Joomla ServiceBest Web HostingWeb Hosting
Start

Pałac w Łochowie przeżywa drugą młodość

Tygodnik Siedlecki
lo-palac1_2008_03_12_10_23_54.jpgHotel z widokiem na historię
Pałac w Łochowie odzyskuje dawną świetność. Dwustuletni zabytek stał się centrum konferencyjno-wypoczynkowym. Choć w pałacu trwa jeszcze remont, a uroczyste otwarcie przewidziano dopiero latem, już teraz centrum przyjmuje pierwszych gości.
Na pałacowym dziedzińcu, jeszcze kilka lat temu zarośniętym gąszczem dziczejących krzaków, teraz oczyszczonym i przestronnym, stoi XIX-wieczna figurka Matki Boskiej. Także dla niej nadeszły lepsze czasy. Troskliwie odnowiona przez fachowych konserwatorów, powróciła do swojej pierwotnej postaci. Przez dziesięciolecia kamienną rzeźbę „upiększano” kolejnymi warstwami farby. Teraz wita gości, prezentując swoje delikatne, naturalne piękno. Kartka z napisem „Recepcja”, wetknięta za szybę budynku po lewej stronie, kieruje odwiedzających na wybrukowany dziedziniec dawnej wozowni i stajni. Ta część zespołu pałacowego, pomysłowo przekształcona w hotel, już jest otwarta dla gości. Podobnie jak dawna pałacowa kuchnia, gdzie znalazły się restauracja i sala balowa. We wnętrzach pałacu trwają jeszcze prace wykończeniowe. Hałasują betoniarki, murarskie szpachle drapią ściany, a pędzle kładą kolor w apartamentach na piętrze. Wkrótce na dziedzińcu zazieleni się młoda trawa. Tu i tam panuje jeszcze prowizorka. Z każdym tygodniem Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe „Pałac Łochów” jest coraz bliższe jednak kształtu, zamierzonego przez nowego właściciela.
Hrabia Hornowski Pałac w Łochowie pobudowano na początku XIX wieku. Pierwszym jego właścicielem był hrabia Hornowski, wuj Cypriana Norwida. W 1875 r. Honorowski przekazał majątek swemu zięciowi, mężowi córki Stefanii, Medardowi Downarowiczowi. Pałac wtedy rozbudowano, nadbudowując boczne skrzydła. Dobudowano także trzy murowane budynki folwarczne. Kilka lat później łochowski pałac ponownie zmienił właściciela. W 1882 r. Downarowicz sprzedał dobra łochowskie Zdzisławowi hr. Zamojskiemu. Nowy właściciel okazał się dobrym gospodarzem i powszechnie szanowanym człowiekiem. Dobrze zapisał się w pamięci okolicznych mieszkańców i znacznie powiększył łochowskie dobra. Później majątek przeszedł w ręce córki hrabiego, Elżbiety Zamojskiej. - W czasie I wojny światowej Elżbieta była sanitariuszką-ochotniczką w szpitalu w Odessie. Poznała tam wybrańca swojego serca, rotmistrza kawalerii, Eryka Kurnatowskiego i wyszła za niego za mąż. Słynął on z zamiłowania do koni. Między innymi tym zaimponował swojemu teściowi, hrabiemu Zamojskiemu, który także kochał konie – opowiada Maryla Wróblewska, dyrektor Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego w Łochowie.
Stajnia Łochów
Zięć gospodarnego hrabiego Zamojskiego okazał się utracjuszem. - Niedbały o gospodarkę, rozrzutny, pędził hulaszczy żywot najczęściej za granicą – we Francji, Belgii, Włoszech, a wszędzie szastał pieniędzmi i przegrywał w karty spore sumy. Często bywał w kasynie gry w Monte Carlo, „zarabiając” na opinię o swoich niezmiernych bogactwach i wielkości. W Łańcucie na odjednym, ustawionej szpalerem licznej służbie pałacowej wręczył na odjezdne po 20 zł napiwku, na co poszło rozmienionych 500 zł. (W tych czasach wiele pensji urzędniczych tylko nieznacznie przekraczało 100 zł miesięcznie.) Nawet tak wielkie majętności jak Zamoyskich nie mogły nastarczyć tym wydatkom – opisuje utracjuszostwo Eryka Kurnatowskiego Stanisław Sęczyk w swojej „Historii Łochowa i okolic”. Przedwojenny właściciel Łochowa zapisał się jednak złotymi zgłoskami w kronikach polskiego sportu jeździeckiego: należąca do niego stajnia „Łochów” w latach międzywojennych była jedną z najlepszych w Polsce.
