Joomla ServiceBest Web HostingWeb Hosting
Start

Pałac w Łochowie przeżywa drugą młodość

Tygodnik Siedlecki
lo-palac1_2008_03_12_10_23_54.jpgHotel z widokiem na historię
Pałac w Łochowie odzyskuje dawną świetność. Dwustuletni zabytek stał się centrum konferencyjno-wypoczynkowym. Choć w pałacu trwa jeszcze remont, a uroczyste otwarcie przewidziano dopiero latem, już teraz centrum przyjmuje pierwszych gości.
Na pałacowym dziedzińcu, jeszcze kilka lat temu zarośniętym gąszczem dziczejących krzaków, teraz oczyszczonym i przestronnym, stoi XIX-wieczna figurka Matki Boskiej. Także dla niej nadeszły lepsze czasy. Troskliwie odnowiona przez fachowych konserwatorów, powróciła do swojej pierwotnej postaci. Przez dziesięciolecia kamienną rzeźbę „upiększano” kolejnymi warstwami farby. Teraz wita gości, prezentując swoje delikatne, naturalne piękno. Kartka z napisem „Recepcja”, wetknięta za szybę budynku po lewej stronie, kieruje odwiedzających na wybrukowany dziedziniec dawnej wozowni i stajni. Ta część zespołu pałacowego, pomysłowo przekształcona w hotel, już jest otwarta dla gości. Podobnie jak dawna pałacowa kuchnia, gdzie znalazły się restauracja i sala balowa. We wnętrzach pałacu trwają jeszcze prace wykończeniowe. Hałasują betoniarki, murarskie szpachle drapią ściany, a pędzle kładą kolor w apartamentach na piętrze. Wkrótce na dziedzińcu zazieleni się młoda trawa. Tu i tam panuje jeszcze prowizorka. Z każdym tygodniem Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe „Pałac Łochów” jest coraz bliższe jednak kształtu, zamierzonego przez nowego właściciela.
Hrabia Hornowski Pałac w Łochowie pobudowano na początku XIX wieku. Pierwszym jego właścicielem był hrabia Hornowski, wuj Cypriana Norwida. W 1875 r. Honorowski przekazał majątek swemu zięciowi, mężowi córki Stefanii, Medardowi Downarowiczowi. Pałac wtedy rozbudowano, nadbudowując boczne skrzydła. Dobudowano także trzy murowane budynki folwarczne. Kilka lat później łochowski pałac ponownie zmienił właściciela. W 1882 r. Downarowicz sprzedał dobra łochowskie Zdzisławowi hr. Zamojskiemu. Nowy właściciel okazał się dobrym gospodarzem i powszechnie szanowanym człowiekiem. Dobrze zapisał się w pamięci okolicznych mieszkańców i znacznie powiększył łochowskie dobra. Później majątek przeszedł w ręce córki hrabiego, Elżbiety Zamojskiej. - W czasie I wojny światowej Elżbieta była sanitariuszką-ochotniczką w szpitalu w Odessie. Poznała tam wybrańca swojego serca, rotmistrza kawalerii, Eryka Kurnatowskiego i wyszła za niego za mąż. Słynął on z zamiłowania do koni. Między innymi tym zaimponował swojemu teściowi, hrabiemu Zamojskiemu, który także kochał konie – opowiada Maryla Wróblewska, dyrektor Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego w Łochowie.
Stajnia Łochów
Zięć gospodarnego hrabiego Zamojskiego okazał się utracjuszem. - Niedbały o gospodarkę, rozrzutny, pędził hulaszczy żywot najczęściej za granicą – we Francji, Belgii, Włoszech, a wszędzie szastał pieniędzmi i przegrywał w karty spore sumy. Często bywał w kasynie gry w Monte Carlo, „zarabiając” na opinię o swoich niezmiernych bogactwach i wielkości. W Łańcucie na odjednym, ustawionej szpalerem licznej służbie pałacowej wręczył na odjezdne po 20 zł napiwku, na co poszło rozmienionych 500 zł. (W tych czasach wiele pensji urzędniczych tylko nieznacznie przekraczało 100 zł miesięcznie.) Nawet tak wielkie majętności jak Zamoyskich nie mogły nastarczyć tym wydatkom – opisuje utracjuszostwo Eryka Kurnatowskiego Stanisław Sęczyk w swojej „Historii Łochowa i okolic”. Przedwojenny właściciel Łochowa zapisał się jednak złotymi zgłoskami w kronikach polskiego sportu jeździeckiego: należąca do niego stajnia „Łochów” w latach międzywojennych była jedną z najlepszych w Polsce.
