Joomla ServiceBest Web HostingWeb Hosting
Start

Pałac w Łochowie przeżywa drugą młodość

Tygodnik Siedlecki
lo-palac1_2008_03_12_10_23_54.jpgHotel z widokiem na historię
Pałac w Łochowie odzyskuje dawną świetność. Dwustuletni zabytek stał się centrum konferencyjno-wypoczynkowym. Choć w pałacu trwa jeszcze remont, a uroczyste otwarcie przewidziano dopiero latem, już teraz centrum przyjmuje pierwszych gości.
Na pałacowym dziedzińcu, jeszcze kilka lat temu zarośniętym gąszczem dziczejących krzaków, teraz oczyszczonym i przestronnym, stoi XIX-wieczna figurka Matki Boskiej. Także dla niej nadeszły lepsze czasy. Troskliwie odnowiona przez fachowych konserwatorów, powróciła do swojej pierwotnej postaci. Przez dziesięciolecia kamienną rzeźbę „upiększano” kolejnymi warstwami farby. Teraz wita gości, prezentując swoje delikatne, naturalne piękno. Kartka z napisem „Recepcja”, wetknięta za szybę budynku po lewej stronie, kieruje odwiedzających na wybrukowany dziedziniec dawnej wozowni i stajni. Ta część zespołu pałacowego, pomysłowo przekształcona w hotel, już jest otwarta dla gości. Podobnie jak dawna pałacowa kuchnia, gdzie znalazły się restauracja i sala balowa. We wnętrzach pałacu trwają jeszcze prace wykończeniowe. Hałasują betoniarki, murarskie szpachle drapią ściany, a pędzle kładą kolor w apartamentach na piętrze. Wkrótce na dziedzińcu zazieleni się młoda trawa. Tu i tam panuje jeszcze prowizorka. Z każdym tygodniem Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe „Pałac Łochów” jest coraz bliższe jednak kształtu, zamierzonego przez nowego właściciela.
Hrabia Hornowski Pałac w Łochowie pobudowano na początku XIX wieku. Pierwszym jego właścicielem był hrabia Hornowski, wuj Cypriana Norwida. W 1875 r. Honorowski przekazał majątek swemu zięciowi, mężowi córki Stefanii, Medardowi Downarowiczowi. Pałac wtedy rozbudowano, nadbudowując boczne skrzydła. Dobudowano także trzy murowane budynki folwarczne. Kilka lat później łochowski pałac ponownie zmienił właściciela. W 1882 r. Downarowicz sprzedał dobra łochowskie Zdzisławowi hr. Zamojskiemu. Nowy właściciel okazał się dobrym gospodarzem i powszechnie szanowanym człowiekiem. Dobrze zapisał się w pamięci okolicznych mieszkańców i znacznie powiększył łochowskie dobra. Później majątek przeszedł w ręce córki hrabiego, Elżbiety Zamojskiej. - W czasie I wojny światowej Elżbieta była sanitariuszką-ochotniczką w szpitalu w Odessie. Poznała tam wybrańca swojego serca, rotmistrza kawalerii, Eryka Kurnatowskiego i wyszła za niego za mąż. Słynął on z zamiłowania do koni. Między innymi tym zaimponował swojemu teściowi, hrabiemu Zamojskiemu, który także kochał konie – opowiada Maryla Wróblewska, dyrektor Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego w Łochowie.
Stajnia Łochów
Zięć gospodarnego hrabiego Zamojskiego okazał się utracjuszem. - Niedbały o gospodarkę, rozrzutny, pędził hulaszczy żywot najczęściej za granicą – we Francji, Belgii, Włoszech, a wszędzie szastał pieniędzmi i przegrywał w karty spore sumy. Często bywał w kasynie gry w Monte Carlo, „zarabiając” na opinię o swoich niezmiernych bogactwach i wielkości. W Łańcucie na odjednym, ustawionej szpalerem licznej służbie pałacowej wręczył na odjezdne po 20 zł napiwku, na co poszło rozmienionych 500 zł. (W tych czasach wiele pensji urzędniczych tylko nieznacznie przekraczało 100 zł miesięcznie.) Nawet tak wielkie majętności jak Zamoyskich nie mogły nastarczyć tym wydatkom – opisuje utracjuszostwo Eryka Kurnatowskiego Stanisław Sęczyk w swojej „Historii Łochowa i okolic”. Przedwojenny właściciel Łochowa zapisał się jednak złotymi zgłoskami w kronikach polskiego sportu jeździeckiego: należąca do niego stajnia „Łochów” w latach międzywojennych była jedną z najlepszych w Polsce.
