Joomla ServiceBest Web HostingWeb Hosting
Start

Pałac w Łochowie przeżywa drugą młodość

Tygodnik Siedlecki
lo-palac1_2008_03_12_10_23_54.jpgHotel z widokiem na historię
Pałac w Łochowie odzyskuje dawną świetność. Dwustuletni zabytek stał się centrum konferencyjno-wypoczynkowym. Choć w pałacu trwa jeszcze remont, a uroczyste otwarcie przewidziano dopiero latem, już teraz centrum przyjmuje pierwszych gości.
Na pałacowym dziedzińcu, jeszcze kilka lat temu zarośniętym gąszczem dziczejących krzaków, teraz oczyszczonym i przestronnym, stoi XIX-wieczna figurka Matki Boskiej. Także dla niej nadeszły lepsze czasy. Troskliwie odnowiona przez fachowych konserwatorów, powróciła do swojej pierwotnej postaci. Przez dziesięciolecia kamienną rzeźbę „upiększano” kolejnymi warstwami farby. Teraz wita gości, prezentując swoje delikatne, naturalne piękno. Kartka z napisem „Recepcja”, wetknięta za szybę budynku po lewej stronie, kieruje odwiedzających na wybrukowany dziedziniec dawnej wozowni i stajni. Ta część zespołu pałacowego, pomysłowo przekształcona w hotel, już jest otwarta dla gości. Podobnie jak dawna pałacowa kuchnia, gdzie znalazły się restauracja i sala balowa. We wnętrzach pałacu trwają jeszcze prace wykończeniowe. Hałasują betoniarki, murarskie szpachle drapią ściany, a pędzle kładą kolor w apartamentach na piętrze. Wkrótce na dziedzińcu zazieleni się młoda trawa. Tu i tam panuje jeszcze prowizorka. Z każdym tygodniem Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe „Pałac Łochów” jest coraz bliższe jednak kształtu, zamierzonego przez nowego właściciela.
Hrabia Hornowski Pałac w Łochowie pobudowano na początku XIX wieku. Pierwszym jego właścicielem był hrabia Hornowski, wuj Cypriana Norwida. W 1875 r. Honorowski przekazał majątek swemu zięciowi, mężowi córki Stefanii, Medardowi Downarowiczowi. Pałac wtedy rozbudowano, nadbudowując boczne skrzydła. Dobudowano także trzy murowane budynki folwarczne. Kilka lat później łochowski pałac ponownie zmienił właściciela. W 1882 r. Downarowicz sprzedał dobra łochowskie Zdzisławowi hr. Zamojskiemu. Nowy właściciel okazał się dobrym gospodarzem i powszechnie szanowanym człowiekiem. Dobrze zapisał się w pamięci okolicznych mieszkańców i znacznie powiększył łochowskie dobra. Później majątek przeszedł w ręce córki hrabiego, Elżbiety Zamojskiej. - W czasie I wojny światowej Elżbieta była sanitariuszką-ochotniczką w szpitalu w Odessie. Poznała tam wybrańca swojego serca, rotmistrza kawalerii, Eryka Kurnatowskiego i wyszła za niego za mąż. Słynął on z zamiłowania do koni. Między innymi tym zaimponował swojemu teściowi, hrabiemu Zamojskiemu, który także kochał konie – opowiada Maryla Wróblewska, dyrektor Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego w Łochowie.
Stajnia Łochów
Zięć gospodarnego hrabiego Zamojskiego okazał się utracjuszem. - Niedbały o gospodarkę, rozrzutny, pędził hulaszczy żywot najczęściej za granicą – we Francji, Belgii, Włoszech, a wszędzie szastał pieniędzmi i przegrywał w karty spore sumy. Często bywał w kasynie gry w Monte Carlo, „zarabiając” na opinię o swoich niezmiernych bogactwach i wielkości. W Łańcucie na odjednym, ustawionej szpalerem licznej służbie pałacowej wręczył na odjezdne po 20 zł napiwku, na co poszło rozmienionych 500 zł. (W tych czasach wiele pensji urzędniczych tylko nieznacznie przekraczało 100 zł miesięcznie.) Nawet tak wielkie majętności jak Zamoyskich nie mogły nastarczyć tym wydatkom – opisuje utracjuszostwo Eryka Kurnatowskiego Stanisław Sęczyk w swojej „Historii Łochowa i okolic”. Przedwojenny właściciel Łochowa zapisał się jednak złotymi zgłoskami w kronikach polskiego sportu jeździeckiego: należąca do niego stajnia „Łochów” w latach międzywojennych była jedną z najlepszych w Polsce.
