Joomla ServiceBest Web HostingWeb Hosting
Start

Pałac w Łochowie przeżywa drugą młodość

Tygodnik Siedlecki
lo-palac1_2008_03_12_10_23_54.jpgHotel z widokiem na historię
Pałac w Łochowie odzyskuje dawną świetność. Dwustuletni zabytek stał się centrum konferencyjno-wypoczynkowym. Choć w pałacu trwa jeszcze remont, a uroczyste otwarcie przewidziano dopiero latem, już teraz centrum przyjmuje pierwszych gości.
Na pałacowym dziedzińcu, jeszcze kilka lat temu zarośniętym gąszczem dziczejących krzaków, teraz oczyszczonym i przestronnym, stoi XIX-wieczna figurka Matki Boskiej. Także dla niej nadeszły lepsze czasy. Troskliwie odnowiona przez fachowych konserwatorów, powróciła do swojej pierwotnej postaci. Przez dziesięciolecia kamienną rzeźbę „upiększano” kolejnymi warstwami farby. Teraz wita gości, prezentując swoje delikatne, naturalne piękno. Kartka z napisem „Recepcja”, wetknięta za szybę budynku po lewej stronie, kieruje odwiedzających na wybrukowany dziedziniec dawnej wozowni i stajni. Ta część zespołu pałacowego, pomysłowo przekształcona w hotel, już jest otwarta dla gości. Podobnie jak dawna pałacowa kuchnia, gdzie znalazły się restauracja i sala balowa. We wnętrzach pałacu trwają jeszcze prace wykończeniowe. Hałasują betoniarki, murarskie szpachle drapią ściany, a pędzle kładą kolor w apartamentach na piętrze. Wkrótce na dziedzińcu zazieleni się młoda trawa. Tu i tam panuje jeszcze prowizorka. Z każdym tygodniem Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe „Pałac Łochów” jest coraz bliższe jednak kształtu, zamierzonego przez nowego właściciela.
Hrabia Hornowski Pałac w Łochowie pobudowano na początku XIX wieku. Pierwszym jego właścicielem był hrabia Hornowski, wuj Cypriana Norwida. W 1875 r. Honorowski przekazał majątek swemu zięciowi, mężowi córki Stefanii, Medardowi Downarowiczowi. Pałac wtedy rozbudowano, nadbudowując boczne skrzydła. Dobudowano także trzy murowane budynki folwarczne. Kilka lat później łochowski pałac ponownie zmienił właściciela. W 1882 r. Downarowicz sprzedał dobra łochowskie Zdzisławowi hr. Zamojskiemu. Nowy właściciel okazał się dobrym gospodarzem i powszechnie szanowanym człowiekiem. Dobrze zapisał się w pamięci okolicznych mieszkańców i znacznie powiększył łochowskie dobra. Później majątek przeszedł w ręce córki hrabiego, Elżbiety Zamojskiej. - W czasie I wojny światowej Elżbieta była sanitariuszką-ochotniczką w szpitalu w Odessie. Poznała tam wybrańca swojego serca, rotmistrza kawalerii, Eryka Kurnatowskiego i wyszła za niego za mąż. Słynął on z zamiłowania do koni. Między innymi tym zaimponował swojemu teściowi, hrabiemu Zamojskiemu, który także kochał konie – opowiada Maryla Wróblewska, dyrektor Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego w Łochowie.
Stajnia Łochów
Zięć gospodarnego hrabiego Zamojskiego okazał się utracjuszem. - Niedbały o gospodarkę, rozrzutny, pędził hulaszczy żywot najczęściej za granicą – we Francji, Belgii, Włoszech, a wszędzie szastał pieniędzmi i przegrywał w karty spore sumy. Często bywał w kasynie gry w Monte Carlo, „zarabiając” na opinię o swoich niezmiernych bogactwach i wielkości. W Łańcucie na odjednym, ustawionej szpalerem licznej służbie pałacowej wręczył na odjezdne po 20 zł napiwku, na co poszło rozmienionych 500 zł. (W tych czasach wiele pensji urzędniczych tylko nieznacznie przekraczało 100 zł miesięcznie.) Nawet tak wielkie majętności jak Zamoyskich nie mogły nastarczyć tym wydatkom – opisuje utracjuszostwo Eryka Kurnatowskiego Stanisław Sęczyk w swojej „Historii Łochowa i okolic”. Przedwojenny właściciel Łochowa zapisał się jednak złotymi zgłoskami w kronikach polskiego sportu jeździeckiego: należąca do niego stajnia „Łochów” w latach międzywojennych była jedną z najlepszych w Polsce.
