Joomla ServiceBest Web HostingWeb Hosting
Start

Pałac w Łochowie przeżywa drugą młodość

Tygodnik Siedlecki
lo-palac1_2008_03_12_10_23_54.jpgHotel z widokiem na historię
Pałac w Łochowie odzyskuje dawną świetność. Dwustuletni zabytek stał się centrum konferencyjno-wypoczynkowym. Choć w pałacu trwa jeszcze remont, a uroczyste otwarcie przewidziano dopiero latem, już teraz centrum przyjmuje pierwszych gości.
Na pałacowym dziedzińcu, jeszcze kilka lat temu zarośniętym gąszczem dziczejących krzaków, teraz oczyszczonym i przestronnym, stoi XIX-wieczna figurka Matki Boskiej. Także dla niej nadeszły lepsze czasy. Troskliwie odnowiona przez fachowych konserwatorów, powróciła do swojej pierwotnej postaci. Przez dziesięciolecia kamienną rzeźbę „upiększano” kolejnymi warstwami farby. Teraz wita gości, prezentując swoje delikatne, naturalne piękno. Kartka z napisem „Recepcja”, wetknięta za szybę budynku po lewej stronie, kieruje odwiedzających na wybrukowany dziedziniec dawnej wozowni i stajni. Ta część zespołu pałacowego, pomysłowo przekształcona w hotel, już jest otwarta dla gości. Podobnie jak dawna pałacowa kuchnia, gdzie znalazły się restauracja i sala balowa. We wnętrzach pałacu trwają jeszcze prace wykończeniowe. Hałasują betoniarki, murarskie szpachle drapią ściany, a pędzle kładą kolor w apartamentach na piętrze. Wkrótce na dziedzińcu zazieleni się młoda trawa. Tu i tam panuje jeszcze prowizorka. Z każdym tygodniem Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe „Pałac Łochów” jest coraz bliższe jednak kształtu, zamierzonego przez nowego właściciela.
Hrabia Hornowski Pałac w Łochowie pobudowano na początku XIX wieku. Pierwszym jego właścicielem był hrabia Hornowski, wuj Cypriana Norwida. W 1875 r. Honorowski przekazał majątek swemu zięciowi, mężowi córki Stefanii, Medardowi Downarowiczowi. Pałac wtedy rozbudowano, nadbudowując boczne skrzydła. Dobudowano także trzy murowane budynki folwarczne. Kilka lat później łochowski pałac ponownie zmienił właściciela. W 1882 r. Downarowicz sprzedał dobra łochowskie Zdzisławowi hr. Zamojskiemu. Nowy właściciel okazał się dobrym gospodarzem i powszechnie szanowanym człowiekiem. Dobrze zapisał się w pamięci okolicznych mieszkańców i znacznie powiększył łochowskie dobra. Później majątek przeszedł w ręce córki hrabiego, Elżbiety Zamojskiej. - W czasie I wojny światowej Elżbieta była sanitariuszką-ochotniczką w szpitalu w Odessie. Poznała tam wybrańca swojego serca, rotmistrza kawalerii, Eryka Kurnatowskiego i wyszła za niego za mąż. Słynął on z zamiłowania do koni. Między innymi tym zaimponował swojemu teściowi, hrabiemu Zamojskiemu, który także kochał konie – opowiada Maryla Wróblewska, dyrektor Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego w Łochowie.
Stajnia Łochów
Zięć gospodarnego hrabiego Zamojskiego okazał się utracjuszem. - Niedbały o gospodarkę, rozrzutny, pędził hulaszczy żywot najczęściej za granicą – we Francji, Belgii, Włoszech, a wszędzie szastał pieniędzmi i przegrywał w karty spore sumy. Często bywał w kasynie gry w Monte Carlo, „zarabiając” na opinię o swoich niezmiernych bogactwach i wielkości. W Łańcucie na odjednym, ustawionej szpalerem licznej służbie pałacowej wręczył na odjezdne po 20 zł napiwku, na co poszło rozmienionych 500 zł. (W tych czasach wiele pensji urzędniczych tylko nieznacznie przekraczało 100 zł miesięcznie.) Nawet tak wielkie majętności jak Zamoyskich nie mogły nastarczyć tym wydatkom – opisuje utracjuszostwo Eryka Kurnatowskiego Stanisław Sęczyk w swojej „Historii Łochowa i okolic”. Przedwojenny właściciel Łochowa zapisał się jednak złotymi zgłoskami w kronikach polskiego sportu jeździeckiego: należąca do niego stajnia „Łochów” w latach międzywojennych była jedną z najlepszych w Polsce.