Za komuny
Spisana kilka lat temu „Historii Łochowa i okolic” Stanisława Sęczyka (pod redakcją Tadeusza Krupy) ostatnie półwiecze pałacu podsumowuje krótko: „Po wkroczeniu wojsk radzieckich (14 sierpnia 1944 roku) zaczęły obowiązywać nowe prawa, które przewróciły dawny porządek gospodarczy kraju. Ziemia Kurnatowskich, przeszła na własność państwa (…). W opuszczonym pałacu zamieszkało kilkanaście rodzin, głównie dawnej służby – użytkowników nieodpowiedzialnych za stan niszczejącego budynku. Obecnie niektórzy potomkowie z tych rodzin zamieszkują tu nadal. Tylko patrzeć, jak stropy zaczną im się walić na głowę. Potencjalni przyszli nabywcy tego obiektu (z kilkuhektarowym parkiem) nie bardzo kwapią się go kupić, nie chcąc mieć kłopotów z zasiedziałymi tu od lat lokatorami”. 
Nowy właściciel
W latach 90. łochowski samorząd starał się sprzedać pałac. Chętny znalazł się dopiero w 2003 r. 13-hektarową nieruchomość z pałacem i zabudowaniami gospodarczymi kupiła siedlecka firma Arche. Nowy właściciel energicznie zabrał się do modernizacji niszczejącego zespołu pałacowo-parkowego. W czasie odbudowy nie obyło się bez niespodzianek. Okazało się, że nadbudowana ściana pałacowego piętra trzymała się tylko na drewnianej, obmurowanej belce. – Zaskakujące, że wytrzymała tyle czasu – dziwią się budowlańcy. Konserwator zabytków zgodził się na rozbiórkę pałacowej kuchni: z budynku zostały tylko trzy surowe ściany, bo dach zapadł się dawno temu. Kuchnia jednak ocalała. Co więcej – stała się pierwszym budynkiem, który przywrócono do dawnej świetności. W jej wnętrzu mieszczą się obecnie restauracja i sala balowa. To właśnie tam odbyła się pierwsza w odrestaurowanym zespole pałacowym impreza. Nieoficjalna, ale szampańska – hucznie powitano nowy 2008 rok.
Styl swojski
Wozownia i stajnia, których wnętrza przekształcono na hotelowe pokoje, po części zachowały swój surowy klimat. Niewygładzone tynki, proste meble, zamiast szafy na rzeczy – wnęka za zasłonką. Zamiast tapczaników - drewniane i żelazne łóżka. I żadnego telewizora! Goście są zachwyceni taką odmianą. Lśniących hoteli widzieli aż za dużo. Takiego - jeszcze nie. Nad schodami prowadzącymi na piętro zawisła kolekcja monideł z prywatnych zbiorów prezesa Arche, Władysława Grochowskiego. Kilka tygodni temu do Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego „Pałac Łochów” przyjechali pierwsi goście. – Hurtownia ogrodnicza spod Warszawy urządziła tu swoje spotkanie, rodzaj wewnętrznych targów dla swoich dostawców – opowiada dyrektor Maryla Wróblewska. Sala balowa na krótko zmieniła się wtedy w pawilon targowy. Później, gdy goście bawili się przy ogniskach na dziedzińcu, szybko przywrócono jej reprezentacyjny charakter. – Staramy się być elastyczni i dostosowywać do oczekiwań gości – zapewnia Maryla Wróblewska. Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe kieruje swoją ofertę głównie do firm. Nie odmawia jednak gościny także indywidualnym turystom. Dzięki wykorzystaniu malowniczych poddaszy wszystkich budynków zespołu pałacowego, powierzchnia użytkowa Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego wynosi w sumie ok. 4 tysięcy metrów kwadratowych. Większość zajmują pokoje hotelowe. W kompleksie znalazły się także: 4 sale konferencyjne i wykładowe, sala balowa, sala bankietowa, salon fortepianowy, oranżeria. Dyrektor Maryla Wróblewska myśli już o wiośnie, gdy Centrum Konferencyjno-Szkoleniowe w pełni zaprezentuje swoje możliwości. - Oferujemy szeroką gamę atrakcji: w ramach relaksu polecamy salon odnowy biologicznej Spa, spacery po parku i okolicach nad Liwcem, przejażdżki konne, spływy kajakowe, wycieczki rowerowe… - wylicza. I zachwala: - Wiosną i latem są tu przepięknie widoki.
