Joomla ServiceBest Web HostingWeb Hosting
Start

Pałac w Łochowie przeżywa drugą młodość

Tygodnik Siedlecki
lo-palac1_2008_03_12_10_23_54.jpgHotel z widokiem na historię
Pałac w Łochowie odzyskuje dawną świetność. Dwustuletni zabytek stał się centrum konferencyjno-wypoczynkowym. Choć w pałacu trwa jeszcze remont, a uroczyste otwarcie przewidziano dopiero latem, już teraz centrum przyjmuje pierwszych gości.
Na pałacowym dziedzińcu, jeszcze kilka lat temu zarośniętym gąszczem dziczejących krzaków, teraz oczyszczonym i przestronnym, stoi XIX-wieczna figurka Matki Boskiej. Także dla niej nadeszły lepsze czasy. Troskliwie odnowiona przez fachowych konserwatorów, powróciła do swojej pierwotnej postaci. Przez dziesięciolecia kamienną rzeźbę „upiększano” kolejnymi warstwami farby. Teraz wita gości, prezentując swoje delikatne, naturalne piękno. Kartka z napisem „Recepcja”, wetknięta za szybę budynku po lewej stronie, kieruje odwiedzających na wybrukowany dziedziniec dawnej wozowni i stajni. Ta część zespołu pałacowego, pomysłowo przekształcona w hotel, już jest otwarta dla gości. Podobnie jak dawna pałacowa kuchnia, gdzie znalazły się restauracja i sala balowa. We wnętrzach pałacu trwają jeszcze prace wykończeniowe. Hałasują betoniarki, murarskie szpachle drapią ściany, a pędzle kładą kolor w apartamentach na piętrze. Wkrótce na dziedzińcu zazieleni się młoda trawa. Tu i tam panuje jeszcze prowizorka. Z każdym tygodniem Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe „Pałac Łochów” jest coraz bliższe jednak kształtu, zamierzonego przez nowego właściciela.
Hrabia Hornowski Pałac w Łochowie pobudowano na początku XIX wieku. Pierwszym jego właścicielem był hrabia Hornowski, wuj Cypriana Norwida. W 1875 r. Honorowski przekazał majątek swemu zięciowi, mężowi córki Stefanii, Medardowi Downarowiczowi. Pałac wtedy rozbudowano, nadbudowując boczne skrzydła. Dobudowano także trzy murowane budynki folwarczne. Kilka lat później łochowski pałac ponownie zmienił właściciela. W 1882 r. Downarowicz sprzedał dobra łochowskie Zdzisławowi hr. Zamojskiemu. Nowy właściciel okazał się dobrym gospodarzem i powszechnie szanowanym człowiekiem. Dobrze zapisał się w pamięci okolicznych mieszkańców i znacznie powiększył łochowskie dobra. Później majątek przeszedł w ręce córki hrabiego, Elżbiety Zamojskiej. - W czasie I wojny światowej Elżbieta była sanitariuszką-ochotniczką w szpitalu w Odessie. Poznała tam wybrańca swojego serca, rotmistrza kawalerii, Eryka Kurnatowskiego i wyszła za niego za mąż. Słynął on z zamiłowania do koni. Między innymi tym zaimponował swojemu teściowi, hrabiemu Zamojskiemu, który także kochał konie – opowiada Maryla Wróblewska, dyrektor Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego w Łochowie.
Stajnia Łochów
Zięć gospodarnego hrabiego Zamojskiego okazał się utracjuszem. - Niedbały o gospodarkę, rozrzutny, pędził hulaszczy żywot najczęściej za granicą – we Francji, Belgii, Włoszech, a wszędzie szastał pieniędzmi i przegrywał w karty spore sumy. Często bywał w kasynie gry w Monte Carlo, „zarabiając” na opinię o swoich niezmiernych bogactwach i wielkości. W Łańcucie na odjednym, ustawionej szpalerem licznej służbie pałacowej wręczył na odjezdne po 20 zł napiwku, na co poszło rozmienionych 500 zł. (W tych czasach wiele pensji urzędniczych tylko nieznacznie przekraczało 100 zł miesięcznie.) Nawet tak wielkie majętności jak Zamoyskich nie mogły nastarczyć tym wydatkom – opisuje utracjuszostwo Eryka Kurnatowskiego Stanisław Sęczyk w swojej „Historii Łochowa i okolic”. Przedwojenny właściciel Łochowa zapisał się jednak złotymi zgłoskami w kronikach polskiego sportu jeździeckiego: należąca do niego stajnia „Łochów” w latach międzywojennych była jedną z najlepszych w Polsce.
