Joomla ServiceBest Web HostingWeb Hosting
Start

Pałac w Łochowie przeżywa drugą młodość

Tygodnik Siedlecki
lo-palac1_2008_03_12_10_23_54.jpgHotel z widokiem na historię
Pałac w Łochowie odzyskuje dawną świetność. Dwustuletni zabytek stał się centrum konferencyjno-wypoczynkowym. Choć w pałacu trwa jeszcze remont, a uroczyste otwarcie przewidziano dopiero latem, już teraz centrum przyjmuje pierwszych gości.
Na pałacowym dziedzińcu, jeszcze kilka lat temu zarośniętym gąszczem dziczejących krzaków, teraz oczyszczonym i przestronnym, stoi XIX-wieczna figurka Matki Boskiej. Także dla niej nadeszły lepsze czasy. Troskliwie odnowiona przez fachowych konserwatorów, powróciła do swojej pierwotnej postaci. Przez dziesięciolecia kamienną rzeźbę „upiększano” kolejnymi warstwami farby. Teraz wita gości, prezentując swoje delikatne, naturalne piękno. Kartka z napisem „Recepcja”, wetknięta za szybę budynku po lewej stronie, kieruje odwiedzających na wybrukowany dziedziniec dawnej wozowni i stajni. Ta część zespołu pałacowego, pomysłowo przekształcona w hotel, już jest otwarta dla gości. Podobnie jak dawna pałacowa kuchnia, gdzie znalazły się restauracja i sala balowa. We wnętrzach pałacu trwają jeszcze prace wykończeniowe. Hałasują betoniarki, murarskie szpachle drapią ściany, a pędzle kładą kolor w apartamentach na piętrze. Wkrótce na dziedzińcu zazieleni się młoda trawa. Tu i tam panuje jeszcze prowizorka. Z każdym tygodniem Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe „Pałac Łochów” jest coraz bliższe jednak kształtu, zamierzonego przez nowego właściciela.
Hrabia Hornowski Pałac w Łochowie pobudowano na początku XIX wieku. Pierwszym jego właścicielem był hrabia Hornowski, wuj Cypriana Norwida. W 1875 r. Honorowski przekazał majątek swemu zięciowi, mężowi córki Stefanii, Medardowi Downarowiczowi. Pałac wtedy rozbudowano, nadbudowując boczne skrzydła. Dobudowano także trzy murowane budynki folwarczne. Kilka lat później łochowski pałac ponownie zmienił właściciela. W 1882 r. Downarowicz sprzedał dobra łochowskie Zdzisławowi hr. Zamojskiemu. Nowy właściciel okazał się dobrym gospodarzem i powszechnie szanowanym człowiekiem. Dobrze zapisał się w pamięci okolicznych mieszkańców i znacznie powiększył łochowskie dobra. Później majątek przeszedł w ręce córki hrabiego, Elżbiety Zamojskiej. - W czasie I wojny światowej Elżbieta była sanitariuszką-ochotniczką w szpitalu w Odessie. Poznała tam wybrańca swojego serca, rotmistrza kawalerii, Eryka Kurnatowskiego i wyszła za niego za mąż. Słynął on z zamiłowania do koni. Między innymi tym zaimponował swojemu teściowi, hrabiemu Zamojskiemu, który także kochał konie – opowiada Maryla Wróblewska, dyrektor Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego w Łochowie.
Stajnia Łochów
Zięć gospodarnego hrabiego Zamojskiego okazał się utracjuszem. - Niedbały o gospodarkę, rozrzutny, pędził hulaszczy żywot najczęściej za granicą – we Francji, Belgii, Włoszech, a wszędzie szastał pieniędzmi i przegrywał w karty spore sumy. Często bywał w kasynie gry w Monte Carlo, „zarabiając” na opinię o swoich niezmiernych bogactwach i wielkości. W Łańcucie na odjednym, ustawionej szpalerem licznej służbie pałacowej wręczył na odjezdne po 20 zł napiwku, na co poszło rozmienionych 500 zł. (W tych czasach wiele pensji urzędniczych tylko nieznacznie przekraczało 100 zł miesięcznie.) Nawet tak wielkie majętności jak Zamoyskich nie mogły nastarczyć tym wydatkom – opisuje utracjuszostwo Eryka Kurnatowskiego Stanisław Sęczyk w swojej „Historii Łochowa i okolic”. Przedwojenny właściciel Łochowa zapisał się jednak złotymi zgłoskami w kronikach polskiego sportu jeździeckiego: należąca do niego stajnia „Łochów” w latach międzywojennych była jedną z najlepszych w Polsce.
