Joomla ServiceBest Web HostingWeb Hosting
Start

Pałac w Łochowie przeżywa drugą młodość

Tygodnik Siedlecki
lo-palac1_2008_03_12_10_23_54.jpgHotel z widokiem na historię
Pałac w Łochowie odzyskuje dawną świetność. Dwustuletni zabytek stał się centrum konferencyjno-wypoczynkowym. Choć w pałacu trwa jeszcze remont, a uroczyste otwarcie przewidziano dopiero latem, już teraz centrum przyjmuje pierwszych gości.
Na pałacowym dziedzińcu, jeszcze kilka lat temu zarośniętym gąszczem dziczejących krzaków, teraz oczyszczonym i przestronnym, stoi XIX-wieczna figurka Matki Boskiej. Także dla niej nadeszły lepsze czasy. Troskliwie odnowiona przez fachowych konserwatorów, powróciła do swojej pierwotnej postaci. Przez dziesięciolecia kamienną rzeźbę „upiększano” kolejnymi warstwami farby. Teraz wita gości, prezentując swoje delikatne, naturalne piękno. Kartka z napisem „Recepcja”, wetknięta za szybę budynku po lewej stronie, kieruje odwiedzających na wybrukowany dziedziniec dawnej wozowni i stajni. Ta część zespołu pałacowego, pomysłowo przekształcona w hotel, już jest otwarta dla gości. Podobnie jak dawna pałacowa kuchnia, gdzie znalazły się restauracja i sala balowa. We wnętrzach pałacu trwają jeszcze prace wykończeniowe. Hałasują betoniarki, murarskie szpachle drapią ściany, a pędzle kładą kolor w apartamentach na piętrze. Wkrótce na dziedzińcu zazieleni się młoda trawa. Tu i tam panuje jeszcze prowizorka. Z każdym tygodniem Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe „Pałac Łochów” jest coraz bliższe jednak kształtu, zamierzonego przez nowego właściciela.
Hrabia Hornowski Pałac w Łochowie pobudowano na początku XIX wieku. Pierwszym jego właścicielem był hrabia Hornowski, wuj Cypriana Norwida. W 1875 r. Honorowski przekazał majątek swemu zięciowi, mężowi córki Stefanii, Medardowi Downarowiczowi. Pałac wtedy rozbudowano, nadbudowując boczne skrzydła. Dobudowano także trzy murowane budynki folwarczne. Kilka lat później łochowski pałac ponownie zmienił właściciela. W 1882 r. Downarowicz sprzedał dobra łochowskie Zdzisławowi hr. Zamojskiemu. Nowy właściciel okazał się dobrym gospodarzem i powszechnie szanowanym człowiekiem. Dobrze zapisał się w pamięci okolicznych mieszkańców i znacznie powiększył łochowskie dobra. Później majątek przeszedł w ręce córki hrabiego, Elżbiety Zamojskiej. - W czasie I wojny światowej Elżbieta była sanitariuszką-ochotniczką w szpitalu w Odessie. Poznała tam wybrańca swojego serca, rotmistrza kawalerii, Eryka Kurnatowskiego i wyszła za niego za mąż. Słynął on z zamiłowania do koni. Między innymi tym zaimponował swojemu teściowi, hrabiemu Zamojskiemu, który także kochał konie – opowiada Maryla Wróblewska, dyrektor Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego w Łochowie.