Za komuny
Spisana kilka lat temu „Historii Łochowa i okolic” Stanisława Sęczyka (pod redakcją Tadeusza Krupy) ostatnie półwiecze pałacu podsumowuje krótko: „Po wkroczeniu wojsk radzieckich (14 sierpnia 1944 roku) zaczęły obowiązywać nowe prawa, które przewróciły dawny porządek gospodarczy kraju. Ziemia Kurnatowskich, przeszła na własność państwa (…). W opuszczonym pałacu zamieszkało kilkanaście rodzin, głównie dawnej służby – użytkowników nieodpowiedzialnych za stan niszczejącego budynku. Obecnie niektórzy potomkowie z tych rodzin zamieszkują tu nadal. Tylko patrzeć, jak stropy zaczną im się walić na głowę. Potencjalni przyszli nabywcy tego obiektu (z kilkuhektarowym parkiem) nie bardzo kwapią się go kupić, nie chcąc mieć kłopotów z zasiedziałymi tu od lat lokatorami”. 
Nowy właściciel
W latach 90. łochowski samorząd starał się sprzedać pałac. Chętny znalazł się dopiero w 2003 r. 13-hektarową nieruchomość z pałacem i zabudowaniami gospodarczymi kupiła siedlecka firma Arche. Nowy właściciel energicznie zabrał się do modernizacji niszczejącego zespołu pałacowo-parkowego. W czasie odbudowy nie obyło się bez niespodzianek. Okazało się, że nadbudowana ściana pałacowego piętra trzymała się tylko na drewnianej, obmurowanej belce. – Zaskakujące, że wytrzymała tyle czasu – dziwią się budowlańcy. Konserwator zabytków zgodził się na rozbiórkę pałacowej kuchni: z budynku zostały tylko trzy surowe ściany, bo dach zapadł się dawno temu. Kuchnia jednak ocalała. Co więcej – stała się pierwszym budynkiem, który przywrócono do dawnej świetności. W jej wnętrzu mieszczą się obecnie restauracja i sala balowa. To właśnie tam odbyła się pierwsza w odrestaurowanym zespole pałacowym impreza. Nieoficjalna, ale szampańska – hucznie powitano nowy 2008 rok.
Styl swojski
Wozownia i stajnia, których wnętrza przekształcono na hotelowe pokoje, po części zachowały swój surowy klimat. Niewygładzone tynki, proste meble, zamiast szafy na rzeczy – wnęka za zasłonką. Zamiast tapczaników - drewniane i żelazne łóżka. I żadnego telewizora! Goście są zachwyceni taką odmianą. Lśniących hoteli widzieli aż za dużo. Takiego - jeszcze nie. Nad schodami prowadzącymi na piętro zawisła kolekcja monideł z prywatnych zbiorów prezesa Arche, Władysława Grochowskiego. Kilka tygodni temu do Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego „Pałac Łochów” przyjechali pierwsi goście. – Hurtownia ogrodnicza spod Warszawy urządziła tu swoje spotkanie, rodzaj wewnętrznych targów dla swoich dostawców – opowiada dyrektor Maryla Wróblewska. Sala balowa na krótko zmieniła się wtedy w pawilon targowy. Później, gdy goście bawili się przy ogniskach na dziedzińcu, szybko przywrócono jej reprezentacyjny charakter. – Staramy się być elastyczni i dostosowywać do oczekiwań gości – zapewnia Maryla Wróblewska. Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe kieruje swoją ofertę głównie do firm. Nie odmawia jednak gościny także indywidualnym turystom. Dzięki wykorzystaniu malowniczych poddaszy wszystkich budynków zespołu pałacowego, powierzchnia użytkowa Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego wynosi w sumie ok. 4 tysięcy metrów kwadratowych. Większość zajmują pokoje hotelowe. W kompleksie znalazły się także: 4 sale konferencyjne i wykładowe, sala balowa, sala bankietowa, salon fortepianowy, oranżeria. Dyrektor Maryla Wróblewska myśli już o wiośnie, gdy Centrum Konferencyjno-Szkoleniowe w pełni zaprezentuje swoje możliwości. - Oferujemy szeroką gamę atrakcji: w ramach relaksu polecamy salon odnowy biologicznej Spa, spacery po parku i okolicach nad Liwcem, przejażdżki konne, spływy kajakowe, wycieczki rowerowe… - wylicza. I zachwala: - Wiosną i latem są tu przepięknie widoki.