Za komuny
Spisana kilka lat temu „Historii Łochowa i okolic” Stanisława Sęczyka (pod redakcją Tadeusza Krupy) ostatnie półwiecze pałacu podsumowuje krótko: „Po wkroczeniu wojsk radzieckich (14 sierpnia 1944 roku) zaczęły obowiązywać nowe prawa, które przewróciły dawny porządek gospodarczy kraju. Ziemia Kurnatowskich, przeszła na własność państwa (…). W opuszczonym pałacu zamieszkało kilkanaście rodzin, głównie dawnej służby – użytkowników nieodpowiedzialnych za stan niszczejącego budynku. Obecnie niektórzy potomkowie z tych rodzin zamieszkują tu nadal. Tylko patrzeć, jak stropy zaczną im się walić na głowę. Potencjalni przyszli nabywcy tego obiektu (z kilkuhektarowym parkiem) nie bardzo kwapią się go kupić, nie chcąc mieć kłopotów z zasiedziałymi tu od lat lokatorami”. 
Nowy właściciel
W latach 90. łochowski samorząd starał się sprzedać pałac. Chętny znalazł się dopiero w 2003 r. 13-hektarową nieruchomość z pałacem i zabudowaniami gospodarczymi kupiła siedlecka firma Arche. Nowy właściciel energicznie zabrał się do modernizacji niszczejącego zespołu pałacowo-parkowego. W czasie odbudowy nie obyło się bez niespodzianek. Okazało się, że nadbudowana ściana pałacowego piętra trzymała się tylko na drewnianej, obmurowanej belce. – Zaskakujące, że wytrzymała tyle czasu – dziwią się budowlańcy. Konserwator zabytków zgodził się na rozbiórkę pałacowej kuchni: z budynku zostały tylko trzy surowe ściany, bo dach zapadł się dawno temu. Kuchnia jednak ocalała. Co więcej – stała się pierwszym budynkiem, który przywrócono do dawnej świetności. W jej wnętrzu mieszczą się obecnie restauracja i sala balowa. To właśnie tam odbyła się pierwsza w odrestaurowanym zespole pałacowym impreza. Nieoficjalna, ale szampańska – hucznie powitano nowy 2008 rok.
Styl swojski
Wozownia i stajnia, których wnętrza przekształcono na hotelowe pokoje, po części zachowały swój surowy klimat. Niewygładzone tynki, proste meble, zamiast szafy na rzeczy – wnęka za zasłonką. Zamiast tapczaników - drewniane i żelazne łóżka. I żadnego telewizora! Goście są zachwyceni taką odmianą. Lśniących hoteli widzieli aż za dużo. Takiego - jeszcze nie. Nad schodami prowadzącymi na piętro zawisła kolekcja monideł z prywatnych zbiorów prezesa Arche, Władysława Grochowskiego. Kilka tygodni temu do Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego „Pałac Łochów” przyjechali pierwsi goście. – Hurtownia ogrodnicza spod Warszawy urządziła tu swoje spotkanie, rodzaj wewnętrznych targów dla swoich dostawców – opowiada dyrektor Maryla Wróblewska. Sala balowa na krótko zmieniła się wtedy w pawilon targowy. Później, gdy goście bawili się przy ogniskach na dziedzińcu, szybko przywrócono jej reprezentacyjny charakter. – Staramy się być elastyczni i dostosowywać do oczekiwań gości – zapewnia Maryla Wróblewska. Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe kieruje swoją ofertę głównie do firm. Nie odmawia jednak gościny także indywidualnym turystom. Dzięki wykorzystaniu malowniczych poddaszy wszystkich budynków zespołu pałacowego, powierzchnia użytkowa Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego wynosi w sumie ok. 4 tysięcy metrów kwadratowych. Większość zajmują pokoje hotelowe. W kompleksie znalazły się także: 4 sale konferencyjne i wykładowe, sala balowa, sala bankietowa, salon fortepianowy, oranżeria. Dyrektor Maryla Wróblewska myśli już o wiośnie, gdy Centrum Konferencyjno-Szkoleniowe w pełni zaprezentuje swoje możliwości. - Oferujemy szeroką gamę atrakcji: w ramach relaksu polecamy salon odnowy biologicznej Spa, spacery po parku i okolicach nad Liwcem, przejażdżki konne, spływy kajakowe, wycieczki rowerowe… - wylicza. I zachwala: - Wiosną i latem są tu przepięknie widoki.
