Joomla ServiceBest Web HostingWeb Hosting
Start

Pałac w Łochowie przeżywa drugą młodość

Tygodnik Siedlecki
lo-palac1_2008_03_12_10_23_54.jpgHotel z widokiem na historię
Pałac w Łochowie odzyskuje dawną świetność. Dwustuletni zabytek stał się centrum konferencyjno-wypoczynkowym. Choć w pałacu trwa jeszcze remont, a uroczyste otwarcie przewidziano dopiero latem, już teraz centrum przyjmuje pierwszych gości.
Na pałacowym dziedzińcu, jeszcze kilka lat temu zarośniętym gąszczem dziczejących krzaków, teraz oczyszczonym i przestronnym, stoi XIX-wieczna figurka Matki Boskiej. Także dla niej nadeszły lepsze czasy. Troskliwie odnowiona przez fachowych konserwatorów, powróciła do swojej pierwotnej postaci. Przez dziesięciolecia kamienną rzeźbę „upiększano” kolejnymi warstwami farby. Teraz wita gości, prezentując swoje delikatne, naturalne piękno. Kartka z napisem „Recepcja”, wetknięta za szybę budynku po lewej stronie, kieruje odwiedzających na wybrukowany dziedziniec dawnej wozowni i stajni. Ta część zespołu pałacowego, pomysłowo przekształcona w hotel, już jest otwarta dla gości. Podobnie jak dawna pałacowa kuchnia, gdzie znalazły się restauracja i sala balowa. We wnętrzach pałacu trwają jeszcze prace wykończeniowe. Hałasują betoniarki, murarskie szpachle drapią ściany, a pędzle kładą kolor w apartamentach na piętrze. Wkrótce na dziedzińcu zazieleni się młoda trawa. Tu i tam panuje jeszcze prowizorka. Z każdym tygodniem Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe „Pałac Łochów” jest coraz bliższe jednak kształtu, zamierzonego przez nowego właściciela.
Hrabia Hornowski Pałac w Łochowie pobudowano na początku XIX wieku. Pierwszym jego właścicielem był hrabia Hornowski, wuj Cypriana Norwida. W 1875 r. Honorowski przekazał majątek swemu zięciowi, mężowi córki Stefanii, Medardowi Downarowiczowi. Pałac wtedy rozbudowano, nadbudowując boczne skrzydła. Dobudowano także trzy murowane budynki folwarczne. Kilka lat później łochowski pałac ponownie zmienił właściciela. W 1882 r. Downarowicz sprzedał dobra łochowskie Zdzisławowi hr. Zamojskiemu. Nowy właściciel okazał się dobrym gospodarzem i powszechnie szanowanym człowiekiem. Dobrze zapisał się w pamięci okolicznych mieszkańców i znacznie powiększył łochowskie dobra. Później majątek przeszedł w ręce córki hrabiego, Elżbiety Zamojskiej. - W czasie I wojny światowej Elżbieta była sanitariuszką-ochotniczką w szpitalu w Odessie. Poznała tam wybrańca swojego serca, rotmistrza kawalerii, Eryka Kurnatowskiego i wyszła za niego za mąż. Słynął on z zamiłowania do koni. Między innymi tym zaimponował swojemu teściowi, hrabiemu Zamojskiemu, który także kochał konie – opowiada Maryla Wróblewska, dyrektor Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego w Łochowie.
Stajnia Łochów
Zięć gospodarnego hrabiego Zamojskiego okazał się utracjuszem. - Niedbały o gospodarkę, rozrzutny, pędził hulaszczy żywot najczęściej za granicą – we Francji, Belgii, Włoszech, a wszędzie szastał pieniędzmi i przegrywał w karty spore sumy. Często bywał w kasynie gry w Monte Carlo, „zarabiając” na opinię o swoich niezmiernych bogactwach i wielkości. W Łańcucie na odjednym, ustawionej szpalerem licznej służbie pałacowej wręczył na odjezdne po 20 zł napiwku, na co poszło rozmienionych 500 zł. (W tych czasach wiele pensji urzędniczych tylko nieznacznie przekraczało 100 zł miesięcznie.) Nawet tak wielkie majętności jak Zamoyskich nie mogły nastarczyć tym wydatkom – opisuje utracjuszostwo Eryka Kurnatowskiego Stanisław Sęczyk w swojej „Historii Łochowa i okolic”. Przedwojenny właściciel Łochowa zapisał się jednak złotymi zgłoskami w kronikach polskiego sportu jeździeckiego: należąca do niego stajnia „Łochów” w latach międzywojennych była jedną z najlepszych w Polsce.