Za komuny
Spisana kilka lat temu „Historii Łochowa i okolic” Stanisława Sęczyka (pod redakcją Tadeusza Krupy) ostatnie półwiecze pałacu podsumowuje krótko: „Po wkroczeniu wojsk radzieckich (14 sierpnia 1944 roku) zaczęły obowiązywać nowe prawa, które przewróciły dawny porządek gospodarczy kraju. Ziemia Kurnatowskich, przeszła na własność państwa (…). W opuszczonym pałacu zamieszkało kilkanaście rodzin, głównie dawnej służby – użytkowników nieodpowiedzialnych za stan niszczejącego budynku. Obecnie niektórzy potomkowie z tych rodzin zamieszkują tu nadal. Tylko patrzeć, jak stropy zaczną im się walić na głowę. Potencjalni przyszli nabywcy tego obiektu (z kilkuhektarowym parkiem) nie bardzo kwapią się go kupić, nie chcąc mieć kłopotów z zasiedziałymi tu od lat lokatorami”. 
Nowy właściciel
W latach 90. łochowski samorząd starał się sprzedać pałac. Chętny znalazł się dopiero w 2003 r. 13-hektarową nieruchomość z pałacem i zabudowaniami gospodarczymi kupiła siedlecka firma Arche. Nowy właściciel energicznie zabrał się do modernizacji niszczejącego zespołu pałacowo-parkowego. W czasie odbudowy nie obyło się bez niespodzianek. Okazało się, że nadbudowana ściana pałacowego piętra trzymała się tylko na drewnianej, obmurowanej belce. – Zaskakujące, że wytrzymała tyle czasu – dziwią się budowlańcy. Konserwator zabytków zgodził się na rozbiórkę pałacowej kuchni: z budynku zostały tylko trzy surowe ściany, bo dach zapadł się dawno temu. Kuchnia jednak ocalała. Co więcej – stała się pierwszym budynkiem, który przywrócono do dawnej świetności. W jej wnętrzu mieszczą się obecnie restauracja i sala balowa. To właśnie tam odbyła się pierwsza w odrestaurowanym zespole pałacowym impreza. Nieoficjalna, ale szampańska – hucznie powitano nowy 2008 rok.
Styl swojski
Wozownia i stajnia, których wnętrza przekształcono na hotelowe pokoje, po części zachowały swój surowy klimat. Niewygładzone tynki, proste meble, zamiast szafy na rzeczy – wnęka za zasłonką. Zamiast tapczaników - drewniane i żelazne łóżka. I żadnego telewizora! Goście są zachwyceni taką odmianą. Lśniących hoteli widzieli aż za dużo. Takiego - jeszcze nie. Nad schodami prowadzącymi na piętro zawisła kolekcja monideł z prywatnych zbiorów prezesa Arche, Władysława Grochowskiego. Kilka tygodni temu do Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego „Pałac Łochów” przyjechali pierwsi goście. – Hurtownia ogrodnicza spod Warszawy urządziła tu swoje spotkanie, rodzaj wewnętrznych targów dla swoich dostawców – opowiada dyrektor Maryla Wróblewska. Sala balowa na krótko zmieniła się wtedy w pawilon targowy. Później, gdy goście bawili się przy ogniskach na dziedzińcu, szybko przywrócono jej reprezentacyjny charakter. – Staramy się być elastyczni i dostosowywać do oczekiwań gości – zapewnia Maryla Wróblewska. Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe kieruje swoją ofertę głównie do firm. Nie odmawia jednak gościny także indywidualnym turystom. Dzięki wykorzystaniu malowniczych poddaszy wszystkich budynków zespołu pałacowego, powierzchnia użytkowa Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego wynosi w sumie ok. 4 tysięcy metrów kwadratowych. Większość zajmują pokoje hotelowe. W kompleksie znalazły się także: 4 sale konferencyjne i wykładowe, sala balowa, sala bankietowa, salon fortepianowy, oranżeria. Dyrektor Maryla Wróblewska myśli już o wiośnie, gdy Centrum Konferencyjno-Szkoleniowe w pełni zaprezentuje swoje możliwości. - Oferujemy szeroką gamę atrakcji: w ramach relaksu polecamy salon odnowy biologicznej Spa, spacery po parku i okolicach nad Liwcem, przejażdżki konne, spływy kajakowe, wycieczki rowerowe… - wylicza. I zachwala: - Wiosną i latem są tu przepięknie widoki.