Stajnia Łochów
Zięć gospodarnego hrabiego Zamojskiego okazał się utracjuszem. - Niedbały o gospodarkę, rozrzutny, pędził hulaszczy żywot najczęściej za granicą – we Francji, Belgii, Włoszech, a wszędzie szastał pieniędzmi i przegrywał w karty spore sumy. Często bywał w kasynie gry w Monte Carlo, „zarabiając” na opinię o swoich niezmiernych bogactwach i wielkości. W Łańcucie na odjednym, ustawionej szpalerem licznej służbie pałacowej wręczył na odjezdne po 20 zł napiwku, na co poszło rozmienionych 500 zł. (W tych czasach wiele pensji urzędniczych tylko nieznacznie przekraczało 100 zł miesięcznie.) Nawet tak wielkie majętności jak Zamoyskich nie mogły nastarczyć tym wydatkom – opisuje utracjuszostwo Eryka Kurnatowskiego Stanisław Sęczyk w swojej „Historii Łochowa i okolic”. Przedwojenny właściciel Łochowa zapisał się jednak złotymi zgłoskami w kronikach polskiego sportu jeździeckiego: należąca do niego stajnia „Łochów” w latach międzywojennych była jedną z najlepszych w Polsce.
Za komuny
Spisana kilka lat temu „Historii Łochowa i okolic” Stanisława Sęczyka (pod redakcją Tadeusza Krupy) ostatnie półwiecze pałacu podsumowuje krótko: „Po wkroczeniu wojsk radzieckich (14 sierpnia 1944 roku) zaczęły obowiązywać nowe prawa, które przewróciły dawny porządek gospodarczy kraju. Ziemia Kurnatowskich, przeszła na własność państwa (…). W opuszczonym pałacu zamieszkało kilkanaście rodzin, głównie dawnej służby – użytkowników nieodpowiedzialnych za stan niszczejącego budynku. Obecnie niektórzy potomkowie z tych rodzin zamieszkują tu nadal. Tylko patrzeć, jak stropy zaczną im się walić na głowę. Potencjalni przyszli nabywcy tego obiektu (z kilkuhektarowym parkiem) nie bardzo kwapią się go kupić, nie chcąc mieć kłopotów z zasiedziałymi tu od lat lokatorami”. 
Nowy właściciel
W latach 90. łochowski samorząd starał się sprzedać pałac. Chętny znalazł się dopiero w 2003 r. 13-hektarową nieruchomość z pałacem i zabudowaniami gospodarczymi kupiła siedlecka firma Arche. Nowy właściciel energicznie zabrał się do modernizacji niszczejącego zespołu pałacowo-parkowego. W czasie odbudowy nie obyło się bez niespodzianek. Okazało się, że nadbudowana ściana pałacowego piętra trzymała się tylko na drewnianej, obmurowanej belce. – Zaskakujące, że wytrzymała tyle czasu – dziwią się budowlańcy. Konserwator zabytków zgodził się na rozbiórkę pałacowej kuchni: z budynku zostały tylko trzy surowe ściany, bo dach zapadł się dawno temu. Kuchnia jednak ocalała. Co więcej – stała się pierwszym budynkiem, który przywrócono do dawnej świetności. W jej wnętrzu mieszczą się obecnie restauracja i sala balowa. To właśnie tam odbyła się pierwsza w odrestaurowanym zespole pałacowym impreza. Nieoficjalna, ale szampańska – hucznie powitano nowy 2008 rok.
