Joomla ServiceBest Web HostingWeb Hosting
Start

Pałac w Łochowie przeżywa drugą młodość

Tygodnik Siedlecki
lo-palac1_2008_03_12_10_23_54.jpgHotel z widokiem na historię
Pałac w Łochowie odzyskuje dawną świetność. Dwustuletni zabytek stał się centrum konferencyjno-wypoczynkowym. Choć w pałacu trwa jeszcze remont, a uroczyste otwarcie przewidziano dopiero latem, już teraz centrum przyjmuje pierwszych gości.
Na pałacowym dziedzińcu, jeszcze kilka lat temu zarośniętym gąszczem dziczejących krzaków, teraz oczyszczonym i przestronnym, stoi XIX-wieczna figurka Matki Boskiej. Także dla niej nadeszły lepsze czasy. Troskliwie odnowiona przez fachowych konserwatorów, powróciła do swojej pierwotnej postaci. Przez dziesięciolecia kamienną rzeźbę „upiększano” kolejnymi warstwami farby. Teraz wita gości, prezentując swoje delikatne, naturalne piękno. Kartka z napisem „Recepcja”, wetknięta za szybę budynku po lewej stronie, kieruje odwiedzających na wybrukowany dziedziniec dawnej wozowni i stajni. Ta część zespołu pałacowego, pomysłowo przekształcona w hotel, już jest otwarta dla gości. Podobnie jak dawna pałacowa kuchnia, gdzie znalazły się restauracja i sala balowa. We wnętrzach pałacu trwają jeszcze prace wykończeniowe. Hałasują betoniarki, murarskie szpachle drapią ściany, a pędzle kładą kolor w apartamentach na piętrze. Wkrótce na dziedzińcu zazieleni się młoda trawa. Tu i tam panuje jeszcze prowizorka. Z każdym tygodniem Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe „Pałac Łochów” jest coraz bliższe jednak kształtu, zamierzonego przez nowego właściciela.
Hrabia Hornowski Pałac w Łochowie pobudowano na początku XIX wieku. Pierwszym jego właścicielem był hrabia Hornowski, wuj Cypriana Norwida. W 1875 r. Honorowski przekazał majątek swemu zięciowi, mężowi córki Stefanii, Medardowi Downarowiczowi. Pałac wtedy rozbudowano, nadbudowując boczne skrzydła. Dobudowano także trzy murowane budynki folwarczne. Kilka lat później łochowski pałac ponownie zmienił właściciela. W 1882 r. Downarowicz sprzedał dobra łochowskie Zdzisławowi hr. Zamojskiemu. Nowy właściciel okazał się dobrym gospodarzem i powszechnie szanowanym człowiekiem. Dobrze zapisał się w pamięci okolicznych mieszkańców i znacznie powiększył łochowskie dobra. Później majątek przeszedł w ręce córki hrabiego, Elżbiety Zamojskiej. - W czasie I wojny światowej Elżbieta była sanitariuszką-ochotniczką w szpitalu w Odessie. Poznała tam wybrańca swojego serca, rotmistrza kawalerii, Eryka Kurnatowskiego i wyszła za niego za mąż. Słynął on z zamiłowania do koni. Między innymi tym zaimponował swojemu teściowi, hrabiemu Zamojskiemu, który także kochał konie – opowiada Maryla Wróblewska, dyrektor Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego w Łochowie.
Stajnia Łochów
Zięć gospodarnego hrabiego Zamojskiego okazał się utracjuszem. - Niedbały o gospodarkę, rozrzutny, pędził hulaszczy żywot najczęściej za granicą – we Francji, Belgii, Włoszech, a wszędzie szastał pieniędzmi i przegrywał w karty spore sumy. Często bywał w kasynie gry w Monte Carlo, „zarabiając” na opinię o swoich niezmiernych bogactwach i wielkości. W Łańcucie na odjednym, ustawionej szpalerem licznej służbie pałacowej wręczył na odjezdne po 20 zł napiwku, na co poszło rozmienionych 500 zł. (W tych czasach wiele pensji urzędniczych tylko nieznacznie przekraczało 100 zł miesięcznie.) Nawet tak wielkie majętności jak Zamoyskich nie mogły nastarczyć tym wydatkom – opisuje utracjuszostwo Eryka Kurnatowskiego Stanisław Sęczyk w swojej „Historii Łochowa i okolic”. Przedwojenny właściciel Łochowa zapisał się jednak złotymi zgłoskami w kronikach polskiego sportu jeździeckiego: należąca do niego stajnia „Łochów” w latach międzywojennych była jedną z najlepszych w Polsce.