autor: Dariusz Kuziak
Artykuł pochodzi ze strony Tygodnika Siedleckiego - opublikowany za zgodą TS
Można go również przeczytać na stronach Tygodnika Siedleckiego

Poprawiony (czwartek, 27 marca 2008 16:38)

 
Aktualności
 • Ku czci poległych powstańców
  W miniony wtorek, 26 maja w Liwie miała miejsce uroczystość pochówku jedenastu żołnierzy Powstania Listopadowego, których szczątki znalezione zostały w zeszłym roku podczas prac prowadzonych przy budowie boiska piłkarskiego w Liwie.
 • Sławatycze: Przedszkolaki wszystkim mamom
  26 maja to najpiękniejszy dzień w roku – Dzień Matki. Zaczęto go obchodzić w Stanach Zjednoczonych w 1910 roku. W Polsce po raz pierwszy obchodzono Dzień Matki w 1923 roku w Krakowie. Dlaczego właśnie w tym dniu? Może właśnie dlatego, że wszystkie najpiękniejsze kwiaty wiosny mogły być jej ofiarowane. 23 czerwca obchodzony jest również piękny Dzień Ojca.
 • Sportowe Dni Mrozów
  Od 30 maja do 7 czerwca w Mrozach zaplanowano szereg imprez sportowych. W tym okresie w mieście odbędą się "Sportowe Dni Mrozów". W programie są m.in. turniej siatkówki, bieg rodzinny i turniej tenisa.
 • AROUND THE MUSIC 2015 w Zbuczynie
  27 maja odbył się IV Gminny Konkurs Piosenki Anglojęzycznej AROUND THE MUSIC zorganizowany wspólnie przez GOK Zbuczyn oraz Europejskie Centrum Szkolenia Językowego Eurolingua w Siedlcach.
 • V Gimnazjalny Konkurs Piosenki Obcojęzycznej
  28 maja w Publicznym Gimnazjum nr 4 w Białej Podlaskiej odbędzie się V Gimnazjalny Konkurs Piosenki Obcojęzycznej. Konkurs jest objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Biała Podlaska.
 • Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę
  6 czerwca odbędzie się III Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę.W tym roku pod hasłem: "Różaniec ocaleniem rodziny".
 • Siergiej Antonow: Ciemne tunele
  Siergiej Antonow zabiera nas do prawdziwego Metra 2033 – tajemniczego, pełnego niespodzianek i niebezpieczeństw; przenikniętego duchem beznadziei. Wielkim atutem powieści jest główny bohater, który chce naprawić świat, a o tym marzył kiedyś chyba każdy z nas. Czy na końcu ciemnych tuneli pojawi się światełko? Dmitry Glukhovsky
 • Sokołów Podlaski świętował 25-lecie samorządności
  25-lecie samorządności to pierwszy, tak ważny jubileusz małych ojczyzn i ich gospodarzy. Aby podkreślić szczególną rolę, jaką polskie samorządy terytorialne pełnią w sprawowaniu władzy publicznej w Sokołowie Podlaskim zorganizowano uroczystą galę i uhonorowano kilkadziesiąt osób, które wniosły i nadal wnoszą wkład w rozwój lokalnych społeczności. Spotkanie odbyło się w środę, 27 maja w Sokołowskim Ośrodku Kultury i poprzedzone było Mszą św. w parafii św. Jana Bosko, celebrowaną przez ordynariusza Diecezji Drohiczyńskiej biskupa Tadeusza Pikusa.