Styl swojski
Wozownia i stajnia, których wnętrza przekształcono na hotelowe pokoje, po części zachowały swój surowy klimat. Niewygładzone tynki, proste meble, zamiast szafy na rzeczy – wnęka za zasłonką. Zamiast tapczaników - drewniane i żelazne łóżka. I żadnego telewizora! Goście są zachwyceni taką odmianą. Lśniących hoteli widzieli aż za dużo. Takiego - jeszcze nie. Nad schodami prowadzącymi na piętro zawisła kolekcja monideł z prywatnych zbiorów prezesa Arche, Władysława Grochowskiego. Kilka tygodni temu do Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego „Pałac Łochów” przyjechali pierwsi goście. – Hurtownia ogrodnicza spod Warszawy urządziła tu swoje spotkanie, rodzaj wewnętrznych targów dla swoich dostawców – opowiada dyrektor Maryla Wróblewska. Sala balowa na krótko zmieniła się wtedy w pawilon targowy. Później, gdy goście bawili się przy ogniskach na dziedzińcu, szybko przywrócono jej reprezentacyjny charakter. – Staramy się być elastyczni i dostosowywać do oczekiwań gości – zapewnia Maryla Wróblewska. Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe kieruje swoją ofertę głównie do firm. Nie odmawia jednak gościny także indywidualnym turystom. Dzięki wykorzystaniu malowniczych poddaszy wszystkich budynków zespołu pałacowego, powierzchnia użytkowa Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego wynosi w sumie ok. 4 tysięcy metrów kwadratowych. Większość zajmują pokoje hotelowe. W kompleksie znalazły się także: 4 sale konferencyjne i wykładowe, sala balowa, sala bankietowa, salon fortepianowy, oranżeria. Dyrektor Maryla Wróblewska myśli już o wiośnie, gdy Centrum Konferencyjno-Szkoleniowe w pełni zaprezentuje swoje możliwości. - Oferujemy szeroką gamę atrakcji: w ramach relaksu polecamy salon odnowy biologicznej Spa, spacery po parku i okolicach nad Liwcem, przejażdżki konne, spływy kajakowe, wycieczki rowerowe… - wylicza. I zachwala: - Wiosną i latem są tu przepięknie widoki.
autor: Dariusz Kuziak
Artykuł pochodzi ze strony Tygodnika Siedleckiego - opublikowany za zgodą TS
Można go również przeczytać na stronach Tygodnika Siedleckiego

Poprawiony (czwartek, 27 marca 2008 16:38)

 
Aktualności
 • Śledztwo umorzono, ale radny nadal broni swoich racji
  Od odczytania oświadczenia dotyczącego umorzenia śledztwa toczącego się przeciwko staroście sokołowskiemu i dyrektorce SP ZOZ w Sokołowie Podlaskim rozpoczęła się przedostatnia w tej kadencji sesja Rady Powiatu Sokołowskiego. Radni obradowali w miniony wtorek, 30 września.
 • Premiera spektaklu „Romeo i Julia” Teatru Tańca Caro Dance
  Fascynująca historia o miłości opowiedziana magicznym językiem tańca. Premiera spektaklu "Romeo i Julia" w wykonaniu Teatru Tańca Caro Dance, w reżyserii i choreografii Iwony Marii Orzełowskiej już w niedzielę, 19 października o godz. 16:00 na deskach Sceny Teatralnej Miasta Siedlce.
 • „Słoneczny” wybrało blisko 68 tysięcy podróżnych
  Już od 10 lat pociąg „Słoneczny” cieszy się popularnością wśród tych podróżnych, którzy na morze chcą jechać tanio i wygodnie. W ciągu ostatnich wakacji nowoczesnym wakacyjnym połączeniem Warszawy i Trójmiasta pojechało prawie 68 tysięcy osób.
 • „Baw się razem z rodzicami''
  Dyrektor Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum oraz Rady Rodziców w Sworach (gmina Biała Podlaska) zapraszają na festyn „Baw się razem z rodzicami''. Impreza odbędzie się w środę 3 października.
 • Muzyczny wieczór przy organach Wagnera
  Kolejny koncert z cyklu "Wieczorów Muzycznych przy organach Wagnera" odbędzie się 5 października w siedzibie biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdy (ul. Cmentarna 17).
 • KOMUNIKAT: Znaleziono telefon Sony Xperia
  Komenda Miejska Policji w Siedlcach informuje, że do tutejszej jednostki dostarczono telefon Sony Xperia PM-0270 znaleziony w pod koniec września br. w rejonie bloku przy ul. Chrobrego 19.
 • Tak może wyglądać siedleckie centrum przesiadkowe
  Termin dość odległy, ale sprawa cały czas aktualna. Budowa regionalnego centrum przesiadkowego w Siedlcach czeka na zakończenie modernizacji stacji kolejowej oraz na budowę trzeciego etapu obwodnicy miasta.