autor: Dariusz Kuziak
Artykuł pochodzi ze strony Tygodnika Siedleckiego - opublikowany za zgodą TS
Można go również przeczytać na stronach Tygodnika Siedleckiego

Poprawiony (czwartek, 27 marca 2008 16:38)

 
Aktualności
 • Koncert Kwartetu Smyczkowego ALEKSANDRIA
  25 października w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbędzie się Mały koncert na smyczki - Koncert Kwartetu Smyczkowego "Aleksandria".
 • Uroczystość z okazji 25-lecia samorządu terytorialnego we Włodawie
  Podsumowanie ćwierćwiecza samorządności, wspomnienia, pamiątkowe dyplomy i odznaczenia oraz dyskusje o problemach i wyzwaniach w najbliższej przyszłości. Tak wyglądały obchody 25-lecia samorządu we Włodawie.
 • Koncert z cyklu SMYKOFONIA NA MAZOWSZU
  18 października w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbędzie się kolejny koncert z cyklu "Smykofonia na Mazowszu".
 • Papież Franciszek: Bóg ma w pamięci dobrych, a złych zapomina
  Bóg nigdy nie opuszcza sprawiedliwych, natomiast ci, którzy rozsiewają zło, stają się jakby nieznanymi, ich imion w niebie się nie pamięta. Zwrócił dziś na to uwagę Papież na porannej Mszy w kaplicy Domu św. Marty.
 • Powołanie komisji dyscyplinarnej dla nauczycieli na kadencję 2015–2019
  Akty powołania dla nowej przewodniczącej – Urszuli Przyborowskiej oraz 230 członków komisji wręczył dziś, 8 października wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. Podczas spotkania w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim podsumowano również pracę komisji kończącej poprzednią kadencję.
 • Bezpłatny internet od samorządów może być szybszy
  Urząd Komunikacji Elektronicznej luzuje restrykcje, ograniczające prędkość transferu i limit danych w gminnych i miejskich hot-spotach.
 • Zbiórka starej elektroniki
  Jeśli komuś nie chce się osobiście odwozić swoich elektrośmieci do miejskiego punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych na ulicę Brzeską, to 10 października będzie mógł skorzystać z punktu ruchomego.
 • Otwarcie wystawy fotografii THE BEST OF
  We wtorek, 6 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie, w Galerii Na Parterze spotkać można było, aż osiem osób, którym pasja wypełnia istotny fragment świata.
 • Kolejny krok w stronę poprawy bezpieczeństwa
  Uczestnicy rynku kolejowego oraz Policja, Żandarmeria Wojskowa i Straż Graniczna podpisali porozumienie w sprawie przyjęcia do stosowania: „Strategii działań zmierzających do poprawy stanu bezpieczeństwa na obszarach kolejowych i w pociągach”.
 • Festiwal Kultury Ukraińskiej na Podlasiu
  W dniach 10-18 października m.in. w Bielsku Podlaskim, Siemiatyczach, Hajnówce będzie się odbywał XXIV Festiwal Kultury Ukraińskiej na Podlasiu "Podlaska Jesień 2015".
 • „Dzielmy się miłością”
  Zbliża się XV Dzień Papieski. Towarzyszy mu zbiórka kościelna i publiczna pod hasłem „Dzielmy się miłością”. Stanowi ona odpowiedź na wezwanie Jana Pawła II do solidarności z potrzebującymi i jest głównym źródłem finansowania programu stypendialnego Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
 • Konferencja prasowa poświęcona przygotowaniom do ŚDM
  Dziś, 8 października w Urzędzie Miasta w Radzyniu Podlaskim zorganizowano konferencję prasową dotyczącą przygotowaniom do Światowych Dni Młodzieży. Konferencję prowadzi koordynator ŚDM rejonu radzyńskiego (dekanatu radzyńskiego i komarowskiego ).