Za komuny
Spisana kilka lat temu „Historii Łochowa i okolic” Stanisława Sęczyka (pod redakcją Tadeusza Krupy) ostatnie półwiecze pałacu podsumowuje krótko: „Po wkroczeniu wojsk radzieckich (14 sierpnia 1944 roku) zaczęły obowiązywać nowe prawa, które przewróciły dawny porządek gospodarczy kraju. Ziemia Kurnatowskich, przeszła na własność państwa (…). W opuszczonym pałacu zamieszkało kilkanaście rodzin, głównie dawnej służby – użytkowników nieodpowiedzialnych za stan niszczejącego budynku. Obecnie niektórzy potomkowie z tych rodzin zamieszkują tu nadal. Tylko patrzeć, jak stropy zaczną im się walić na głowę. Potencjalni przyszli nabywcy tego obiektu (z kilkuhektarowym parkiem) nie bardzo kwapią się go kupić, nie chcąc mieć kłopotów z zasiedziałymi tu od lat lokatorami”. 
Nowy właściciel
W latach 90. łochowski samorząd starał się sprzedać pałac. Chętny znalazł się dopiero w 2003 r. 13-hektarową nieruchomość z pałacem i zabudowaniami gospodarczymi kupiła siedlecka firma Arche. Nowy właściciel energicznie zabrał się do modernizacji niszczejącego zespołu pałacowo-parkowego. W czasie odbudowy nie obyło się bez niespodzianek. Okazało się, że nadbudowana ściana pałacowego piętra trzymała się tylko na drewnianej, obmurowanej belce. – Zaskakujące, że wytrzymała tyle czasu – dziwią się budowlańcy. Konserwator zabytków zgodził się na rozbiórkę pałacowej kuchni: z budynku zostały tylko trzy surowe ściany, bo dach zapadł się dawno temu. Kuchnia jednak ocalała. Co więcej – stała się pierwszym budynkiem, który przywrócono do dawnej świetności. W jej wnętrzu mieszczą się obecnie restauracja i sala balowa. To właśnie tam odbyła się pierwsza w odrestaurowanym zespole pałacowym impreza. Nieoficjalna, ale szampańska – hucznie powitano nowy 2008 rok.
Styl swojski
Wozownia i stajnia, których wnętrza przekształcono na hotelowe pokoje, po części zachowały swój surowy klimat. Niewygładzone tynki, proste meble, zamiast szafy na rzeczy – wnęka za zasłonką. Zamiast tapczaników - drewniane i żelazne łóżka. I żadnego telewizora! Goście są zachwyceni taką odmianą. Lśniących hoteli widzieli aż za dużo. Takiego - jeszcze nie. Nad schodami prowadzącymi na piętro zawisła kolekcja monideł z prywatnych zbiorów prezesa Arche, Władysława Grochowskiego. Kilka tygodni temu do Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego „Pałac Łochów” przyjechali pierwsi goście. – Hurtownia ogrodnicza spod Warszawy urządziła tu swoje spotkanie, rodzaj wewnętrznych targów dla swoich dostawców – opowiada dyrektor Maryla Wróblewska. Sala balowa na krótko zmieniła się wtedy w pawilon targowy. Później, gdy goście bawili się przy ogniskach na dziedzińcu, szybko przywrócono jej reprezentacyjny charakter. – Staramy się być elastyczni i dostosowywać do oczekiwań gości – zapewnia Maryla Wróblewska. Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe kieruje swoją ofertę głównie do firm. Nie odmawia jednak gościny także indywidualnym turystom. Dzięki wykorzystaniu malowniczych poddaszy wszystkich budynków zespołu pałacowego, powierzchnia użytkowa Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego wynosi w sumie ok. 4 tysięcy metrów kwadratowych. Większość zajmują pokoje hotelowe. W kompleksie znalazły się także: 4 sale konferencyjne i wykładowe, sala balowa, sala bankietowa, salon fortepianowy, oranżeria. Dyrektor Maryla Wróblewska myśli już o wiośnie, gdy Centrum Konferencyjno-Szkoleniowe w pełni zaprezentuje swoje możliwości. - Oferujemy szeroką gamę atrakcji: w ramach relaksu polecamy salon odnowy biologicznej Spa, spacery po parku i okolicach nad Liwcem, przejażdżki konne, spływy kajakowe, wycieczki rowerowe… - wylicza. I zachwala: - Wiosną i latem są tu przepięknie widoki.