 • Nowy obraz w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach
  Jeden z cenniejszych obiektów Zamku Królewskiego z Warszawy przywieziono dziś, 2 października do Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach. W ramach rewanżu za wypożyczenie obrazu „Ekstaza Świętego Franciszka”, jutro zostanie po raz pierwszy zaprezentowany w murach siedleckiego muzeum obraz znany jako „Kunstkamera Władysława Wazy”.
 • Obrady biskupów w Warszawie - tematyka
  Nowy program duszpasterski, zagadnienia związane ze sprzeciwem sumienia oraz autonomia państwa i Kościoła - to najważniejsze tematy 366. Zebrania Plenarnego Episkopatu. Odbędzie się ono 7 i 8 października w Warszawie.
 • Boiska przy SP nr 11 w Siedlcach oficjalnie otwarte
  2 października zostały oficjalnie otwarte boiska przy Szkole Podstawowej nr 11 w Siedlcach. Zespół boisk ze sztuczną nawierzchnią poświęcił biskup siedlecki Kazimierz Gurda.
 • Odpust w Karmelu
  1 października Kościół obchodzi wspomnienie Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus, dziewicy i doktora Kościoła. Rokrocznie przy tej okazji siostry ze zgromadzenia Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Siemiatyczach zapraszają na Mszę Św. odpustową, która sprawowana jest w kaplicy pod wezwaniem Św. Józefa w domu zakonnym w Siemiatyczach.
 • Wspólne działania
  1 października funkcjonariusze z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KMP w Siedlcach wspólnie z przedstawicielami innych służb oraz inspekcji przeprowadzili na terenie Siedlec działania sprawdzające legalność pobytu, legalność zatrudnienia oraz ewidencję sprzedaży towarów zgodnie z obowiązującymi przepisami w placówkach prowadzonych przez obcokrajowców.
 • Kolejne działania Stop Pirat
  Przez najbliższy weekend policjanci z węgrowskiej drogówki będą prowadzić kolejną edycję działań pod nazwą „PIRAT STOP”. Akcja ukierunkowana jest głównie na eliminowanie agresywnych zachowań na drogach powiatu.
 • Policja wspólnie z grupą PaT/M
  W Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Sadzewiczowej w Łochowie młodzież, która należy do grupy PaT/M wspólnie z Komendą Powiatową Policji zorganizowała działania profilaktyczne.
 • Spotkanie Grupy Twórczej FOTOGRAM
  5 października w Galerii Fotografii FOKUS odbędzie się spotkanie Grupy Twórczej FOTOGRAM.
 • Siedleccy rugbiści walczą o wejście do czwórki
  W niedzielę, 5 października w Siedlcach zostanie rozegrany mecz Ekstraligi Rugby. MKS Awenta "Pogoń" Siedlce podejmie Ogniwo Sopot.
 • 50-lecie OSP w Grodzisku
  27 września Ochotnicza Straż Pożarna w Grodzisku świętowała pięćdziesięciolecie. Obchody rozpoczęła Msza Św. pod przewodnictwem księdza kanonika Antoniego Sieczkiewicza. Po jej zakończeniu strażacy oraz zaproszeni goście w uroczystym przemarszu udali się pod remizę OSP.
 • Za nami VI Targi Sakralne LUBSACRO
  25 września dobiegła końca VI edycja Targów Sakralnych LUBSACRO. Podczas trzech dni targowych w Targach Lublin zaprezentowało się 50 wystawców z całej Polski.
 • Wystawa poplenerowa: Rudka – Skrzeki
  12 października w pracowni plastycznej Gminnego Centrum Kultury w Mrozach odbędzie się wystawa poplenerowa prac powstałych podczas pleneru malarskiego Rudka-Skrzeki.
 • Tenisiści stołowi Pogoni zmierzą się ze Spójnią
  W sobotę, 4 października w Siedlcach zostanie rozgrany mecz I ligi tenisa stołowego. MKS Pogoń Siedlce zmierzy się z KS Spójnią Warszawa.
