Joomla ServiceBest Web HostingWeb Hosting
Start

Pałac w Łochowie przeżywa drugą młodość

Tygodnik Siedlecki
lo-palac1_2008_03_12_10_23_54.jpgHotel z widokiem na historię
Pałac w Łochowie odzyskuje dawną świetność. Dwustuletni zabytek stał się centrum konferencyjno-wypoczynkowym. Choć w pałacu trwa jeszcze remont, a uroczyste otwarcie przewidziano dopiero latem, już teraz centrum przyjmuje pierwszych gości.
Na pałacowym dziedzińcu, jeszcze kilka lat temu zarośniętym gąszczem dziczejących krzaków, teraz oczyszczonym i przestronnym, stoi XIX-wieczna figurka Matki Boskiej. Także dla niej nadeszły lepsze czasy. Troskliwie odnowiona przez fachowych konserwatorów, powróciła do swojej pierwotnej postaci. Przez dziesięciolecia kamienną rzeźbę „upiększano” kolejnymi warstwami farby. Teraz wita gości, prezentując swoje delikatne, naturalne piękno. Kartka z napisem „Recepcja”, wetknięta za szybę budynku po lewej stronie, kieruje odwiedzających na wybrukowany dziedziniec dawnej wozowni i stajni. Ta część zespołu pałacowego, pomysłowo przekształcona w hotel, już jest otwarta dla gości. Podobnie jak dawna pałacowa kuchnia, gdzie znalazły się restauracja i sala balowa. We wnętrzach pałacu trwają jeszcze prace wykończeniowe. Hałasują betoniarki, murarskie szpachle drapią ściany, a pędzle kładą kolor w apartamentach na piętrze. Wkrótce na dziedzińcu zazieleni się młoda trawa. Tu i tam panuje jeszcze prowizorka. Z każdym tygodniem Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe „Pałac Łochów” jest coraz bliższe jednak kształtu, zamierzonego przez nowego właściciela.
Hrabia Hornowski Pałac w Łochowie pobudowano na początku XIX wieku. Pierwszym jego właścicielem był hrabia Hornowski, wuj Cypriana Norwida. W 1875 r. Honorowski przekazał majątek swemu zięciowi, mężowi córki Stefanii, Medardowi Downarowiczowi. Pałac wtedy rozbudowano, nadbudowując boczne skrzydła. Dobudowano także trzy murowane budynki folwarczne. Kilka lat później łochowski pałac ponownie zmienił właściciela. W 1882 r. Downarowicz sprzedał dobra łochowskie Zdzisławowi hr. Zamojskiemu. Nowy właściciel okazał się dobrym gospodarzem i powszechnie szanowanym człowiekiem. Dobrze zapisał się w pamięci okolicznych mieszkańców i znacznie powiększył łochowskie dobra. Później majątek przeszedł w ręce córki hrabiego, Elżbiety Zamojskiej. - W czasie I wojny światowej Elżbieta była sanitariuszką-ochotniczką w szpitalu w Odessie. Poznała tam wybrańca swojego serca, rotmistrza kawalerii, Eryka Kurnatowskiego i wyszła za niego za mąż. Słynął on z zamiłowania do koni. Między innymi tym zaimponował swojemu teściowi, hrabiemu Zamojskiemu, który także kochał konie – opowiada Maryla Wróblewska, dyrektor Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego w Łochowie.
Stajnia Łochów
Zięć gospodarnego hrabiego Zamojskiego okazał się utracjuszem. - Niedbały o gospodarkę, rozrzutny, pędził hulaszczy żywot najczęściej za granicą – we Francji, Belgii, Włoszech, a wszędzie szastał pieniędzmi i przegrywał w karty spore sumy. Często bywał w kasynie gry w Monte Carlo, „zarabiając” na opinię o swoich niezmiernych bogactwach i wielkości. W Łańcucie na odjednym, ustawionej szpalerem licznej służbie pałacowej wręczył na odjezdne po 20 zł napiwku, na co poszło rozmienionych 500 zł. (W tych czasach wiele pensji urzędniczych tylko nieznacznie przekraczało 100 zł miesięcznie.) Nawet tak wielkie majętności jak Zamoyskich nie mogły nastarczyć tym wydatkom – opisuje utracjuszostwo Eryka Kurnatowskiego Stanisław Sęczyk w swojej „Historii Łochowa i okolic”. Przedwojenny właściciel Łochowa zapisał się jednak złotymi zgłoskami w kronikach polskiego sportu jeździeckiego: należąca do niego stajnia „Łochów” w latach międzywojennych była jedną z najlepszych w Polsce.