autor: Dariusz Kuziak
Artykuł pochodzi ze strony Tygodnika Siedleckiego - opublikowany za zgodą TS
Można go również przeczytać na stronach Tygodnika Siedleckiego

Poprawiony (czwartek, 27 marca 2008 16:38)

 
Aktualności
 • Abramowicz: To europejskie rozwiązania /VIDEO/
  Poseł PiS Adam Abramowicz w rozmowie z Radiem Podlasie mówił o obowiązujących ograniczeniach handlu w niedziele. Podkreślił, że rozwiązania Prawa i Sprawiedliwości wychodzą na przeciw oczekiwaniom społecznym
 • Abramowicz: Przeniesienie pokazu tylko raz /VIDEO/
  Poseł Adam Abramowicz w rozmowie z Radiem Podlasie wyraził przekonanie, że przeniesienie pokazu koni arabskich z Janowa Podlaskiego do Warszawy będzie jednorazowe. Parlamentarzysta zapewnił, że poczynania ministra rolnictwa będą uważnie obserwowane
 • W Sokołowie Podlaskim będzie szkoła muzyczna
  To już pewne! Od 1 września 2018 r. rozpocznie działalność nowa placówka artystyczna w Sokołowie Podlaskim. Będzie to Szkoła Muzyczna I stopnia z siedzibą w budynku Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Repkowskiej.
 • Zbliża się IV Łosicki Jarmark Wielkanocny
  24 i 25 marca Burmistrz Miasta i Gminy Łosice Mariusz Kucewicz i Łosicki Dom Kultury zapraszają do Transgranicznego Centrum Dialogu Kultur na IV Łosicki Jarmark Wielkanocny.
 • Dzień skupienia w WSD
  19 marca we wspólnocie seminaryjnej w Opolu Nowym klerycy przeżywali kolejny dzień skupienia. Wspólną modlitwę i konferencje poprowadził o. Piotr Wojtonis – MIC (Marianin), obecnie mgr nowicjatu w Parafii pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Skórcu.
 • Garwolin: pielęgnując przeszłość, jesteśmy w stanie tworzyć naszą przyszłość
  O udziale ludowców w odzyskaniu przez Polskę niepodległości oraz udziale w wojnie polsko- bolszewickiej 1920 roku dyskutowano w trakcie sesji popularno- naukowej zorganizowanej w Garwolinie. Wpisuje się ona w kalendarz wydarzeń związanych z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.
 • Parczew: Nagrodzono liderów przedsiębiorczości
  W powiecie parczewskim docenili najaktywniejszych biznesmenów. W poniedziałek, 19 marca odbyło się rozstrzygnięcie trzeciej edycji konkursu na „Lidera Przedsiębiorczości”. Laureaci pomagają promować powiat i wspierają rozwój lokalnej społeczności, powiedział Radiu Podlasie wicestarosta parczewski, Adam Domański.
 • Droga Krzyżowa ulicami Skórca
  W najbliższą niedzielę, 25 marca w Skórcu zostanie zaprezentowane Misterium Męki Pańskiej.
 • Znaleźli wspólny język z maluchami
  Uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 w Łosicach odwiedzają dzieci w przedszkolach. Starsi koledzy podczas wizyty czytają najmłodszym bajki. 20 marca bajkę o „Jasiu i Małgosi” usłyszały dzieci z przedszkola nr 1 w Łosicach.
 • Pobił i okradł
  Międzyrzecki komisariat został powiadomiony przez mieszkańca Białej Podlaskiej, że nieznany mu sprawca dokonał rozboju na jego osobie.
 • Reprezentacja Polski w rugby będzie trenowała w Siedlcach
  W dniach 21-23 marca w Siedlcach odbędzie się konsultacja treningowa reprezentacji Polski U20 w rugby. W Siedlcach będą także trenowali reprezentanci naszego kraju powołani na konsultację i mecz Polska v Portugalia w ramach rozgrywek Rugby Europe Trophy sezon 2017/2018 XV
 • Pierwszy w historii film z udziałem PAPIEŻA FRANCISZKA - TAM, GDZIE MIESZKA BÓG
  „Tam, gdzie mieszka Bóg” to oparta na historiach z Biblii, dedykowana dzieciom opowieść o nadziei, wierze i odwadze. Podnosząca na duchu, zachęcająca widzów w każdym wieku do poszukiwania Boga w otaczającym świecie, a do tego przepięknie sfilmowana w malowniczych plenerach Patagonii.