 • Święto Przedszkolaka
  Przedszkolaki z Zespołu Oświatowego w Bielanach obchodziły swoje święto. Uroczystość zorganizowano na boisku szkolnym, gdzie zebrały się wszystkie maluchy i wysłuchały odczytanego przez wychowawcę listu od Rzecznika Praw Dziecka.
 • Misja w Aiquile!
  W naszej diecezji Aiquile jest wiele parafii, w których nie ma księdza. Do niektórych kościołów raz na jakiś czas przyjeżdżają księża z sąsiednich parafii, często bardzo oddalonych od siebie. W innych, takich jak Tin Tin czy Vila Vila zamieszkują siostry zakonne, które prowadzą lokalne duszpasterstwo – pisze w korespondencji do nas ks. Tomasz Denicki.
 • Spał w zaparkowanym samochodzie,później ubliżał policjantom
  Za znieważenie funkcjonariuszy publicznych odpowie w najbliższym czasie 32 – letni mieszkaniec powiatu łosickiego, zatrzymany podczas interwencji przez policyjnych wywiadowców.
 • Wniosek o przeprowadzenie referendum w gminie Sokołów Podlaski trafił już do urzędu
  Dotychczas na terenie gminy Sokołów Podlaski znajdują się dwie elektrownie wiatrowe – w Bachorzy i w Brzozowie. Choć obecnie nie mówi się o powstaniu kolejnych, mieszkańcy chcą zorganizować referendum lokalne w sprawie lokalizacji turbin. Jak mówią – w przypadku Brzozowa odległość od zabudowań jest zdecydowanie zbyt bliska, a referendum powinno się odbyć, aby zapobiec podobnym działaniom w przyszłości. Do urzędu trafił już wniosek z podpisami mieszkańców, teraz władze gminy mają czas na sprawdzenie ich wiarygodności.
 • Kompletnie pijany kierował audi
  Za jazdę pod wpływem alkoholu odpowie w najbliższym czasie 58 – letni mieszkaniec gminy Kotuń zatrzymany do kontroli drogowej wczoraj (30.09) przez policjantów z Komisariatu Policji w Mokobodach. Mężczyzna poruszający się samochodem audi miał w organizmie ponad 2,7 promila alkoholu.
 • Repertuar kina Merkury
  W dniach3-16 października w bialskim kinie będzie można obejrzeć następujące filmy:
 • Konkurs Krasomówczy
  9 października w Mińsku Mazowieckim odbędą się eliminacje do etapu wojewódzkiego Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego.
 • Msza święta na inaugurację roku szkolnego
  I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach uroczyście zainaugurowało 2 października nowy rok szkolny połączony ze ślubowaniem klas pierwszych. Rano Mszy św. w siedleckiej katedrze przewodniczył biskup Kazimierz Gurda.
 • „Krąg życia”- spektakl teatru ognia w Białej Podlaskiej
  4 października w Białej Podlaskiej będzie można zobaczyć spektakl „Krąg życia” w wykonaniu Teatru Ognia „Antidotum”.
 • Rada ds. Rodziny KEP: Przemoc wymaga przeciwdziałania na wielu polach
  Konwencja Rady Europy o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (CAHVIO) nie zmierza do budowania pozytywnych relacji pomiędzy ludźmi, ale służy projektowi przebudowy społeczeństwa na bazie ideologicznej. Z tego powodu nie może być akceptowana – takie jest stanowisko Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski. Oświadczenie w sprawie konwencji wydał dziś (2 października) przewodniczący Rady bp Jan Wątroba.
 • NoveKino Siedlce rozpoczyna drugą edycję „Rekolekcji filmowych"
  Cykl rozpocznie się 7 października o godz. 19.00 pokazem filmu hiszpańskiego reżysera Juana Manuela Cotelo „Ziemia Maryi".