Za komuny
Spisana kilka lat temu „Historii Łochowa i okolic” Stanisława Sęczyka (pod redakcją Tadeusza Krupy) ostatnie półwiecze pałacu podsumowuje krótko: „Po wkroczeniu wojsk radzieckich (14 sierpnia 1944 roku) zaczęły obowiązywać nowe prawa, które przewróciły dawny porządek gospodarczy kraju. Ziemia Kurnatowskich, przeszła na własność państwa (…). W opuszczonym pałacu zamieszkało kilkanaście rodzin, głównie dawnej służby – użytkowników nieodpowiedzialnych za stan niszczejącego budynku. Obecnie niektórzy potomkowie z tych rodzin zamieszkują tu nadal. Tylko patrzeć, jak stropy zaczną im się walić na głowę. Potencjalni przyszli nabywcy tego obiektu (z kilkuhektarowym parkiem) nie bardzo kwapią się go kupić, nie chcąc mieć kłopotów z zasiedziałymi tu od lat lokatorami”. 
Nowy właściciel
W latach 90. łochowski samorząd starał się sprzedać pałac. Chętny znalazł się dopiero w 2003 r. 13-hektarową nieruchomość z pałacem i zabudowaniami gospodarczymi kupiła siedlecka firma Arche. Nowy właściciel energicznie zabrał się do modernizacji niszczejącego zespołu pałacowo-parkowego. W czasie odbudowy nie obyło się bez niespodzianek. Okazało się, że nadbudowana ściana pałacowego piętra trzymała się tylko na drewnianej, obmurowanej belce. – Zaskakujące, że wytrzymała tyle czasu – dziwią się budowlańcy. Konserwator zabytków zgodził się na rozbiórkę pałacowej kuchni: z budynku zostały tylko trzy surowe ściany, bo dach zapadł się dawno temu. Kuchnia jednak ocalała. Co więcej – stała się pierwszym budynkiem, który przywrócono do dawnej świetności. W jej wnętrzu mieszczą się obecnie restauracja i sala balowa. To właśnie tam odbyła się pierwsza w odrestaurowanym zespole pałacowym impreza. Nieoficjalna, ale szampańska – hucznie powitano nowy 2008 rok.
Styl swojski
Wozownia i stajnia, których wnętrza przekształcono na hotelowe pokoje, po części zachowały swój surowy klimat. Niewygładzone tynki, proste meble, zamiast szafy na rzeczy – wnęka za zasłonką. Zamiast tapczaników - drewniane i żelazne łóżka. I żadnego telewizora! Goście są zachwyceni taką odmianą. Lśniących hoteli widzieli aż za dużo. Takiego - jeszcze nie. Nad schodami prowadzącymi na piętro zawisła kolekcja monideł z prywatnych zbiorów prezesa Arche, Władysława Grochowskiego. Kilka tygodni temu do Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego „Pałac Łochów” przyjechali pierwsi goście. – Hurtownia ogrodnicza spod Warszawy urządziła tu swoje spotkanie, rodzaj wewnętrznych targów dla swoich dostawców – opowiada dyrektor Maryla Wróblewska. Sala balowa na krótko zmieniła się wtedy w pawilon targowy. Później, gdy goście bawili się przy ogniskach na dziedzińcu, szybko przywrócono jej reprezentacyjny charakter. – Staramy się być elastyczni i dostosowywać do oczekiwań gości – zapewnia Maryla Wróblewska. Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe kieruje swoją ofertę głównie do firm. Nie odmawia jednak gościny także indywidualnym turystom. Dzięki wykorzystaniu malowniczych poddaszy wszystkich budynków zespołu pałacowego, powierzchnia użytkowa Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego wynosi w sumie ok. 4 tysięcy metrów kwadratowych. Większość zajmują pokoje hotelowe. W kompleksie znalazły się także: 4 sale konferencyjne i wykładowe, sala balowa, sala bankietowa, salon fortepianowy, oranżeria. Dyrektor Maryla Wróblewska myśli już o wiośnie, gdy Centrum Konferencyjno-Szkoleniowe w pełni zaprezentuje swoje możliwości. - Oferujemy szeroką gamę atrakcji: w ramach relaksu polecamy salon odnowy biologicznej Spa, spacery po parku i okolicach nad Liwcem, przejażdżki konne, spływy kajakowe, wycieczki rowerowe… - wylicza. I zachwala: - Wiosną i latem są tu przepięknie widoki.