Za komuny
Spisana kilka lat temu „Historii Łochowa i okolic” Stanisława Sęczyka (pod redakcją Tadeusza Krupy) ostatnie półwiecze pałacu podsumowuje krótko: „Po wkroczeniu wojsk radzieckich (14 sierpnia 1944 roku) zaczęły obowiązywać nowe prawa, które przewróciły dawny porządek gospodarczy kraju. Ziemia Kurnatowskich, przeszła na własność państwa (…). W opuszczonym pałacu zamieszkało kilkanaście rodzin, głównie dawnej służby – użytkowników nieodpowiedzialnych za stan niszczejącego budynku. Obecnie niektórzy potomkowie z tych rodzin zamieszkują tu nadal. Tylko patrzeć, jak stropy zaczną im się walić na głowę. Potencjalni przyszli nabywcy tego obiektu (z kilkuhektarowym parkiem) nie bardzo kwapią się go kupić, nie chcąc mieć kłopotów z zasiedziałymi tu od lat lokatorami”. 
Nowy właściciel
W latach 90. łochowski samorząd starał się sprzedać pałac. Chętny znalazł się dopiero w 2003 r. 13-hektarową nieruchomość z pałacem i zabudowaniami gospodarczymi kupiła siedlecka firma Arche. Nowy właściciel energicznie zabrał się do modernizacji niszczejącego zespołu pałacowo-parkowego. W czasie odbudowy nie obyło się bez niespodzianek. Okazało się, że nadbudowana ściana pałacowego piętra trzymała się tylko na drewnianej, obmurowanej belce. – Zaskakujące, że wytrzymała tyle czasu – dziwią się budowlańcy. Konserwator zabytków zgodził się na rozbiórkę pałacowej kuchni: z budynku zostały tylko trzy surowe ściany, bo dach zapadł się dawno temu. Kuchnia jednak ocalała. Co więcej – stała się pierwszym budynkiem, który przywrócono do dawnej świetności. W jej wnętrzu mieszczą się obecnie restauracja i sala balowa. To właśnie tam odbyła się pierwsza w odrestaurowanym zespole pałacowym impreza. Nieoficjalna, ale szampańska – hucznie powitano nowy 2008 rok.
Styl swojski
Wozownia i stajnia, których wnętrza przekształcono na hotelowe pokoje, po części zachowały swój surowy klimat. Niewygładzone tynki, proste meble, zamiast szafy na rzeczy – wnęka za zasłonką. Zamiast tapczaników - drewniane i żelazne łóżka. I żadnego telewizora! Goście są zachwyceni taką odmianą. Lśniących hoteli widzieli aż za dużo. Takiego - jeszcze nie. Nad schodami prowadzącymi na piętro zawisła kolekcja monideł z prywatnych zbiorów prezesa Arche, Władysława Grochowskiego. Kilka tygodni temu do Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego „Pałac Łochów” przyjechali pierwsi goście. – Hurtownia ogrodnicza spod Warszawy urządziła tu swoje spotkanie, rodzaj wewnętrznych targów dla swoich dostawców – opowiada dyrektor Maryla Wróblewska. Sala balowa na krótko zmieniła się wtedy w pawilon targowy. Później, gdy goście bawili się przy ogniskach na dziedzińcu, szybko przywrócono jej reprezentacyjny charakter. – Staramy się być elastyczni i dostosowywać do oczekiwań gości – zapewnia Maryla Wróblewska. Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe kieruje swoją ofertę głównie do firm. Nie odmawia jednak gościny także indywidualnym turystom. Dzięki wykorzystaniu malowniczych poddaszy wszystkich budynków zespołu pałacowego, powierzchnia użytkowa Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego wynosi w sumie ok. 4 tysięcy metrów kwadratowych. Większość zajmują pokoje hotelowe. W kompleksie znalazły się także: 4 sale konferencyjne i wykładowe, sala balowa, sala bankietowa, salon fortepianowy, oranżeria. Dyrektor Maryla Wróblewska myśli już o wiośnie, gdy Centrum Konferencyjno-Szkoleniowe w pełni zaprezentuje swoje możliwości. - Oferujemy szeroką gamę atrakcji: w ramach relaksu polecamy salon odnowy biologicznej Spa, spacery po parku i okolicach nad Liwcem, przejażdżki konne, spływy kajakowe, wycieczki rowerowe… - wylicza. I zachwala: - Wiosną i latem są tu przepięknie widoki.