 • Nowy RPO dla Mazowsza – prawie gotowy
  Samorząd Mazowsza kończy negocjować z Komisją Europejską nowy Regionalny Program Operacyjny. Jego zatwierdzenie pozwoli uruchomić kolejną transzę unijnych pieniędzy dla mazowieckich samorządów, instytucji i firm.
 • Repertuar kina Helios - Galeria Siedlce
  W dniach 3-10 października w kinie Helios będzie mnożna obejrzeć następujące filmy:
 • Policjanci w przedszkolu
  Po spotkaniu z ratownikiem medycznym i strażakami, dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 4 w Łukowie spotkały się z policjantami. W środę 1 października odwiedzili ich funkcjonariusze razem ze swoim podopiecznymi – psami patrolowo-tropiącymi.
 • Zagospodarowywanie niszy
  Siedlecki SP ZOZ planuje utworzyć zakład opiekuńczo-leczniczy dla osób z problemami psychicznymi. Dyrektor ZOZ-u, Mirosław Leśkowicz uważa tego rodzaju usługi za niezagospodarowaną niszę na rynku medycznym.
 • Rozbiegany Franek w Siedlcach
  W sobotę, 4 października imieniny świętuje Franciszek, a w Siedlcach do wspólnego świętowania zapraszają najmłodszych Muzeum Diecezjalne.
 • Spotkanie dekanalnych ojców duchownych (zapowiedź)
  Ks. kan. dr Marek Matusik, dyrektor Diecezjalnego Centrum Formacji Kapłańskiej zaprasza dekanalnych ojców duchownych na spotkanie, które odbędzie się w czwartek, 9 października o godz. 10.00 w domu rekolekcyjnym w Nowym Opolu.
 • Baterie coli w wodociągu
  SANEPID wykrył bakterie z grupy coli w dwóch wodociągach na terenie gminy Włodawa. Prowadzone będzie chlorowanie wody, a mieszkańcom zaleca się picie wody butelkowanej.
 • Policjanci z drogówki pomogli 80-letniej kobiecie wrócić do domu
  Widząc zbliżającą się przygarbioną postać, lekko chwiejącą się na nogach, z obawy że w każdej chwili może dojść do potrącenia przez jadące ciężarówki, policjanci z mińskiej drogówki podbiegli do starszej kobiety i podtrzymując, pomogli jej wsiąść do radiowozu. Okazało się, że 80-letnia mieszkanka Warszawy wyszła z domu wcześnie rano i błąkała się po Trakcie Brzeskim, gdyż miała zaniki pamięci.
 • Nowa Rada przy Muzeum Regionalnym w Łukowie
  Przy Muzeum Regionalnym w Łukowie, tak jak i przy innych takich placówkach w całym kraju, działa Rada Muzealna. W środę 1 października wybrano jej nowy skład oraz przewodniczącego, na nową czteroletnią kadencję. Szefem Rady Muzealnej w Łukowie został Cezary Miazek.
 • Przedszkolaki z Huszlewa mają nowy plac zabaw /ZDJĘCIA/
  Przedszkole Samorządowe w Huszlewie ma nowy plac zabaw dla dzieci. Przedszkole mieści się w centrum Huszlewa. Usytuowane jest w dość dużym, zadbanym ogrodzie w którym znajduje się nowoczesny plac zabaw dla dzieci.
 • Trwa analiza wniosku
  Wróćmy dziś do wciąż aktualnego w Łukowie pytania: czy będzie referendum lokalne w sprawie obniżki opłaty za wywóz odpadów komunalnych czy też nie? Obecnie trwają komisji składającej się z radnych miejskich, którzy analizują wniosek o referendum. Czas na to członkowie komisji mają do 3 października.
 • Kurs lektorski w diecezji drohiczyńskiej w roku akademickim 2014/2015
  Mając na uwadze piękno liturgii i zadanie czytania Słowa Bożego podczas celebracji we wspólnocie Kościoła zachodzi potrzeba odpowiedniego przygotowania lektorów w parafiach diecezji drohiczyńskiej. W związku z tym uprzejmie informujemy, iż od 15 listopada 2014 r. rozpoczyna się kurs formacyjny dla przyszłych lektorów.