 • ARiMR ogłasza konkurs dla OSP
  "Ochotnicza Straż Pożarna w służbie mieszkańcom wsi" to konkurs przygotowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a skierowany do jednostek OSP z terenu całego kraju.
 • Pożar w Tchórznicy
  20 marca strażacy zostali wezwani do pożaru stodoły w Tchórznicy w powiecie sokołowskim.
 • Policjant po służbie zatrzymał poszukiwanego
  Policjant z Wydziału Kryminalnego siemiatyckiej komendy, w czasie wolnym od służby, zatrzymał osobę poszukiwaną. 33-latek nie powrócił do zakładu karnego z przepustki. Okazało się również, że ma on do odbycia karę blisko trzech lat pozbawienia wolności.
 • Konkurs recytatorski
  Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został w szczególny sposób uczczony w I Liceum Ogólnokształcącym w Łosicach. Wydarzenie zainaugurował Konkurs Recytatorski w ramach Ogólnopolskiego projektu „Szkoła młodych patriotów”. Do rywalizacji stanęli mistrzowie deklamacji ze szkół z całego powiatu łosickiego: Huszlewa, Górek, Starej Kornicy, Łosic, Niemojek, Olszanki, Platerowa, Sarnak i Szpaków, w sumie 38 recytatorów.
 • Krzysztof Cezary Buszman w Garwolinie
  „Kocham Cię życie” pod tym hasłem w I LO im. Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się koncert poświęcony śp. Martynie Głowali uczennicy III klasy gimnazjum.
 • Zderzenie busa i ciężarówki
  Do kolizji z udziałem busa i samochodu ciężarowego doszło 20 marca w Stoczku Łukowskim.
 • Ogólnopolska Konferencja Rektorów Uczelni Pedagogicznych w Siedlcach
  Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach był gospodarzem ogólnopolskiej Konferencji Rektorów Uczelni Pedagogicznych.
 • Sinfonia Varsovia w Katedrze Siedleckiej
  W sobotę 24 marca o godz. 19:00 w katedrze siedleckiej będzie miał miejsce wspaniały koncert Orkiestry Sinfonia Varsovia, chóru „Artos” im. Skoraczewskiego, Górecki Chamber Choir oraz Chóru Polskiej Opery Królewskiej.
 • Zderzenie samochodów na ul. Sidorskiej
  Do zdarzenia drogowego z udziałem dwóch osobówek doszło na ul. Sidorskiej w Białej Podlaskiej.
 • PKS Łosice zawiesił pięć kursów
  PKS Łosice sp. z o.o. poinformował o zawieszeniu kilku połączeń. PKS taką decyzję tłumaczy tym, że kursy były nierentowne.
 • Rekolekcje w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach
  W tym tygodniu odbędą się rekolekcje wielkopostne w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach. Rekolekcje rozpoczną się w środę, 21 marca o godz. 17.00. Msze św. w czwartek, piątek i sobotę sprawowane będą o godz.: 7.00, 10.00, 12.00 i 17.00.
 • EDK w Bielsku Podlaskim
  W piątek, 23 marca Ekstremalna Droga Krzyżowa wyrusza z parafii pw. Najświętszej Opatrzności Bożej w Bielsku Podlaskim.
 • Msza odpustowa w Karmelu w uroczystość Św. Józefa
  W poniedziałek, 19 marca, gdy Kościół obchodził uroczystość Św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w kaplicy pw. Św. Józefa w domu zakonnym Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Siemiatyczach sprawowano uroczystą Mszę Św. Odpustową.
 • Wiosenny Trójbój Marzanny
  21 marca w  Zespole Szkół Technicznychw Czartajewie odbędzie się Wiosenny Trójbój Marzanny. Konkurs zostanie przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych: 7 klasa Szkoły Podstawowej, 2 i 3 klasa Gimnazjum. Wezmą w nim udział 3-osobowe zespoły, każdą szkołę reprezentuje jeden zespół.
 • Kapituła Kolegiacka Janowska
  W związku z 200-leciem diecezji siedleckiej, na antenie Radia Podlasie oraz w portalu podlasie24.pl charakteryzujemy Kapituły działające na terenie naszej diecezji. Dziś prezentujemy Janowską Kapitułę Kolegiacką.