autor: Dariusz Kuziak
Artykuł pochodzi ze strony Tygodnika Siedleckiego - opublikowany za zgodą TS
Można go również przeczytać na stronach Tygodnika Siedleckiego

Poprawiony (czwartek, 27 marca 2008 16:38)

 
Aktualności
 • Gimnazjaliści zdają egzamin
  367 uczniów z czterech łukowskich gimnazjów rozpoczęło w środę 23 kwietnia pisanie egzaminów. Za nimi już część humanistyczna. W czwartek 24 kwietnia zdawać będą test z przedmiotów przyrodniczych i matematyki, a w piątek 25 kwietnia z języka obcego.
 • Łukowianie w finale Pucharu polski na szczeblu BOZPN
  Sporą niespodziankę sprawili piłkarze czwartoligowych Orląt Łuków, którzy w półfinale Pucharu Polski na szczeblu Bialskopodlaskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej pokonali trzecioligowca z Radzynia Podlaskiego.
 • Prezydent Komorowski przyjedzie do Węgrowa
  W środę, 30 kwietnia Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski odwiedzi Węgrów.
 • Miastków Kościelny: wyłonili mistrzów matematyki klas I-III
  Gabriela Kobzińska, Oliwia Mroczek i Wojciech Kamiński zostali tegorocznymi „Mistrzami Matematyki” wśród uczniów klas I-III szkół funkcjonujących na terenie gminy Miastków Kościelny. Do rywalizacji przystąpiło 30 najlepszych matematyków z poszczególnych szkół.
 • Biała Podl.: Pływalnia zostanie zamknięta
  Najstarsza bialska pływalnia zostanie zamknięta. Taką decyzję podjął senat Państwowej Szkoły Wyższej, to właśnie uczelnia administruje obiektem.
 • Sokołów i Węgrów oczekują na kanonizację bł. Jana Pawła II i Jana XXIII
  W najbliższą niedzielę, 27 kwietnia w Rzymie będzie miała miejsce niezwykła uroczystość - kanonizacja błogosławionego Jana Pawła II i Jana XXIII. W jednym miejscu zebraliśmy dla Państwa informacje o tym, jak Niedzielę Miłosierdzia Bożego przeżywać będą parafie w Węgrowie i Sokołowie Podlaskim.
 • Epicentrum na obcasach
  Wprawdzie Dzień Kobiet już za nami, ale my wyznajemy ideę, że powinien on trwać cały rok! Z tej okazji zapraszamy na niecodzienną edycję EPICENTRUM pod tytułem "Na obcasach", co oznacza, że zagrają dwa zespoły złożone z samych kobiet: GASZ i WE HATE ROSES. Koncert odbędzie się w piątek 25 kwietnia o godz. 19:00 w lokalu dawnej "Niespodzianki".
 • Przedszkolaki poznają świat dorosłych
  Grupa „ Ekoludki” z Przedszkola Integracyjnego nr 1 w Łukowie rozpoczęła poznawanie różnych zawodów. Naukę dzieci rozpoczynają od zawodów swoich rodziców. Jako pierwsza na zaproszenie przedszkolaków i ich wychowawczyni Doroty Oskroby odpowiedziała mama Natalki, z zawodu pielęgniarka.