Za komuny
Spisana kilka lat temu „Historii Łochowa i okolic” Stanisława Sęczyka (pod redakcją Tadeusza Krupy) ostatnie półwiecze pałacu podsumowuje krótko: „Po wkroczeniu wojsk radzieckich (14 sierpnia 1944 roku) zaczęły obowiązywać nowe prawa, które przewróciły dawny porządek gospodarczy kraju. Ziemia Kurnatowskich, przeszła na własność państwa (…). W opuszczonym pałacu zamieszkało kilkanaście rodzin, głównie dawnej służby – użytkowników nieodpowiedzialnych za stan niszczejącego budynku. Obecnie niektórzy potomkowie z tych rodzin zamieszkują tu nadal. Tylko patrzeć, jak stropy zaczną im się walić na głowę. Potencjalni przyszli nabywcy tego obiektu (z kilkuhektarowym parkiem) nie bardzo kwapią się go kupić, nie chcąc mieć kłopotów z zasiedziałymi tu od lat lokatorami”. 
Nowy właściciel
W latach 90. łochowski samorząd starał się sprzedać pałac. Chętny znalazł się dopiero w 2003 r. 13-hektarową nieruchomość z pałacem i zabudowaniami gospodarczymi kupiła siedlecka firma Arche. Nowy właściciel energicznie zabrał się do modernizacji niszczejącego zespołu pałacowo-parkowego. W czasie odbudowy nie obyło się bez niespodzianek. Okazało się, że nadbudowana ściana pałacowego piętra trzymała się tylko na drewnianej, obmurowanej belce. – Zaskakujące, że wytrzymała tyle czasu – dziwią się budowlańcy. Konserwator zabytków zgodził się na rozbiórkę pałacowej kuchni: z budynku zostały tylko trzy surowe ściany, bo dach zapadł się dawno temu. Kuchnia jednak ocalała. Co więcej – stała się pierwszym budynkiem, który przywrócono do dawnej świetności. W jej wnętrzu mieszczą się obecnie restauracja i sala balowa. To właśnie tam odbyła się pierwsza w odrestaurowanym zespole pałacowym impreza. Nieoficjalna, ale szampańska – hucznie powitano nowy 2008 rok.
Styl swojski
Wozownia i stajnia, których wnętrza przekształcono na hotelowe pokoje, po części zachowały swój surowy klimat. Niewygładzone tynki, proste meble, zamiast szafy na rzeczy – wnęka za zasłonką. Zamiast tapczaników - drewniane i żelazne łóżka. I żadnego telewizora! Goście są zachwyceni taką odmianą. Lśniących hoteli widzieli aż za dużo. Takiego - jeszcze nie. Nad schodami prowadzącymi na piętro zawisła kolekcja monideł z prywatnych zbiorów prezesa Arche, Władysława Grochowskiego. Kilka tygodni temu do Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego „Pałac Łochów” przyjechali pierwsi goście. – Hurtownia ogrodnicza spod Warszawy urządziła tu swoje spotkanie, rodzaj wewnętrznych targów dla swoich dostawców – opowiada dyrektor Maryla Wróblewska. Sala balowa na krótko zmieniła się wtedy w pawilon targowy. Później, gdy goście bawili się przy ogniskach na dziedzińcu, szybko przywrócono jej reprezentacyjny charakter. – Staramy się być elastyczni i dostosowywać do oczekiwań gości – zapewnia Maryla Wróblewska. Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe kieruje swoją ofertę głównie do firm. Nie odmawia jednak gościny także indywidualnym turystom. Dzięki wykorzystaniu malowniczych poddaszy wszystkich budynków zespołu pałacowego, powierzchnia użytkowa Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego wynosi w sumie ok. 4 tysięcy metrów kwadratowych. Większość zajmują pokoje hotelowe. W kompleksie znalazły się także: 4 sale konferencyjne i wykładowe, sala balowa, sala bankietowa, salon fortepianowy, oranżeria. Dyrektor Maryla Wróblewska myśli już o wiośnie, gdy Centrum Konferencyjno-Szkoleniowe w pełni zaprezentuje swoje możliwości. - Oferujemy szeroką gamę atrakcji: w ramach relaksu polecamy salon odnowy biologicznej Spa, spacery po parku i okolicach nad Liwcem, przejażdżki konne, spływy kajakowe, wycieczki rowerowe… - wylicza. I zachwala: - Wiosną i latem są tu przepięknie widoki.