Za komuny
Spisana kilka lat temu „Historii Łochowa i okolic” Stanisława Sęczyka (pod redakcją Tadeusza Krupy) ostatnie półwiecze pałacu podsumowuje krótko: „Po wkroczeniu wojsk radzieckich (14 sierpnia 1944 roku) zaczęły obowiązywać nowe prawa, które przewróciły dawny porządek gospodarczy kraju. Ziemia Kurnatowskich, przeszła na własność państwa (…). W opuszczonym pałacu zamieszkało kilkanaście rodzin, głównie dawnej służby – użytkowników nieodpowiedzialnych za stan niszczejącego budynku. Obecnie niektórzy potomkowie z tych rodzin zamieszkują tu nadal. Tylko patrzeć, jak stropy zaczną im się walić na głowę. Potencjalni przyszli nabywcy tego obiektu (z kilkuhektarowym parkiem) nie bardzo kwapią się go kupić, nie chcąc mieć kłopotów z zasiedziałymi tu od lat lokatorami”. 
Nowy właściciel
W latach 90. łochowski samorząd starał się sprzedać pałac. Chętny znalazł się dopiero w 2003 r. 13-hektarową nieruchomość z pałacem i zabudowaniami gospodarczymi kupiła siedlecka firma Arche. Nowy właściciel energicznie zabrał się do modernizacji niszczejącego zespołu pałacowo-parkowego. W czasie odbudowy nie obyło się bez niespodzianek. Okazało się, że nadbudowana ściana pałacowego piętra trzymała się tylko na drewnianej, obmurowanej belce. – Zaskakujące, że wytrzymała tyle czasu – dziwią się budowlańcy. Konserwator zabytków zgodził się na rozbiórkę pałacowej kuchni: z budynku zostały tylko trzy surowe ściany, bo dach zapadł się dawno temu. Kuchnia jednak ocalała. Co więcej – stała się pierwszym budynkiem, który przywrócono do dawnej świetności. W jej wnętrzu mieszczą się obecnie restauracja i sala balowa. To właśnie tam odbyła się pierwsza w odrestaurowanym zespole pałacowym impreza. Nieoficjalna, ale szampańska – hucznie powitano nowy 2008 rok.
Styl swojski
Wozownia i stajnia, których wnętrza przekształcono na hotelowe pokoje, po części zachowały swój surowy klimat. Niewygładzone tynki, proste meble, zamiast szafy na rzeczy – wnęka za zasłonką. Zamiast tapczaników - drewniane i żelazne łóżka. I żadnego telewizora! Goście są zachwyceni taką odmianą. Lśniących hoteli widzieli aż za dużo. Takiego - jeszcze nie. Nad schodami prowadzącymi na piętro zawisła kolekcja monideł z prywatnych zbiorów prezesa Arche, Władysława Grochowskiego. Kilka tygodni temu do Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego „Pałac Łochów” przyjechali pierwsi goście. – Hurtownia ogrodnicza spod Warszawy urządziła tu swoje spotkanie, rodzaj wewnętrznych targów dla swoich dostawców – opowiada dyrektor Maryla Wróblewska. Sala balowa na krótko zmieniła się wtedy w pawilon targowy. Później, gdy goście bawili się przy ogniskach na dziedzińcu, szybko przywrócono jej reprezentacyjny charakter. – Staramy się być elastyczni i dostosowywać do oczekiwań gości – zapewnia Maryla Wróblewska. Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe kieruje swoją ofertę głównie do firm. Nie odmawia jednak gościny także indywidualnym turystom. Dzięki wykorzystaniu malowniczych poddaszy wszystkich budynków zespołu pałacowego, powierzchnia użytkowa Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego wynosi w sumie ok. 4 tysięcy metrów kwadratowych. Większość zajmują pokoje hotelowe. W kompleksie znalazły się także: 4 sale konferencyjne i wykładowe, sala balowa, sala bankietowa, salon fortepianowy, oranżeria. Dyrektor Maryla Wróblewska myśli już o wiośnie, gdy Centrum Konferencyjno-Szkoleniowe w pełni zaprezentuje swoje możliwości. - Oferujemy szeroką gamę atrakcji: w ramach relaksu polecamy salon odnowy biologicznej Spa, spacery po parku i okolicach nad Liwcem, przejażdżki konne, spływy kajakowe, wycieczki rowerowe… - wylicza. I zachwala: - Wiosną i latem są tu przepięknie widoki.