 • Zakończenie Festiwalu Szachowego Ziemi Łukowskiej
  Dobiegły końca rozgrywki szachowe organizowane w Łukowie w ramach Festiwalu Szachowego Ziemi Łukowskiej. Oficjalne zakończenie festiwalu odbędzie się dziś, 2 października w sali konferencyjnej im. Jana Pawła II w Łukowie.
 • Narkotyki ukrył w bieliźnie
  Łącznie ponad 50 gramów narkotyków, w tym marihuany, metaamfetaminy i ecstasy zabezpieczyli policjanci z zespołu patrolowo interwencyjnego i zespołu kryminalnego z Halinowa u 26-letniego Mateusza T. z gminy Dębe Wielkie. Mężczyzna miał ukryte ponad 10 gramów narkotyków w bieliźnie, a pozostałe ponad 40 gramów trzymał u siebie w domu. Mężczyzna usłyszał już zarzut nielegalnego posiadania środków odurzających, przyznał się i dobrowolnie poddał się karze.
 • Nabór na kolejne „schetynówki”
  W Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie ruszył kolejny nabór wniosków od gmin i powiatów, które chcą pozyskać pieniądze na remonty dróg w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Swoje wnioski złożyły już gmina Łuków i powiat łukowski.
 • Coraz mniej autobusów – zmiany w siemiatyckim PKS
  Z dniem 1 października Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Siemiatyczach sp. z o.o. zawiesiło kursowanie 10 linii autobusowych.
 • Żelechów: rywalizowali strażacy
  12 drużyn Ochotniczych Straży Pożarnych z miasta i gminy Żelechów sprawdziło swoje umiejętności w rozwijaniu linii gaśniczych i sztafecie pożarniczej podczas Gminnych Zawodów Sportowo-Pożarniczych OSP, które zorganizowano w Kalinowie.
 • Festiwal Literatury Kobiecej w Siedlcach
  W dniach 26 -27 września odbyła się w Siedlcach III edycja Festiwalu Literatury Kobiecej "Pióro i Pazur. W placówkach bibliotecznych odbyły się spotkania z pisarkami. W Filii nr 2 z czytelniczkami spotkały się: Jolanta Kwiatkowska,Renata Kosin, Agnieszka Walczak-Chojecką, Ewa Bauer, Ewa Formella, Grażyna Jeromin-Gałuszka oraz Teresa Opoka, natomiast w Filii Bibliotecznej nr 4: Agnieszka Gil, Małgorzata Warda, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Manula Kalicka.
 • Odpowie za kradzież dwóch przewodów siłowych
  Czujność i natychmiastowa reakcja mieszkańców Dębego Wielkiego doprowadziła do zatrzymania mężczyzny, który kradł kable siłowe na prywatnej posesji przy ulicy Pedagogów. Policjanci powiadomieni w porę o wspomnianej sytuacji, kilkadziesiąt metrów od miejsca, w którym miała miejsce kradzież, zatrzymali 45-letniego Krzysztofa S. z województwa śląskiego. Mężczyzna usłyszał już zarzut popełnienia kradzieży, po czym przyznał się i dobrowolnie poddał się karze.
 • dane dostarcza: remontuj .pl
  dane dostarcza: niania .pl
  Czwartek,
  2 Październik 2014
  Imieniny obchodzą: Sława, Dionizy, Teofil
  AddThis Social Bookmark Button
  Komunikacja
  Logowanie
  Gościmy
  Naszą witrynę przegląda teraz 314 gości 
  Współpraca medialna:
  Tygodnik Siedlecki
  Podlasie24.pl
  Życie Siedleckie
  Ogloszeniowa
  Przekaz 1% podatku

  Statystyka wyświetleń strony od 28.12.2004:

  Dziś:7266
  Wczoraj:4795
  Ten tydzień:22655
  Wszystkich:16782809