autor: Dariusz Kuziak
Artykuł pochodzi ze strony Tygodnika Siedleckiego - opublikowany za zgodą TS
Można go również przeczytać na stronach Tygodnika Siedleckiego

Poprawiony (czwartek, 27 marca 2008 16:38)

 
Aktualności
 • XX Jubileuszowy Konkurs Literacki im. Marii Konopnickiej w Międzyrzecu
  16 maja w Międzyrzecu odbędzie się XX jubileuszowy Konkurs Literacki im Marii Konopnickiej.
 • Dzień Kobiet w Sterdyni
  Wójt Gminy Sterdyń i Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Sterdyni zapraszają na akademię okolicznościową z okazji Dnia Kobiet, która odbędzie się 8 marca. Spotkanie połączone będzie z akcją charytatywną na rzecz pani Marioli Fronczak z Sokołowa Podlaskiego, będącej od 2 lat w śpiączce.
 • Pielgrzymki do Lichenia i Kalisza oraz do Włoch
  DIECEZJALNE CENTRUM PIELGRZYMKOWO-TURYSTYCZNE „ARKA”zaprasza na pielgrzymki na uroczystości odpustowe św. Józefa w Kaliszu oraz do Lichenia i do Włoch.
 • Węgrów: Orliki znowu czynne
  Od 1 marca, po zimowej przerwie, wznowią swoją działalność węgrowskie Orliki.
 • Rekolekcje dla osób dorosłych w Siedlanowie
  W dniach 27 lutego - 1 marca w Domu Rekolekcyjnym w Siedlanowie koło Radzynia Podlaskiego odbyły się rekolekcje dla dorosłych. Uczestniczyło w nich 72 osoby.
 • Marzec w łosickim „Kinie za Rogiem”
  W marcowym repertuarze Kina za Rogiem znalazła się jedna z najważniejszych polskich premier roku 2014 – „Miasto 44”. Nie zabraknie też „Filmowych niedzieli dla dzieci”.
 • Przegląd Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej w Żorach
  Pomysłodawcami Ogólnopolskiego Przeglądu Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej w Żorach jest małżeństwo ; Ewa Adamczyk – Ścibik i Krzysztof Ścibik.
 • Awans Skoczka Siedlce do II Ligi
  W minioną niedzielę zostały rozegrane dwie ostatnie rundy III Ligi Mazowieckiej w szachach. Drużyna Skoczka Siedlce odniosła 2 bardzo cenne zwycięstwa kolejno nad drużynami Hetmana Warszawa i Entropii Warszawa.
 • Zespół z Miastkowa Kościelnego najlepszy
  Miastków przed Pilawą i drużyną radnych powiatu garwolińskiego- to trzy pierwsze drużyny XVI Halowego Turnieju Piłki Nożnej Radnych Miast i Gmin Powiatu Garwolińskiego o puchar starosty.
 • Akademia Sprawnego Dziecka w Łukowie
  Dwudziestu młodych łukowskich kickbokserów z Akademii Sprawnego Dziecka odebrało dyplomy potwierdzające zdany egzamin na stopnie uczniowskie PZKB. Egzamin, który odbył się 28 lutego, przeprowadził Zenon Pawlikowski posiadający stopień mistrzowski II DAN.
