Joomla ServiceBest Web HostingWeb Hosting
Start Archiwum

Rada biznesu i samorząd gospodarczy

Urząd Miasta Siedlce
brydzZ udziałem Andrzeja Arendarskiego, prezesa Krajowej Izby Gospodarczej, obradowała 30 października, Siedlecka Rada Biznesu. Obecnym na spotkaniu członkom SRB przekazano informacje o planowanym na 14 listopada I Siedleckim Forum Inwestorów.

Grono członków tego gremium powiększyło się o kolejną osobę. Na wstępie obrad SRB prezydent Siedlec Wojciech Kudelski i przewodniczący Siedleckiej Rady Biznesu Krzysztof Figat wręczyli akt powołania Markowi Suplewskiemu, prezesowi Carfi Polska.
Historię i stan obecny polskiego samorządu gospodarczego omówił Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej. KIG jest największą niezależną organizacją biznesu w Polsce, a powstała w 1990 roku. Reprezentuje największą liczbę przedsiębiorców, łącząc ponad 150 różnych organizacji biznesowych. Krajowa Izba Gospodarcza jest członkiem Eurochambres (Stowarzyszenia Europejskich Izb Przemysłowo – Handlowych) i Międzynarodowej Izby Handlowej w Paryżu. Obecnie KIG ma podpisane umowy o współpracy z większością narodowych izb gospodarczych na świecie. Jednym z jej zadań są działania na rzecz poprawy wizerunku Polski i jej przedsiębiorców na świecie.
Kolejnym prelegentem podczas obrad Siedleckiej Rady Biznesu był Zenon Chodowiec, prezes Rady Wschodniej Izby Gospodarczej. Omówił on różne pola aktywności WIG. Wschodnia Izba Gospodarcza w Siedlcach to jedna z większych organizacji tego rodzaju we wschodniej części Polski. Istnieje od 2006 roku i zrzesza ponad sto firm i przedsiębiorstw, głównie z regionów wschodniego Mazowsza i Podlasia. Jednym z podstawowych działań podejmowanych przez Izbę są ochrona i reprezentowanie interesów gospodarczych jej członków, głównie wobec organów państwowych. Dzięki współorganizowaniu licznych targów branżowych, Izba ułatwia swoim firmom nawiązywanie biznesowych kontaktów krajowych i zagranicznych, jak również przyczynia się do promocji produktów lokalnych oraz całego regionu. Izba współpracuje z ośrodkami naukowymi w kraju i zagranicą, w szczególności szeroki zakres współpracy realizowany jest z Wydziałem Zarządzania Uniwersytetu Przyrodniczo - Humanistycznego w Siedlcach. WIG od trzech lat organizuje, wiosną każdego roku, Siedlecki Rowerowy Rajd Przedsiębiorców.

Działania inwestycyjne Miasta Siedlce w 2013 r. i planowane na rok 2014 omówił Jarosław Głowacki, Zastępca Prezydenta Miasta Siedlce. Zwrócił on uwagę na fakt, że: - W ciągu ostatnich siedmiu lat na inwestycje głównie infrastrukturalne przeznaczono ponad 900 mln zł. Dzięki temu wybudowano i zmodernizowano ponad 37 km ulic miejskich. Całkowitej przebudowie uległ system gospodarki wodno - ściekowej. Wyremontowano praktycznie wszystkie szkoły i miejskie przedszkola. Przebudowano bazę kulturalną i sportową. Oczywiście nie byłoby to możliwe bez wsparcia miejskich inwestycji środkami zewnętrznymi, których ponad 150 mln trafiło do Siedlec. Wiceprezydent Głowacki przedstawił także założenia i cele I Siedleckiego Forum Inwestorów, które odbędzie się 14 listopada. Tematem wiodącym będzie przebudowa terenów wokół siedleckiego dworca kolejowego.
O wykonaniu tegorocznego budżetu miasta mówił Kazimierz Paryła, Skarbnik Miasta Siedlce. Za 9 m-cy tego roku dochody bieżące wykonane są na poziomie 70 proc., a majątkowe w 10,5 proc. Wydatki bieżące na poziomie 74 proc., a majątkowe w blisko 50 proc. Niedobór budżetu wyniósł 4 mln 100 tys. zł. Miasto spłaciło w tym roku już 53 mln zł. Różnych kredytów. Według Skarbnika na koniec roku zadłużenie miasta spadnie z obecnych 58,8 procenta do około 30 proc. Kazimierz Paryła zauważył, że pojawiają się już pierwsze symptomy ożywienia gospodarczego. O ile w pierwszym półroczu tego roku wpływy z tego tytułu systematycznie spadały, to obecnie udział w podatku dochodowym w skali kraju zaczął rosnąć. W przypadku Siedlec dochód z podatku PIT za 9 miesięcy wykonano na poziomie 69 proc. Aktualnie z tego tytułu w budżecie miasta brakuje ok. 7 mln zł.

Opublikowany za zgodą UMS - www.siedlce.pl

Poprawiony (wtorek, 12 listopada 2013 15:00)

 
dane dostarcza: remontuj .pl
dane dostarcza: niania .pl
Niedziela,
17 Listopad 2019
Imieniny obchodzą: Waleria, Salomea, Grzegorz
AddThis Social Bookmark Button
Komunikacja
Współpraca medialna:
Tygodnik Siedlecki
Podlasie24.pl
Życie Siedleckie
Ogloszeniowa
Przekaz 1% podatku

Statystyka wyświetleń strony od 28.12.2004:

Dziś:1002
Wczoraj:10109
Ten tydzień:25001
Wszystkich:26205051