autor: Dariusz Kuziak
Artykuł pochodzi ze strony Tygodnika Siedleckiego - opublikowany za zgodą TS
Można go również przeczytać na stronach Tygodnika Siedleckiego

Poprawiony (czwartek, 27 marca 2008 16:38)

 
Aktualności
 • Narkotyki w mieszkaniu 24-latka
  Bielscy policjanci w mieszkaniu 24-latka znaleźli środki odurzające oraz specjalne miejsce przygotowane do nielegalnej uprawy konopi. Mężczyzna został zatrzymany i za swoje postępowanie odpowie teraz przed sądem.
 • Prezydent Białej Podlaskiej odpiera zarzuty
  Zaognia się kampania wyborcza w Białej Podlaskiej. W dzisiejszym numerze tygodnik wychodzący w Białej Podlaskiej opublikował artykuł, którego autor stawia zarzut, że obecny Prezydent Białej Podlaskiej Andrzej Czapski mógł spożywać alkohol, a następnie prowadzić samochód. Prezydent odpiera te zarzuty, wydał specjalne oświadczenie.
 • Tragedia na torach. Zginął 60-letni mężczyzna
  23 października w godzinach porannych na wysokości miejscowości Sokule (powiat bialski) doszło do śmiertelnego potrącenia mężczyzny przez pociąg.
 • Zatrzymali włamywaczy
  Policjanci Wydziału Kryminalnego Komisariatu Policji w Terespolu ustalili i zatrzymali w policyjnym areszcie sprawców zgłoszonego 23 października włamania do garażu.
 • OBARA INTERNATIONAL w Mińsku Mazowieckim
  8 listopada o godzinie 19:30 w Miejskim Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim odbędzie się jazzowy koncert zespołu OBARA INTERNATIONAL (Maciej Obara – saksofon, Dominik Wania – fortepian, Ole Morten Vaagan (Norwegia) – kontrabas, Gard Nilssen (Norwegia) perkusja) z gościnnym udziałem trębacza Toma Arthursa (Wlk. Brytania).
 • Pilawa: aktywizują starszych
  Wsparcie osób starszych poprzez uświadamianie im ich praw, zachęcanie do pełnego korzystania z różnych form aktywności społecznej – to główne założenia projektu realizowanego na terenie gminy Pilawa, w realizacji którego udział biorą także policjanci z garwolińskiej komendy.
 • Koncert charytatywny dla Małgorzaty Dłużniewskiej
  Kasia Klich, zespół Upstream oraz wielu siedleckich wokalistów zaśpiewa w najbliższą niedzielę (26 października) dla Małgorzaty Dłużniewskiej. Koncert charytatywny będzie miał miejsce w Sali Widowiskowej „Podlasie”.
 • Dziewule: Spotkanie z Dorotą Warakomską
  W gminie Zbuczyn realizowany jest projekt Aktywny Senior. W ramach ostatniego spotkania (22 października) , które odbyło się tym razem w OSP W Dziewulach, seniorzy mogli wysłuchać prelekcji znanej dziennikarki- Doroty Warakomskiej.
 • Różowy pochód w Rykach
  23 października ulicami Ryk przeszedł „różowy pochód”, który miał za zadanie przypomnieć Paniom jak ważne są profilaktyczne badania piersi i badania cytologiczne.
 • KOMUNIKAT O POGRZEBIE
  S. Dorota, s. Sabina i s. Joanna Korycińskie - nazaretanki zawiadamiają o śmierci Mamy- śp. Leokadii Korycińskiej.
 • Nielegalne papierosy w audi
  Blisko 16 tys. papierosów bez polskich znaków akcyzy zabezpieczyli łochowscy policjanci. Mężczyzna, który przewoził nielegalny towar został zatrzymany. Niebawem odpowie przed sądem za nielegalne posiadanie wyrobów tytoniowych.
 • Bezpłatne konsultacje prawne w Parczewie
  Mieszkańcy Parczewa i powiatu parczewskiego mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji prawnych z zakresu prawa: administracyjnego, cywilnego, karnego, pracy i rodzinnego.
 • Zakończył się remont budynku I LO w Rykach
  Dobiegła końca realizacja termomodernizacja budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Rykach.
