Joomla ServiceBest Web HostingWeb Hosting
Start Archiwum

Pogrzeb dzieci utraconych

Urząd Miasta Siedlce
brydzDwadzieścia sześć ciał dzieci nienarodzonych pochowano 17 października na siedleckim Cmentarzu Janowskim. To już piąty taki pogrzeb w Siedlcach. We wspólnej mogile spoczęły ciała 80 dzieci.

Uroczystej Eucharystii w katedrze siedleckiej przewodniczył Biskup Siedlecki ks. Zbigniew Kiernikowski. Wraz z nim Mszę św. koncelebrowało 12 kapłanów. W uroczystościach pochówku udział wzięli rodzice, którzy utracili dzieci w wyniku poronienia, przedstawiciele władz Miasta Siedlce na czele z prezydentem Wojciechem Kudelskim, pracownicy i dyrekcja Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, przedstawiciele siedleckich szpitali, a także członkowie Domowego Kościoła.
W skierowanym do diecezjan Liście pasterskim związanym z Dniem Dziecka Utraconego, Biskup Siedlecki napisał, że „grób ten dla wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób doświadczyli straty dzieci może być miejscem pomagającym po chrześcijańsku przeżywać ból i żałobę po stracie swoich pociech, np. dla rodziców którzy nie pochowali swego dziecka, bo nie wiedzieli o takiej możliwości, nikt ich o tym nie poinformował. Dla nich będzie to symboliczne miejsce spotkania ze swoimi dziećmi”.
Po zakończonej Eucharystii dwie trumny z ciałami 26. zmarłych w wyniku poronienia dzieci spoczęły w specjalnie przygotowanym krypcie na Cmentarzu Janowskim w Siedlcach. Jedna trumna zawierała szczątki dzieci zmarłych w Szpitalu Miejskim, a druga w Mazowieckim Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim. Był to już piąty taki pochówek w Siedlcach. W trakcie uroczystości kondolencje rodzinom złożył także prezydent Siedlec Wojciech Kudelski. We wspólnej mogile spoczywają ciała 80. dzieci nienarodzonych.
Według statystyk medycznych co roku w Polsce 40 tysięcy kobiet przeżywa dramat poronienia, kolejne dwa tysiące dzieci przychodzi na świat martwe, a kilka tysięcy nie dożywa swoich osiemnastych urodzin z powodu chorób i wypadków.

dd

Opublikowany za zgodą UMS - www.siedlce.pl

Poprawiony (poniedziałek, 28 października 2013 08:39)

 
dane dostarcza: remontuj .pl
dane dostarcza: niania .pl
Wtorek,
10 Grudzień 2019
Imieniny obchodzą: Julia, Judyta, Daniel
AddThis Social Bookmark Button
Komunikacja
Współpraca medialna:
Tygodnik Siedlecki
Podlasie24.pl
Życie Siedleckie
Ogloszeniowa
Przekaz 1% podatku

Statystyka wyświetleń strony od 28.12.2004:

Dziś:5546
Wczoraj:6910
Ten tydzień:12456
Wszystkich:26450581