Joomla ServiceBest Web HostingWeb Hosting
Start

Pałac w Łochowie przeżywa drugą młodość

Tygodnik Siedlecki
lo-palac1_2008_03_12_10_23_54.jpgHotel z widokiem na historię
Pałac w Łochowie odzyskuje dawną świetność. Dwustuletni zabytek stał się centrum konferencyjno-wypoczynkowym. Choć w pałacu trwa jeszcze remont, a uroczyste otwarcie przewidziano dopiero latem, już teraz centrum przyjmuje pierwszych gości.
Na pałacowym dziedzińcu, jeszcze kilka lat temu zarośniętym gąszczem dziczejących krzaków, teraz oczyszczonym i przestronnym, stoi XIX-wieczna figurka Matki Boskiej. Także dla niej nadeszły lepsze czasy. Troskliwie odnowiona przez fachowych konserwatorów, powróciła do swojej pierwotnej postaci. Przez dziesięciolecia kamienną rzeźbę „upiększano” kolejnymi warstwami farby. Teraz wita gości, prezentując swoje delikatne, naturalne piękno. Kartka z napisem „Recepcja”, wetknięta za szybę budynku po lewej stronie, kieruje odwiedzających na wybrukowany dziedziniec dawnej wozowni i stajni. Ta część zespołu pałacowego, pomysłowo przekształcona w hotel, już jest otwarta dla gości. Podobnie jak dawna pałacowa kuchnia, gdzie znalazły się restauracja i sala balowa. We wnętrzach pałacu trwają jeszcze prace wykończeniowe. Hałasują betoniarki, murarskie szpachle drapią ściany, a pędzle kładą kolor w apartamentach na piętrze. Wkrótce na dziedzińcu zazieleni się młoda trawa. Tu i tam panuje jeszcze prowizorka. Z każdym tygodniem Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe „Pałac Łochów” jest coraz bliższe jednak kształtu, zamierzonego przez nowego właściciela.
Hrabia Hornowski Pałac w Łochowie pobudowano na początku XIX wieku. Pierwszym jego właścicielem był hrabia Hornowski, wuj Cypriana Norwida. W 1875 r. Honorowski przekazał majątek swemu zięciowi, mężowi córki Stefanii, Medardowi Downarowiczowi. Pałac wtedy rozbudowano, nadbudowując boczne skrzydła. Dobudowano także trzy murowane budynki folwarczne. Kilka lat później łochowski pałac ponownie zmienił właściciela. W 1882 r. Downarowicz sprzedał dobra łochowskie Zdzisławowi hr. Zamojskiemu. Nowy właściciel okazał się dobrym gospodarzem i powszechnie szanowanym człowiekiem. Dobrze zapisał się w pamięci okolicznych mieszkańców i znacznie powiększył łochowskie dobra. Później majątek przeszedł w ręce córki hrabiego, Elżbiety Zamojskiej. - W czasie I wojny światowej Elżbieta była sanitariuszką-ochotniczką w szpitalu w Odessie. Poznała tam wybrańca swojego serca, rotmistrza kawalerii, Eryka Kurnatowskiego i wyszła za niego za mąż. Słynął on z zamiłowania do koni. Między innymi tym zaimponował swojemu teściowi, hrabiemu Zamojskiemu, który także kochał konie – opowiada Maryla Wróblewska, dyrektor Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego w Łochowie.
Stajnia Łochów
Zięć gospodarnego hrabiego Zamojskiego okazał się utracjuszem. - Niedbały o gospodarkę, rozrzutny, pędził hulaszczy żywot najczęściej za granicą – we Francji, Belgii, Włoszech, a wszędzie szastał pieniędzmi i przegrywał w karty spore sumy. Często bywał w kasynie gry w Monte Carlo, „zarabiając” na opinię o swoich niezmiernych bogactwach i wielkości. W Łańcucie na odjednym, ustawionej szpalerem licznej służbie pałacowej wręczył na odjezdne po 20 zł napiwku, na co poszło rozmienionych 500 zł. (W tych czasach wiele pensji urzędniczych tylko nieznacznie przekraczało 100 zł miesięcznie.) Nawet tak wielkie majętności jak Zamoyskich nie mogły nastarczyć tym wydatkom – opisuje utracjuszostwo Eryka Kurnatowskiego Stanisław Sęczyk w swojej „Historii Łochowa i okolic”. Przedwojenny właściciel Łochowa zapisał się jednak złotymi zgłoskami w kronikach polskiego sportu jeździeckiego: należąca do niego stajnia „Łochów” w latach międzywojennych była jedną z najlepszych w Polsce.