 • Bp Pikus: ... byli obrońcami wartości, którym trzeba przywrócić groby i pamięć
  - Żołnierze wyklęci przez komunistów, byli niezłomnymi obrońcami prawdziwych wartości. - powiedział biskup drohiczyński Tadeusz Pikus w Sokołowie Podlaskim podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych.
 • Bialscy szczypiorniści zremisowali z drużyną z Elbląga
  Piłkarze ręczni AZS AWF Biała Podlaska w sobotni (28 lutego)wieczór mierzyli się przed własną publicznością z drużyną z Elbląga. Bialczanie wywalczyli w tym starciu jeden punkt.
 • Francuska wizyta w Jerychu
  W dniach 28 lutego - 1 marca w diecezji siedleckiej gościła delegacja z Francji, która odpowiada za duszpasterstwo młodzieży w diecezji Chartres. Delegatki tamtejszego biskupa, panie - Anna Głażewska i Corine Vivier spędziły w Jerychu dwa dni.
 • Wysoka porażka koszykarzy SKK
  Koszykarze SKK Siedlce nie byli faworytem w starciu z liderem tabeli I ligi. Niestety zespół z Krosna udowodnił, że słusznie zajmuje fotel lidera tabeli i pokonał siedlczan różnicą aż trzydziestu punktów.
 • SPR nie dał rady Trójce Ostrołęka
  Niestety kolejną porażkę w rozgrywkach II ligi zanotowali szczypiorniści SPR-u Siedlce. Podopieczni trenera Adama Tomczuka w sobotnie popołudnie przegrali z Trójką Ostrołęka.
 • Pogoń przegrała z „Nafciarzami”
  28 stycznia pierwszoligowa Pogoń Siedlce rozegrała ostatni mecz kontrolny przed startem rundy wiosennej. W starciu z Wisłą Płock siedlczanie musieli uznać wyższość "Nafciarzy".
 • Z Legii do Pogoni Siedlce
  20 – letni Jan Grzesik podpisał półroczny kontrakt z siedlecką Pogonią. Obrońca został wypożyczony z Legii Warszawa. .
 • Jerycho na Diecezjalnym Forum Misyjnym
  Na odbywającym się dziś, 28 lutego w Wyższym Seminarium Duchownym w Nowym Opolu, Diecezjalnym Forum Misyjnym swój występ miało Diecezjalne Centrum Światowych Dni Młodzieży.
 • Kock: Po raz VII walczyli o PUCHAR DYREKTORA DOMU KULTURY
  W sobotę, 28 lutego w hali widowiskowo-sportowej w Kocku odbył się VII turniej halowej piłki nożnej dla gimnazjalistów O PUCHAR DYREKTORA DOMU KULTURY.
 • Charli Green w Białej Podl.
  Bialskopodlaskie Stowarzyszenie Jazzowe zaprasza wszystkich miłośników tego gatunku muzyki, ale nie tylko na koncert.
 • Prace Jarosława Struka w Galerii ES /ZDJĘCIA/
  W międzyrzeckiej Galerii ES można oglądać wystawę prac Jarosława Struka – mieszkańca Białej Podlaskiej.
 • O misjach i misjonarzach
  O losie prześladowanych chrześcijan mówił rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej ks. prałat Mieczysław Głowacki, podczas Mszy św. rozpoczynającej Diecezjalne Forum Misyjne.
 • Biała Podlaska przygotowuje się do ŚDM
  Trzecie już spotkanie przygotowujące do Światowych Dni Młodzieży odbyło się 27 lutego w Białej Podlaskiej. Tym razem młodzież spotkała się w kościele pw. św. Michała Archanioła.
 • Spotkanie formacyjno- integracyjne stypendystów FDNT
  Blisko 60 stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” bierze udział w diecezjalnym spotkaniu formacyjno-integracyjnym. Do Siedlec przyjechali gimnazjaliści, licealiści i studenci z diecezji siedleckiej.
 • Dzień skupienia nauczycieli
  Diecezjalne duszpasterstwo nauczycieli wróciło do dawnej tradycji. 28 lutego w Siedlcach odbył się dzień skupienia dla pracowników tej grupy zawodowej.