 • Wylosowano NUMERY LIST KANDYDATÓW DO RADY MIASTA LUBARTÓW
  Miejska Komisja Wyborcza w Lubartowie poinformowała przyznanych numerach zarejestrowanym listom kandydatów komitetów wyborczych w wyborach do Rady Miasta Lubartów
 • Bezpieczna droga do szkoły w Węgrowie
  W Szkole Podstawowej w Węgrowie odbył się w ramach „Bezpiecznej drogi do szkoły” konkurs rysunkowy oraz pogadanka na temat bezpieczeństwa. Spotkanie zorganizowane zostało przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego przy pomocy węgrowskiej Policji.
 • Terespol: trzy kradzione auta na parkingu
  Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej ujawnili 3 samochody pochodzące z przestępstwa, o łącznej wartości 600 tys. zł.
 • Międzyrzecki Huragan zmierzy się z Legią
  W grupie czwartej rozgrywek II ligi siatkarzy występuje ekipa z Międzyrzeca Podlaskiego. Podopieczni trenera Marcina Śliwy już w najbliższą sobotę (25 października) zmierzą się z Legią Warszawa.
 • Mammobus odwiedzi powiat węgrowski
  W dniach 27 października – 2 listopada  mammobusy odwiedzą na Mazowszu cztery powiaty: ostrołęcki, węgrowski, wołomiński i wyszkowski. Z bezpłatnych badań będą mogły skorzystać panie w wieku 50-69 lat
 • KPS zagra z Krispolem Września
  W sobotni (25 października) wieczór kibiców I-ligowego KPS-u siedlce czekają duże emocje. Siedlczanie zmierzą się z Krispolem Września, w barwach którego występują dwaj byli gracze KPS-u: przyjmujący Mateusz Jasiński i środkowy Witold Chwastyniak.
 • Pociągi już nie jeżdżą – robota przyspieszyła
  Modernizowany odcinek linii kolejowej Warszawa-Białystok między Tłuszczem a Łochowem został zamknięty dla ruchu 12 października. Polskie Linie Kolejowe donoszą, że przez ten czas rozebrano już połowę starego mostu na Liwcu, a prace przy wymianie torów i trakcji toczą się w kilku miejscach naraz.
 • Kandydaci na Burmistrza oraz na radnych Miasta Radzyń Podlaski
  Trzech kandydatów na burmistrza i 54 kandydatów na radnych wystartuje w wyborach w Radzyniu Podlaskim. Wśród kandydatów na włodarza miasta nie ma obecnego Burmistrza Witolda Kowalczyka. W wyborach do Rady Miasta w 15 jednomandatowych okręgach swych kandydatów wystawiło 7 komitetów wyborczych.
 • Tina Oziewicz - „O wiadukcie kolejowym, który chciał zostać mostem nad rzeką”
  Wzruszające i pouczające opowiadanie w nietuzinkowej oprawie graficznej, wydane w dużym, efektownym formacie.
 • Cztery samochody zderzyły się na DK-50
  Do zderzenia czterech samochodów doszło 23 października w miejscowości Zamienie (gmina Mińsk Mazowiecki)na Drodze Krajowej nr 50.
 • Przegląd pieśni patriotycznych w bialskiej parafii
  Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Siedleckiej przy parafii pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Białej Podlaskiej zaprasza do udziału w przeglądzie pieśni patriotycznych, który odbędzie się w niedzielę 16 listopada.
 • O ekonomii społecznej w Krzesku

  „Dlaczego samorząd lokalny powinien tworzyć warunki do rozwoju ekonomii społecznej?” Pod takim hasłem odbędzie się w poniedziałek (27 października) konferencja dla gmin, organizacji pozarządowych i małych przedsiębiorstw. Organizuje ją gmina Zbuczyn, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego oraz Stowarzyszenie Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej w Krzesku, które prowadzą wspólnie projekt rozwijania ekonomii społecznej w subregionie siedleckim.
 • Nowy kościół w Sarnakach: Dach jeszcze w tym roku
  Ponad dwa lata temu rozpoczęła się budowa nowego kościoła w Sarnakach. Prace budowlane postępują bardzo szybko. 13 października został zalany strop, a obecnie, trwają prace przy budowie konstrukcji dachu. Zgodnie z decyzją Rady Parafialnej to zadanie ma zostać wykonane jeszcze w tym roku.