 • Rally Sprint w Piszczacu
  27 kwietnia w Piszczacu odbędzie się 2 runda Rally Sprint o Puchar Prezesa 2014. Wyścigi rozpoczną się o godz. 11.00
 • Czy sołtysowi Nowej Wsi należą się klucze do budynku świetlicy wiejskiej?
  Gminny Ośrodek Kultury, Gminna Biblioteka Publiczna, świetlica wiejska, siedziba strażaków ochotników i sala ćwiczeń dla uczniów. Od dwóch lat także miejsce zajęć pozaszkolnych organizowanych przez sołtysa i stołówka dla dzieci z miejscowej szkoły. Mowa o budynku w Nowej Wsi, wybudowanym przez mieszkańców w 1996 roku. Dom wiejski choć spełnia wiele funkcji i skupia zarówno młodzież jak i dorosłą część społeczeństwa, to są również kwestie, w których korzystający z niej mieszkańcy nie potrafią się porozumieć.
 • Szkolenie dla hodowców trzody chlewnej
  Hodowcom trzody chlewnej z powiatu łosickiego, którzy ponieśli znaczne straty finansowe na skutek wprowadzenia strefy buforowej, zagwarantowano rekompensaty. Aby się o nie ubiegać rolnicy muszą jednak złożyć stosowne wnioski, wraz z załącznikami, w Agencji Rynku Rolnego.
 • Zmiana organizacji ruchu w centrum Białej Podl.
  W związku z miejskimi uroczystościami związanymi z kanonizacją Ojca Świętego Jana Pawła II, zmieni się organizacja ruchu w centrum Białej Podlaskiej. Zmiany zostaną wprowadzone w niedzielę 27 kwietnia.
 • Mammobus w gminie Włodawa
  Mammobusu będzie stacjonował przy budynku Urzędu Gminy Włodawa w dniach 5-6 maja od godz. 9.00 do 15.00.
 • Sąsiedzi zaalarmowali, a policjanci zatrzymali włamywaczy
  Dzięki sąsiadom, którzy podnieśli alarm, widząc jak dwóch młodych mężczyzn próbuje się dostać przez okno do domu w Dębem Wielkim, policjanci z Halinowa podjęli natychmiastowy pościg, w wyniku którego zatrzymano 27-letniego Kamila K. i 21-letniego Mateusza S. z Warszawy. Duża zasługa w tym również dyżurnego halinowskiego Komisariatu, który trafnie określił kierunek ucieczki „włamywaczy” i wysłał tam policyjne patrole. Okazało się, że podejrzani mężczyźni mieli na koncie jeszcze jedno włamanie. Obydwaj dobrowolnie poddali się karom.
 • Nielegalnie handlowała tytoniem
  Ponad 12 kilogramów tytoniu ujawnili sokołowscy kryminalni wspólnie z funkcjonariuszami siedleckiego Zespołu Zadaniowego Izby Celnej w Warszawie w jednym z legalnych sklepów w Sokołowie Podlaskim. Wstępnie uszczuplenie należnego podatku akcyzowego w związku z posiadaniem tytoniu i sprzedanym już towarem oszacowane zostało na kwotę kilkudziesięciu tysięcy złotych.
 • Festiwal Organowy w Łukowie
  Już po raz drugi mieszkancy Łukowa będą mogli brać udział w cyklu koncertów, które odbywać się będą w ramach Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Na te muzyczne wydarzenia zapraszają burmistrz, Łukowski Ośrodek Kultury oraz parafie NMP Matki Kościoła i Podwyższenia Krzyża Świętego.
 • Kierowca trafił do szpitala po zderzeniu z łosiem
  Na krajowej 19-ce w miejscowości Turów w powiecie radzyńskim doszło do wypadku drogowego. Kierujący osobowym VW 53- latek uderzył w łosia, który nagle wtargnął na jezdnię.
 • Kolejne zakupy dla Mazowsza
  Tabor Kolei Mazowieckich wzbogaci się o dwa nowoczesne autobusy szynowe. Koszt inwestycji wyniesie ponad 14,5 mln zł. Połowę środków - 7,3 mln zł przekaże wojewoda mazowiecki, a drugą połowę sfinansuje samorząd województwa. Dla szpitala przy ul. Niekłańskiej zakupiona zostanie natomiast karetka. Na ten cel wojewoda mazowiecki przekaże 216 tys. zł, samorząd – 54 tys. zł. Dziś umowy w sprawie rządowego dofinansowania podpisali Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego oraz Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.