autor: Dariusz Kuziak
Artykuł pochodzi ze strony Tygodnika Siedleckiego - opublikowany za zgodą TS
Można go również przeczytać na stronach Tygodnika Siedleckiego

Poprawiony (czwartek, 27 marca 2008 16:38)

 
Aktualności
 • Spokojnie to tylko ćwiczenia…
  16 i 17 października na terenie powiatu łosickiego przeprowadzono dwudniowe ćwiczenia obronne. W trakcie, sprawdzano funkcjonowanie oraz współpracę służb i jednostek powiatowych w sytuacjach kryzysowych, związanych z zagrożeniem bezpieczeństwa państwa. W ramach ćwiczeń symulowano między innymi: atak terrorystyczny na miejscowy szpital i wypadek z dużą ilością osób rannych na ul. Siedleckiej. Zaaranżowano też zastępcze miejsce szpitalne na terenie Zespołu Szkół nr 1.
 • Koncert pieśni patriotycznych i religijnych w Białej Podlaskiej
  9 listopada w Białej Podlaskiej odbędzie się koncert pieśni patriotycznych i religijnych w języku polskim i białoruskim. Wystąpi Chór Cantus Cordis.
 • Jubileusz „Maksymy”
  24 października w Bialskim Klubie Kultury „Piast” odbędzie się Jubileusz Klubu Literackiego „Maksyma”.
 • Warsztaty artystyczne w Mielniku
  Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Mielniku zaprasza na warsztaty artystyczne dla dorosłych i młodzieży. Odbędą się one 23 i 30 października o godz. 16.00.
 • „Kogo boi się diabeł? Rozmowy o egzorcyzmach”
  Opętania i egzorcyzmy - ten temat wzbudza mnóstwo emocji. Niestety, w wielu mediach, a niejednokrotnie i w książkach zamiast rzetelnej wiedzy otrzymujemy informacje sensacyjne, budujące fałszywy obraz relacji między Bogiem, szatanem a człowiekiem.
 • Świętowali pół wieku małżeństwa
  Osiem lubartowskich par obchodziło 18 października jubileusz 50-lecia zawarcia związku małżeńskiego.
 • Uroczystość poświęcenia kaplicy pod wezwaniem św. Huberta w Suchawie
  11 października w obecności leśników, myśliwych oraz miejscowej społeczności ks. Biskup Piotr Sawczuk przewodniczył eucharystii i pobłogosławił odbudowaną po pożarze kaplicę w Suchawie. Mocą dekretu ks. Biskupa ordynariusza Kazimierza Gurdy patronem kaplicy został św. Hubert - patron leśników i myśliwych.
 • Seminarium popularnonaukowe w Sokołowie Podlaskim
  Zarząd Sokołowskiego Towarzystwa Społeczno–Kulturalnego zaprasza na seminarium popularnonaukowe, połączone z prezentacją 30. numeru biuletynu STSK „U nas na Podlasiu”, organizowane 22 października o godz. 11.00 w galerii Sokołowskiego Ośrodka Kultury.
 • Przemytnik stracił podwójnie
  Chciał zarobić na przemycie, ale stracił auto i nielegalny towar. Tak zakończył się wyjazd do Polski dla 38-letniego mieszkańca Brześcia.