Za komuny
Spisana kilka lat temu „Historii Łochowa i okolic” Stanisława Sęczyka (pod redakcją Tadeusza Krupy) ostatnie półwiecze pałacu podsumowuje krótko: „Po wkroczeniu wojsk radzieckich (14 sierpnia 1944 roku) zaczęły obowiązywać nowe prawa, które przewróciły dawny porządek gospodarczy kraju. Ziemia Kurnatowskich, przeszła na własność państwa (…). W opuszczonym pałacu zamieszkało kilkanaście rodzin, głównie dawnej służby – użytkowników nieodpowiedzialnych za stan niszczejącego budynku. Obecnie niektórzy potomkowie z tych rodzin zamieszkują tu nadal. Tylko patrzeć, jak stropy zaczną im się walić na głowę. Potencjalni przyszli nabywcy tego obiektu (z kilkuhektarowym parkiem) nie bardzo kwapią się go kupić, nie chcąc mieć kłopotów z zasiedziałymi tu od lat lokatorami”. 
Nowy właściciel
W latach 90. łochowski samorząd starał się sprzedać pałac. Chętny znalazł się dopiero w 2003 r. 13-hektarową nieruchomość z pałacem i zabudowaniami gospodarczymi kupiła siedlecka firma Arche. Nowy właściciel energicznie zabrał się do modernizacji niszczejącego zespołu pałacowo-parkowego. W czasie odbudowy nie obyło się bez niespodzianek. Okazało się, że nadbudowana ściana pałacowego piętra trzymała się tylko na drewnianej, obmurowanej belce. – Zaskakujące, że wytrzymała tyle czasu – dziwią się budowlańcy. Konserwator zabytków zgodził się na rozbiórkę pałacowej kuchni: z budynku zostały tylko trzy surowe ściany, bo dach zapadł się dawno temu. Kuchnia jednak ocalała. Co więcej – stała się pierwszym budynkiem, który przywrócono do dawnej świetności. W jej wnętrzu mieszczą się obecnie restauracja i sala balowa. To właśnie tam odbyła się pierwsza w odrestaurowanym zespole pałacowym impreza. Nieoficjalna, ale szampańska – hucznie powitano nowy 2008 rok.
Styl swojski
Wozownia i stajnia, których wnętrza przekształcono na hotelowe pokoje, po części zachowały swój surowy klimat. Niewygładzone tynki, proste meble, zamiast szafy na rzeczy – wnęka za zasłonką. Zamiast tapczaników - drewniane i żelazne łóżka. I żadnego telewizora! Goście są zachwyceni taką odmianą. Lśniących hoteli widzieli aż za dużo. Takiego - jeszcze nie. Nad schodami prowadzącymi na piętro zawisła kolekcja monideł z prywatnych zbiorów prezesa Arche, Władysława Grochowskiego. Kilka tygodni temu do Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego „Pałac Łochów” przyjechali pierwsi goście. – Hurtownia ogrodnicza spod Warszawy urządziła tu swoje spotkanie, rodzaj wewnętrznych targów dla swoich dostawców – opowiada dyrektor Maryla Wróblewska. Sala balowa na krótko zmieniła się wtedy w pawilon targowy. Później, gdy goście bawili się przy ogniskach na dziedzińcu, szybko przywrócono jej reprezentacyjny charakter. – Staramy się być elastyczni i dostosowywać do oczekiwań gości – zapewnia Maryla Wróblewska. Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe kieruje swoją ofertę głównie do firm. Nie odmawia jednak gościny także indywidualnym turystom. Dzięki wykorzystaniu malowniczych poddaszy wszystkich budynków zespołu pałacowego, powierzchnia użytkowa Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego wynosi w sumie ok. 4 tysięcy metrów kwadratowych. Większość zajmują pokoje hotelowe. W kompleksie znalazły się także: 4 sale konferencyjne i wykładowe, sala balowa, sala bankietowa, salon fortepianowy, oranżeria. Dyrektor Maryla Wróblewska myśli już o wiośnie, gdy Centrum Konferencyjno-Szkoleniowe w pełni zaprezentuje swoje możliwości. - Oferujemy szeroką gamę atrakcji: w ramach relaksu polecamy salon odnowy biologicznej Spa, spacery po parku i okolicach nad Liwcem, przejażdżki konne, spływy kajakowe, wycieczki rowerowe… - wylicza. I zachwala: - Wiosną i latem są tu przepięknie widoki.
autor: Dariusz Kuziak
Artykuł pochodzi ze strony Tygodnika Siedleckiego - opublikowany za zgodą TS
Można go również przeczytać na stronach Tygodnika Siedleckiego

Poprawiony (czwartek, 27 marca 2008 16:38)

 
Aktualności
 • Nocny przejazd rolkarzy w Siedlcach /ZDJĘCIA i VIDEO/
  4 września odbyła się impreza pod nazwą "Nightskating Siedlce"- czyli nocny przejazd rolkarzy przez miasto.