Za komuny
Spisana kilka lat temu „Historii Łochowa i okolic” Stanisława Sęczyka (pod redakcją Tadeusza Krupy) ostatnie półwiecze pałacu podsumowuje krótko: „Po wkroczeniu wojsk radzieckich (14 sierpnia 1944 roku) zaczęły obowiązywać nowe prawa, które przewróciły dawny porządek gospodarczy kraju. Ziemia Kurnatowskich, przeszła na własność państwa (…). W opuszczonym pałacu zamieszkało kilkanaście rodzin, głównie dawnej służby – użytkowników nieodpowiedzialnych za stan niszczejącego budynku. Obecnie niektórzy potomkowie z tych rodzin zamieszkują tu nadal. Tylko patrzeć, jak stropy zaczną im się walić na głowę. Potencjalni przyszli nabywcy tego obiektu (z kilkuhektarowym parkiem) nie bardzo kwapią się go kupić, nie chcąc mieć kłopotów z zasiedziałymi tu od lat lokatorami”. 
Nowy właściciel
W latach 90. łochowski samorząd starał się sprzedać pałac. Chętny znalazł się dopiero w 2003 r. 13-hektarową nieruchomość z pałacem i zabudowaniami gospodarczymi kupiła siedlecka firma Arche. Nowy właściciel energicznie zabrał się do modernizacji niszczejącego zespołu pałacowo-parkowego. W czasie odbudowy nie obyło się bez niespodzianek. Okazało się, że nadbudowana ściana pałacowego piętra trzymała się tylko na drewnianej, obmurowanej belce. – Zaskakujące, że wytrzymała tyle czasu – dziwią się budowlańcy. Konserwator zabytków zgodził się na rozbiórkę pałacowej kuchni: z budynku zostały tylko trzy surowe ściany, bo dach zapadł się dawno temu. Kuchnia jednak ocalała. Co więcej – stała się pierwszym budynkiem, który przywrócono do dawnej świetności. W jej wnętrzu mieszczą się obecnie restauracja i sala balowa. To właśnie tam odbyła się pierwsza w odrestaurowanym zespole pałacowym impreza. Nieoficjalna, ale szampańska – hucznie powitano nowy 2008 rok.
Styl swojski
Wozownia i stajnia, których wnętrza przekształcono na hotelowe pokoje, po części zachowały swój surowy klimat. Niewygładzone tynki, proste meble, zamiast szafy na rzeczy – wnęka za zasłonką. Zamiast tapczaników - drewniane i żelazne łóżka. I żadnego telewizora! Goście są zachwyceni taką odmianą. Lśniących hoteli widzieli aż za dużo. Takiego - jeszcze nie. Nad schodami prowadzącymi na piętro zawisła kolekcja monideł z prywatnych zbiorów prezesa Arche, Władysława Grochowskiego. Kilka tygodni temu do Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego „Pałac Łochów” przyjechali pierwsi goście. – Hurtownia ogrodnicza spod Warszawy urządziła tu swoje spotkanie, rodzaj wewnętrznych targów dla swoich dostawców – opowiada dyrektor Maryla Wróblewska. Sala balowa na krótko zmieniła się wtedy w pawilon targowy. Później, gdy goście bawili się przy ogniskach na dziedzińcu, szybko przywrócono jej reprezentacyjny charakter. – Staramy się być elastyczni i dostosowywać do oczekiwań gości – zapewnia Maryla Wróblewska. Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe kieruje swoją ofertę głównie do firm. Nie odmawia jednak gościny także indywidualnym turystom. Dzięki wykorzystaniu malowniczych poddaszy wszystkich budynków zespołu pałacowego, powierzchnia użytkowa Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego wynosi w sumie ok. 4 tysięcy metrów kwadratowych. Większość zajmują pokoje hotelowe. W kompleksie znalazły się także: 4 sale konferencyjne i wykładowe, sala balowa, sala bankietowa, salon fortepianowy, oranżeria. Dyrektor Maryla Wróblewska myśli już o wiośnie, gdy Centrum Konferencyjno-Szkoleniowe w pełni zaprezentuje swoje możliwości. - Oferujemy szeroką gamę atrakcji: w ramach relaksu polecamy salon odnowy biologicznej Spa, spacery po parku i okolicach nad Liwcem, przejażdżki konne, spływy kajakowe, wycieczki rowerowe… - wylicza. I zachwala: - Wiosną i latem są tu przepięknie widoki.
autor: Dariusz Kuziak
Artykuł pochodzi ze strony Tygodnika Siedleckiego - opublikowany za zgodą TS
Można go również przeczytać na stronach Tygodnika Siedleckiego

Poprawiony (czwartek, 27 marca 2008 16:38)

 
Aktualności
 • Wybrano nowego burmistrza Łochowa
  Nowym burmistrzem Łochowa będzie Robert Gołaszewski. W drugiej turze wyborów pokonał on Urszulę Kalinowską 264 głosami przewagi.