 • Maria Wrzosek obroniła tytuł Mistrzyni Polski. Rafał Jeżowski na ósmym miejscu
  W dniach 17-19 października w hali sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Biłgoraju odbywały się II Mistrzostwa Polski Młodziczek i Młodzików do lat 15. Przez trzy dni na pomoście zaprezentowało się 262 zawodników i zawodniczek.
 • Poświęcenie krzyża, pomnika i tablicy w Wandowie
  Msza święta w Wandowie, rozpoczęła doniosłe uroczystości, których najważniejszym elementem było poświęcenie przez proboszcza ks. Adama Juszczyńskiego nowych, stojących zaledwie od kilku dni przed kościołem: krzyża misyjnego, pomnika świętego Jana Pawła II oraz kamienia z tablicą pamiątkową.
 • Gminne Święto Edukacji
  Święto Edukacji Narodowej obchodziła 18 października gmina Biała Podlaska. Uroczystości, które odbyły się w Gimnazjum Publicznym w Ciciborze Dużym zostały połączone z 10. rocznicą nadania szkole sztandaru.
 • Promocja książki „Dzieje gminy i samorządu w Zbuczynie”
  19 października w Gminnym Ośrodku Kultury w Zbuczynie odbyła się promocja książki „Dzieje gminy i samorządu w Zbuczynie”, autorstwa Wiesława Charczuka i Leszka Zugaja. Pierwszy z autorów to doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, znany lokalny historyk regionalista, który ma na swoim koncie wiele prac z najnowszej historii naszego regionu. Natomiast drugi z autorów to doktorant na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, autor opracowań historycznych dla samorządów gminnych i powiatowych z zakresu historii administracji. Książka została wydana przez Urząd Gminy Zbuczyn i Gminny Ośrodek Kultury w Zbuczynie.
 • Potrącenie na ul. Składowej
  Uwaga kierowcy! Na ul. Składowej w Siedlcach na wysokości WORD-u doszło do potrącenia pieszego.
 • Remont gmachu dawnej komendy
  Zbudowany dla Lasów Państwowych, służył również policji, a teraz będzie siedzibą lokalnej administracji. Miasto Siedlce zabiera się za remont gmachu dawnej komendy przy ulicy Prusa. Choć przejęło go od państwa już w zeszłym roku, to z powodu trudności finansowych odkładało niezbędne roboty. Teraz, kiedy uwolniły mu się środki rezerwowane na tunel pod stacją kolejową, może do nich wrócić. Ogłoszony w zeszłym tygodniu przetarg ma być rozstrzygnięty w listopadzie.
 • Turniej Tańców Polskich „O złote pióro księcia Michała Kleofasa Ogińskiego”
  II Międzynarodowy Turniej Tańców Polskich „O złote pióro księcia Michała Kleofasa Ogińskiego” odbył się w Sokołowie Podlaskim w dniach 17-19 października. W konkursie udział wzięli przedstawiciele zespołów folklorystycznych z ośrodków kultury z Warszawy, Krakowa, Puław, Olsztyna, Łodzi, Zamościa, Rzeszowa, Torunia, Wieliszewa, Rudy Śląskiej, Katowic, Poznania, Siemiatycz, Ostrołęki, Białej Podlaskiej oraz pary niezrzeszone.
 • Odnowiona świątynia na rocznicę parafii Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim
  Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim świętowała 25. rocznicę swego istnienia. Uroczystości jubileuszowe odbyły się w 18 października w tamtejszej świątyni parafialnej. Zostały one połączone z poświęceniem nowego ołtarza, ambony i nastawy ołtarzowej, a także gruntownie odnowionej świątyni, dzięki wielkiej ofiarności i zaangażowaniu wspólnoty parafialnej oraz staraniom obecnego proboszcza ks. kan. dr. Dariusza Kujawy.
 • Wernisaż w „Reymontówce”
  Wernisaż wystawy malarstwa Iwony Korgul - Wyszatyckiej i Stanisława Baja, odbędzie się 24 października o godzinie 19.00 w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach.