autor: Dariusz Kuziak
Artykuł pochodzi ze strony Tygodnika Siedleckiego - opublikowany za zgodą TS
Można go również przeczytać na stronach Tygodnika Siedleckiego

Poprawiony (czwartek, 27 marca 2008 16:38)

 
Aktualności
 • Anioły przyszły do szkoły...
  29 września przypada Uroczystość Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, a 2 października święto Aniołów Stróżów. Z tej okazji, aby bardziej uwrażliwić świadomość dzieci o obecności "duchów niebieskich", które nieustannie nas strzegą od złego i pomagają nam być dobrymi na drogach ziemskiego życia, uczniowie klas II i III Szk. Podst. Nr 3 im. Jana Pawła II w Siemiatyczach przyszły przebrane za Aniołów. W czasie przerw lekcyjnych wesoło bawiły się na korytarzu, tańcząc i śpiewając piosenki religijne.
 • Kierowca zasnął i doprowadził do wypadku
  Do poważnego wypadku doszło 30 września na K-19 w powiecie radzyńskim w miejscowości Borki. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący samochodem osobowym marki Hyundai, 44-letni mieszkaniec Bełżyc, jadąc w stronę Lublina, doprowadził do zderzenia z ciężarowym mercedesem.
 • Spotkanie rekreacyjno – sportowe słuchaczy Katolickiego Radia Podlasie
  Podczas dorocznego spotkania Koła Przyjaciół, słuchaczy i sympatyków Katolickiego Radia Podlasie, odbyły się zajęcia rekreacyjno – sportowe, które poprowadził Krzysztof Piech z AWF z Białej Podlaskiej. Celem spotkań była zachęta do aktywności ruchowej oraz zapoznanie z rekreacją ruchową Nordic Walking.
 • Rekolekcje Koła Przyjaciół KRP w Kodniu
  Koło Przyjaciół Katolickiego Radia Podlasie, słuchacze i sympatycy, radia uczestniczyli w rekolekcjach w Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej. Rekolekcjom przewodniczył Diecezjalny Asystent Koła - ks. Dariusz Denisiuk.
 • Reaktywacja KS Lesovia Trzebieszów
  W czwartek, 29 września na Walnym Zgromadzeniu Członków Klubu Sportowego Lesovia Trzebieszów dokonano zmiany władz klubu.
 • Jaka pogoda będzie w październiku? Prognoza Waldemara Naumiuka
  Odleciały ptaki ciepłolubne, przebarwiają się liście drzew, mrówki leśne są jeszcze dość aktywne a pszczoły wykorzystują słoneczne chwile - mamy jesień, na razie w łagodnej odsłonie. Po ciepłych, słonecznych dniach września, w październiku czekają nas wietrzne dni i opady deszczu – tak wynika z amatorskiej prognozy pogody Waldemara Naumiuka.
 • Praktykowali u Marszałka
  Od początku lipca do końca września 87 studentów z Mazowsza odbywało praktyki w urzędzie marszałkowskim w ramach autorskiego programu samorządu województwa mazowieckiego „Praktyki u Marszałka”. Praktykanci zdobywali wiedzę i nowe umiejętności w różnych departamentach urzędu w Warszawie oraz w jego delegaturach w Ciechanowie, Płocku, Siedlcach, Ostrołęce i Radomiu. Dziś projekt dobiegł końca, a studenci już od poniedziałku wrócą na mazowieckie uczelnie.