 • Konferencja z okazji Dnia Położnej i Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki /ZDJĘCIA/
  Okręgowa Rada Pielęgniarek i Położnych Regionu Siedleckiego zorganizowała dziś, 27 maja konferencję z okazji Dnia Położnej i Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki. Spotkanie odbyło się w NoveKino w Siedlcach.
 • Noc Bibliotek w Łukowie
  Po raz pierwszy Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Sienkiewicza w Łukowie zaprasza na „Noc Bibliotek”. W sobotę 30 maja biblioteka będzie czynna do północy. Będzie też ogłoszona „amnestia” dla osób, które zbyt długo nie oddają wypożyczonych książek.
 • Kolejny remont w „Mickiewiczu”
  I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Węgrowie doczeka się w końcu remontu sali gimnastycznej wraz z wymianą dachu. W ostatnim czasie odbył się drugi już przetarg na wykonanie prac remontowych.
 • Zmiany w strukturach Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Sulki
  Marianna Staniszewska, Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Sulki po wielu latach pracy na rzecz lokalnej społeczności zrezygnowała z pełnionej przez siebie funkcji. W minioną niedzielę, w Sulkach odbyło się oficjalne pożegnanie pani Marianny.
 • Wolontariusze ŚDM w Tuchowiczu
  Grupa wolontariuszy z księdzem Pawłem Bielecki z Rejonowego Centrum Światowych Dni Młodzieży w Łukowie odwiedziła młodzież w Tuchowiczu. Do Zespołu Szkół zaprosiła ich katechetka, Urszula Domańska. Temat spotkania to oczywiście Światowe Dni Młodzieży.
 • Majowe Kapliczki: Stany Małe
  W portalu podlasie24.pl trwa konkurs na zdjęcia przydrożnych kapliczek, figur i krzyży, przy których odbywają się nabożeństwa majowe. Do naszej redakcji trafiły kolejne fotografie. Tym razem są to fotografie przedstawiające kapliczkę znajdującą się we wsi Stany Małe (gmina Suchożebry).
 • Poświęcenie pół
  Powszechnym zwyczajem, praktykowanym od wieków w naszych parafiach, jest obrzęd błogosławieństwa pól. Zwykle sprawuje się go w okresie najbujniejszego wzrostu roślin, zbóż - tradycyjnie jest to maj. Otrzymaliśmy zdjęcia, na których można obejrzeć jak obrzęd poświęcenia pół wyglądał w miejscowościach Biała, Zarudek i Adamki k/Radzynia Podlaskiego.Mieszkańcy tych miejscowości pięknie przygotowali krzyże i kapliczki, przy których były poszczególne stacje podczas obrzędu poświęcenia pół.
 • Kierowca samochodu wymusił pierwszeństwo
  25 maja na Drodze Krajowej nr 2 w miejscowości Nowy Konik kierowca samochodu osobowego wymusił pierwszeństwo na kierowcy motoroweru.
 • Jarmark Sztuki Ludowej, Rękodzieła i Kuchni Regionalnej
  W ramach Europejskich Nadbużańskich Spotkań Folklorystycznych w Sokołowie Podlaskim co roku odbywa się również Jarmark Sztuki Ludowej, Rękodzieła i Kuchni Regionalnej.
 • IV Piknik Rodzinny w Pruszynie
  Zespół Oświatowy w Pruszynie k/ Siedlec oraz Gminny Ośrodek Kultury w Chodowie w najbliższą niedzielę, 31 maja zapraszają na IV Piknik Rodzinny.
 • Festyn w Serpelicach
  W najbliższą niedzielę, 31 maja w Serpelicach w gminie Sarnaki odbędzie się Festyn Rodzinny. Będzie to już piąta edycja imprezy, której organizatorem jest Zespół Szkolno- Przedszkolny w Serpelicach.