Za komuny
Spisana kilka lat temu „Historii Łochowa i okolic” Stanisława Sęczyka (pod redakcją Tadeusza Krupy) ostatnie półwiecze pałacu podsumowuje krótko: „Po wkroczeniu wojsk radzieckich (14 sierpnia 1944 roku) zaczęły obowiązywać nowe prawa, które przewróciły dawny porządek gospodarczy kraju. Ziemia Kurnatowskich, przeszła na własność państwa (…). W opuszczonym pałacu zamieszkało kilkanaście rodzin, głównie dawnej służby – użytkowników nieodpowiedzialnych za stan niszczejącego budynku. Obecnie niektórzy potomkowie z tych rodzin zamieszkują tu nadal. Tylko patrzeć, jak stropy zaczną im się walić na głowę. Potencjalni przyszli nabywcy tego obiektu (z kilkuhektarowym parkiem) nie bardzo kwapią się go kupić, nie chcąc mieć kłopotów z zasiedziałymi tu od lat lokatorami”. 
Nowy właściciel
W latach 90. łochowski samorząd starał się sprzedać pałac. Chętny znalazł się dopiero w 2003 r. 13-hektarową nieruchomość z pałacem i zabudowaniami gospodarczymi kupiła siedlecka firma Arche. Nowy właściciel energicznie zabrał się do modernizacji niszczejącego zespołu pałacowo-parkowego. W czasie odbudowy nie obyło się bez niespodzianek. Okazało się, że nadbudowana ściana pałacowego piętra trzymała się tylko na drewnianej, obmurowanej belce. – Zaskakujące, że wytrzymała tyle czasu – dziwią się budowlańcy. Konserwator zabytków zgodził się na rozbiórkę pałacowej kuchni: z budynku zostały tylko trzy surowe ściany, bo dach zapadł się dawno temu. Kuchnia jednak ocalała. Co więcej – stała się pierwszym budynkiem, który przywrócono do dawnej świetności. W jej wnętrzu mieszczą się obecnie restauracja i sala balowa. To właśnie tam odbyła się pierwsza w odrestaurowanym zespole pałacowym impreza. Nieoficjalna, ale szampańska – hucznie powitano nowy 2008 rok.
Styl swojski
Wozownia i stajnia, których wnętrza przekształcono na hotelowe pokoje, po części zachowały swój surowy klimat. Niewygładzone tynki, proste meble, zamiast szafy na rzeczy – wnęka za zasłonką. Zamiast tapczaników - drewniane i żelazne łóżka. I żadnego telewizora! Goście są zachwyceni taką odmianą. Lśniących hoteli widzieli aż za dużo. Takiego - jeszcze nie. Nad schodami prowadzącymi na piętro zawisła kolekcja monideł z prywatnych zbiorów prezesa Arche, Władysława Grochowskiego. Kilka tygodni temu do Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego „Pałac Łochów” przyjechali pierwsi goście. – Hurtownia ogrodnicza spod Warszawy urządziła tu swoje spotkanie, rodzaj wewnętrznych targów dla swoich dostawców – opowiada dyrektor Maryla Wróblewska. Sala balowa na krótko zmieniła się wtedy w pawilon targowy. Później, gdy goście bawili się przy ogniskach na dziedzińcu, szybko przywrócono jej reprezentacyjny charakter. – Staramy się być elastyczni i dostosowywać do oczekiwań gości – zapewnia Maryla Wróblewska. Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe kieruje swoją ofertę głównie do firm. Nie odmawia jednak gościny także indywidualnym turystom. Dzięki wykorzystaniu malowniczych poddaszy wszystkich budynków zespołu pałacowego, powierzchnia użytkowa Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego wynosi w sumie ok. 4 tysięcy metrów kwadratowych. Większość zajmują pokoje hotelowe. W kompleksie znalazły się także: 4 sale konferencyjne i wykładowe, sala balowa, sala bankietowa, salon fortepianowy, oranżeria. Dyrektor Maryla Wróblewska myśli już o wiośnie, gdy Centrum Konferencyjno-Szkoleniowe w pełni zaprezentuje swoje możliwości. - Oferujemy szeroką gamę atrakcji: w ramach relaksu polecamy salon odnowy biologicznej Spa, spacery po parku i okolicach nad Liwcem, przejażdżki konne, spływy kajakowe, wycieczki rowerowe… - wylicza. I zachwala: - Wiosną i latem są tu przepięknie widoki.