 • Szachiści z Łukowa w Senacie
  Młodzi szachiści z Łukowa wzięli udział w finale akcji „Szachiści grają dla Polonii”. Polegała ona na organizowaniu turniejów szachowych, podczas których zbierano fundusze na zorganizowanie wakacji w Polsce dla dzieci z polskich rodzin mieszkających na Białorusi i Ukrainie. Finałowy turniej odbył się w kwietniu, w gmachu Senatu.
 • Wypadek na torach
  Policjanci z Dęblina wyjaśniają okoliczności wypadku do którego doszło we wtorek, 22 kwietnia w Dęblinie. 59-letni pracownik kolei uległ poważnym obrażeniom pracując przy remoncie torowiska.
 • Koncert papieski w Żelechowie
  Burmistrz Żelechowa Mirosława Miszkurka, Proboszcz Parafii Żelechów Ks. Prałat Stanisław Zajko oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Żelechowie zapraszają na koncert z okazji kanonizacji Jana Pawła II.
 • Z promilami i bez prawa jazdy
  Policjanci bielskiej drogówki zatrzymali kierującego passatem, który miał ponad 2,7 promila alkoholu w organizmie i zakaz prowadzenia pojazdów. Teraz postępowaniem 48-latka zajmie się sąd.
 • Maciejowice: tablica upamiętniająca wizytę prezydenta
  W 5. rocznicę wizyty prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Maciejowicach, odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca to historyczne wydarzenie. Tablica zamocowana będzie na frontonie znajdującego się w centrum Maciejowic ratusza.
 • 34-latek poszukiwany listem gończym w rękach Policji
  Ryccy kryminalni zatrzymali 34-latka poszukiwanego listem gończym za liczne kradzieże z włamaniem. Mężczyzna ukrywał się przed organami ścigana za granicą. Przyjechał do Dęblina na święta, które spędzał u znajomych. Najbliższe lata spędzi w zakładzie karnym.
 • Pijany traktor na krajówce
  Policjanci sokołowskiej drogówki zatrzymali w Karlusinie, na drodze krajowej nr 62, mężczyznę, który kierował traktorem będąc pod wpływem alkoholu. W organizmie miał ponad promil alkoholu.
 • Pożar w Rogowie
  19 kwietnia sokołowscy strażacy PSP oraz ochotnicy z gminy Repki gasili pożar stodoły w miejscowości Rogów.
 • Kradł na cmentarzu. Został ujęty przez przechodniów.
  Do policyjnego aresztu trafił 19-letni mieszkaniec Dęblina, który okradł mężczyznę sprzątającego grób na cmentarzu. Właściciel zorientował się dlatego 19-latek ze swoim łupem nie zdążył nawet uciec z terenu cmentarza. Został zatrzymany przez przechodniów. Kilka minut później trafił w ręce policjantów. Zgodnie z kodeksem karnym za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.
 • Co może jeden człowiek…
  „Co może jeden człowiek” to tytuł koncertu poświęconego Janowi Pawłowi II. Koncert odbędzie się w piątek, 25 kwietnia w Łukowie, w Zespole Szkolno – Przedszkolnym. Na scenie wystąpi Edward Linde Lubaszenko.
 • Sezonowe szczepienie lisów na Mazowszu
  Od 25 kwietnia do 2 maja Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii przeprowadzi akcję szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Szczepionka zrzucana będzie z samolotów na lasy, pola i łąki województwa. Nie wolno dotykać preparatu – ten z zapachem człowieka nie zostanie przez zwierzęta podjęty.
 • Zbiórka elektroodpadów w łukowskim gimnazjum
  Czy po przedświątecznych porządkach zostały u państwa w domu niepotrzebne monitory, suszarki albo miksery? Jeżeli tak, to jest szansa aby się ich bezpiecznie pozbyć. Wystarczy zajrzeć do Gimnazjum nr 1 w Łukowie. 24 kwietnia rusza tam zbiórka elektrośmieci.