 • Minister Mariusz Błaszczak otworzy 5 posterunków Policji na Mazowszu
  3 października Mariusz Błaszczak - Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji otworzy posterunki Policji w Korytnicy, Zbuczynie, Sobolewie, Maciejowicach i Miastkowie Kościelnym. Wszystkie te jednostki zostały zlikwidowane w latach 2011-2013. Szef MSWiA w ramach akcji "MŁODY BOHATER" wręczy też medale młodym ludziom, którzy swoim działaniem uratowali życie innym osobom.
 • VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w Gminie Siedlce
  29 września uczniowie Zespołu Oświatowo - Wychowawczego w Strzale pod opieką nauczyciela matematyki Pani Barbary Piotrowskiej odwiedzili urząd gminy aby przeprowadzić akcję pod nazwą „Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają!”.
 • Siedlce: Sesja z napisami w tle
  30 września w siedleckim magistracie odbyła się 24. sesja Rady Miasta. Na początku obrad na sali pojawiła się kilkuosobowa grupa mieszkańców wyrażających dezaprobatę z postawy prezydenta Siedlec, Wojciecha Kudelskiego, dotyczącej transakcji z firmą Magellan. Manifestanci trzymali w dłoniach kartki z napisem „Fałszywy honor Kudelskiego kosztuje Siedlczan 8,2 mln złotych. Zmuszacie nas do spłacenia swoich długów”.
 • Przystanek PaT w Sokołowie Podlaskim
  Piąty, jubileuszowy przystanek PaT, po raz pierwszy w historii odbędzie się w Sokołowie Podlaskim. Impreza propagująca zabawę bez dopalaczy, narkotyków i alkoholu, potrwa dwa dni, od 1 do 2 października i zgromadzi około 900 młodych ludzi z całej Polski.
 • Leśna Kraina wita Jesień
  Realizując program „Mali przyjaciele lasu – Rok Brzozy 2016” dnia 26. września dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 4 Leśna Kraina wybrały się do Parku Leśnego w Leśnictwie Repki, należącego do Nadleśnictwa Sokołów.
 • Terespol: Podsumowanie Powiatowych Biegów Ulicznych
  XXVI Powiatowe Biegi Uliczne XXI MEMORIAŁU IM. WINCENTEGO KOZŁOWSKIEGO odbyły się 22 września w Terespolu. Publikujemy komunikat końcowy biegów:
 • Ewakuacja przedszkola
  Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 4 Fantazja oraz pracownicy, wzięli udział w próbnej ewakuacji. Ich postępowanie nadzorowali strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.
 • Włodawa: Uczcili pamięć bohaterów Bitwy pod Wytycznem
  Obchody 77 rocznicy Bitwy pod Wytycznem odbyły się wczoraj przy Kopcu Chwały . Pamięć bohaterów stoczonej 1 października 1939 roku walki uczcili również zaproszeni na uroczystość I Z-ca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie – insp. Sławomir Zagojski oraz Z-ca Komendanta Powiatowego Policji we Włodawie – nadkom. Tomasz Patra.
 • Zwycięzcy konkursu „Podróże z Sienkiewiczem”
  W Muzeum Regionalnym w Łukowie rozstrzygnięto konkurs „Podróże z Sienkiewiczem”. Zwycięzców wyłoniono w losowaniu.
 • Akcja antyterrorystów na stacji PKP w Łukowie
  1 października kilka minut po godzinie 6.00 rano dyżurny łukowskiej komendy został powiadomiony, że w pociągu, który przyjechał z Warszawy, znajduje się podejrzanie wyglądająca paczka. Na miejsce wezwano policjantów z Sekcji Antyterrorystycznej Wojewódzkiej Komendy Policji w Lublinie. Jak się okazało w paczce nie było na szczęście żadnych materiałów wybuchowych.
 • Leśna Podlaska: Zjazd Apostolatu ZŁOTA RÓŻA
  Zjazd Apostolatu "Złota Róża" odbędzie się 8 października w sanktuarium w Leśnej Podlaskiej. Centralnym punktem będzie Msza św. o godzinie 17.00. Oto PROGRAM SPOTKANIA:
 • Propozycje Sokołowskiego Ośrodka Kultury
  Maraton Komediowy, otwarcie wystawy "Chrzest Polski - Mój Chrzest" i inauguracja roku akademickiego 2016/2017 SUTW - to główne wydarzenia organizowane przez Sokołowski Ośrodek Kultury w miesiącu październiku.