 • Kolejne wyzwanie przed koszykarkami MKK Siedlce
  W poprzedniej kolejce koszykarki MKK Siedlce zmierzyły się w Krakowie z aktualnym mistrzem Polski i przegrały nieznacznie.Teraz podopieczne duetu trenerskiego Todor Mołłov/Arkadiusz Mazurkiewicz czeka pojedynek z zespołem z Torunia, który podobnie jak krakowska Wisła reprezentuje nasz kraj w rozgrywkach Euroligi.
 • Szkolenie sprzedawców napojów alkoholowych
  O odpowiedzialności karnej wynikającej z nieprzestrzegania przepisów Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz właściwej postawie sprzedawców wobec małoletnich, którzy chcą zakupić alkohol, usłyszeli sprzedawcy napojów alkoholowych podczas szkolenia przeprowadzonego przez węgrowską Policję.
 • NoveKino Siedlce - repertuar
  W dniach 24-30 października w siedleckim kinie będzie można obejrzeć następujące filmy:
 • Dzielnicowy uratował życie
  Dzielnicowy węgrowskiej komendy odnalazł w kompleksie leśnym mężczyznę, który próbował popełnić samobójstwo. 34 – latka przekazano załodze karetki pogotowia, która przewiozła mężczyznę do szpitala.
 • Wypadek rowerzystki
  Radzyńska policja ustala szczegóły wypadku drogowego, do którego doszło dzisiaj nad ranem na K-63 w miejscowości Biała. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący osobowym oplem potrącił jadącą w tym samym kierunku rowerzystkę. Kobieta w stanie ciężkim przewieziona została do szpitala. Policjanci apelują o rozwagę i bezpieczeństwo na drodze.
 • „Spotkania z muzyką”
  6 listopada w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbędzie się kolejny koncert z cyklu „Spotkania z muzyką”.
 • „DEBIUT 2014” – koncert laureatów
  28 października w Sali Widowiskowej „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbędzie się koncert laureatów III Konkursu Piosenki dla Dzieci i Młodzieży „Debiut 2014”.
 • Akcja społeczna „Bezpieczny, bo widoczny”
  Na drogach wciąż giną lub ulegają poważnym wypadkom dzieci. Najczęściej są pieszymi – małymi, niewidocznymi w ciemnościach punktami. Niestety nie wszyscy są świadomi tego, że niewielki, odblaskowy element przyczepiony do kurtki czy buta może zapobiec tragedii. Właśnie ruszyła akcja społeczna "Bezpieczny, bo widoczny", która ma propagować noszenie odblasków.
 • Premierowe pokazy filmu „FURIA” w kinie Helios!
  Od piątku, 24 października we wszystkich kinach ogólnopolskiej sieci Helios zobaczyć można zapierającą dech w piersiach historię załogi amerykańskich czołgistów z czasów II Wojny Światowej w znakomitym, amerykańskim dramacie wojennym „Furia”.
 • Biała Podlaska w „Turnieju Miast Zumi”
  Biała Podlaska bierze udział w drugiej edycji „Turnieju Miast Zumi”, w którym użytkownicy serwisu wybiorą ulubione miasto w Polsce.
 • Rekolekcje na nartach
  Diecezjalne Centrum Pielgrzymkowo-Turystyczne „ARKA” zaprasza na rekolekcje na nartach w Austrii. Każdego dnia będzie sprawowana Eucharystia połączona z homilią (nauką rekolekcyjną) i wieczorną wspólną modlitwą.
 • Z policjantem o bezpieczeństwie na drodze
  W sobolewskiej podstawówce odbyło się spotkanie, na którym policjant rozmawiał z dziećmi o bezpiecznym poruszaniu się po drogach. Uczniowie klas 0-III uczestniczyli w spotkaniu z policjantem, by porozmawiać m.in. na temat zasad bezpiecznego poruszania się po drogach jako pieszy, rowerzysta, jazdy w aucie.
 • 24 października - Światowy Dzień Walki z Otyłością
  24 października obchodzimy Światowy Dzień Walki z Otyłością. Problem dodatkowych kilogramów dotyczy aż 61% mężczyzn i 42% kobiet w Polsce, co stanowi 51% populacji całego kraju1! Otyłość to już nie tylko problem estetyczny, to przede wszystkim poważne zagrożenie dla zdrowia.
 • „EKOpozytyw Mazowsza” dla Maciejowic
  Gmina Maciejowice otrzymała zaszczytne miano najlepszego na Mazowszu beneficjenta współpracującego z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w 2013 r.