autor: Dariusz Kuziak
Artykuł pochodzi ze strony Tygodnika Siedleckiego - opublikowany za zgodą TS
Można go również przeczytać na stronach Tygodnika Siedleckiego

Poprawiony (czwartek, 27 marca 2008 16:38)

 
Aktualności
 • Festiwal Szachowy Ziemi Łukowskiej
  Stowarzyszenie Szachistów Szachpol w Łukowie zaprasza do udziału w IV Międzynarodowym Festiwalu Szachowym Ziemi Łukowskiej. Cykl rozgrywek rozpocznie się 29 września, a zakończy 11 listopada.
 • Studenci seniorzy wracają na uczelnie
  Siemiatycki Uniwersytet Trzeciego Wieku wznawia działalność po wakacyjnej przerwie. Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2017/2018 odbędzie się w piątek, 29 września o godz. 11.00 w Siemiatyckim Ośrodku Kultury przy ul. Zaszkolnej 1.
 • Rekolekcje w Nowym Opolu
  W dniach 22-24 września Diecezjalna Rada Kół Żywego Różańca i zelatorzy parafialni przeżywali rekolekcje w domu rekolekcyjnym w Nowym Opolu.
 • Stypendia i nagrody od wójta gminy Łuków
  Dziewięcioro uczniów z terenu gminy Łuków otrzymało stypendia, a trzynastu nagrody, w kolejnej edycji programu stypendialnego realizowanego przez władze gminy. Wręczenie stypendiów i nagród odbyło się w Urzędzie Gminy, 20 września.
 • Koronka na ulicach miast świata – na ulicach Siemiatycz
  Czciciele Miłosierdzia Bożego zapraszają na spotkanie modlitewne „Koronka do Bożego Miłosierdzia na ulicach miast świata”.
 • W dworze Reymontówka czytają Reymonta
  W Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach kontynuowana jest akcja WSZYSCY CZYTAMY DZIEŁA Wł. St. REYMONTA. Tym razem po „Chłopach” i „Ziemi Obiecanej” przyszła kolej na KOMEDIANTKĘ. Czytać będą aktorzy m.in. Grażyna Szapołowska i Dorota Stalińska, politycy, samorządowcy, dziennikarze, sportowcy, nauczyciele, uczniowie, pracownicy fizyczni i umysłowi – wszyscy dla których ważny jest dorobek twórczy Władysława Reymonta.
 • Rozpoznaj sprawcę uszkodzenia mienia
  Komenda Miejska Policji w Siedlcach zwraca się z prośbą o pomoc w ustaleniu tożsamości mężczyzny widocznego na zdjęciach.
 • Krzysztof Szyszko instruktor i choreograf ZPiT „Małe Podlaskie” odznaczony
  Podczas Turnieju Tańców Polskich „O Podlaską Szyszkę - Siemiatycze 2017” Krzysztof Szyszko, instruktor i choreograf Zespołu Pieśni i Tańca „Małe Podlasie” został odznaczony najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez Komisję ds. Tańców Polskich - Honorową Odznaką Komisji ds. Tańców Polskich PS CIOFF z turkusem nr 5.
 • Wiśniewski senior FIT
  Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej Radość zaprasza mieszkańców w wieku 50+ z Gminy Wiśniew do wzięcia udziału w warsztatach, spotkaniach realizowanych w ramach projektu pt; „SENIORIADA - wiśniewski senior FIT”.
 • Kolegiata sieje dobro
  Szkolne Koło Caritas ze Szkoły Podstawowej nr 4, Koło Wolontariatu Zespołu Placówek oraz Parafialny Punkt Charytatywny Grupy Modlitwy św. o. Pio. włączyły się w diecezjalną akcję pod hasłem „Kromka chleba dla sąsiada”.