 • Bal Królowej Zimy w Białej Podlaskiej
  Bal Królowej Zimy zorganizowało w niedzielę, 7 lutego Bialskie Centrum Kultury. W kostiumowej imprezie wzięła udział ponad setka dzieci w przedziale wiekowym od dwóch lat do dziesięciu. Zabawę prowadzili wolontariusze z Centrum Wolontariatu Caritas.
 • Radio Podlasie nadaje w systemie DAB +
  Od piątku, 5 lutego Katolickie Radio Podlasie nadaje z Siedlec program w systemie DAB +. Tym samym rozgłośnia stała się jednym z pionierów tej technologii w Polsce i pierwszą regionalną stacją niepubliczną, nadającą program radiowy w najnowszej technologii cyfrowej.
 • Bal Królowej Zimy w Białej Podlaskiej
  Bal Królowej Zimy zorganizowało w niedzielę, 7 lutego Bialskie Centrum Kultury. W kostiumowej imprezie wzięła udział ponad setka dzieci w przedziale wiekowym od dwóch lat do dziesięciu. Zabawę prowadzili wolontariusze z Centrum Wolontariatu Caritas.
 • Biała Podlaska: Bezalkoholowy bal karnawałowy Domowego Kościoła
  55 par bawiło się 6 lutego w Białej Podlaskiej na bezalkoholowym balu Domowego Kościoła. Zabawę rozpoczął polonez. Nie zabrakło gier i konkursów. Całość poprowadził DJ Piotr Pastor.
 • Papież Franciszek: Bóg nie oddala się od grzesznika
  Bóg nie oddala się od grzesznika, tak samo jak lekarz nie ucieka od chorego. Papież Franciszek mówił o tym 7 lutego w czasie południowego spotkania na Anioł Pański. Podkreślił, że misją Kościoła jest wychodzenie ludziom naprzeciw, by przywrócić im pełnię godności i wolności poprzez odpuszczenie grzechów. Ojciec Święty wskazał, że w Roku Miłosierdzia chrześcijanie wezwani są do pocieszania tych, którzy czują się niegodnymi spotkania z Bogiem.
 • Studniówka w siedleckim „elektryku” /ZDJĘCIA/
  Okres karnawału to również czas studniówek. Każdy bal rozpoczyna się od tradycyjnego poloneza, który jest nieodłącznym elementem tego wyjątkowego dla maturzystów wieczoru. W ostatnią sobotę karnawału, 6 lutego swoją studniówkę mieli uczniowie ZSP nr 1 z Siedlec.
 • W sparingu lepszy Motor
  Trzecioligowe Orlęta Radzyń Podlaski przygotowują się do startu rundy wiosennej. W sobotę 6 lutego radzynianie zagrali sparing z ligowym rywalem z Lublina.
 • Koszykarze SKK Siedlce lepsi od Pogoni /ZDJĘCIA/
  W sobotę 6 lutego w hali przy ul. Prusa 6 w Siedlcach rozegrano mecz 22. kolejki I ligi koszykówki mężczyzn. Ekipa SKK Siedlce sprawiła miłą niespodziankę pokonując Pogoń Prudnik.
 • Mistrzynie Polski w Siedlcach /ZDJĘCIA/
  Koszykarki Wisły Can- Pack Kraków, aktualne Mistrzynie Polski w sobotę 6 lutego zagrały w Siedlcach z MKK. Siedlecka drużyna była skazywana na pożarcie w starciu z najlepszym polskim zespołem, ale waleczne gospodynie udowodniły, że ambicją są w stanie zaimponować zespołowi rywali, a także swoim kibicom.
 • Dachowanie opla
  Parczewscy policjanci badają okoliczności w jakich doszło do dachowania samochodu osobowego w Działyniu w gminie Siemień.