 • Gala wręczenia siedleckich ALEKSANDRII /ZDJĘCIA/
  W ramach obchodów Dni Siedlec, 4 września w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury wręczono „Aleksandrie”. Honorowe nagrody Prezydenta Miasta Siedlce przyznawane są od roku 1996 osobom, które zasłużyły się dla rozwoju miasta i jego promocji.
 • Narodowe Czytanie „Lalki” w Mordach
  W sobotę, 5 września, w Mordach obędzie się akcja Narodowego Czytania „Lalki” Bolesława Prusa. Wybrane fragmenty powieści, opublikowanej po raz pierwszy w formie książkowej 125 lat temu, przeczytają przedstawiciele wszystkich pokoleń – od dzieci po seniorów.
 • Prezydent Stefaniuk o kandydatach do parlamentu, renowacji Pałacu Radziwiłłów i BCK
  Prezydent Białej Podlaskiej Dariusz Stefaniuk na antenie Radia Podlasie mówił m.in. o kandydowaniu senatora Grzegorza Biereckiego w jesiennych wyborach parlamentarnych, rezygnacji dyrektor Bialskiego Centrum Kultury, a także planach dotyczących renowacji Pałacu Radziwiłłowskiego.
 • FOLKOWE POPOŁUDNIE W SIEDLCACH /ZDJĘCIA, VIDEO/
  W piątek, 4 września w Galerii Siedlce zaprezentowały się zespoły: Narodowy Zespół Tańca „Jawor” z Berdyczowa oraz Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej „Chodowiacy” im. A. Siwkiewicz. Występy zespołów odbyły się w ramach inauguracji Dni Siedlec.
 • Strażak na medal
  Łukasz Świesiulski (na zdjęciu w środku)- zawodnik sześcioosobowej reprezentacji Polski strażaków na Mistrzostwa Europy w biegu na 10 km, zwyciężył w kategorii wiekowej do 25 lat. W klasyfikacji generalnej funkcjonariusz garwolińskiej KP PSP uplasował się na 7 miejscu, a polscy zawodnicy zdominowali zawody, zajmując 4 pierwsze miejsca.
 • Kto rozpoznaje tego mężczyznę?
  Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją KPP w Mińsku Mazowieckim prowadzą sprawę dotyczącą wyłudzeń internetowych pożyczek bankowych.
 • Kierowca samochodu potrącił pieszego
  Do wypadku z udziałem pieszego doszło 3 września ul. Chróścielewskiego w Mińsku Mazowieckim.
 • Wypadek w Kałuszynie
  3 września na Drodze Krajowej nr 2 w Kałuszynie doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych.
 • Czy to było podpalenie?
  2 września w miejscowości Chotyłów w powiecie bialskim doszło do pożaru bel siana.
 • II Dożynkowy Festyn Parafialny w Grębkowie
  W niedzielę 30 sierpnia odbył się II Dożynkowy Festyn Parafialny, zorganizowany przez grębkowską parafię.
 • Najpierw uderzył w samochód, później w płot, a na koniec uciekł
  Pijany 68-latek kierując fordem focusem najpierw uderzył w wyjeżdżającego z posesji mercedesa, później odbił się i wjechał w ogrodzenie posesji, a po wszystkim uciekł do domu.
 • Ucieczka z nielegalnymi papierosami
  Policjant Zespołu Ruchu Drogowego w Parczewie na terenie miasta zatrzymał do kontroli pojazd marki Chrysler Voyager. W momencie gdy funkcjonariusz przechodził do kontroli kierujący pojazdem włączył wsteczny bieg i omijając policjanta oraz radiowóz zaczął uciekać.
 • Razem dla serca w powiecie bialskim
  W związku z realizacją projektu „Razem dla serca” Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej i Wójt Gminy Piszczac zapraszają mieszkańców regionu na piknik zdrowotny. W szczególności mile widziani będą miłośnicy biegania oraz Nordic Walking, dla których przygotowano „Bieg po zdrowie” na dystansie 5 km.