 • Siedlecka Kapituła Katedralna
  W związku z 200-leciem diecezji siedleckiej, na antenie Radia Podlasie oraz w portalu podlasie24.pl charakteryzujemy Kapituły działające na terenie naszej diecezji.
 • Zderzenie z rowerzystką
  Dziś, 20 marca około godziny 11.10 w Kosowie Lackim na ul. Nurskiej doszło do zdarzenia drogowego z udziałem rowerzystki. Ze wstępnych ustaleń policjantów 38-letni kierujący oplem jadąc od strony Ceranowa zderzył się z 60-letnią rowerzystką, która wyjechała z drogi gruntowej.
 • Policjanci zatrzymali podejrzanych o pobicie
  Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Siemiatyczach ustalili i zatrzymali czterech podejrzanych o pobicie. W poniedziałek, 19 marca zatrzymani usłyszeli zarzuty i za swoje zachowanie odpowiedzą przed sądem.
 • Łosicka kronika policyjna
  Zatrzymania i kradzieże - tymi sprawami zajmowali się w ubiegłym tygodniu funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Łosicach.
 • II Zwykła - Niezwykła Droga Krzyżowa w Międzyrzecu
  Duszpasterstwo Młodzieży w Międzyrzecu Podlaskim zaprasza do wzięcia udziału w II Zwykłej-Niezwykłej Drodze Krzyżowej, która odbędzie się 23 marca. Przedsięwzięcie organizowane jest na wzór Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.
 • „SMART STOP” CZYLI PATRZ NA DROGĘ
  21 marca garwolińska drogówka przeprowadzi działania „smart STOP”. Są one ukierunkowane na zwrócenie uwagi zarówno kierowcom jak i pieszym na korzystanie z telefonów komórkowych.
 • Jednak bez przesunięć
  Nie trzeba się będzie się gimnastykować i dumać, komu zabrać. W uzupełnieniu naszej porannej informacji o zbliżającym się remoncie zabytkowego gmachu IV LO siedlecki magistrat podaje, że 5,418 mln złotych, przytoczone w ogłoszeniu z otwarcia ofert jako kwota przeznaczona na realizację zamówienia, to wartość wykonanych już jakiś czas temu kosztorysów. Suma rezerwowana w tegorocznym i w przyszłorocznym budżecie miasta jest wyższa i zapewni realizację tego przedsięwzięcia bez potrzeby cięć w innych wydatkach.
 • „Jesteś widoczny...” w siedleckiej „Dziesiątce”
  Inne warunki niż na wsi i w małych miastach, trochę inne zagrożenia dla niechronionych uczestników ruchu, ale pewne sprawy związane z bezpieczeństwem na drogach są wszędzie takie same. W poniedziałek (19 marca) kampania „Jesteś widoczny – jesteś bezpieczny” dotarła do Szkoły Podstawowej nr 10 w Siedlcach.
 • Sukces ucznia „Samochodówki”
  W Zespole Szkół Samochodowych w Radomiu odbył się „V Międzywojewódzki Turniej Młodych Mechaników Samochodowych”. Rewelacyjnie spisał się w nim Piotr Ługowski z "Samochodówki", zdobywając pierwsze miejsce i tytuł Młodego Mistrza Mechaniki Samochodowej w kategorii Branżowej Szkoły I Stopnia.
 • PWiK na Dzień Wody
  22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody, ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 r. Siedleckie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji przygotowało z tej okazji kilka imprez dla młodzieży.
 • Porozumienie pomiędzy PGE Dystrybucja a ZSZ nr 2 w Białej Podl.
  16 marca, podczas lubelskich Targów Edukacyjnych PGE Dystrybucja podpisała listy intencyjne ze szkołami zawodowymi w województwie: lubelskim, łódzkim, mazowieckim, podkarpackim i świętokrzyskim.
 • Za nami kolejny etap Olimpiady ZUS. Garwolińska szkoła na podium
  Zwycięzcami, którzy zawalczą o finał w Olimpiadzie ZUS okazali się uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie. O zwycięstwo otarli się uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Garwolinie.
 • Zimowe zmagania strażaków w Olszance
  XI Zimowe Halowe Zawody Sportowo- Pożarnicze Ochotniczych Strazy Pożarnych Powiatu Łosickiego odbyły się w Olszance. W zawodach startowało 7 drużyn męskich OSP i 2 żeńskie.