 • Papież Franciszek: handel ludźmi jest obrazą człowieczeństwa, a dożywocie to ukryta kara śmierci
  Potrzebę rozwijania sprawiedliwości respektującej godność i prawa osoby ludzkiej podkreślił Papież, spotykając się z delegacją Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawa Karnego. W obszernym przemówieniu poruszył szereg problemów związanych z wymiarem sprawiedliwości i walką z przestępczością. Wskazał m.in. na niebezpieczeństwa takich manipulacji, jak wzywanie do zemsty i przemocy przez media czy polityków, i to nie tylko w stosunku do winnych, ale nawet tylko podejrzanych.
 • Rada Powiatu Siemiatyckiego – jeszcze jedna sesja w starym składzie
  Dziś, 24 października odbędzie się sesja Rady Powiatu Siemiatyckiego. Radni wysłuchają sprawozdania z działań starosty i zarządu powiatu oraz przyjmą informację o wynikach analizy oświadczeń majątkowych.
 • Policjanci radzą, jak nie wpuścić złodzieja do domu
  Policjanci przypominają o tym, aby dbać o swoje mienie, poprzez zamykanie furtek, bram, drzwi od klatek schodowych i nie pozostawiania w widocznych miejscach portfeli z dokumentami, kluczyków od samochodów oraz innych wartościowych przedmiotów.
 • Papierosy w samochodzie i domu
  Blisko pół tysiąca paczek papierosów bez znaków skarbowych akcyzy oraz krajankę tytoniową ujawnili sokołowscy kryminalni wspólnie z funkcjonariuszami siedleckiego Zespołu Zadaniowego Izby Celnej w Warszawie. Łączne uszczuplenia Skarbu Państwa w przypadku wprowadzenia towaru do obrotu sięgają 10 tysięcy złotych.
 • Bieszczady – miejsce gdzie mieszkają „Zielone Anioły”
  Bieszczady – miejsce najpiękniej chyba opisane w piosenkach Starego Dobrego Małżeństwa, stało się celem wyprawy uczniów Zespołu Szkół nr 1 im. H. Sienkiewicza w Łukowie. Wybrali się oni tam na czterodniową wycieczkę. Teraz postanowili podzielić się z nami swoimi wrażeniami z tej podróży.
 • Rozbudowa oczyszczalni za unijne dotacje
  Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Garwolinie otrzymało ponad 370 tys. zł unijnych funduszy na opracowanie dokumentacji technicznej związanej z przebudową i rozbudową oczyszczalni ścieków.
 • Garwolin: koncert z okazji Dnia Papieskiego
  W najbliższą niedzielę, 26 października w Sali Widowiskowej Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie odbędzie się kolejne muzyczne wydarzenie w ramach Koncertowej Jesieni. Tym razem na deskach wystąpi Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Garwolinie wraz z solistami.
 • Maraton w Hiszpanii
  Kończy się czas, który uczennice z Gimnazjum nr 2 w Łukowie spędzają w Hiszpanii. Są tam razem ze swoimi rówieśnikami z sześciu szkół, z którymi realizują projekt „Stwórzmy wielokulturową Europę”. To, co robią opisują specjalnie dla nas. Dziś ich relacje z maratonu oraz ze zwiedzania rezerwatu przyrody.
 • Zainaugurowano XI Edycję Diecezjalnej Ligi Szachowej
  19 października 2014 roku w Szkole Podstawowej w Ruchnie zainaugurowano XI Edycję Diecezjalnej Ligi Szachowej. Przed turniejem, szachiści uczestniczyli we Mszy św. w nowo wybudowanej świątyni. Gości przywitał ks. Andrzej Chludziński proboszcz Ruchny.
 • 140. rocznica prześladowań Unitów
  Uroczystości z okazji 140. rocznicy prześladowań Unitów na Międzyrzecczyźnie odbędą się dziś, 24 października o godz. 9.30 w Szkole Podstawowej w Rudnikach.
 • dane dostarcza: remontuj .pl
  dane dostarcza: niania .pl
  Piątek,
  24 Październik 2014
  Imieniny obchodzą: Marty, Marcina, Rafała
  AddThis Social Bookmark Button
  Komunikacja
  Logowanie
  Gościmy
  Naszą witrynę przegląda teraz 155 gości 
  Współpraca medialna:
  Tygodnik Siedlecki
  Podlasie24.pl
  Życie Siedleckie
  Ogloszeniowa
  Przekaz 1% podatku

  Statystyka wyświetleń strony od 28.12.2004:

  Dziś:6690
  Wczoraj:7839
  Ten tydzień:25001
  Wszystkich:16937291