autor: Dariusz Kuziak
Artykuł pochodzi ze strony Tygodnika Siedleckiego - opublikowany za zgodą TS
Można go również przeczytać na stronach Tygodnika Siedleckiego

Poprawiony (czwartek, 27 marca 2008 16:38)

 
Aktualności
 • Wtorek z koszykówką
  We wtorek 17 stycznia drużyna PGE MKK Siedlce podejmie AZS UMCS Lublin. Zaległe spotkania zostanie rozegrane w ramach 14 kolejki. Początek o 19:30.
 • Siedlce: pytania o reformę oświaty
  W Siedlcach rozwija się dyskusja o wdrażaniu reformy oświaty. W ostatni piątek prezentowaliśmy Państwu informacje od naczelnika wydziału edukacji w magistracie o tym, jak będzie to robione. W poniedziałek swoimi przemyśleniami i obawami podzieliła się opozycja w radzie miasta – radni Platformy Obywatelskiej.
 • Ponad 90 tys. zł zebrano podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w powiecie sokołowskim
  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy już po raz 25. zagrała na terenie miasta i powiatu sokołowskiego. Pieniądze z tegorocznej zbiórki zostaną przeznaczone na zakup specjalistycznego sprzętu dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godną opiekę medyczną seniorów.
 • Akademia Świadomości Społecznej wystartowała
  15 stycznia w kościele Św. Antoniego w Białej Podlaskiej odbył się pierwszy cyklu wykładów otwartych. Wykłady poprowadzą specjaliści z różnych dziedzin psychologowie, psychoterapeuci, terapeuci uzależnień, prawnik, osoby duchowne.
 • Ferie w Ossówce
  Osoby lubiące aktywny wypoczynek na łonie natury zapraszamy na narty do Ossówki koło Leśnej Podlaskiej.
 • 110. rocznica urodzin patrona Szkoły Podstawowej nr 1 w Sokołowie Podlaskim
  W piątek 13 stycznia Szkoła Podstawowa nr 1 w Sokołowie Podlaskim świętowała rocznicę urodzin swojego patrona Janusza Kusocińskiego. Szkoła od kilku miesięcy przygotowywała się do tej uroczystości. Uczniowie uczestniczyli w wycieczkach m.in. na cmentarz w Palmirach, gdzie pochowany jest ich patron oraz do Muzeum Sportu w Warszawie, gdzie poszukiwali informacji o Januszu Kusocińskim. Na lekcjach wychowawczych nauczyciele prezentowali sylwetkę patrona a uczniowie brali udział w konkursie plastycznym „Ja i sport”.
 • Zimowe utrzymanie dróg w Gminie Międzyrzec
  Gmina Międzyrzec została podzielona na sześć regionów zimowego utrzymania.
 • Jazz z Wami
  W piątkowy wieczór 20 stycznia o godz. 18:00 na deskach sceny Sokołowskiego Ośrodka Kultury wystąpią: Piotr Wyleżoł Trio oraz amerykański saksofonista Dayna Stephens.