 • Aplikacja #PANaMY – ukryte miejsca na mapie
  24 marca młodzież z diecezji siedleckiej spotka się na wspólnym świętowaniu. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 12.00 w katedrze siedleckiej Mszą św. sprawowaną pod przewodnictwem Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy.
 • Abramowicz: Dajemy ludziom wybór
  Adam Abramowicz w rozmowie z Radiem Podlasie skomentował pierwsze dwie niedziele z zakazem handlu po wprowadzeniu nowych przepisów. Parlamentarzysta PiS wyraził zadowolenie z obrotu spraw.
 • Modlitewne Pogotowie Bożego Miłosierdzia
  W 2017 roku w Oświęcimiu powstała grupa modlitewna pod nazwą Modlitewne Pogotowie Bożego Miłosierdzia ( MPBM). Patronuje im św. Faustyna. W skład grupy wchodzą osoby świeckie, jak również osoby konsekrowane. Głównym celem Modlitewnego Pogotowia Bożego Miłosierdzia jest modlitwa koronką do Bożego Miłosierdzia w intencji osób konających.
 • Gmina Biała Podlaska: Zmiany w budżecie i urzędzie
  Rada Gminy Biała Podlaska przyjęła uchwałę dotyczącą zmian w budżecie na rok 2018. Zmiana nastąpiła również na stanowisku kierownika GOPS. Nowym kierownikiem została Marlena Makaruk.
 • Zmarł ostatni komendant garwolińskiego obwodu BCh
  W wieku 102 lat na wieczną wartę odszedł kapitan Władysław Bąbik - ostatni komendant garwolińskiego Obwodu BCh oraz ostatni żyjący uczestnik bitwy pod Augustówką w 1944 r. Był żołnierzem, jeńcem wojennym, robotnikiem przymusowym III Rzeszy, prześladowanym przez władze komunistyczne organizatorem spółdzielczości.
 • PRZEDSZKOLAKI O SMOGU. X EDYCJA KONKURSU EKOLOGICZNEGO
  „O czyste powietrze dbamy – ze smogiem wygramy!” – z takim tematem zmierzą się najmłodsi mieszkańcy Mazowsza w X edycji konkursu ekologicznego organizowanego przez samorząd Mazowsza. Przelane na papier proekologiczne pomysły można przesłać do końca kwietnia. Na najbardziej kreatywnych przedszkolaków czekają ciekawe nagrody.
 • Abramowicz: Rząd radzi sobie z ASF
  Do tematu walki z ASF odniósł się w rozmowie z Radiem Podlasie poseł Adam Abramowicz (PiS). Jak powiedział, sytuacja nie jest idealna, ale rząd radzi sobie z problemem.
 • Finał Powiatu Bialskiego w Piłce Ręcznej Chłopców
  19 marca w hali Publicznego Gimnazjum nr 1 w Piszczacu odbył się Finał Powiatu Bialskiego w Piłce Ręcznej Chłopców - Igrzyska Młodzieży Szkolnej.
 • Wystawa Władysława Szczepańskiego
  W poniedziałek 19 marca w "A Galerii" Wydziału Humanistycznego UPH w Siedlcach odbył się wernisaż wystawy Władysława Szczepańskiego "Tchnienie".
 • Akcja „Daj Włos” w Łukowie
  Dziewięć uczennic z Zespołu Szkół nr 2 w Łukowie razem z pedagog Anitą Olszewską postanowiło włączyć się w akcję „Daj włos”. Wszystkie pojawiły się w poniedziałkowy poranek w salonie fryzjerskim należącym do Izabeli Chmielewskiej, która współpracuje z fundacją Rak’n’Roll prowadzącą akcję ścinania włosów i przekazywania ich do wykonania peruk.
 • dane dostarcza: remontuj .pl
  dane dostarcza: niania .pl
  Wtorek,
  20 Marzec 2018
  Imieniny obchodzą: Aleksandra, Klaudia, Anatol
  AddThis Social Bookmark Button
  Komunikacja
  Gościmy
  Naszą witrynę przegląda teraz 107 gości 
  Współpraca medialna:
  Tygodnik Siedlecki
  Podlasie24.pl
  Życie Siedleckie
  Ogloszeniowa
  Przekaz 1% podatku

  Statystyka wyświetleń strony od 28.12.2004:

  Dziś:2114
  Wczoraj:2284
  Ten tydzień:4398
  Wszystkich:23263179