Joomla ServiceBest Web HostingWeb Hosting
Start Archiwum

Requiem zachwyciło

Tego można było się spodziewać. Siedleckie wykonanie „Requiem” Mozarta w hołdzie Janowi Pawłowi II okazało się dużym wydarzeniem artystycznym. W niedzielę, 12 czerwca, kościół pw. Bożego Ciała wypełnił się niemal do ostatniego miejsca. Według Centrum Kultury i Sztuki, organizatora koncertu, arcydzieła wielkiego klasyka wysłuchało na żywo około 2500 widzów.

Pomysłodawca wydarzenia, Mariusz Orzełowski, przygotowywał już ten utwór kilka lat temu z chórzystami Uniwersytetu Warszawskiego, ale ostatecznie nie wystąpił wtedy w roli dyrygenta. Tym razem jednak zdecydował się stanąć za pulpitem i poprowadzić 150 wykonawców. Byli nimi - śpiewacy: Agnieszka Oprządek, Małgorzata Pańko, Wojciech Maciejewski i Hubert Niewiadomski; organista Tomasz Wojtuś; Warszawski Chór Międzyuczelniany; Chór Miasta Siedlce; Chłopięco-Męski Chór Katedry Siedleckiej „Pueri Cantores Podlachienses” i Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej.
Dlaczego akurat to dzieło tak często dedykuje się naszemu wielkiemu rodakowi? Na to pytanie łatwiej odpowiedzieć, gdy zna się jego treść, ale i okoliczności powstania. „Requiem” to spowiedź kompozytora oraz jego rozliczenie się z życiem. Tak to już jest z utworami pisanymi na łożu śmierci, że ich autorzy zwykle odkrywają w nich słabostki i ciemne strony człowieka. A. Mozart przecież był, jak wszyscy, grzesznikiem. I właśnie dlatego jego „Requiem”, mimo iż powstało w XVIII wieku, jest bliskie współczesnym. Również dziś zadajemy sobie te same pytania, jakie Mozart stawiał, pisząc ten utwór. Jedno z nich to: dlaczego wokół nas jest tyle zła? Nikt zaś nie rozważał tego zagadnienia wnikliwiej od Jana Pawła II. Co ważne, papież najbardziej intensywnie zastanawiał się nad moralną kondycją świata pod koniec własnego życia.
Tak monumentalne i piękne dzieło wymagało oczywiście perfekcyjnego wykonania. - W śpiewaniu Mozarta musi być dojrzałość emocjonalna. Bez niej w ogóle nie warto się do tego zabierać - mówił mi przed koncertem Mariusz Orzełowski. Rzeczywiście, wykonanie było efektowne, dynamiczne i ujęło publiczność. Duża w tym zasługa samego dzieła. Jest świetnie skontrastowane - urzeka zarówno jasnymi momentami, jak i niepokojącą metafizyczną głębią. Największe dreszcze odczuwałem, kiedy słuchałem fagotów i puzonów, których partie tenorowe oraz basowe przeszły w bardziej subtelne soprany i alty. Myślę, że artyści z powodzeniem przenieśli słuchaczy do emocjonalno-muzycznego świata Mozarta, a pytania kompozytora (o ile śledzono treść dzieła w rozdawanym przed koncertem programie) oraz niezwykłe tony muzyki zostały dobrze przekazane i nie pozostawiły nikogo obojętnym.
Koncerty takie, jak „Requiem” to już dziś w Siedlcach rzadkość, i to nie tylko ze względu na rozmach artystyczny. Nie bez znaczenia są też koszty przedsięwzięcia. Mariusz Orzełowski zaangażował w wykonanie „Requiem” jedną z najlepszych polskich orkiestr symfonicznych, ale również solistów Teatru Wielkiego- -Opery Narodowej w Warszawie oraz dwójkę naszych śpiewaków, którzy specjalnie na tę okazję przylecieli ze Szwajcarii. Dyrygent Chóru Miasta Siedlce mógł sobie na to pozwolić dzięki wyjątkowej, jak sam twierdzi, hojności sponsorów. Przypomnijmy, że koncert miał wymiar symboliczny, upamiętniał bowiem wizytę apostolską Jana Pawła II w naszym mieście i przebiegał pod hasłem „W hołdzie największemu przyjacielowi młodzieży”. Dlatego już sam ten pomysł spotkał się z aprobatą wśród lokalnego biznesu. Można jednak też śmiało powiedzieć, że darczyńcy zdążyli się już przyzwyczaić do wysokiej rangi koncertów, których sprawcą jest M. Orzełowski. Tym razem również się nie zawiedli.

TOMASZ MARKIEWICZ

Artykuł pochodzi ze strony Tygodnika Siedleckiego - opublikowany za zgodą TS

 
dane dostarcza: remontuj .pl
dane dostarcza: niania .pl
Wtorek,
16 Lipiec 2019
Imieniny obchodzą: Maria, Stefan, Eustachy
AddThis Social Bookmark Button
Komunikacja
Współpraca medialna:
Tygodnik Siedlecki
Podlasie24.pl
Życie Siedleckie
Ogloszeniowa
Przekaz 1% podatku

Statystyka wyświetleń strony od 28.12.2004:

Dziś:7233
Wczoraj:11876
Ten tydzień:19109
Wszystkich:25112912