 • Coraz mniej uczniów w łosickich szkołach ponadgimnazjalnych
  Spadek liczby uczniów to jeden z poważniejszych problemów z jakimi boryka się obecnie oświata na poziomie ponadgimnazjalnym w powiecie łosickim.
 • Dzień Radości i Festyn „Krew dla Miasta i Powiatu Siedlce”
  W niedzielę, 13 września w siedleckim Amfiteatrze odbędzie się XII Festyn „Krew dla Miasta i Powiatu Siedlce” i XII Festiwal Dziecięcy „Dzień Radości”.
 • Wypadek na trasie Włodawa-Okuninka
  Policjanci ustalają przyczyny zdarzeniu drogowego na trasie Włodawa-Okuninka.
 • Odpust w Motwicy
  Poprzez nabożeństwo czterdziestogodzinnie do uroczystości odpustowych przygotowuje się parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Motwicy. Wierni trwając na adoracji przygotowują się duchowo do odpustu, który odbędzie się 8 września.
 • Uroczystości odpustowe i wizytacja w parafii Narodzenia NMP w Białej Podl.
  Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Białej Podlaskiej przygotowuje się do uroczystości odpustowych, które połączone będą z wizytacją kanoniczną biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdy.
 • Maciejowice: „Narodowe Czytanie” przy pomniku Kościuszki
  5 września roku odbędzie się kolejny maraton czytelniczy organizowany przez maciejowicką bibliotekę publiczną. Tym razem czytana będzie „Lalka” oraz innych utworów Bolesława Prusa.
 • Wypadek na ul. Brzeskiej
  Uwaga kierowcy! Na ul. Brzeskiej w Siedlcach doszło do wypadku.
 • Europejskie Dni Dziedzictwa 2015 na Podlasiu!
  Jesienny piknik rodzinny, Festyn Sokolniczy oraz wystawy i spacery w ruinach pałacu w Dowspudzie – to tylko niektóre atrakcje, które czekają na uczestników Europejskich Dni Dziedzictwa 2015 w województwie podlaskim.
 • Francuzi z wizytą w powiecie siedleckim
  W dniach 25 – 27 sierpnia w powiecie siedleckim przebywała delegacja członków Stowarzyszenia Przyjaźni Polsko – Francuskiej Siedlce – Nevers z zaprzyjaźnionego miasta Nevers we Francji. Członkami Stowarzyszenia są obywatele francuscy pochodzenia polskiego, emigranci z Polski, jak również rodowici Francuzi, którzy polubili nasz kraj, interesują się jego historią i kulturą.
 • Nowy podział subwencji oświatowej i kłopoty starostwa
  50,6 % subwencji oświatowej jaką otrzymuje łosickie starostwo powiatowe musi być przeznaczone na edukację uczniów o szczególnych potrzebach. W związku z tym powiat jest zobowiązany do przeznaczenia ponad połowy czternasto i pół – milionowej subwencji na potrzeby Ośrodka Szkolno – Wychowawczego i pozostałej kwoty na funkcjonowanie pozostałych trzech zespołów szkół ponadgimnazjalnych.
 • Żelechowska szkoła jak zwykle na wysokim poziomie
  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wyssogoty Zakrzewskiego nie obniża lotów, świadczy o tym poziom egzaminów maturalnych, najwyższe w powiecie garwolińskim wskaźniki Edukacyjnej Wartości Dodanej i czołowe miejsca o ogólnopolskim rankingu szkół ponadgimnazjalnych. Do tego doszły wyniki egzaminu zawodowego.
 • Śledzianów: Pamięci Żołnierzy Wyklętych
  W niedzielę 6 września w kościele parafialnym pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Śledzianowie zostanie odprawiona Msza Święta w 70-tą rocznicę bitwy pod Miodusami Pokrzywne w intencji poległych żołnierzy 5 Wileńskiej Brygady AK.
 • „Letni Kadr” w Siedlcach odwołany!
  Z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych, dzisiejsze spotkanie w ramach cyklu „Letni Kadr”, zostało odwołane. Wszystkich, którzy chcą zobaczyć spektakl „Śmierć Rotmistrza Pileckiego”, spotkać się z Łukaszem Simlatem i zobaczyć wystawę, organizatorzy zapraszają jutro, 5 września do Łukowa.