 • Zajęcia literacko - plastyczne w bibliotece
  Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyrzecu Podlaskim zaprasza dzieci w wieku 6-9 lat na zajęcia literacko – plastyczne „Zręczne ręce”.
 • Repertuar kina Za Rogiem w Międzyrzecu
  W październiku w Kinie Za Rogiem mieszkańcy Ziemi Międzyrzeckiej obejrzeć będą mogli 8 filmów, w tym trzy bajki dla dzieci. Ceny biletów 5 i 8 złotych. Szczegóły na plakacie.
 • Międzyrzec Podlaski: nNabór słuchaczy UTW
  Uniwersytet Trzeciego Wieku w Międzyrzecu Podlaskim ogłasza nabór słuchaczy na rok akademicki 2016/2017. Nabór rusza 3 października.
 • Policjantka, naczelnik i licealiści czytali najmłodszym
  Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 2 w Łukowie miały okazję posłuchać swoich ulubionych bajek, które czytali im m.in. naczelnik Wydziału Edukacji Marek Król, sierżant sztabowy Aleksandra Wardak oraz młodzież z I LO im. T. Kościuszki.
 • 77. rocznica Ostatniej Bitwy Kampanii Wrześniowej
  W niedzielę, 2 października w Woli Gułowskiej w gminie Adamów pojawi się specjalistyczny sprzęt wojskowy. Będzie to sprzęt należący do 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. W Woli Gułowskiej pojawi się również około 200 żołnierzy tej jednostki oraz prawie 100 jeźdźców Kawalerii Ochotniczej.
 • Stypendia wójta dla uczniów z gminy Wodynie
  Nieprzeciętni uczniowie z gminy Wodynie otrzymali stypendia Wójta. Ich wręczenie odbyło się 30 września w trakcie sesji Rady Gminy. Wojciech Klepacki wójt gminy Wodynie powiedział Radiu Podlasie, że warunkiem otrzymania stypendium było osiągnięcie wysokiej średniej ocen, ale również legitymowanie się osiągnięciami naukowymi lub artystycznymi.
 • Biała Podlaska: Wyniki Michałowych Sztafetowych Biegów Przełajowych
  29 września w Parku Radziwiłłowskim w Białej Podlaskiej odbył się Finał Miasta Biała Podlaska w Michałowych Sztafetowych Biegach Przełajowych dziewcząt i chłopców.
 • Podejrzana paczka w pociągu z Warszawy
  Dziś, 1 października wczesnym rankiem, policja została powiadomiona o znalezieniu w pociągu relacji Warszawa – Łuków podejrzanej paczki. Na miejsce wezwano odpowiednie służby. Zawiadomiono również specjalistyczną grupę z Lublina.
 • Łosice: Nad jeziorkiem stanęła łódź
  Nad łosickim jeziorkiem zainstalowano już wrak łodzi. Przedsięwzięcie zrealizowano za wygraną w ogólnopolskim konkursie, dzięki głosowaniu mieszkańców. Łosice zyskały wówczas 100 tys. zł. na projekt własnego autorstwa.
 • Burmistrz Łukowa: zawiadomimy PKP
  Informowaliśmy Państwa ostatnio o problemach pasażerów, z którymi borykać się muszą na stacji PKP w Łukowie. Czy te problemy można rozwiązać? Zapytaliśmy o to burmistrza miasta. Odpowiedział, że na pewno tak, i że o wszystkim poinformowane zostaną władze PKP.
 • Wyjazd autokarowy na uroczystości w Pratulinie
  Parafia Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Siedlcach oraz Diecezjalne Centrum Pielgrzymkowo-Turystyczne ARKA organizują 6 października wyjazd autokarowy do Pratulina na diecezjalne uroczystości XX rocznicy beatyfikacji Błogosławionych Męczenników Podlaskich.