 • „Streets of London” w Kocku /ZDJĘCIA/
  W piątek 27 lutego w Domu Kultury w Kocku odbył się wernisaż fotografii Grażyny Hankiewicz pt. „Streets of London”. Zebrani mogli też posłuchać recitalu Marka Murawy i Katarzyny Sałacińskiej pt. „Strangers in the night”.
 • Nowy biskup pomocniczy w archidiecezji łódzkiej
  Ksiądz Marek Marczak, dotychczasowy rektor łódzkiego seminarium duchownego, został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji łódzkiej. Nominację ogłosiła 28 lutego Nuncjatura Apostolska w Polsce.
 • Podwójny sukces uczniów z Czernica
  Uczennice z Czernica w gminie Kłoczew zajęły I miejsce w Powiatowych Igrzyskach Młodzieży w Mini Koszykówce Dziewcząt, a ich koledzy II miejsce w grupie chłopców.
 • AMPLUS Łuków podsumowuje zimowy sezon
  Drużyny AMPLUS Łuków prowadzone przez Łukowskie Stowarzyszenie Rozwoju podsumowały zimowy sezon. W pięciu turniejach młodzi piłkarze z Łukowa dwa razy zajmowali pierwsze miejsce, a trzy razy – drugie.
 • Sportowa rywalizacja samorządowców
  Turniejem samorządowców w halowej piłce nożnej rozpocznie się cykl imprez przygotowanych przez samorząd powiatu garwolińskiego na jubileusz ćwierćwiecza odrodzonego polskiego samorządu.
 • Propozycje Kina Łuków
  Marzec to miesiąc, w którym Kino Łuków zadbało, aby najmłodsi widzowie mieli w czym wybierać. W repertuarze znalazły się takie bajki i filmy animowane jak „Kopciuszek”, „Asteriks i Obeliks: Osiedle bogów” oraz „Fru!”. Będzie też coś dla starszych widzów, w tym m.in. polska produkcja „Disco Polo”.
 • Zakończenie watykańskich rekolekcji
  Zakończyły się doroczne rekolekcje wielkopostne Papieża i Kurii Rzymskiej.
 • Rozpoczęło się Forum Misyjne
  Mszą Świętą w kaplicy seminaryjnej WSD w Nowym Opolu rozpoczęło się Diecezjalne Forum Misyjne. Eucharystii przewodniczy Rektor Wyższego Seminarium Duchownego ks. prałat Mieczysław Głowacki.
 • Spotkania Serce 2.0 w Jerychu /ZDJĘCIA/
  W piątek 28 lutego w kilku rejonach diecezji siedleckiej odbyły się spotkania w ramach duchowego przygotowania do Światowych Dni Młodzieży. Za ich organizację odpowiedzialne są Rejonowe Centra ŚDM.
 • „Wielki Post – Lubię to” – zaproszenie KSM
  17 marca w Podlaskim Centrum Dialogu w Drohiczynie o godzinie 18.00 odbędzie się Rada Kierownictw i Księży Asystentów Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, pod hasłem „Wielki Post – Lubię to” .
 • W Leśnej Podl. wybiorą najpiękniejszą pisankę
  GOK w Leśnej Podlaskiej organizuje konkurs na Pisankę Wielkanocną . Konkurs adresowany jest do dzieci, młodzieży i starszych mieszkańców gminy Leśna Podlaska.
 • Kino Samochodowe w Siemiatyczach
  W każdą sobotę marca i kwietnia w Siemiatyczach będą seanse kina samochodowego.
 • Dzień Kobiet w Międzyrzecu
  MOK Kultury w Międzyrzecu Podlaskim 8 marca w Międzynarodowym Dniu Kobiet zaprasza panie na występ zespołów działających przy MOK.
 • Warsztaty PaT w Garwolinie
  Insp. Grzegorz Jach z Komendy Głównej Policji poprowadzi warsztaty profilaktyczne dla młodzieży z powiatu garwolińskiego, który rozmawiał będzie z uczestnikami m.in. o modzie na życie bez uzależnień
 • „Gender” niesie wielkie zagrożenie dla współczesnego człowieka
   To ateiści są twórcami „gender” mówił na antenie Katolickiego Radia Podlasie ks. prof. Dariusz Oko i przestrzegał przed fatalnymi skutkami jakie niesie dla współczesnego człowieka ta ideologia.