 • Kruszymy serca kolędą
  Już po raz trzeci odbędzie się w Sokołowie Podlaskim koncert z cyklu „Kruszymy serca kolędą”, który z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Na sokołowskiej scenie pojawią się wszystkie grupy Voci – Voci Cantati, Voci Voci oraz Voci Bambini.
 • Ferie w Komarówce Podlaskiej
  Gminne Centrum Kultury w Komarówce Podlaskiej zaprasza uczniów na zajęcia organizowane w czasie ferii zimowych.
 • Radny upublicznia SMS od burmistrza
  Radny Piotr Płudowski, tuż po zakończeniu sesji Rady Miasta, która odbyła się w poniedziałek 16 stycznia, odczytał radnym treść wiadomości tekstowej, którą otrzymał od burmistrza Dariusza Szustka. W treści SMS-a była sugestia co do zakupu … Neospasminy.
 • Jasełka w parafii św. Józefa w Siedlach
  W niedzielę, 15 stycznia zebrani w parafii św. Józefa w Siedlcach mieli okazję obejrzeć niezwykłe przedstawienie. Jasełka pt. „Przyjdź już Jezu”, przygotowały dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 3 w Siedlcach pod opieką wychowawczyń Małgorzaty Kowalskiej i Marty Pieńkowskiej oraz s. Karoliny Kuleszy PSMC.
 • II dzień Nowenny w Pratulinie
  W Sanktuarium w Pratulinie rozpoczęła się Nowenna przed liturgicznym wspomnieniem Błogosławionych Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy. Nowenna przebiega pod hasłem „Przed Unitami Schylamy dziś czoła” . 15 stycznia , w drugim dniu Nowenny, Eucharystii przewodniczył ks. Macieja Majka - ojciec duchowny siedleckiego seminarium.
 • Były lider ŚDM walczy o stypendium
  Bialczanin, Cezary Kirczuk – były lider Światowych Dni Młodzieży, walczy o stypendium PZU. Przyjaciele i wolontariusze z Rejonu Biała Podlaska zachęcaja do wsparcia Cezarego w walce o stypendium i zagłosowania na jego pracę.
 • Ostrów Lubelski: zabrzmiały najpiękniejsze kolędy
  Najpiękniejsze kolędy z różnych stron świata zabrzmiały na deskach ostrowskiego Centrum Kultury. „Szczęśliwa kolebko”, „Mizerna cicha”, „Zaśnij dziecino” to tylko niektóre pastorałki wykonane przez solistów podczas koncertu kolęd.
 • Biała Podlaska: Miasto nie będzie oszczędzać na odśnieżaniu ulic
  "Miasto Biała Podlaska nie zamierzało i nie zamierza poszukiwać oszczędności na bezpieczeństwie mieszkańców. Na utrzymanie dróg i chodników zostanie przeznaczona kwota adekwatna do potrzeb i warunków pogodowych” – zapewnia Prezydent Biała Podlaska w odpowiedzi na zarzuty mieszkańców związane ze zbyt późno podjętą decyzja o odśnieżaniu miasta. Sprawa dotyczy pierwszej połowy stycznia, kiedy to służby odpowiedzialne za utrzymanie ulic w mieście, zbyt późno podjęły decyzje o odśnieżaniu.
 • Mrozy: koszykarze grali o puchar burmistrza
  UKS TRÓJKA ŻYRARDÓW zwycięża w Turnieju Koszykówki Rocznika 2004 o Puchar Burmistrza Mrozów, rozegranym się w hali sportowej GOSiR Mrozy w dniach 13-15 stycznia.
 • Zimowe utrzymanie dróg na terenie powiatu sokołowskiego
  Zima nie odpuszcza i choć w ostatnich dniach mróz nieco zelżał synoptycy zapowiadają, że minusowe temperatury jeszcze do nas wrócą. Niesprzyjającą aurę odczuwają szczególnie kierowcy, którzy skarżą np. na niewłaściwie odśnieżone drogi. Tak jest chociażby w Sokołowie Podlaskim, gdzie mieszkańcy zwracają uwagę oblodzone skrzyżowania na terenie miasta.