 • Planowana podróż Papieża Franciszka do Meksyku
  Projekt podróży Ojca Świętego do Meksyku „nabiera konkretnych kształtów” – powiedział dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Zapytany w tej sprawie, ks. Federico Lombardi stwierdził: „Papież pragnie udać się do Meksyku, jak dobrze wiemy, bo nieraz o tym mówił.
 • Szachowy Memoriał Krzysztofa Kopczyńskiego
  18 października w Mińsku Mazowieckim odbędzie się Mistrzostwa MTSz o Puchar Starosty Mińskiego - VIII Memoriał Krzysztofa Kopczyńskiego.
 • Nabór na zajęcia plastyczne w ŁDK
  Trwają zapisy na zajęcia plastyczne w Łosickim Domu Kultury. Zainteresowani mogą się zgłaszać w sekretariacie Łosickiego Domu Kultury do 16 października. Zajęcia poprowadzi Ewelina Siemieniuk.
 • Złote Gody w Międzyrzecu
  33 pary małżeńskie z miasta i gminy Międzyrzec, które 50 lat temu zawarły sakramentalny związek małżeński otrzymały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyznane przez Prezydenta RP.
 • Siedlce: Uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej
  Uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej, odbędą się w Siedlcach we wtorek 13 października.
 • Zbuczyn: odpust parafialny i rajd rowerowy
  Parafia Zbuczyn postanowiła w niespotykany sposób uczcić święto swoich Patronów. Z pomocą mieszkańców ulicy Cmentarnej Ksiądz Proboszcz Stanisław Chodźko zaprosił parafian do uczestnictwa w integracyjnej zabawie w bardzo czynny sposób. W dniu odpustu parafialnego Aniołów Stróżów w Zbuczynie odbył się pierwszy parafialny przełajowy rajd rowerowy na orientację. W rajdzie uczestniczyły dzieci, młodzież, małżeństwa, dziadkowie, a na zabawę dał się namówić nawet ksiądz Marcin.
 • Elżbieta Śnieżkowska-Bielak - „Dekalog dla dzieci”
  Seria opowiadań dla dzieci, w przystępny sposób ilustrujących znaczenie Dekalogu. Bohaterom każdego opowiadania zdarzyło się przekroczyć któreś z przykazań, dlatego z pomocą najbliższych starają się poprawić swoje błędy. Ilustrowana książeczka ucieszy każdego młodego czytelnika.
 • Rugbiści Pogoni zmierzą się z Lechią Gdańsk
  W najbliższą niedzielę, 11 października o godz. 14.00 na stadionie przy ul. Jana Pawła II w Siedlcach zostanie rozegrany mecz Ekstraligi Rugby MKS "Pogoń" Awenta Siedlce - Lechia Gdańsk.
 • Czterej zawodnicy Pogoni powołani na konsultację kadry
  W dniach 16-18 października w Warszawie została zaplanowana konsultacja reprezentacji Polski Rugby 7. W tym gronie znaleźli się czterej zawodnicy siedleckiej Pogoni: Maciej Panasiuk, Mateusz Lament, Jakub Bobruk i Michał Węzka.
 • Spotkanie Szkół Rolniczych w Jabłoniu
  3 października w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Jabłoniu odbyło się spotkanie wszystkich Szkół Rolniczych z całej Polski prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 45 stoisk reprezentowało poszczególne Szkoły Rolnicze pod hasłem „Rolnictwo ekologiczne i produkty rolne wysokiej jakości przyszłością polskiej wsi – PROW 2014-2020”. Do Jabłonia pojechali także przedstawiciele szkoły w Sokołowie Podlaskim.
 • Piknik rodzinny na rzecz sokołowskiego schroniska
  "Bądź aktywny..." to akcja organizowana na rzecz schroniska dla psów w Sokołowie Podlaskim, która odbędzie się w niedzielę, 18 października, na stadionie miejskim przy ulicy Lipowej 50. Całość będzie miała formę pikniku rodzinnego.
