powodu dużego zainteresowania składaniem deklaracji o OFE Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydłużył godziny pracy. We wszystkich placówkach ZUS oświadczenie można dziś złożyć do godziny 18.00.
 • Sierpień upalny i z burzami
  W pierwszej połowie sierpnia będą występowały nadal wysokie temperatury oraz burze – prognozuje Waldemar Naumiuk z Łosic. Pogoda sprzyja rolnikom i wczasowiczom, ale czy tak będzie do końca wakacji?
 • Bp Gurda zachęca do udziału w pieszej pielgrzymce
  1 sierpnia wyruszyła na szlak, jako pierwsza, grupa włodawska Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę. 2 sierpnia w siedleckiej katedrze pod przewodnictwem biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdy piesza pielgrzymka z diecezji siedleckiej zostanie oficjalnie zainaugurowana. W wywiadzie dla Katolickiego Radia Podlasie bp Kazimierz Gurda zapewnił, że będzie się starał jak najczęściej być z pielgrzymami i razem z nimi wędrować. – Mam taki zamiar, o ile pozwolą mi obowiązki – mówił.
 • Starzy – nowi kandydaci…
  Iwona Kmieć i Jerzy Kołodyński to dwie osoby, które złożyły swoje oferty w odpowiedzi na konkurs, który ma wyłonić Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 5.
 • Pomyślny finał długiej historii
  Płynęły lata, teczki puchły od urzędowej korespondencji. Drgnęło po zeszłorocznej blokadzie krajowej „dwójki”, zorganizowanej przez nauczycieli i rodziców dzieci pobliskiej szkoły. I w końcu jest: chodnik w Zbuczynie, o który gmina walczyła z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad przez blisko sześć lat.
 • Kto będzie kandydatem na burmistrza Miasta i Gminy Łosice?
  Temat listopadowych wyborów samorządowych w Łosicach pozostaje, w dużej mierze, na poziomie spekulacji. Niewielu spośród kandydatów na fotel burmistrza, których nazwiska są wymieniane, chce oficjalnie przyznać, czy będzie kandydować w wyborach, czy też nie.
 • Dlaczego warto pielgrzymować?
  30 lipca wyruszyła pierwsza grupa Pieszej Pielgrzymki Drohiczyńskiej na Jasną Górę. Można jeszcze dołączyć do kolejnych grup i ruszyć na pątniczy szlak. Dla wszystkich niezdecydowanych publikujemy świadectwa i zaproszenia oazowiczów z diecezji drohiczyńskiej, którzy mówią dlaczego warto pielgrzymować.
 • Sierpień w Łukowskim Ośrodku Kultury
  Kończy się pierwszy miesiąc wakacji. W Łukowskim Ośrodku Kultury z lipcowej oferty korzystało codziennie po kilkadziesiąt osób. Były zajęcia plastyczne, kulinarne oraz wycieczki. W sierpniu ŁOK również zaprasza do wspólnego spędzania wolnego czasu.
 • Uroczystości upamiętniające zamordowanych Romów i Sinti
  Upamiętnienie Romów i Sinti zamordowanych w byłym niemieckim obozie zagłady w Treblince oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej to główne punkty uroczystości organizowanych przez Związek Romów Polskich. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych z Polski i innych państw europejskich. Policjanci czuwali nad bezpiecznym przebiegiem uroczystości.
 • Hołd Bohaterom, modlitwa za Ojczyznę
  „Nie możemy przejść obojętnie wobec wydarzeń sprzed 70 lat, które ukazały głębię miłości do Ojczyzny naszych Rodaków, zdolność do poświęcenia w obronie jej niepodległości i niezależności, męstwo i heroizm mieszkańców Warszawy” – podkreśla biskup polowy Józef Guzdek. Warszawscy karmelici zachęcają, by uczcić 70. rocznicę Powstania Warszawskiego modlitwą różańcową za Ojczyznę przez kolejne 63 dni, począwszy od 1 sierpnia.
 • Skate Turniej w miejskim parku w Łukowie
  Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łukowie zaprasza amatorów jazdy na rolkach i na deskorolce do udziału w wakacyjnym turnieju. Odbędzie się on 7 sierpnia w parku miejskim.
 • Siłacze z Siemiatycz, czyli podciąganie na drążku
  26 lipca w Siemiatyczach odbyły się pierwsze zawody w podciąganiu na drążku na ilość powtórzeń. Rywalizację przeprowadzono na niedawno zmodernizowanym i rozbudowanym parku do street workout’u zlokalizowanym przy odkrytym basenie miejskim. Zawody zaliczane były do Siemiatyckiej Ligi Siły i Sprawności 2013/2014. W imprezie wystartowało 16 zawodników.
 • Ruszają rowerami do Wenecji
  1 sierpnia przed godziną ósmą rano, na Placu Solidarności i Wolności przy łukowskim zegarze, spotkają się Mateusz Cap, Paweł Dołęgowski i Szymon Frankiewicz. Stamtąd wyruszą oni w swoją wymarzoną podróż do Wenecji.
 • Pływackie Mistrzostwa Siemiatycz 2014
  W sobotę, 26 lipca na odkrytym basenie miejskim w Siemiatyczach odbyły się Pływackie Mistrzostwa Siemiatycz 2014. Na starcie stanęło 25 zawodników i zawodniczek. Uczestnicy z klas 1-3 szkół podstawowych rywalizowali na dystansie 25 metrów, pozostałe kategorie miały do pokonania 50 m.
 • Aktywny wypoczynek miastkowskiej młodzieży
  Ponad 100 uczniów szkół prowadzonych przez samorząd gminy Miastków Kościelny uczestniczyło w nadmorskich warsztatach animacyjno-taneczno-muzycznych połączonych z aktywnością fizyczną dzieci i młodzieży oraz promocją ruchu na świeżym powietrzu.
 • Gawędy o kulturach 2014
  W niedzielę, 2 sierpnia w Mielniku w ramach XXIV Muzycznych Dialogów nad Bugiem odbędzie się konferencja naukowa Gawędy o kulturach 2014.
 • dane dostarcza: remontuj .pl
  dane dostarcza: niania .pl
  Piątek,
  1 Sierpień 2014
  Imieniny obchodzą: Nadia, Justyna, Piotr
  AddThis Social Bookmark Button
  Komunikacja
  Logowanie
  Gościmy
  Naszą witrynę przegląda teraz 88 gości 
  Współpraca medialna:
  Tygodnik Siedlecki
  Podlasie24.pl
  Życie Siedleckie
  Ogloszeniowa
  Przekaz 1% podatku

  Statystyka wyświetleń strony od 28.12.2004:

  Dziś:1620
  Wczoraj:3557
  Ten tydzień:15869
  Wszystkich:16387299