Joomla ServiceBest Web HostingWeb Hosting
Start Archiwum

Nie zapominajmy o bezdomnych na Mazowszu

Rzecznik Prasowy Wojewody Mazowieckiego
Infolinia 987
Program wsparcia w powrocie do społeczeństwa, dotacje dla organizacji pozarządowych oraz pomoc doraźna – to główne obszary działań prowadzonych na rzecz osób bezdomnych przez samorządy i NGO’s.

Na Mazowszu przygotowano także ponad 3,4 tys. miejsc w schroniskach i noclegowniach, 25 jadłodajni oraz infolinię 987. Wojewoda mazowiecki przekazał 607 tys. zł dofinansowania organizacjom pozarządowym wspierającym osoby bezdomne.

Pomoc osobom bezdomnym, a zwłaszcza zapewnienie schronienia, posiłku i ubrania, jest obowiązkiem gminy. Wobec ograniczonych możliwości samorządów, udzielana jest także pomoc rządowa skupiająca się na działaniach długofalowych w ramach Programu Wspierającego Powrót Osób Bezdomnych do Społeczności. Dofinansowanie na działania w tym zakresie otrzymały dwie mazowieckie organizacje: Stowarzyszenie Pomocy i Interwencji Społecznej realizujące program Upowszechnienia instrumentów wsparcia procesu wychodzenia z bezdomności oraz Fundacja D.O.M. prowadząca Centrum interwencyjno-diagnostyczne osób bezdomnych. Program streetworkingu i pomocy socjalnej oraz poradnictwa specjalistycznego dla osób bezdomnych w sytuacji kryzysowej.
W tym roku, wojewoda mazowiecki przekazał w ramach konkursu organizacjom pozarządowym 607 tys. zł dofinansowania na realizację 23 programów pomocowych. Zakładają one m.in. aktywizację społeczną i zawodową, wspieranie placówek pomocowych i ich kadry, streetworking (pomoc udzielana w miejscu przebywania potrzebujących) oraz udzielanie pomocy lekarskiej osobom bezdomnym.
Podczas najbliższej zimy na terenie województwa mazowieckiego bezdomni będą mieli do dyspozycji 71 placówek (w tym 26 w Warszawie) posiadających łącznie 3493 miejsca (1498 w Warszawie, 95 w Radomiu, 55 w Ostrołęce, 73 w Płocku, 40 w Siedlcach). Są to zarówno noclegownie i schroniska oferujące czasowy pobyt i pełne wyżywienie, jak też hostele zapewniające stałe lub czasowe zamieszkanie, wyżywienie oraz kompleksową opiekę wspomagającą. Wyodrębniono oddzielne placówki dla kobiet, mężczyzn, matek z dziećmi i dorosłych. Pełna lista obiektów, które przyjmują bezdomnych znajduje się na stronie internetowej www.mazowieckie.pl, w zakładce Pomoc Społeczna - pomoc dla bezdomnych.
Na Mazowszu działa również 25 jadłodajni i punktów żywienia (10 w stolicy), wydających dziennie ponad 5 tys. posiłków (ok. 2,3 tys. w Warszawie). W czasie nadchodzącej zimy będą także działały punkty pomocy medycznej – w Łaźniewie w powiecie warszawskim zachodnim (al. Księży Orionistów 1), Radomiu (ul. Główna 16) oraz w Warszawie (ul. Wolska 172). W stolicy do dyspozycji bezdomnych jest także pralnia (ul. Grochowska 259a).
Mazowiecki Urząd Wojewódzki uruchomił bezpłatną infolinię 987. Pracownicy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego udzielają informacji na temat możliwych form wsparcia – wskazują najbliższe schroniska, jadłodajnie, czy punkty pomocy medycznej. Pod numer 987 zadzwonić może również każdy, kto zna miejsce przebywania osób bezdomnych. Odpowiednie służby zostaną o tym natychmiast poinformowane.
Szacuje się, że na terenie województwa mazowieckiego liczba bezdomnych wynosi około 5 tys., z czego około 2/3 przebywa w Warszawie. Poza stolicą najwięcej osób bez dachu nad głową znajduje się na terenie powiatów okołowarszawskich oraz byłych miast wojewódzkich.

Ivetta Biały
Rzecznik Prasowy Wojewody Mazowieckiego

Poprawiony (poniedziałek, 18 listopada 2013 16:53)

 
dane dostarcza: remontuj .pl
dane dostarcza: niania .pl
Sobota,
18 Styczeń 2020
Imieniny obchodzą: Piotr, Małgorzata
AddThis Social Bookmark Button
Komunikacja
Współpraca medialna:
Tygodnik Siedlecki
Podlasie24.pl
Życie Siedleckie
Ogloszeniowa
Przekaz 1% podatku

Statystyka wyświetleń strony od 28.12.2004:

Dziś:303
Wczoraj:6902
Ten tydzień:25001
Wszystkich:26768238