 • Ewakuowano budynek w centrum Siedlec
  Ewakuacja w Domu Handlowym Chester w centrum Siedlec.
 • Utrudnienia na linii Warszawa - Małkinia
  Z powodu usterki urządzeń sterowania ruchem kolejowym nastąpiła przerwa w ruchu pociągów przez stację Wołomin.
 • XV Obchody Dnia Papieskiego w Sokołowskim Ośrodku Kultury
  W środę 7 października po raz piętnasty deskach sceny Sokołowskiego Ośrodka Kultury odbyły się uroczyste obchody Dnia Papieskiego pod hasłem: "Jan Paweł II – Patron Rodziny". Wzięły w nim udział zespoły taneczne działające przy Sokołowskim Ośrodku Kultury: Zespół Pieśni i Tańca „Sokołowianie” oraz Black Code Dance Studio.
 • Uroczystość odpustowa w łaskarzewskiej parafii
  W niedzielę 11 października w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Łaskarzewie odbędzie się uroczystość odpustowa ku czci św. Onufrego.
 • Ukradł brzytwę i trzy prawe buty...
  Z mieszkania przy ul. Ceglanej w Białej Podlaskiej zginęły m.in. dokumenty, brzytwa, artykuły spożywcze i trzy prawe buty.
 • Czołowe zderzenie na trasie Kodeń- Olszanki
  Do groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego doszło 6 października około godziny 22.30 na drodze pomiędzy miejscowościami Kodeń i Olszanki w powiecie bialskim.
 • III Festiwal Muzyki Kameralnej Sempre
  Lubartowskie Towarzystwo Muzyczne i Społeczna Szkoła Muzyczna im F. Chopina zapraszają na III Festiwal Muzyki Kameralnej "Sempre", który odbędzie się 18 października o godzinie 16:00 w Bazylice św. Anny w Lubartowie.
 • Pijany rowerzysta
  Policjanci bialskiego ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej 30-letniego mieszkańca gminy Biała Podlaska, który kierował rowerem, znajdując się w stanie nietrzeźwości. Mężczyzna miał w organizmie 2,3 promila alkoholu.
 • Lubartów: XX Turniej Tańca Towarzyskiego
  XX Jubileuszowy Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego odbędzie się 17 października w hali sportowej Zespołu Szkół nr 2 w Lubartowie.
 • Grzyby marynowane i nie tylko
  Sezon na grzyby rozpoczął się już na dobre. Przedstawiamy kilka przepisów na marynaty i dania z grzybami.
 • LEKKOATLETYKA DLA KAŻDEGO w Zbuczynie
  We wtorek 6 października do Zespołu Szkół w Zbuczynie zawitał program "Lekkoatletyka dla każdego!", który promuje Lidia Chojecka.
 • Pejzaż podlaski z perspektywy licealisty
  W Drohiczynie już po raz drugi odbył się plener malarski „Pejzaż podlaski w oczach młodych plastyków”.
 • Jesienią też można rozkwitać
  Międzynarodowy Dzień Osób Starszych obchodzono po raz trzeci w Bielsku Podlaskim. Seniorzy z miasta i powiatu spotkali się w Podlasiance, by wspólnie spędzić miły wieczór.
 • Koncert Jubileuszowy
  18 października odbędzie się Koncert Jubileuszowy Miejskiej Orkiestry Dętej w Mińsku mazowieckim.
 • Zaduszki Bułhakowowskie
  Gminne Centrum Kultury w Mrozach we współpracy z Zespołem Szkół w Mrozach zaprasza już po raz piąty na Zaduszki Bułhakowowskie. W nocy z 24 na 25 października od godz. 19.30 w sali kinowej GCK zostanie wyświetlony 10-odcinkowy film Wladimira Bortko "Mistrz i Małgorzata" - ekranizacja dzieła Michaiła Bułhakowa.
 • Koncert muzyki rozrywkowej
  Mińskie Towarzystwo Muzyczne i Miejska Biblioteka Publiczna w Mińsku Mazowieckim zapraszają 11 października na koncert Chóru Kameralnego MTM oraz Oktetu wokalnego Manufaktura Dźwięku.