 • Włodawa zagrała na rekord!
  W trakcie 25. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy we Włodawie udało się zebrać rekordową kwotę 22.847,92 zł.
 • KULIG DLA DZIECI ZE SZKOŁY W WÓLCE DOBRYŃSKIEJ
  Dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Wólce Dobryńskiej zimowy czas spędziły na wspaniałej zabawie. Dla najmłodszych zorganizowano kulig.Impreza odbyła się 12 stycznia.
 • Policyjne kontrole autobusów
  W trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży wyjeżdżających w podróż węgrowscy policjanci sprawdzają stan techniczny, wyposażenie pojazdów oraz stan trzeźwości kierujących.
 • Biała Podlaska: kto odśnieża chodniki?
  Zima trwa w najlepsze, służby porządkowe w znacznym stopniu uporządkowały ulice w Białej Podlaskiej, ale co z chodnikami? Te gdzieś "zniknęły" pod śniegiem, a dość gruba warstwa śniegu bardzo utrudnia życie pieszym.
 • Zatrzymany bez prawa jazdy, ubezpieczenia OC i ważnych badań technicznych
  Hajnowscy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali do kontroli volvo, w trakcie kontroli okazało się, że kierujący ma orzeczony przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych jak również, pojazd którym się poruszał nie miał ważnych badań technicznych i ubezpieczenia OC.
 • Straż miejska sprawdzi kto nie odśnieżył chodników
  Obowiązek odśnieżania chodników spoczywa na właścicielach nieruchomości, do których przylegają. Prawo nie pozwala miastu realizować za nich tego obowiązku. Tym samych wydatkowanie jakichkolwiek środków publicznych na to zadanie mogłoby się spotkać z zarzutem naruszenia dyscypliny finansów publicznych.
 • ŚWIATOMY KLIENT - audycje PGNiG na antenie Radia Podlasie
  Od 16 stycznia przez dwa tygodnie, od poniedziałku do piątku na antenie Katolickiego Radia Podlasie emitowane będą audycje pt.: "Świadomy Klient", których celem jest ostrzeżenie przed nieuczciwymi sprzedawcami.
 • Siedlce: zawyją syreny
  W czwartek, 19 stycznia ok. godz. 11.00 na terenie jednostki wojskowej przy ul. Składowej w Siedlcach używane będą sygnały powszechnego ostrzegania i alarmowania w formie syren dźwiękowych.
 • Spotkanie Nieidealnych Rodziców
  Już wiemy – idealnych rodziców nie ma. Idealną mamą nie jest ani Ania Dereszowska, ani Jadwiga, Mama SOS, która wychowała 15 dzieci, ani żaden rodzic obecny na czwartkowym Spotkaniu Nieidealnych Rodziców. A my wciąż zachęcamy tych nieidealnych, by zostali Rodzicami SOS. Ruszyła druga edycja kampanii „Szukamy Mamy” Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce.
 • Wieczór Kolęd w Makarówce
  15 stycznia w świetlicy wiejskiej w Makarówce koło Huszlewa, mieszkańcy wsi spotkali się na wspólnym kolędowaniu.
 • Sławatycze: kradzione BMW na granicy
  Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki w Sławatyczach, odzyskali samochód marki BMW X6 M o wartości 470 tys. zł.
 • KARNAWAŁOWA POMOC DLA REPATRIANTÓW
  Karnawał – to czas pełen dobrej zabawy, szaleństwa i radości. Już 28 stycznia 2017 roku w trakcie KARNAWAŁOWEGO BALU CHARYTATYWNEGO, organizowanego przez Fundację Leny Grochowskiej w Pałacu Łochów, będzie można nie tylko zaszaleć na parkiecie ale i pomóc kolejnym rodzinom z Kazachstanu wrócić do Polski. Środki pozyskane podczas organizacji imprezy zostaną przeznaczone na zakup mieszkań dla repatriantów.