 • Górki: hodowcy i miłośnicy koni spotkali się w Sanktuarium
  W niedzielę, 24 września w góreckim Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej odbyły się uroczystości patronalne ku czci św. Michała Archanioła połączone z 5. Regionalnym Świętem Hodowców Koni.
 • Mieszkanka Białej Podlaskiej oszukana na portalu OLX
  Za pośrednictwem portalu OLX.pl, nieznany sprawca oszukał mieszkankę Białej Podlaskiej. Oszust zaoferował na tym portalu oddanie za darmo wózka dziecięcego.
 • Zaproszenie na warsztaty z eko-surowców
  Do 29 września przyjmowane są zgłoszenia na „Warsztaty z odzyskiwanych materiałów”. Warsztaty aktywizujące odbędą się w paprotni, Mielniku i Czarnej Wielkiej (gm. Grodzisk). Na spotkaniu m.in. robótki ręczne na szydełku i na drutach.
 • Z funduszu sołeckiego dla szkół
  W pięciu miejscowościach gminy Żelechów postanowiono przeznaczyć pieniądze z funduszu sołeckiego na doposażenie placówek oświatowych w pomoce dydaktyczne. W ten sposób zakupiono 40 zestawów komputerowych, które trafiły do szkół na terenie gminy.
 • Warszawa: Konferencja 24/7 Serce Dawida
  Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja dorocznej Konferencji 24/7 Serce Dawida, która odbędzie się w dniach 21-22 października 2017 r. w Warszawie.
 • Uczniowie „Rzemieślnika” pamiętają
  Uczniowie Rzemieślniczej Branżowej Szkoły I stopnia w Łukowie uczcili pamięć ofiar agresji sowieckiej na Polskę 17 września 1939 roku. Odwiedzili cmentarz i zapalili znicze przed Krzyżem Katyńskim.
 • „Polska Razem” z Jackiem Kozaczyńskim
  Nie, planowana reforma szkolnictwa wyższego a przedstawienie kandydata budującego miejscowe struktury „Polski Razem” było głównym powodem przyjazdu Jacka Gowina, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego do Siedlec. Nowym liderem centroprawicowego ugrupowania w regionie siedleckim został Jacek Kozaczyński, były polityk Platformy Obywatelskiej.
 • Uszkodzone auto i nietrzeźwi na drogach
  Na 600 złotych oszacował straty właściciel opla astry, w którym uszkodzono szyby i tylną wycieraczkę. Policjanci zatrzymali sprawcę. Okazał się nim 43-letni mieszkaniec Łukowa.
 • Siemiatycze pożegnają śp. Siostrę Edytę
  W czwartek, 28 września Siemiatycze pożegnają śp. Siostrę Edytę Karmelitankę Dzieciątka Jezus, która przez wiele lat pracowała w Siemiatyczach.
 • Pilawa: Powiatowe zmagania strażaków
  Po raz siódmy, 1 października zorganizowane zostaną zawody sportowo- pożarnicze OSP powiatu garwolińskiego. Areną rozgrywek w ćwiczeniu bojowym i sztafecie będzie stadion miejski w Pilawie.
 • Sesja Rady Miasta w Łukowie
  Dziś, 26 września odbędzie się w Łukowie sesja Rady Miasta. Obrady rozpoczną się o godzinie 12.00. Wśród projektów uchwał, które znalazły się w porządku obrad są m.in. projekty dotyczące zmian nazw ulic.
 • Garwolin: czy członek zarządu i kierownik straci swoje stanowiska?
  Centralne Biuro Antykorupcyjne skierowało wniosek o odwołanie Józefa Tomali z funkcji członka Zarządu Powiatu Garwolińskiego i kierownika Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łaskarzewie. To, według funkcjonariuszy CBA, rezultat nieprzestrzegania przepisów ustawy antykorupcyjnej.
 • Zmarła S. Edyta od Matki Bożej, karmelitanka przez wiele lat posługująca w Siemiatyczach
  Kuria Diecezjalna w Drohiczynie zawiadamia, że 25 września w Łodzi w wieku 72 lat zmarła S. Edyta od Matki Bożej (Celina Suma) – Karmelitanka Dzieciątka Jezus. Siostra Edyta była m. in.: przełożoną zgromadzenia w Siemiatyczach i nadzorowała tutaj budowę domu zakonnego.