 • W Siedlcach trwa Ogólnopolski Tydzień Kariery
  Metody aktywnego poszukiwania pracy, autoprezentacja w czasie rozmowy kwalifikacyjnej, sporządzanie dokumentów aplikacyjnych – to tematyka warsztatów zaplanowanych w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, który dziś, 20 października zainaugurowano na Uniwersytecie Przyrodniczo- Humanistycznym w Siedlcach
 • 16-latkowie odpowiedzą za przestępstwa narkotykowe
  Policjanci z wydziału do spraw nieletnich i patologii zakończyli sprawę dotyczącą przestępstw narkotykowych, w tym posiadania marihuany i udzielania jej małoletniemu oraz nielegalnego uprawiania konopi, o których popełnienie zostali podejrzani dwaj 16-latkowie. U jednego z nieletnich zabezpieczono kartonowe pudełko przystosowane do hodowli konopi oraz zielone liście tej rośliny. Oceną występków nieletnich zajmie się teraz Sąd Rodzinny i Nieletnich.
 • Kulturyści rywalizowali w Siedlcach /ZDJĘCIA/
  18 października w sali "Podlasie" odbyły się I I Ogólnopolskie Mistrzostwa Siedlec w Kulturystyce i Fitness.
 • Bądź widoczny na drodze - NOŚ ODBLASKI!
  Początek jesieni, zmiana aury i szybciej zapadający zmrok powodują pogorszenie się warunków drogowych. Ograniczona widoczność ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu, zwłaszcza pieszych i rowerzystów. Policjanci apelują o rozwagę i używanie elementów odblaskowych.
 • Spotkanie dzielnicowego z gimnazjalistami
  Dzielnicowi uczestniczą aktywnie w cyklu spotkań z gimnazjalistami z Zespołu Szkół Miejskich nr 2 przy ulicy Siennickiej w Mińsku Mazowieckim. Z kolejnymi dwoma klasami pierwszymi spotkał się tym razem aspirant Janusz Chmielowski. Wspólnie z oficerem prasowym dzielnicowy poprowadził pogadankę na temat zjawisk patologicznych i przestępczości wśród nieletnich. Szczególny nacisk podczas policyjnego wykładu położono na kwestię odpowiedzialności karnej nieletnich za czyny karalne.
 • Karty parkingowe dla niepełnosprawnych – stare zasady dłużej
  Parlament przedłuża termin ważności starych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Ci, którzy na podstawie zaostrzonych w lipcu przepisów mieli ten przywilej stracić, będą mogli korzystać z niego ponad pół roku dłużej.
 • Z kroniki węgrowskich strażaków
  W dniach 13-19 października na terenie powiatu węgrowskiego zanotowano 5 zdarzeń, przy których interweniowały jednostki ochrony przeciwpożarowej, w tym 5 miejscowych zagrożeń.
 • Korespondencja z Peru
  Światowy Dzień Misyjny, kiedy Kościół Katolicki na całym świecie jednoczy się w modlitwie za misje i misjonarzy, szczególnie skłania do wyrażenia pamięci i dziękczynienia wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wspierają głoszenie Ewangelii o Królestwie Bożym. Oto korespondencja ks. Jana Miedzianowskiego znajdującego się na misjach w Peru.
 • Poświęcenie nowego samochodu OSP Orla
  19 października w Orli odbyła się uroczystość poświęcenia nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego zakupionego dla miejscowej jednostki OSP. Strażackie święto rozpoczęło się Mszą świętą w intencji strażaków odprawioną przez ks. proboszcza Zbigniewa Karolaka. Jednocześnie odbywała się liturgia w orlańskiej cerkwi. Po nabożeństwach wszyscy spotkali się na rynku, gdzie wystawiono nowy nabytek – średni samochód ratowniczo-gaśniczy MAN TGM 13.290 przeznaczony dla strażaków ochotników z Orli.
 • Rowerzysta wpadł do stawu
  Trwa akcja reanimacyjna mężczyzny, który wpadł do stawu niedaleko Domu Miłosierdzia w Sokołowie Podlaskim.
 • Rozdano stypendia dla najzdolniejszych uczniów
  154 uczniów siedleckich szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych otrzymało stypendia prezydenta miasta. Zgłaszani są do tego wyróżnienia przez swoje szkoły za szczególne osiągnięcia w nauce, sporcie i kulturze.