 • SIEDLECKA PIWNICA FILMOWA - "Dziewczyna z tatuażem"
  W najbliższy czwartek, 28 maja, w Brofakturze -1 odbędzie się kolejny pokaz w ramach Siedleckiej Piwnicy Filmowej, czyli kina w luźnym wydaniu. Zainaugurowany przed tygodniem cykl nie ogranicza się do określonych gatunków filmowych - będzie tu można obejrzeć zarówno komedie, horrory, dramaty, thrillery jak i musicale czy filmy dokumentalne. Tym razem organizatorzy zapraszają na ekranizację pierwszej części bestsellerowej trylogii Stiega Larssona - "Dziewczyna z tatuażem". Początek seansu o godzinie 20:30. Wstęp wolny.
 • WSA ZNÓW NA KORZYŚĆ MAZOWSZA
  Mazowsze nie musi wpłacać do budżetu państwa pełnej kwoty „janosikowego” za marzec i maj 2014 r. – orzekł dziś Wojewódzki Sąd Administracyjny. To kolejny sukces Mazowsza w walce z krzywdzącym sposobem naliczania subwencji regionalnej. Pozytywne zmiany w budżecie województwa mazowieckiego dostrzega Fitch Ratings, który zmienił perspektywę ratingów województwa mazowieckiego na stabilną oraz potwierdził rating Mazowsza na poziomie „BBB”.
 • Utrudnienia na linii Warszawa - Dęblin
  Z powodu usterek urządzeń sterowania ruchem kolejowych na odcinku Celestynów - Zabieżki pociągi na linii Warszawa - Dęblin mogą być opóźnione około 20 - 40 minut.
 • Mimo czterech zakazów nadal jeździł samochodem
  Policjanci Zespołu Patrolowo-Interwencyjnego bialskie komendy zatrzymali do kontroli drogowej kierującego samochodem osobowym marki Skoda Felicja 24-letniego mieszkańca Białej Podlaskiej.
 • Majowe Kapliczki: Wiechowicze k/Konstantynowa
  W portalu podlasie24.pl trwa konkurs na zdjęcia przydrożnych kapliczek, figur i krzyży, przy których odbywają się nabożeństwa majowe. Do naszej redakcji trafiły kolejne fotografie. Tym razem kapliczki znajdującej się we wsi Wiechowicze k/Konstantynowa.
 • Mazowiecka Piętnastka - czasowe zamknięcie ulic
  Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mińsku Mazowieckim poinformował, że w najbliższą niedzielę, 31 maja nastąpi czasowe zamknięcie ulic związane z organizacją Ogólnopolskich Biegów Ulicznych XX Mazowiecka Piętnastka i I Mazowiecka Piątka.
 • Konkurs języka niemieckiego rozstrzygnięty
  26 maja w Starostwie Powiatowym w Białej Podlaskiej odbył się etap powiatowy Konkursu Języka Niemieckiego. Uczestniczyło w nim 9 uczniów szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat bialski – finalistów etapu szkolnego. Towarzyszyli im nauczyciele – opiekunowie.
 • Premiera spektaklu "Kantata na cztery skrzydła"
  W czwartek, 18 czerwca o godz. 19:00, na deskach Sceny Teatralnej Miasta Siedlce wystawiony zostanie premierowy spektakl Teatru ES pt. "Kantata na cztery skrzydła" w reżyserii Waldemara Koperkiewicza.
 • Szkolenie strażaków
  27 maja policjanci Wydziału Ruchu Drogowego siedleckiej komendy przeprowadzili szkolenie z zakresu regulacji ruchem drogowym dla strażaków PSP w Siedlcach oraz druhów z OSP pow. siedleckiego.
 • Ręcznikowa draka dla uczniaka
  „Ręcznikowa draka dla uczniaka” to cykl warsztatów etnograficzno – plastycznych dla uczniów najmłodszych klas szkoły podstawowej oraz ich rodziców. Zamierzeniem autorów zadania jest przybliżenie mieszkańcom Bielska Podlaskiego i okolic, zwłaszcza najmłodszym zbiorów etnograficznych Muzeum w Bielsku Podlaskim, a przede wszystkim kolekcji ręcznika ludowego eksponowanego na wystawie stałej „Tajemniczy ręcznik”.