 • Swing Club na Mazowszu
  W niedzielę 1 października w Sali Białej w Siedlcach odbędzie się ostatni w tegorocznej edycji cyklu Swing Club na Mazowszu koncert zatytułowany Piosenka jest dobra na wszystko.
 • VII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Pratulina
  „Bóg siłą mężczyzny” – to hasło tegorocznej VII Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn do Pratulina, która odbędzie się 1 października.
 • VI Dni z Aniołami
  W dniach 28 września – 2 października w Radzyniu Podlaskim odbędą się VI Dni z Aniołami.
 • Policjanci z mińskiej drogówki w akcji „EDWARD”
  Więcej patroli ruchu drogowego, wzmożone kontrole pojazdów, kontrole prędkości i stanu trzeźwości kierujących, na drogach krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych - tak wyglądały działania mińskiej drogówki, która aktywnie włączyła się w II edycję europejskiej akcji „EDWARD” w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Mobilności.
 • „Czytano z energią o energii”
  25 września Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach zaprosiła dzieci z Siedlec na wydarzenie artystyczne „Czytaj z energią”.
 • Zmiany w organizacji nocnej i świątecznej opieki medycznej
  Od 1 października usługę nocnej i świątecznej opieki medycznej, mieszkańcy Siedlec będą mieli zapewnioną w 2 placówkach: Szpitalu Wojewódzkim przy Poniatowskiego i Szpitalu Miejskim przy Starowiejskiej.
 • We wtorek przerwa w emisji programu KRP
  We wtorek 26 września nastąpi przerwa w emisji programu Katolickiego Radia Podlasie, spowodowana koniecznością konserwacji masztu nadawczego w Chotyczach.
 • Aktualne oferty pracy w Siedlcach
  Powiatowy Urząd Pracy w Siedlcach informuje o wolnych miejscach pracy aktualnych na dzień 22 września 2017r.
 • Filmowy weekend w Mrozach
  „Tarapaty” oraz „Ptaki śpiewają w Kigali” to tytuły dwóch filmów, które będzie można zobaczyć w weekend na przełomie września i października w kinie Mikroklimat w Mrozach.
 • 11. Pokutny Marsz Różańcowy za Ojczyznę ulicami Siedlec /ZDJĘCIA/
  11. Pokutny Marsz Różańcowy za Ojczyznę organizowany przez Krucjatę Różańcową przeszedł 24 września ulicami Siedlec. Modlitwę rozpoczęła o godzinie 13.00 w siedleckiej katedrze Msza św. w intencji Ojczyzny. Kazanie wygłosił ks. Jan Spólny, proboszcz parafii Gończyce, diecezjalny kapelan Krucjaty Różańcowej.
 • Obchody Patrona Zespołu Szkół Nr. 2 w Białej Podl.
  22 września Zespół Szkół Nr. 2 w Białej Podlaskiej obchodził Święto Patronów Szkoły.
 • Wykład, film i dyskusja – DKF zaprasza
  Siemiatycki Ośrodek Kultury wraz z Dyskusyjnym Klubem Filmowym „Kameleon” zapraszają na film „Miłość” w reżyserii Michaela Hanekego. Projekcję poprzedzi wykład ks. Tomasza Żukowskiego. Po filmie zaplanowano dyskusję.
 • Poszukiwani świadkowie wypadku drogowego
  Komenda Miejska Policji w Siedlcach poszukuje świadków zdarzenia do którego doszło 11 września 2017r. w Siedlcach na ul. Terespolskiej.
 • Mistrzostwa Polski w Ujeżdżeniu w Janowie Podlaskim
  W dniach od 28 września do 1 października na terenie Stadniny Koni Janów Podlaski będą rozgrywane Mistrzostwa Polski w ujeżdżaniu oraz międzynarodowe zawody rangi CDI3. Do udziału zgłoszono blisko 60 par z Polski i Europy .
 • Sesja w Łosicach
  28 września w Łosicach odbędzie się XXXVIII sesja Rady Miasta i Gminy Łosice. Początek o godzinie 15:00 w sali konferencyjnej łosickiego urzędu.