 • Promocja książki POGROM CZY ODWET? w Międzyrzecu Podl.
  W piątek, 27 października o godz. 17.00 w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury odbędzie się promocja książki POGROM CZY ODWET? Akcja zbrojna Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”w Parczewie 5 lutego 1946 r. autorstwa Mariusza Bechty.
 • XII NADLIWCZAŃSKI RAJD PIESZY
  W dniach 17 -19 października już po raz 12. zuchy, harcerze, wędrownicy oraz instruktorzy hufca ZHP „Podlasie” im. Henryka Sienkiewicza w Siedlcach spotkali sie na Nadliwczańskim Rajdzie Pieszym w Mokobodach.
 • Liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II w Siedlcach
  W środę, 22 października po raz pierwszy będziemy przeżywać liturgiczne wspomnienie świętego Jana Pawła II. Papież Polak kanonizowany w kwietniu br. jest patronem nowej parafii w Siedlcach, dlatego dzień ten ma w tej parafii rangę uroczystości.
 • Alkohol bez zezwolenia
  Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją i Przestępczością Gospodarczą wspólnie z pracownikami Inspekcji Handlowej w jednym z siedleckich lokali ujawnili fakt sprzedaży alkoholu bez wymaganego zezwolenia.
 • Delegacja z Białorusi w międzyrzeckim liceum
  Liceum Ogólnokształcące im. gen. Władysława Sikorskiego w Międzyrzecu Podlaskim odwiedziła delegacja oświatowa z terenu obwodu brzeskiego. W jej skład weszli dyrektorzy szkół różnych typów, naczelników podległych jednostek z rejonu brzeskiego i kobryńskiego, z odpowiednikiem naszego kuratora oświaty, Michaiłem Andriejewiczem Tichończukiem na czele.
 • REKOLEKCJE DLA MAŁŻEŃSTW
  Od 17 do 19 października w Domu Rekolekcyjnym w Siedlanowie odbyły się rekolekcje dla małżeństw, w których uczestniczyło 37 osób. Rekolekcje prowadzili ks. Andrzej Żelazo, ks. Jacek Sereda oraz ks. Radosław Szucki.
 • Nietrzeźwy sprawca zderzenia na ul. Janowskiej
  W minioną sobotę (18 października) około godz. 14.55 na skrzyżowaniu ulic Janowskiej i Świętej Faustyny Kowalskiej w Siedlcach doszło do zdarzenia drogowego, w którym uczestniczyły dwa samochody.
 • Alkohol bez zezwolenia
  17 października policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją i Przestępczością Gospodarczą wspólnie z pracownikami Inspekcji Handlowej w jednym z siedleckich lokali ujawnili fakt sprzedaży alkoholu bez wymaganego zezwolenia. Prowadząca lokal restauratorka w najbliższym czasie odpowie za naruszenie przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości.
 • Ku czci bł. ks. Jerzego Popiełuszki
  Msza św. ku czci bł. ks. Jerzego Popiełuszki była sprawowana 19 października w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Białej Podlaskiej. W Eucharystii wzięły udział rzesze bialczan.
 • Forum Klubów i Organizacji Sportowych
  VII Powiatowe Forum Klubów i Organizacji Sportowych odbędzie się 23 października o godz. 14.00 w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim.
 • Wypadek w Dąbrówce - Ług
  18 października około godz. 19.00 na ul. Garwolińskiej w Dąbrówce - Ług doszło do wypadku drogowego, w którym uczestniczyła piesza. Kobieta z obrażeniami ciała została przewieziona do szpitala.
 • Niedziela synodalna w bialskiej parafii
  19 października w parafiach diecezji siedleckiej przeżywaliśmy I Niedzielę Synodalną. Odbyła się ona pod hasłem: „Człowiek wobec słowa Bożego”. W Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białej Podlaskiej Eucharystia synodalna sprawowana była o godz. 12.30. Mszy św. przewodniczył proboszcz, ks. Jacek Owsianka.