 • Festyn rodzinny w Przedszkolu Nr 9
  26 maja funkcjonariusze KMP w Siedlcach gościli u maluchów z Miejskiego Przedszkola Nr 9 przy ul. gen. Orlicz – Dreszera w Siedlcach. Wizyta policjantów związana była z zorganizowanym w tej placówce „Dniem Rodziny”.
 • Kozaczyński na testach w Legii
  Bramkarz Pogoni Siedlce, Jacek Kozaczyński jest testowany przez Legię Warszawa.
 • Lubartów: Wielka Majówka dla młodzieży
  29 maja odbędzie się Wielka Majówka dla młodzieży. W programie znalazły się: koncert chóru Łontanara i wernisaż wystawy "Przestrze-nie" oraz "Fotografia z przygodą". To propozycje przygotowane przez Młodzieżowy Powiatowy Dom Kultury w Lubartowie na piątkowe popołudnie.
 • Wielka Majówka w Lubartowie
  W najbliższy piątek, 29 maja na podwórku Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Lubartowie odbędzie się Wielka Majówka z PMDK 2015.W programie są m.in. giełda książek, malowanie twarzy oraz nauka żonglerki.
 • Zaproszenie na konferencję otwierającą projekt Serce i Rozum
  "Serce i Rozum" to program profilaktyki i promocji zdrowia w zakresie chorób układu krążenia w powiecie włodawskim.
 • Konkurs na logo powiatu włodawskiego
  Powiat włodawski ogłosił konkurs na logo w postaci znaku graficznego, jak najpełniej określającego charakter powiatu jako regionu turystycznego o walorach przyrodniczych, jak również regionu o tradycjach wielokulturowości. Wybrane logo stanowić będzie podstawowy element promocji powiatu.Organizator przewiduje jedną nagrodę główną: 1500 zł
 • Międzynarodowo w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy
  24 maja w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy zakończyła się międzynarodowa wymiana młodzieży w ramach projektu „Dobra forma to norma, akcji KA1 – Mobilność edukacyjna osób programu Erasmus +, która trwała od 18 maja. Projekt rozpoczął się 1 kwietnia i potrwa do końca czerwca b.r., bierze w nim udział po 6 uczestników i 1 liderze z Belgii, Litwy, Węgier i Polski, w sumie 28 osób.
 • Obchody 25-lecia Samorządu Terytorialnego w Powiecie Węgrowskim
  25-lecie Samorządu Terytorialnego świętował w miniony poniedziałek, 25 maja powiat węgrowski. W przygotowanych obchodach udział wzięli przedstawiciele Samorządu Województwa Mazowieckiego, parlamentarzyści oraz samorządowcy z terenu powiatu węgrowskiego różnych szczebli i kadencji.
 • Ogólnopolski Głos Profilaktyki w Rykach
  Moda na życie bez uzależnień - życie bez narkotyków, alkoholu, bez przemocy. Z takim przesłaniem 1 czerwca odbędzie się na terenie całego kraju ZRYW WOLNYCH SERC w ramach akcji Ogólnopolski Głos Profilaktyki. W Rykach akcja odbędzie się na stadionie miejskim przy ul. Warszawskiej.
 • Interwencje po nawałnicy
  W powiecie bialskim strażacy odnotowali około 20 zdarzeń. Interweniowali przy usuwaniu powalonych drzew zalanych posesji i piwnic m.in. w budynku szkoły w Kobylanach.
 • Parczewski Piknik Rowerowy
  W sobotę, 6 czerwca odbędzie się Parczewski Piknik Rowerowy. W programie imprezy znalazły się m.in. gry i zabawy, a także kurs udzielania pierwszej pomocy.