 • Relikwie Męczenników z Pratulina w parafii w Próchenkach
  Do parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Próchenkach w dekanacie łosickim, trafią relikwie błogosławionych Męczenników Podlaskich. Uroczysta instalacja relikwii dokonana zostanie na zakończenie rekolekcji wielkopostnych, 3 marca.
 • Biblioteka w Mordach wyróżniona!
  Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Ireny Ostaszyk w Mordach zdobyła jedno z siedmiu ogólnopolskich wyróżnień na najlepszą wizytę studyjną w programie „Wizyta za jeden uśmiech. Przyjedź, zobacz, działaj”.
 • A. Mazurkiewicz nie będzie już prezesem MKK Siedlce
  Arkadiusz Mazurkiewicz, postać od lat związana z żeńskim basketem w Siedlcach, zadeklarował na antenie Radia Podlasie, że nie będzie już prezesem występującego w ekstraklasie klubu MKK Siedlce.
 • Dzień Kobiet w Pruszynie
  Dzień Kobiet to nie tylko okazja do złożenia wszystkim paniom życzeń, ale także dobra sposobność by przypomnieć im o tym by dbały o swoje zdrowie. Z takiego założenia wyszedł również Gminny Ośrodek Kultury w Siedlcach zs. w Chodowie. Ośrodek 8 marca organizuje w Pruszynie nie tylko koncert ale i wykład, z którego kobiety dowiedzą się w jaki sposób mogą lepiej dbać o swoje zdrowie.
 • POWIATOWY PRZEGLĄD TEATRÓW DZIECIĘCYCH I MŁODZIEŻOWYCH – HAŃSK 2015
  Można się już zgłaszać do tegorocznej edycji POWIATOWEGO PRZEGLĄDU TEATRÓW DZIECIĘCYCH I MŁODZIEŻOWYCH w Hańsku w powiecie włodawskim.
 • Szczypiorniści SPR-u zagrają z Trójką Ostrołęka
  Przed piłkarzami ręcznymi SPR-u Siedlce kolejne spotkanie przed własną publicznością. Już w sobotę (28 lutego) o godz. 15.00 zmierzą się z Trójką Ostrołęka.
 • XVII edycja Konkursu Plastycznego "Bezpieczeństwo i rozwaga - tego od Ciebie każdy wymaga"
  Młodzież z powiatu siedleckiego może już przesyłać swoje prace w eliminacjach powiatowych XVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, Szefa Obrony Cywilnej Kraju, pn. „Bezpieczeństwo i rozwaga – tego od Ciebie każdy wymaga!”.
 • Zajęcia plastyczne w Grubalach
  Gminny Ośrodek Kultury w Siedlcach zs. w Chodowie zaprasza młodzież na zajęcia w ramach sekcji plastycznej. Pierwsze spotkanie odbędzie się 3 marca o godz. 16.30 w świetlicy w Grubalach.
 • Koncert poezji śpiewanej dla słuchaczy SUTW
  Jaka będzie ta miłość? – to tytuł koncertu, który odbędzie się 11 marca w Sali Widowiskowej „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach. Wystąpi zespół „A MY TACY”.
 • Wieczór poezji Urszuli Tom „Przystanek przed snem...”
  10 marca w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbędzie się polsko-rosyjski wieczór poezji Urszuli Tom „Przystanek przed snem…”
 • dane dostarcza: remontuj .pl
  dane dostarcza: niania .pl
  Poniedziałek,
  2 Marzec 2015
  Imieniny obchodzą: Halszka, Helena, Radosław
  AddThis Social Bookmark Button
  Komunikacja
  Logowanie
  Gościmy
  Naszą witrynę przegląda teraz 103 gości 
  Współpraca medialna:
  Tygodnik Siedlecki
  Podlasie24.pl
  Życie Siedleckie
  Ogloszeniowa
  Przekaz 1% podatku

  Statystyka wyświetleń strony od 28.12.2004:

  Dziś:1802
  Wczoraj:2069
  Ten tydzień:1802
  Wszystkich:17825742