 • Pogoń przegrała z Polonią /ZDJĘCIA/
  Przygotowująca się do rundy wiosennej rozgrywek I ligi Pogoń Siedlce przegrała w sparingowym spotkaniu z III-ligową Polonią Warszawa. Jedyną bramkę w tym spotkaniu, z rzutu karnego, zdobył były zawodnik siedleckiej drużyny - Piotr Kosiorowski.
 • Żelizna: spłonął dom
  Radzyńscy policjanci ustalają okoliczności pożaru domu, do którego doszło w miejscowości Żelizna. W wyniku pożaru częściowemu spaleniu uległ drewniany dom. Do szpitala, z obrażeniami ciała, trafił właściciel domu.
 • Wypadek na trasie Kosów Lacki – Ceranów. 20-letni kierowca trafił do szpitala
  Do groźnego wypadku doszło w niedzielę w godzinach rannych, na trasie Kosów Lacki – Ceranów. 20-letni kierowca opla, który uderzył w drzewo, został przewieziony do szpitala w Siedlcach. Policja wyjaśnia okoliczności porannego zdarzenia.
 • Uroczystości pogrzebowe śp. ks. Kazimierza Zalewskiego
  W piątek 5 lutego społeczności parafialne w Szmurłach i Perlejewie pożegnały śp. ks. Kazimierza Zalewskiego, kapłana diecezji drohiczyńskiej.
 • Upragnione zwycięstwo siatkarek Nike Węgrów
  Kibice pierwszoligowej drużyny Nike Węgrów w końcu doczekali się efektownego zwycięstwa. 6 lutego podopieczne trenera Roberta Kupisza pokonały we własnej hali drużynę z Polic 3:1.
 • Ważna wygrana bialskich szczypiornistów
  Marzący o powrocie do I ligi szczypiorniści AZS AWF Biała podlaska pokonali przed własną publicznością drużynę z Sierpca, która podobnie jak bialski team jest jednym z faworytów ligi.
 • Łuków: Potrącenie na pasach
  6 lutego ok. godziny 21.30 na ulicy Piłsudskiego w Łukowie, w okolicach Poczty na przejściu dla pieszych, kierowca samochodu osobowego potrącił pieszego.
 • Strażacy uwolnili kobietę z rozbitego samochodu
  Do groźnie wyglądającego wypadku doszło w sobotę 6 lutego w powiecie mińskim.
 • „Wszystko na Chwałę Bożą czyńcie”
  Mali kucharze, piłkarze, tenisistki, policjanci, strażacy, kelnerki, murarze oraz kolejarze, nauczycielki, krawcowe, pielęgniarki i lekarze skupieni wokół stajenki, to głowni bohaterowie Jasełek, które odbyły się w sobotę 6 lutego w Łukowie. Przedstawienie odbywało się pod hasłem: „Wszystko na Chwałę Bożą czyńcie”.
 • Uroczystości pogrzebowe ś. p. Zofii Walkiewicz
  W kościele parafialnym Niepokalanego Poczęcia NMP w Ostrowie Lubelskim odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Zofii Walkiewicz, mamy ks. Grzegorza Walkiewicza - dyrektora Radia Warszawa.
 • Pociągi i placówki kultury za darmo dla uczestników ŚDM
  Rząd zajmuje się sprawami bezpieczeństwa, lokalne samorządy wspierają Kościół w przyjmowaniu pielgrzymów. A jak szykuje się do Światowych Dni Młodzieży województwo mazowieckie?
 • Weekend w Łukowie: Jasełka i Gala Stypendystów
  Przedstawienie Jasełkowe w wykonaniu dzieci z Przedszkola Sióstr Nazaretanek oraz Gala Stypendystów w Łukowskim Ośrodku Kultury – to propozycje na rozpoczęty właśnie weekend. Jasełka odbyły się dziś, a Gala Stypendystów zaplanowana jest w niedzielę.
 • Uchodźcy nie będą kwaterowani w naszym regionie
  Urząd do Spraw Cudzoziemców nie planuje wykorzystać Ośrodka dla Cudzoziemców w Białej Podlaskiej do kwaterowania imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu.
 • Rodzina 500 plus w Białej Podlaskiej
  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, przedłożony przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Rodziny otrzymają świadczenia wychowawcze 500 zł. miesięcznie na drugie i kolejne dziecko. Rodziny z jednym dzieckiem otrzymają pomoc jeśli dochód na osobę nie przekroczy 800 zł. W tym roku samorządy lokalne otrzymają 2% prowizji na obsługę tego zadania.