 • Siedlce: znaleziono klucze
  Komenda Miejska Policji w Siedlcach informuje, że w tutejszej jednostce można odebrać klucze znalezione w dniu 22 września 2017 r. na ul. Mazowieckiej w Siedlcach.
 • Potrącili pieszych, stracili uprawnienia do kierowania
  W piątek uprawnienia do kierowania pojazdami stracił 20-latek z Międzyrzeca Podlaskiego, który potracił pieszego przechodzącego przez przejście dla pieszych. W niedzielę ten sam los spotkał 48-latka z Terespola, który na przejściu dla pieszych potrącił dwie osoby. Za rażące naruszenie przepisów ruchu drogowego obydwu kierującym policjanci zatrzymali prawa jazdy.
 • Rekolekcje Koła Przyjaciół KRP w Kodniu
  Trzydniowe rekolekcje Koła Przyjaciół KRP rozpoczną się we wtorek, 26 września w Kodniu.
 • IV Międzynarodowy Nadbużański Plener Malarski Brok 2017
  20 września rozpoczął się IV Międzynarodowy Nadbużański Plener Malarski Brok 2017. W hołdzie św. Janowi Pawłowi II i św. Janowi XXIII.
 • ZŁODZIEJ SAMOCHODU ZATRZYMANY
  Garwolińscy policjanci ustalili podejrzanego o kradzież osobowego volvo o wartości 200 tys. złotych. Teraz zatrzymanemu 33-latkowi grozi kara 8 lat więzienia.
 • ZAGINĄŁ 84-LETNI GRZYBIARZ . PRZYJECHAŁ Z WARSZAWY DO SOBOLEWA
  Policja poszukuje Jerzego Banaszka, który w niedzielę rano wybrał się na grzyby do Sobolewa. Od godziny 13.00 mężczyzna nie dał znaku życia. Wieczorem zaginięcie zgłosił jego syn.
 • Strzelił z wiatrówki do kota
  Okoliczności postrzelenia kota z wiatrówki wyjaśniają międzyrzeccy policjanci. Do zdarzenia doszło w miejscowości Rudniki. W trakcie przeszukania posesji należącej do 52-latka z terenu gminy Międzyrzec Podlaski policjanci ujawnili i zabezpieczyli broń pneumatyczną, z której najprawdopodobniej postrzelono zwierzę.
 • „Radość” na Jarmarku Michałowym
  23 września podczas Jarmarku Michałowego z okazji Dni Patrona Miasta, na scenie wystąpił Zespół Folklorystyczny „Radość” z Brześcia.
 • Kronika policyjna
  Nietrzeźwi kierujący, kradzieże, oszustwa internetowe, uszkodzenia auta - tymi sprawami zajmowali się w ubiegłym tygodniu funkcjonariusze komendy powiatowej policji w Łosicach.
 • Europoseł Mirosław Piotrowski w Radzyniu Podlaskim
  Europoseł Mirosław Piotrowski z wizytą w Radzyniu Podlaskim. W sobotę, 23 września odbyło się spotkanie z mieszkańcami miasta, dotyczące przyszłości Unii Europejskiej.
 • Językowo w Szkole Podstawowej w Górkach
  Od 18 do 29 września w Szkole Podstawowej w Górkach/k. Łosic realizowany był projekt „KidSpeak” skierowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. W wramach projektu studenci z innych krajów prowadzili zajęcia z uczniami.
 • Prolongata legitymacji szkolnych
  Spółka „Koleje Mazowieckie-KM” przypomina, że legitymacje szkolne i przedszkolne obowiązujące w roku szkolnym 2016/2017 ważne są do 30 września 2017 r.
 • dane dostarcza: remontuj .pl
  dane dostarcza: niania .pl
  Wtorek,
  26 Wrzesień 2017
  Imieniny obchodzą: Justyna, Łucja, Cyprian
  AddThis Social Bookmark Button
  Komunikacja
  Gościmy
  Naszą witrynę przegląda teraz 82 gości 
  Współpraca medialna:
  Tygodnik Siedlecki
  Podlasie24.pl
  Życie Siedleckie
  Ogloszeniowa
  Przekaz 1% podatku

  Statystyka wyświetleń strony od 28.12.2004:

  Dziś:1561
  Wczoraj:4251
  Ten tydzień:5812
  Wszystkich:22582443