 • Uwaga na oszustów
  Po raz kolejny ofiarą przestępców padają osoby starsze. Do siedleckiej komendy w ostatnich dniach dotarły informacje o dwóch tego typu przestępstwach.
 • Repertuar kina Merkury
  W dniach 9-22 października w bialskim kinie będzie można obejrzeć następujące filmy:
 • Kulturyści w Mrozach
  W niedzielę 18 października w hali sportowej w Mrozach przy ul. Licealnej 7 odbędzie się Puchar Polski w Kulturystyce i Fitness. Jednocześnie zawody wyłonią kandydatów do reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata w Kulturystyce, Kulturystyce Klasycznej oraz Fitness.
 • Wrócił na komendę szybciej, niż się spodziewał
  Policjanci z ryckiej komendy ustalili sprawcę kradzieży artykułów spożywczych z jednego z marketów. Okazał się nim 37-latek, który kilka godzin wcześniej opuścił komendę.
 • Zjechał z chodnika wprost pod nadjeżdżające auto
  Radzyńscy policjanci ustalają szczegóły wypadku drogowego na ul. Dąbrowskiego w Radzyniu Podlaskim. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący rowerem nastolatek, doprowadził do zderzenia z samochodem osobowym marki Volvo.
 • Jubileusz OSP w Starych Okninach
  Jubileusz 50-lecia istnienia obchodziła w niedzielę 4 października Ochotnicza Straż Pożarna w Starych Okninach w gminie Wiśniew. Uroczystość połączona była z przekazaniem samochodów ratowniczo-gaśniczych, odsłonięciem i poświęceniem pamiątkowej tablicy oraz figury Świętego Floriana.
 • Uczniowie z Łukowa na X TATASPARTAKIADZIE
  Uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Łukowie wzięli udział TATASPARTAKIADZIE - pikniku sportowo - rekreacyjnym zorganizowanym przez lesznowolskie Stowarzyszenie „Dobra Wola”. Drużyny z całego kraju spotkały się w Zespole Szkół Publicznych w Łazach koło Piaseczna.
 • Jubileusze małżeńskie w gminie Wiśniew
  Każdy jubileusz jest okazją do świętowania, ale na szczególną uwagę zasługują tak wspaniałe rocznice jak 60-lecie, 55-lecie, czy 50- lecie pożycia małżeńskiego. Taki właśnie jubileusz: diamentowych, szmaragdowych i złotych godów był obchodzony w niedzielę, 4 października w Gminnym Ośrodku Kultury w Wiśniewie.
 • Co może jeden człowiek - w hołdzie Janowi Pawłowi II
  11 października o godz. 16:00 w sali widowiskowej Sokołowskiego Ośrodka Kultury odbędzie się program poetycko - muzyczny w wykonaniu JANA NOWICKIEGO w hołdzie Janowi Pawłowi II pt. "Co może jeden człowiek".
 • Pijany kierowca uciekał przed policjantami
  Ponad 3,5 promila alkoholu w organizmie miał 41 – latek, który uciekał samochodem przed policjantami. Szaleńczą jazdę zakończył po kilkunastu minutach na polnej drodze. Jak się okazało oprócz promili miał też zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów...
 • Wystawa poplenerowa w Galerii ES
  17 października w międzyrzeckiej Galerii ES zostanie otwarta wystawa prac malarskich 13 artystów – uczestników XV Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego.
 • dane dostarcza: remontuj .pl
  dane dostarcza: niania .pl
  Piątek,
  9 Październik 2015
  Imieniny obchodzą: Ludwik, Arnold, Bogdan
  AddThis Social Bookmark Button
  Komunikacja
  Logowanie
  Gościmy
  Naszą witrynę przegląda teraz 175 gości 
  Współpraca medialna:
  Tygodnik Siedlecki
  Podlasie24.pl
  Życie Siedleckie
  Ogloszeniowa
  Przekaz 1% podatku

  Statystyka wyświetleń strony od 28.12.2004:

  Dziś:510
  Wczoraj:5725
  Ten tydzień:23104
  Wszystkich:19114880