 • Siatkarki z Węgrowa zainaugurują nowy sezon
  Siatkarscy kibice z Węgrowa po kilkumiesięcznej przerwie mogą liczyć na kolejne sportowe emocje. W sobotę 1 października zawodniczki zespołu SOKOŁÓW S.A. Nike Węgrów rozpoczną kolejny sezon w rozgrywkach I ligi.
 • KPS zaczyna sezon!
  Po kilkumiesięcznej przerwie na ligowe parkiety wracają siatkarze grający w pierwszoligowych klubach. KPS Siedlce w 1. kolejce spotkań zmierzy się przed własną publicznością z Norwidem Częstochowa.
 • Siatkarze Huraganu podejmą zespół z Białegostoku
  W sobotę 1 października kolejny mecz rozegrają siatkarze drugoligowego Huraganu Międzyrzec Podlaski.
 • Siatkarki Ósemki rozpoczynają sezon
  Po kilkumiesięcznej przerwie wracają do gry siatkarki drugoligowej Ósemki Siedlce.
 • Pogoń podejmie Stomil
  Niedzielne popołudnie w Siedlcach upłynie pod znakiem piłki nożnej.
 • Piłkarze Podlasia powalczą o kolejne ligowe punkty
  Kibice piłkarzy Podlasia Biała Podlaska w sobotnie popołudnie (1 października) mogą liczyć na sporą dawkę sportowych emocji. Bialski zespół o godz. 15.00 zmierzy się z z ekipą JKS 1909 Jarosław.
 • Wypadek w Woskrzenicach na DK 2
  Wypadek w Woskrzenicach na krajowej "dwójce" 30 września na kilka godzin sparaliżował ruch pojazdów z Białej Podlaskiej w kierunku Terespola. O godz. 10.41 dyżurny KMP w Białej Podlaskiej został powiadomiony o zdarzeniu drogowym na 642 km drogi krajowej nr 2 w rejonie mostu na rzece Krzna. Na miejsce udały się służby ratunkowe: Policja, Straż Pożarna, Pogotowie Ratunkowe. Jak się okazało doszło tam do zderzenia dwóch pojazdów: ciągnika siodłowego m-ki Renault z naczepą i samochodu m-ki Fiat Ducato.
 • Czy doszło do faux-pas przy otwarciu hali sportowej w Sokołowie Podlaskim?
  Podczas uroczystego oddania do użytku hali sportowej przy Zespole Szkół nr 1 w Sokołowie Podlaskim starosta sokołowski wręczył symboliczne statuetki tym, którzy przyczynili się do realizacji inwestycji. Mimo że statuetki trafiły do sześciu osób,według wielu zapomniano o tej najważniejszej, która powinna zostać przyznana orędownikowi budowy hali - wiceprzewodniczącemu Rady powiatu sokołowskiego Andrzejowi Minarczukowi.
 • Nauka nigdy nie powinna się kończyć. Jubileusz szkoły w Siemiatyczach
  "Nauka nigdy nie powinna się kończyć" – mówił biskup drohiczyński Tadeusz Pikus podczas jubileuszu 50-lecia szkoły w Siemiatyczach. Uroczystości rocznicowe zorganizowano w związku z przypadającą rocznicą oddania do użytku budynku, w którym funkcjonuje Gimnazjum Publiczne Nr 1 w Siemiatyczach, a wcześniej była Szkoła Podstawowa Nr 2.
 • Nowa radna w siedleckiej Radzie Miasta
  30 września w trakcie 24. sesji Rady Miasta Siedlce odbyła się ceremonia ślubowania nowej radnej. Została nią Zuzanna Hanna Demczenko, która przejęła mandat po zmarłym śp. Stefanie Matwiejczyku.
 • Parczewska Inicjatywa Uwielbieniowa
  W Parczewie powstaje nowy młodzieżowy chór chrześcijański - Parczewska Inicjatywa Uwielbieniowa. Twórcy chóru zapraszają do współpracy wszystkich którzy chcieli by śpiewać w tej grupie: młodzież pracującą, młodzież uczącą się – niezależnie od wieku.
 • Gorąca jesień z GARWOLANKĄ
  Od 1października przez dwa miesiące weekendowe promocje na basenie i siłowni. „Garwolanka” zachęca do aktywnego spędzania jesieni.