 • Po raz kolejny pobiegną wilczym tropem
  W ostatnią niedzielę lutego już tradycyjne będziemy wspominać żołnierzy wyklętych. Z tej okazji przy bialskim zakładzie karnym odbędą się oficjalne uroczystości, których zwieńczeniem będą biegi: symboliczny na dystansie 1963 m oraz 5 km. Można już zapisywać się do udziału w biegach. Liczba miejsc jest ograniczona.
 • Zespół KA1 wystąpił w więzieniu
  14 stycznia, na zaproszenie administracji Zakładu Karnego w Siedlcach, po raz pierwszy bramę więzienną przekroczyli muzycy grający w rockowo-jazzowym zespole KA1.
 • Nastoletni kierowca pod wpływem narkotyków
  Policjanci z Ryk zatrzymali 19-latka z Dęblina, który posiadał przy sobie narkotyki. Kierował także pojazdem będąc pod działaniem środków odurzających. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności.
 • Pszczelarski opłatek w Siedlcach
  Jest ich 362. Tworzą Regionalny Związek Pszczelarzy w Siedlcach, którego prezesem jest Jerzy Buńko. Noworoczne spotkanie Związku odbyło się w niedzielę, 15 stycznia w siedleckim Oddziale Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
 • Kobieta zginęła w pożarze
  Do kolejnego tragicznego w skutkach zdarzenia doszło na terenie powiatu węgrowskiego. W poniedziałek 16 stycznia przed południem strażacy zostali wezwani do pożaru domu w Morzyczynie Włościańskim w gminie Sadowne.
 • Jubileusz 65-lecia kapłaństwa ks. kan. Bronisława Charytona
  15 stycznia w parafii św. Jana Chrzciciela w Świnach, ks. kan. Bronisław Charyton obchodził 90 urodziny i jubileusz 65-lecia kapłaństwa. Uroczystość rozpoczęła się Eucharystią o godzinie 11:30. Homilię wygłosił ojciec Leon Knabit.
 • Zdarzenia odnotowane przez PSP Siedlce
  Państwowa Straż Pożarna w Siedlcach w dniach od 9 do 15 stycznia wzywana była do 21 zdarzeń. 5 z nich dotyczyło pożarów, 14 miejscowych zagrożeń, 2 zgłoszenia okazały się fałszywym alarmem. 2 interwencje dotyczyły zatruć tlenkiem węgla.
 • Z wizytą w bibliotece
  Wychowankowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Rzeczycy i Publicznej Szkoły Podstawowej w Tuliłowie odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną w Siedlcach. Była to ich pierwsza wizyta w bibliotece, która znajduje się poza powiatem bialskim. Dla większość z nich była to też pierwsza wizyta w tak dużej bibliotece.
 • Przy siemiatyckim szpitalu powstanie nowoczesne lądowisko
  Pacjenci siemiatyckiego Szpitala Powiatowego długo czekali na to rozwiązanie. Wszystko wskazuje na to, że modernizacja lądowiska dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego wreszcie stanie się faktem.
 • Idea tak - forma nie
  12 radnych było przeciw przyjęciu oświadczenia w sprawie ustanowienia Tablicy Pamięci Komendanta WiN Obwodu Łuków, kapitana Stefana Lemieszka. Za głosowało tylko sześciu radnych, wstrzymał się jeden. Sesja rady Miasta która odbyła się dziś, 16 stycznia o godzinie 10:00 miała wyjątkowo burzliwy przebieg.
 • Pożar w bloku przy ul. Sokołowskiej
  Po godz. 9.30 w bloku przy ul Sokołowskiej w Siedlcach doszło do pożaru w jednym z mieszkań na I piętrze. W akcję gaśniczą zostało zaangażowanych 5 jednostek straży pożarnej. Prawdopodobną przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej.