 • Pierwsza kobieta za kierownicą autobusu sokołowskiego PKS-u
  Kobieta za kierownicą autobusu PKS "SOKOŁÓW"? Tak, to prawda! Zarząd spółki zrobił śmiały krok w kierunku płci pięknej. Pierwszą odważną kobietą, która w 74-letniej historii sokołowskiego PKS-u, odważyła się podjąć tej trudnej i odpowiedzialnej pracy jest Dorota Jurczak.
 • Grzegorz Bierecki będzie startował jako kandydat niezrzeszony
  Nie z KW PiS, ale ze swego własnego komitetu wyborczego, wystartuje w nadchodzących wyborach parlamentarnych Grzegorz Bierecki. Senator będzie kandydował na następną kadencję w okręgu nr 17, w którym wyboru senatora dokonają mieszkańcy powiatów: bialskiego, parczewskiego, radzyńskiego oraz Miasta Biała Podlaska. Jak twierdzi, decyzję o starcie w wyborach jako kandydat niezależny podjął ze względu na różnorodność środowisk, które go wspierają.
 • Grzegorz Bierecki będzie startował jako kandydat niezrzeszony
  Nie z KW PiS, ale ze swego własnego komitetu wyborczego, wystartuje w nadchodzących wyborach parlamentarnych Grzegorz Bierecki. Senator będzie kandydował na następną kadencję w okręgu nr 17, w którym wyboru senatora dokonają mieszkańcy powiatów: bialskiego, parczewskiego, radzyńskiego oraz Miasta Biała Podlaska. Jak twierdzi, decyzję o starcie w wyborach jako kandydat niezależny podjął ze względu na różnorodność środowisk, które go wspierają.
 • Stłuczka na skrzyżowaniu w Łukowie
  W czwartek 3 września w Łukowie, na skrzyżowaniu ulic Wyszyńskiego – Partyzantów – Cieszkowizna, doszło do wypadku. Udział w nim brały dwa auta osobowe. Kierowcy i pasażerka jednego z samochodów trafili do szpitala.
 • Stare samochody i motocykle na start
  Łosice szykują się do wielkiej parady, która będzie jednym z elementów obchodów 750-lecia istnienia miasta. Burmistrz Miasta i Gminy Łosice zaprasza właścicieli starych samochodów i innych pojazdów do wzięcia czynnego udziału w paradzie.
 • Ogólnopolska Franciszkańska Olimpiada Wiedzy o św. Maksymilianie
  Po raz dziesiąty, od 1 września, ruszyły zapisy do Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie. To wspólne przedsięwzięcie klasztoru Ojców Franciszkanów w Siedlcach, Prowincji Ojców Franciszkanów z siedzibami w Warszawie, Gdańsku i Krakowie oraz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Do udziału w Olimpiadzie zaproszeni są uczniowie szkół podstawowych, gimnazjaliści i młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych.
 • Święto Złotego Ułana w Kałuszynie
  W sobotę 19 września w Kałuszynie odbędzie się Święto Złotego Ułana. Rekonstrukcja szarży z udziałem 50 jeźdźców, pokazy władania szablą i lancą a także woltyżerki w wykonaniu członków Kawalerii Ochotniczej, koncert pieśni ułańskich z repertuaru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, to tylko niektóre z atrakcji, które zaplanowano na to niecodzienne wydarzenie upamiętniające bohaterską szarżę pod Kałuszynem i całą Polską Kawalerię.
 • W lesie zakrzańskim znaleziono niewybuch
  W "lesie zakrzańskim" k/ Łosic znaleziono niewybuch z okresu II wojny światowej.
 • Mammobusy odwiedzą powiat garwoliński i miński
  W dniach 7 – 13 września mammobusy odwiedzą na Mazowszu dziesięć powiatów: garwoliński, grodziski, grójecki, legionowski, miński, piaseczyński, radomski, warszawski zachodni, wołomiński, zwoleński.
 • Święto Służby Celnej w Siedlcach
  - Spotykamy się dzisiaj z celnikami, jak przed wiekami Chrystus – tymi słowami na początku uroczystości Święta Służby Celnej do biskupa siedleckiego zwrócił się biskup polowy Wojska Polskiego.
 • Koncert "Z Jackiem w tle" przeniesiony do CKiS!
  W związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi koncert "Z Jackiem w tle" w wykonaniu Orkiestry Wojskowej w Siedlcach oraz solistów Teatru ES odbędzie się na deskach Sceny Teatralnej Miasta Siedlce, a nie jak wcześniej planowano na placu przy fontannie.