 • Siemiatycze: Odpust Świętego Michała Archanioła
  W czwartek, 29 września kościół wspominał Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała. W parafii p.w. Wniebowzięcia NMP w Siemiatyczach w tym dniu przeżywano uroczysty odpust Św. Michała Archanioła. Liturgii w tym dniu przewodniczył oraz homilie głosił ks. dr Dariusz Kucharek – Ojciec Duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie.
 • Wypadek w Polakach na DK 2
  Uwaga kierowcy jadący krajową "dwójką" na odcinku Siedlce - Warszawa! W miejscowości Polaki na drodze krajowej nr 2 zderzyły się dwa samochody osobowe. Do zdarzenia doszło tuż po godzinie 17.00.
 • Garwolin: symboliczny pomnik dzieci utraconych
  Symboliczny grób ma duże znaczenie nie tylko dla rodziców, którzy utracili swoje skarby, ale i dla tych, którzy nie do końca wierzą, że życie ludzkie zaczyna się w chwili poczęcia. Pomnik ten będzie więc wielkim wołaniem i krzykiem, że życie każdego człowieka jest święte i nienaruszalne od momentu poczęcia do naturalnej śmierci.
 • Radzyń Podlaski świętuje rocznicę Chrztu Polski
  Od 2 do 9 października w Radzyniu Podlaskim będą trwały uroczystości związane z jubileuszem 1050. rocznicy Chrztu Polski. Z tej okazji powstał również specjalny Komitet Organizacyjny, który zajął się opracowaniem szczegółowego programu obchodów. Organizatorzy przyznali, że chcieliby, aby po obchodach jubileuszu został trwały ślad.
 • Wizytacja kanoniczna w parafii Starawieś
  Biskup drohiczyński Tadeusz Pikus od 1 do 3 października wizytuje kanonicznie parafię pw. św. Michała Archanioła w Starejwsi, należącą do dekanatu węgrowskiego. Parafia ta liczy obecnie około 3300 wiernych, proboszczem jej jest ks. Marek Sidoruk, a wikariuszem ks. Adam Banaszek.
 • Kolejne potwierdzone ognisko ASF w powiecie siemiatyckim
  Jak już wcześniej informowaliśmy, w powiecie siemiatyckim pojawiło się kolejne ognisko wirusa ASF. Starostwo Powiatowe w Siemiatyczach informuje oficjalnie, że ognisko afrykańskiego pomoru świń stwierdzono w gospodarstwie w Siemichoczach w gminie Nurzec Stacja. Jest to dwudzieste trzecie ognisko choroby u świń domowych od początku występowania ASF w Polsce, a dwudzieste w bieżącym roku.
 • Album „Dwudziestolecie beatyfikacji Męczenników z Pratulina” - konkurs
  Pod koniec sierpnia tego roku w Pratulinie miała miejsce I Nadzwyczajna Sesja Kapituł: Katedralnej i Kolegiackich. Jako owoc tego spotkania, kilka dni temu ukazał się album zatytułowany: „Dwudziestolecie beatyfikacji Męczenników z Pratulina”. Dla czytelników portalu mamy do wygrania dwa albumy.
 • „Jesień – przystanek Norwid”
  Festiwal literacki, czyli szósta ogólnopolska, łochowska „Jesień – przystanek Norwid” odbędzie się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie w dniach 20-21 października. Termin nadsyłania prac do konkursu upływa w środę, 5 października.
 • dane dostarcza: remontuj .pl
  dane dostarcza: niania .pl
  Sobota,
  1 Październik 2016
  Imieniny obchodzą: Danuta, Igor, Remigiusz
  AddThis Social Bookmark Button
  Komunikacja
  Logowanie
  Gościmy
  Naszą witrynę przegląda teraz 108 gości 
  Współpraca medialna:
  Tygodnik Siedlecki
  Podlasie24.pl
  Życie Siedleckie
  Ogloszeniowa
  Przekaz 1% podatku

  Statystyka wyświetleń strony od 28.12.2004:

  Dziś:3492
  Wczoraj:4856
  Ten tydzień:25001
  Wszystkich:20831709