 • Rowerzysta z promilami
  Jak się okazuje niektórzy rowerzyści zimą dogrzewają się alkoholem...
 • Oszukany przez nieuczciwego sprzedającego
  Jeden z mieszkańców Mińska Mazowieckiego padł prawdopodobnie ofiarą oszusta, sprzedającego markowe urządzenie kuchenne wielofunkcyjne w internecie, na popularnym portalu z darmowymi ogłoszeniami.
 • Wypadki w powiecie węgrowskim. Dwie osoby nie żyją
  W miniony weekend w powiecie węgrowskim doszło do dwóch zdarzeń drogowych, w których zginęły dwie osoby. Policja apeluje o rozwagę i ostrożność na drodze.
 • Sulbiny: wspólne kolędowanie na góralską nutę
  Najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki, także w gwarze góralskiej wybrzmiały podczas świątecznego kolędowania z Hanką Rybką w parafii św. Jana Pawła II w Sulbinach. Swoimi interpretacjami kolęd i pastorałek artystka stworzyła niepowtarzalny nastrój.
 • Koleje Mazowieckie partnerem akcji WŁĄCZ SUMIENIE
  To już 3. edycja ogólnopolskiej kampanii społecznej, poruszająca tym razem temat kolizji drogowych z udziałem zwierząt. Rocznie na polskich drogach dochodzi nawet do kilkudziesięciu tysięcy tego typu wypadków. Część zwierząt ginie, ale znaczna liczba przeżywa takie zdarzenie.
 • Gmina Garwolin: inwestycje proekologiczne priorytetem władz
  Ponad 9 mln zł środków własnych przeznaczy w tym roku gmina Garwolin na realizację kontynuowanych lub rozpoczynanych inwestycji. Oprócz tego złożono wnioski o dofinansowanie ze środków europejskich, między innymi na przedsięwzięcia związane z ochroną środowiska, bo one są priorytetem wśród wielu realizowanych zadań inwestycyjnych.
 • Włodawa: Bezpieczne ferie
  Policjanci rozpoczęli działania pod nazwą "Bezpieczne Ferie 2017", których głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa podczas wypoczynku zimowego. Mundurowi przeprowadzają częstsze kontrole pojazdów przewożących dzieci, sprawdzają miejsca wypoczynku oraz prowadzą spotkania profilaktyczne w różnych placówkach oświatowych oraz innych miejscach wypoczynku. Przykładem podjętych działań są spotkania przeprowadzone w Szkole Podstawowej w Orchówku.
 • Radzyń Podlaski: spotkanie opłatkowe dla rodzin przyjmujących pielgrzymów
  15 stycznia po Mszy Św. o godzinie 15.30 w Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim odbyło się spotkanie opłatkowe dla rodzin, przyjmujących w lipcu ubiegłego roku gości z Francji i Baranowicz uczestniczących w Światowych Dniach Młodzieży.
 • Znamy cząstkowe wyniki referendum w sprawie budowy regionalnego lotniska
  7,39 procent uprawnionych mieszkańców powiatu siemiatyckiego wzięło udział w referendum w sprawie budowy lotniska regionalnego w województwie podlaskim. Na 38 910 osób uprawnionych, wydano 2 874 karty do głosowania. „Tak” dla budowy lotniska jest na 2 660 kartach. Nie ma jeszcze wyników z całego województwa.
 • dane dostarcza: remontuj .pl
  dane dostarcza: niania .pl
  Wtorek,
  17 Styczeń 2017
  Imieniny obchodzą: Marian, Jan, Antoni
  AddThis Social Bookmark Button
  Komunikacja
  Logowanie
  Gościmy
  Naszą witrynę przegląda teraz 56 gości 
  Współpraca medialna:
  Tygodnik Siedlecki
  Podlasie24.pl
  Życie Siedleckie
  Ogloszeniowa
  Przekaz 1% podatku

  Statystyka wyświetleń strony od 28.12.2004:

  Dziś:792
  Wczoraj:10401
  Ten tydzień:11193
  Wszystkich:21342479