 • Biała Podlaska na ósmym miejscu
  Biała Podlaska uplasowała się na ósmym miejscu w plebiscycie Terra Flower Power na najpiękniej ukwiecone miasto w Polsce. Najwięcej głosów internautów zebrał Puck.
 • Odpowie za kradzież łańcuszków
  Policjanci z Lubartowa ustalili i zatrzymali mężczyznę, który zrywał kobietom z szyi złote łańcuszki. Sprawcą okazał się 21 – letni mieszkaniec Lublina. W przeszłości był już notowany za podobne przestępstwa. Teraz za kradzieże grozi mu do 5 – lat pozbawienia wolności.
 • Podziękowania dla wybranych
  W związku z Dniami Żelechowa oraz jubileuszem ćwierćwiecza samorządu terytorialnego, w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej, podczas której m.in. władze podziękowały za działalność na rzecz żelechowskiego samorządu.
 • Trwa remont włodawskich ulic
  Zakończył się pierwszy etap remontu włodawskich dróg. Wyremontowane zostały ulice Szkolna, Kopernika i Furmańska. Do końca września nowa nawierzchnia pojawi się na kolejnych ulicach.
 • Dwa i pół tysiąca kilometrów pociągiem Kolei Mazowieckich
  Mazowsze można zwiedzać na wiele sposobów - jednym z nich jest podróż pociągiem Kolei Mazowieckich, najlepiej z „Biletem Turysty”. Ta oferta pozwala jeździć pociągami spółki bez ograniczeń przez 3 dowolnie wybrane dni w ciągu 10 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych. Za taką podróż zapłacimy 67 zł.
 • Ukradli auto i wpadli podczas jego demontażu
  Łukowscy policjanci zatrzymali czterech mieszkańców powiatu wołomińskiego w wieku od 17 do 23-lat, którzy ukradli zaparkowaną na jednym z osiedlowych parkingów toyotę. Złodzieje wpadli w ręce policjantów w trakcie jej demontażu.
 • Weź udział w Rajdzie Pamięci Harcerzy Radzyńskich
  Już po raz piętnasty Oddział PTTK w Radzyniu Podlaskim organizuje Rajd Pamięci Harcerzy Radzyńskich im. Kazimierza Odrzygoździa.
 • Największy obiekt powstaje w Górznie
  Koszt budowy to 7 mln zł, i stanowi niemal połowę wydatków budżetowych gminy Górzno, ale będzie największym tego typu obiektem sportowym w powiecie garwolińskim. Prawdopodobnie tam rozgrywane będą w najbliższej przyszłości najważniejsze pojedynki rangi nie tylko powiatowej.
 • Referendum. Gdzie głosujemy w Łukowie?
  Już w najbliższą niedzielę 6 września odbędzie się ogólnopolskie referendum. Lokale, w których odbywać się będzie głosowanie będą czynne od godziny 6.00 do 22.00.
 • Ogólnopolska inauguracja nauki w szkołach rolniczych w Sokołowie
  Jest ich w Polsce 45. Szkoły rolnicze, nad którymi nadzór sprawuje Minister Rolnictwa, 5 września rozpoczną uroczyście rok szkolny.
 • Mollov nadal będzie trenerem MKK
  Wszystkich kibiców MKK Siedlce uspokajamy, trener Teodor Mollov nadal będzie szkoleniowcem siedleckiego klubu.
 • „Wyprawka szkolna” w Łukowie. Ostatni dzień na składanie wniosków
  Jeszcze dziś, 4 września, rodzice uczniów najmłodszych klas szkół podstawowych 0 – III oraz uczniów klas IV technikum mogą składać w łukowskich szkołach wnioski o dofinansowanie zakupu podręczników. Jest to możliwe w ramach rządowego programu „Wyprawka szkolna”.
 • dane dostarcza: remontuj .pl
  dane dostarcza: niania .pl
  Sobota,
  5 Wrzesień 2015
  Imieniny obchodzą: Dorota, Wawrzyniec, Teodor
  AddThis Social Bookmark Button
  Komunikacja
  Logowanie
  Gościmy
  Naszą witrynę przegląda teraz 120 gości 
  Współpraca medialna:
  Tygodnik Siedlecki
  Podlasie24.pl
  Życie Siedleckie
  Ogloszeniowa
  Przekaz 1% podatku

  Statystyka wyświetleń strony od 28.12.2004:

  Dziś:713
  Wczoraj:4528
  Ten tydzień:24092
  Wszystkich:18910953