 • Nabożeństwa majowe pod kapliczką w Bindudze
  Trwa maj - miesiąc Maryjny. Tp czas, kiedy w kościołach parafialnych odmawiana jest Litania Loretańska, ale nie tylko w kościołach. W wielu wioskach przetrwał zwyczaj wspólnej modlitwy przy kapliczkach. Tak jest na przykład w nadbużańskiej Bindudze gdzie grupa mieszkańców codziennie spotyka się na wspólnej modlitwie przy kapliczce wzniesionej jeszcze przed II wojną światową.
 • W Gimnazjum Nr 1 powołano Szkolne Koło Caritas
  Ksiądz Marcin Gochnio, zastępca dyrektora Caritas Diecezji Siedleckiej przekazał dyrektor Elżbiecie Pogodzińskiej akt powołania Szkolnego Koła Caritas w Gimnazjum nr 1 w Łukowie. Uczniowie zaś otrzymali legitymacje członkowskie. Wręczenia aktu i legitymacji odbyło się podczas trwającego właśnie w szkole Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.
 • PUKS „Fides” Węgrów gra w Czechach
  23 maja w Czechach, 3 szachistów z PUKS „Fides” Węgrów reprezentowało Powiat Węgrowski i Miasto Węgrów w „ 3 Memoriale Lukasa Krula” - Międzynarodowym Turnieju Szachów Szybkich.
 • Hajnowscy policjanci odnaleźli zaginionego mężczyznę
  Policjanci z Hajnówki odnaleźli zaginionego niepełnosprawnego 31-latka, który 26 maja wieczorem wyszedł z domu i do niego nie powrócił. Zziębniętego mężczyznę mundurowi znaleźli w środku nocy na drodze w jednej z pobliskich miejscowości.
 • Policyjni uczniowie odwiedzili Sąd w Łukowie
  27 maja Sąd Rejonowy w Łukowie odwiedzili uczniowie klas o profilu policyjnym z Zespołu Szkół w Radoryżu Smolanym. Ponad 30-osobowa grupa uczniów miała możliwość przyjrzenia się rozprawom sądowym. Były to kolejne zajęcia zorganizowane dla młodzieży przez łukowskich policjantów.
 • O Marszu dla Życia i Rodziny na antenie Radia Podlasie
  Już po raz czwarty, w najbliższą niedzielę 31 maja, przejdzie ulicami Siedlec Marsz dla Życia i Rodziny. Tym samym miasto włączy się w ogólnopolską inicjatywę, która w tym roku obejmie 140 miast w całym kraju.
 • Interwencje po nawałnicy
  Miniona noc dla strażaków z powiatu parczewskiego była dość pracowita. Wyładowania atmosferyczne, opady deszczu i silny wiatr sprawił, że strażacy interweniowali w dziewięciu zdarzeniach.
 • Łuków: 25-lecie samorządu
  Mini koncertem uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej rozpoczęła się w Łukowie uroczysta sesja Rady Miasta. Jej głównym przesłaniem jest uczczenie 25-lecia istnienia samorządu terytorialnego w naszym kraju.
 • Dodatkowa „schetynówka” w Zbuczynie
  Czego jedni nie wydali, za to mogą budować następni. W ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg lokalnych podzielono pieniądze z oszczędności. Jednym z beneficjentów jest gmina Zbuczyn w powiecie siedleckim.
 • Rodzinny Dzień Dziecka we Franopolu
  Atrakcyjnie zapowiada się piknik organizowany z okazji Dnia Dziecka we Franopolu przez fundację Mały Jeździec, we współpracy z łosickim starostwem powiatowym.
 • dane dostarcza: remontuj .pl
  dane dostarcza: niania .pl
  Czwartek,
  28 Maj 2015
  Imieniny obchodzą: Augustyn, Jaromir, Wilhelm
  AddThis Social Bookmark Button
  Komunikacja
  Logowanie
  Gościmy
  Naszą witrynę przegląda teraz 53 gości 
  Współpraca medialna:
  Tygodnik Siedlecki
  Podlasie24.pl
  Życie Siedleckie
  Ogloszeniowa
  Przekaz 1% podatku

  Statystyka wyświetleń strony od 28.12.2004:

  Dziś:875
  Wczoraj:5194
  Ten tydzień:17276
  Wszystkich:18326272