 • Muzyka Sfer w Parku Radziwiłłowskim
  Niezwykła muzyczna podróż z Muzyką Sfer odbędzie się w Parku Radziwiłłowskim w Białej Podlaskiej 4 maja o godz. 17.00 podczas trwania festynu rodzinnego "Majówka u Radziwiłła".
 • Sprawdź obowiązki Twojego pracodawcy
  Szef skrupulatnie rozlicza cię z obowiązków zawodowych? Możesz odwdzięczyć się tym samym. Prawo stoi po Twojej stronie. Na pracodawcy ciąży więcej obowiązków niż myślisz. Na co jeszcze możesz liczyć?
 • Schetynówka w Łukowie jednak będzie
  Nowa nawierzchnia, chodniki i ścieżka rowerowa – to główne założenia remontu ulicy Kiernickich w Łukowie. miał on potrwać dwa lata, ale okazało się, że prace zakończą się jeszcze w tym roku. Będzie to możliwe dzięki dofinansowaniu inwestycji z programu tzw. „schetynówek”.
 • Warsztaty muzyczne w Domu Moria w Łukowie
  Diecezjalna Diakonia Muzyczna zaprasza wszystkich chcących pogłębić wiedzę i umiejętności z zakresu muzyki chóralnej w liturgii na warsztaty muzyki chóralnej. Warsztaty rozpoczną się 1 i potrwają do 3 maja. Odbywać się zaś będą w Domu Moria w Łukowie.
 • Kierowca Renault aresztowany
  Kierowca samochodu Renault Laguna, który oddalił się z miejsca wypadku do którego doszło 20 kwietnia za Woźnikami, następnego dnia zgłosił się do szpitala w Łosicach. Pracownicy placówki, zgodnie z obowiązującą procedurą, powiadomili policję.
 • Nietrzeźwi za kółkiem i seria kradzieży
  3,4 promila alkoholu w wydychanym powietrzu miał 37-letni mieszkaniec gminy Łuków, którego policjanci zatrzymali w momencie kiedy jechał autem. Do zatrzymania doszło jeszcze przed świętami. Kolejni nietrzeźwi kierowcy zostali zatrzymani także podczas świąt. W tym okresie doszło również do serii kradzieży. Łupem złodziei padały najczęściej telefony i olej napędowy.
 • Wieczór Jubileuszowy Stanisława Górki
  Wieczór Jubileuszowy Stanisława Górki, aktora znanego m.in.: z serialu "Plebania" - odbędzie się 24 kwietnia o godzinie 19.00 w Miejskim Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim. Stanisław Górka wystąpi z monodramem pt.: "One i my"
 • Wywiad z biskupem Kazimierzem Gurdą /AUDIO/
  „Decyzja o wyrażeniu zgody na przyjście do diecezji siedleckiej nie należała do łatwych - jak każda, która wymaga od człowieka zmiany dotychczasowego życia” - powiedział bp Kazimierz Gurda w specjalnym wywiadzie którego udzielił Katolickiemu Radiu Podlasie. 22 kwietnia biskup nominat złożył po raz pierwszy wizytę w Siedlcach.
 • Ekumeniczne modlitwy o pokój i jedność Ukrainy w Doniecku
  Tak jak w ostatnich miesiącach na kijowskim Majdanie, również w Doniecku na wschodniej Ukrainie stanął namiot, w którym chrześcijanie różnych wyznań modlą się o pokój i zachowanie jedności kraju. Już od prawie dwóch miesięcy na jednym z placów w centrum miasta modlitwy w tych intencjach wznoszą wspólnie prawosławni, katolicy obrządku łacińskiego i bizantyjsko-ukraińskiego oraz protestanci.
 • Dziś Światowy Dzień Książki
  Towarzyszy człowiekowi od wielu wieków. Jest symbolem mądrości i inteligencji. Wielu, nie wyobraża sobie bez niej wypoczynku. Mowa o książce, która dziś obchodzi swoje święto. W Polsce, książki pojawiły się w obiegu 650 lat temu.