 • Uroczystości pogrzebowe śp. Zofii Walkiewicz
  W kościele parafialnym w Ostrowie Lubelskim rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe śp. Zofii Walkiewicz mamy ks. Grzegorza Walkiewicza dyrektora Radia Warszawa.
 • Wernisaż prac Doroty Kulickiej
  W Białej Podlaskiej od 5 lutego, w Galerii Podlaskiej można oglądać rysunki Doroty Kulickiej, malarki, plastyczki i nauczycielki. Temat wystawy to „Gry przedwstępne”.
 • Uczniowie „Dwójki” wystąpią dla Kacpra
  Szkolne Koło Caritas działające w Gimnazjum nr 2 w Łukowie zaprasza na przedstawienie teatralne „Przed sklepem Jubilera” Karola Wojtyły. Sztuka wystawiona zostanie w niedzielę 14 lutego.
 • Pieniądze za kilka dni, loty z Sokołowa – w połowie wakacji
  Załatwienie tego nie było bezproblemowe, ale samorząd Mazowsza dofinansuje budowę bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Sokołowie Podlaskim. W tegorocznym budżecie przeznaczył na nią 2,3 mln zł. Umowa będzie podpisana w najbliższych dniach.
 • Olimpiada w Kilmach koło Olszanki
  Gminna Olimpiada Wiedzy o Gospodarstwie Domowym, Przedsiębiorczości i Ekologii odbyła się 4 lutego w świetlicy wiejskiej w Klimach koło Olszanki.
 • Bialczanin napisał książkę o inteligentnych domach
  Maciek Turski, jest bialczaninem, zawodowo często musi podróżować między Warszawę i Białą Podlaską. Niedawno napisał książkę, i teraz prowadzi kampanię społecznościową na rzecz jej wydania.
 • Łuków: spotkanie wolontariuszy ŚDM
  Już w przyszłą sobotę, 13 lutego w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie odbędzie się pierwsze spotkanie wolontariuszy, którzy zgłosili się aby pomagać pielgrzymom, którzy w lipcu przyjadą na Dni w Diecezji Światowych Dni Młodzieży. Pomoc wolontariuszy będzie bardzo potrzebna.
 • Ferie w bibliotece w Olszance
  W województwie mazowieckim ferie na półmetku. Chociaż to środek zimy to krajobraz za oknem przypomina bardziej późną jesień. Nie ma śniegu ale Gminna Biblioteka Publiczna w Olszance k/Łosic dla dzieci i młodzieży szkolnej przygotowała wiele atrakcyjnych zajęć.
 • Trąbki|: pierwszy tydzień ferii za nami
  W świetlicy w Trąbkach upłynął on pod znakiem pracy twórczej, nowych wyzwań i dobrej zabawy. Dzieci rozpoczęły tydzień tworząc niepowtarzalne, kolorowe mandale. Trwając w zimowych nastrojach tworzyły piękne firankowe obrazy oraz quillingowe śnieżynki.
 • O bezpieczeństwie w powiecie parczewskim
  Odbyły się pierwsze konsultacje społeczne dotyczące tworzenia mapy zagrożeń bezpieczeństwa w powiecie parczewskim. Komenda Powiatowa Policji w Parczewie zorganizowała spotkania z mieszkańcami poszczególnych gmin i miejscowości. Takie zebrania będą odbywać się cyklicznie.
 • Koszykarze SKK Siedlce podejmą Pogoń
  W sobotę 6 lutego o godz. 19.00 w hali przy ul. Prusa 6 w Siedlcach zostanie rozegrany mecz 22. kolejki I ligi koszykówki mężczyzn. SKK Siedlce zmierzy się z Pogonią Prudnik.
 • Eko walentynki w Siemiatyczach
  W Siemiatyczach po raz drugi odbędą się „EkoWalentynki” – czyli akcji „Kochamy recykling!” Do akcji włączyło się ponad 100 miejscowości.
 • Rozgrywki Ligi Halowej Piłki Nożnej w Łukowie
  Przed nami kolejne rozgrywki w ramach XIII edycji Łukowskiej Ligi Halowej Piłki Nożnej. Mecze odbędą się 6 i 7 lutego w hali sportowej przy Gimnazjum nr 2.
 • Czerśl: spotkanie uczniów z dziadkami
  Z Zespołu Szkół w Czerśli w gminie Łuków, nadeszła do nas relacja ze spotkania uczniów z babciami i dziadkami. Był to wyjątkowy dzień w szkole. Specjalnie dla swoich dziadków, uczniowie przygotowali uroczystość.