 • Spektakl "Bóg mordu" Teatru 6.piętro już dzisiaj na deskach Sceny Teatralnej Miasta Siedlce
  Już dzisiaj, w poniedziałek 20 października, o godzinie 16:30 i 19:00 na deskach Sceny Teatralnej Miasta Siedlce wystawiony zostanie spektakl "Bóg mordu" warszawskiego Teatru 6.piętro. W obsadzie sztuki zobaczymy Jolantę Fraszyńską, Cezarego Pazurę, Annę Dereszowską i Michała Żebrowskiego. Będzie to kolejny spektakl konkursowy w ramach trwającego od września do grudnia bieżącego roku III Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Prywatnych "Sztuka plus Komercja".
 • Warsztaty dla małżeństw
  Warsztaty dla małżeństw pod hasłem: "Zrozum mnie, Kochanie" odbędą się po raz kolejny w Siedlcach. Spotkania odbędą się w dniach 24-26 października przy parafii św. Józefa. Warsztaty prowadzi dr Piotr Zajączkowski OFMCap.
 • 26- latek zatrzymany z konopiami
  Policjanci Wydziału Kryminalnego bialskiej komendy ujawnili na posesji 26-letniego mieszkańca Białej Podlaskiej kilkanaście krzaków konopi indyjskich. Krzaki narkotyczne miały prawie 3 metry wysokości.
 • Gmina Zalesie w obiektywie
  Gmina Zalesie widziana przez pryzmat obiektywu to temat przewodni poplenerowej wystawy fotograficznych prac, którą można oglądać w Bialskim Centrum Kultury od 17 października. Zdjęcia oglądać można w Strefie Sztuki na pierwszym piętrze przy ul. Warszawskiej 11. Wystawa czynna do 20 listopada.
 • Obchody Roku Jana Karskiego w radzyńskich szkołach
  Rok Karskiego, to ostatni rok czteroletniego programu Muzeum Historii Polski Jan Karski. Niedokończona misja, objętego Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.
 • Patronalne święto służby zdrowia w Hajnówce
  W święto św. Łukasza, dyrektorzy placówek medycznych, lekarze, pielęgniarki i kapelani szpitali z terenu diecezji drohiczyńskiej spotkali się w Hajnówce, aby uczcić swego patrona i modlić się w intencji służby zdrowia.
 • Szkolenie Księży Asystentów parafialnych oddziałów KSM
  18 października w domu parafialnym w Zbuczynie miało miejsce szkolenie Księży Asystentów parafialnych Oddziałów Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Zarówno gospodarzem jak i głównym prelegentem był ks. Stanisław Chodźko - wieloletni Asystent Diecezjalny i reaktywator Stowarzyszenia w Diecezji Siedleckiej w 1993 roku.
 • Wypadek na stacji Siedlce- zderzyły się pociągi
  Pociąg manewrowy najechał na tył pociągu osobowego relacji Siedlce- Warszawa- do zdarzenia doszło na stacji Siedlce.
 • Cz@t ze Słowem
  Po wakacyjnej przerwie zostają wznowione spotkania modlitewne w ramach duchowego przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. W całej diecezji będą odbywały się w 4. piątek miesiąca. Diecezjalne Centrum ŚDM Siedlce zaprasza wszystkich chętnych na spotkanie Cz@t ze Słowem, które odbędzie się 24 października o godz. 20.00 w Ośrodku Duszpasterstwa Akademickiego w Siedlcach (Brzeska 37).
 • dane dostarcza: remontuj .pl
  dane dostarcza: niania .pl
  Poniedziałek,
  20 Październik 2014
  Imieniny obchodzą: Ireny, Kleopatry, Jana
  AddThis Social Bookmark Button
  Komunikacja
  Logowanie
  Gościmy
  Naszą witrynę przegląda teraz 246 gości 
  Współpraca medialna:
  Tygodnik Siedlecki
  Podlasie24.pl
  Życie Siedleckie
  Ogloszeniowa
  Przekaz 1% podatku

  Statystyka wyświetleń strony od 28.12.2004:

  Dziś:6780
  Wczoraj:1659
  Ten tydzień:6780
  Wszystkich:16903687