 • Gimnazjaliści rozpoczynają egzaminy
  Dla 379 tysięcy uczniów trzecich klas gimnazjum to będzie najważniejsze wydarzenie w ich edukacyjnym życiu. O godzinie 9:00 rozpoczną pisać pierwszy egzamin gimnazjalny. Wyniki z egzaminu gimnazjalnego są ważne dla przyszłości edukacyjnej uczniów. Będą one brane pod uwagę podczas rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.
 • Grupa Rafała Kmity w Mińsku Mazowieckim
  Miejski Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim zaprasza na Dziwowisko Kabaretowe. Z cyklu Giganci Kabaretu w programie "Jeszcze nie pora nam spać..." 29 maja wystąpi Grupa Rafała Kmity.
 • Papieskie Łosice
  Radość z kanonizacji błogosławionego Jana Pawła II będzie celebrowana w Łosicach przez kilka dni. Świętowanie rozpocznie się 25 kwietnia w kościele parafialnym pw. św. Zygmunta. Tam o godzinie 19:00 odbędzie się koncert zatytułowany „Śpiewnik Papieski” w wykonaniu artystów z siedleckiego Teatru „S”.
 • Uczczą rocznicę wybuchu wojny
  W tym roku przypada setna rocznica wybuchu I Wojny Światowej. Bialski Klub Rowerowy zamierza uczcić tę datę specjalnym rajdem.
 • Piosenki Jacka Kaczmarskiego i Włodzimierza Wysockiego
  VIII już Przegląd Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego, który odbędzie się 24 kwietnia w Garwolinie, będzie miał wyjątkowy wymiar. W tym roku gwiazdą festiwalu będzie Projekt Volodia.
 • Misterium Wielkanocne w Zespole Placówek
  W Zespole Placówek w Łukowie, jeszcze przed świętami, odbyło się wielkanocne spotkanie pracowników, uczniów, i emerytowanych nauczycieli. Przed gośćmi wystąpili uczniowie, którzy przygotowali Misterium Wielkanocne.
 • Mazowiecki Festiwal Kapel /ZAPOWIEDŹ
  Po raz 13 w Mińsku Mazowieckim organizowany jest Mazowiecki Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Impreza odbędzie się 24 maja w Miejskim Domu Kultury.
 • Włoska młodzież odkrywa dziedzictwo świętych papieży
  Rzym gorączkowo przygotowuje się do niedzielnej kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II. Wpisuje się w to spotkanie włoskiej młodzieży w bazylice św. Jana na Lateranie. Miało ono formę liturgii słowa. Prowadzona podczas niej refleksja oscylowała wokół pytania: Jakie dziedzictwo ci dwaj święci Papieże zostawiają współczesnej młodzieży? W spotkaniu wzięli udział postulatorzy obu spraw kanonizacyjnych, ks. Sławomir Oder i o. Giovangiuseppe Califani OFM.
 • Kolejny Dzień Świętości Męczenników Podlaskich w Pratulinie
  23 kwietnia o godz. 19.00 w Sanktuarium Męczenników Podlaskich w Pratulinie będzie miał miejsce kolejny Dzień Świętości Męczenników Podlaskich z okazji 140. rocznicy męczeńskiej śmierci Unitów w Pratulinie.
 • Kurs trenerów bramkarzy w Białej Podl.
  W Szkole Trenerów PZPN zlokalizowanej na terenie AWF w Białej Podlaskiej rozpoczął się kurs kształcenia trenerów bramkarzy – Goalkeeper UEFA A.
 • dane dostarcza: remontuj .pl
  dane dostarcza: niania .pl
  Czwartek,
  24 Kwiecień 2014
  Imieniny obchodzą: Aleks, Grzegorz, Aleksander
  AddThis Social Bookmark Button
  Komunikacja
  Logowanie
  Gościmy
  Naszą witrynę przegląda teraz 176 gości 
  Współpraca medialna:
  Tygodnik Siedlecki
  Podlasie24.pl
  Życie Siedleckie
  Ogloszeniowa
  Przekaz 1% podatku

  Statystyka wyświetleń strony od 28.12.2004:

  Dziś:1152
  Wczoraj:7609
  Ten tydzień:25001
  Wszystkich:15467992