 • Pijany przyjechał po piwo i uderzył w płot
  Włodawscy policjanci otrzymali zgłoszenie, że kierujący motocyklem wjechał w płot jednej posesji w miejscowości Holeszów.
 • Sukces recytatorów z Łukowskiego Ośrodka Kultury
  Bartek Niewęgłowski i Kacper Siwiak, recytatorzy z Łukowskiego Ośródka Kultury, mogą pochwalić się kolejnymi sukcesami. Tym razem pokazali co potrafią podczas XXVI Międzypowiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji, Prozy Bożonarodzeniowej i Religijnej w Woli Osowińskiej.
 • Erasmus+ w powiatowych szkołach
  Sześć spośród siedmiu szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat garwoliński złożyło wnioski w ramach konkursu ogłoszonego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji pełniącej rolę Narodowej Agencji Programu Erasmus +.
 • W trosce o bezpieczeństwo dzieci
  Hajnowscy policjanci w czasie ferii zimowych kontynuują działania prewencyjne w ramach akcji „Bezpieczne ferie 2016”. Wczoraj mundurowi spotkali się dziećmi, które spędzają ferie zimowe na koloniach w Siemianówce. Mundurowi rozmawiali z dziećmi o bezpiecznych i odpowiedzialnych sposobach spędzania czasu wolnego.
 • Konsultacje dotyczące mapy zagrożeń w powiecie włodawskim
  Kadra kierownicza włodawskiej Komendy Policji spotyka się z przedstawicielami poszczególnych gmin powiatu w ramach konsultacji społecznych. Na spotkaniach oprócz omawiania aktualnego stanu bezpieczeństwa prezentowana jest koncepcja "Krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce". Każde konsultacje kończy dyskusja i formułowane wnioski na temat ewentualnego poszerzenia danych prezentowanych na mapie w kontekście zagrożeń występujących na danym terenie.
 • Utrudnienia na linii Dęblin - Radom
  Z powodu awarii pociągu towarowego na odcinku Dęblin - Zajezierze k/ Dęblina pociągi kursujące linia Dęblin - Radom mogą być opóźnione 20-40 minut.
 • Sergiusz w roli burmistrza
  Dzień z Burmistrzem - to jedna z licytacji przeprowadzonych podczas tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Sergiusz Solarski- uczeń Szkoły Podstawowej Nr 5 po raz kolejny spędził dzień z Burmistrzem i pracownikami Urzędu Miasta.
 • Abp Gądecki w imieniu KEP zaprosił Rząd RP na Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski
  Abp Stanisław Gądecki, 5 lutego, w imieniu Konferencji Episkopatu Polski przekazał na ręce Pani Premier Beaty Szydło zaproszenie dla Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na obchody Jubileuszu 1050-lecia Chrztu naszego kraju.
 • Skradzione butle schował w sianie
  Zarzuty kradzieży z włamaniem usłyszał 20-latek z gminy Hanna, który na początku stycznia włamał się do konteneru z butlami.
 • Z Mazovii do Widzewa
  Doszło do porozumienia między Mazovią Mińsk Mazowiecki a Widzewem Łódź, w wyniku którego Michał Bondara stał się zawodnikiem łódzkiego klubu na zasadzie transferu definitywnego.
 • Burmistrz Łaskarzewa o przegranej w sądzie i trudnej współpracy z radnymi...
  Firma Elmar z Piaseczna wygrała w sądzie z Miastem Łaskarzew. Samorząd ma zapłacić przedsiębiorstwu blisko 4 mln zł odszkodowania za zerwanie umowy. Burmistrz Łaskarzewa Lidia Sopel - Sereja na antenie Katolickiego Radia Podlasie wyjaśniała dlaczego doszło do tej sytuacji, mówiła też o trudnej współpracy z częścią radnych...
 • dane dostarcza: remontuj .pl
  dane dostarcza: niania .pl
  Poniedziałek,
  8 Luty 2016
  Imieniny obchodzą: Piotr, Jan, Hieronim
  AddThis Social Bookmark Button
  Komunikacja
  Logowanie
  Gościmy
  Naszą witrynę przegląda teraz 33 gości 
  Współpraca medialna:
  Tygodnik Siedlecki
  Podlasie24.pl
  Życie Siedleckie
  Ogloszeniowa
  Przekaz 1% podatku

  Statystyka wyświetleń strony od 28.12.2004:

  Dziś:870
  Wczoraj:1603
  Ten tydzień:870
  Wszystkich:19733618