Joomla ServiceBest Web HostingWeb Hosting
Start Wieści Z ostatnich dni O przedszkolach i inwestycjach

O przedszkolach i inwestycjach

 

Urząd Miasta Siedlce
Konferencja PrasowaW czwartek, 20 marca prezydent Wojciech Kudelski spotkał się z dziennikarzami na konferencji prasowej. Głównym tematem spotkania był nabór do siedleckich przedszkoli. Nie zabrakło również pytań o sytuację finansową miasta i realizację siedleckich inwestycji.

 

Miejsc nie zabraknie

Jak poinformował Sławomir Kurpiewski naczelnik Wydziału Edukacji magistratu w siedleckich przedszkolach dla wszystkich chętnych wystarczy miejsc. Przedszkola gotowe są na przyjęcie 916 trzylatków, co odpowiada liczbie dzieci urodzonych w 2011 roku. Przedszkola publiczne przygotowały ofertę dla 380 trzylatków, a placówki niepubliczne dysponują 536 miejscami. Jak podkreślał naczelnik Kurpiewski elektroniczny nabór usprawni rekrutacje, eliminując blokowanie miejsc, a także pozwoli rodzicom poznać ofertę wszystkich przedszkoli w jednym miejscu i dokonać większości czynności związanych z procesem rekrutacyjnym. Wszystkie potrzebne informacje, a także podręcznik dla rodziców znajdują się na stronie internetowej miasta w zakładce „V edukacja – nabór przedszkola”

Projekty gotowe

Miasto ma już gotowe projekty III etapu obwodnicy, która zlokalizowana będzie w tzw. „karierze kolejowym”, a połączy ul. Ryszarda Kaczorowskiego z ul. Składową. To bardzo ważna droga, bo oprócz tego, że pozwoli ominąć centrum, skomunikuje również tereny przy modernizowanej stacji PKP, gdzie powstanie centrum przesiadkowe.
Projekt trzeciego etapu obwodnicy przewiduje kilka ważnych udogodnień. Ulica Ceglana zyska połączenie z projektowaną ulicą w karierze, dodatkowo powstanie wiadukt nad ulicą Partyzantów, z którego będzie można zjechać na duży parking i dalej do ulicy Składowej.
Na ukończeniu jest również projekt budowy tunelu pod torami. Przypomnijmy, że kolej wykona skrzynie stanowiące część konstrukcyjną obiektu, natomiast miasto zbuduje zjazdy od ulicy Składowej i Kilińskiego. Inwestycja powstanie w miejscu obecnej kładki nad torami i będzie również miała połączenie z peronami. Wojciech Cylwik naczelnik Wydziału Dróg podkreśla zalety rozwiązań komunikacyjnych. - Nasz projekt dotyczy budowy zjazdów do tunelu pod torami od ul. Kolejowej i Placu Zdanowskiego, a także zjazdu z ul. Składowej. Początkowo planowaliśmy etapowanie robót w ten sposób, że skomunikowanie ul. Kolejowej i Placu Zdanowskiego miało być realizowana w późniejszym terminie. Udało się jednak zaprojektować połączenie drogowe nad zjazdem, co znacznie usprawni ruch. Na ul. Składowej zaplanowane jest rondo, które zapewni wyjazd z tunelu. Ważne, że udało się ograniczyć wysokość ekranów przy wjeździe od strony Kilińskiego. Ostatecznie będą one miały wysokość ok. 1,5 m.

brydz

 

Wiceprezydent Jarosław Głowacki przedstawił perspektywę finansowania tych inwestycji w kontekście możliwości pozyskania pieniędzy z funduszy europejskich, w ramach regionalnego instrumentu terytorialnego. - Jesteśmy w porozumieniu z samorządowcami z regionu. Razem z naszymi partnerami wystąpiliśmy do marszałka ze wspólnym projektem, w ramach którego zostaną pozyskane fundusze na wiele inwestycji. Projekt naszego „RIT – u” koncentruje się na inwestycjach drogowych i infrastrukturalnych w Siedlcach i regionie. Wartość pierwszego etapu, który obejmie budowę naszego tunelu i trzeciego etapu obwodnicy, a także szeregu dróg powiatowych opiewa na ok. 100 mln zł, z tego połowa przewidziana jest dla Siedlec. W drugim etapie chcemy sfinansować budowę centrum przesiadkowego w rejonie dworca PKP, a także szereg inwestycji drogowych jak czwarty etap obwodnicy od ul. Kazimierzowskiej do Janowskiej, budowę południowego odcinka od Artyleryjskiej do Łukowskiej, a także modernizację naszych wiaduktów, czy budowę inteligentnego systemu informacji pasażerskiej. Podsumowując można stwierdzić, że jesteśmy doskonale przygotowani do nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej, mamy porozumienie ze starostami, a co najważniejsze dysponujemy gotowymi projektami.

Sytuacja finansowa miasta

W ostatnim czasie dyskusję o polskich samorządach zdominował temat zadłużenia. Szczególnej krytyce poddaje się finansowanie inwestycji komunalnych przy pomocy kredytów, które są niezbędne w pozyskiwaniu funduszy unijnych. Tymczasem sytuacja jest bardziej złożona a wiele bolączek polskich samorządów ma zupełnie inne źródła. Prezydent Wojciech Kudelski zwrócił uwagę na nieszczelność systemu podatkowego państwa, który ma również negatywny wpływ na finanse polskich samorządów. – Z powodu szarej strefy skarb państwa traci 800 miliardów zł. To ogromne pieniądze, od których są nieodprowadzane podatki. Dla porównania samorządom z tytułu niedoszacowania subwencji oświatowej, państwo jest winne 8 miliardów zł. To ogromne pieniądze, które mogły by być przeznaczone na oświatę, służbę zdrowia, opiekę społeczną, na budowę dróg, na wojsko, na policję. To jest przyczyna biedy i samorządów i naszego państwa. Jeśli teraz, niektórzy lamentują nad naszą długoterminową prognozą finansową, to chcę podkreślić, że my musimy na czymś się opierać. Planując nasze inwestycje opieraliśmy się na dochodach, które miasto powinno mieć, a w dużej części są to odpisy z podatków, naszym zabezpieczeniem są również nieruchomości. Wpędzenie naszego państwa w kryzys finansowy, to również kłopoty finansowe naszego miasta. Miasto ma kredyty, bo odważnie poszliśmy w inwestycje, po to żeby wykorzystać środki unijne, nadrobić zaległości z poprzedniego okresu. Nawet najwięksi krytycy muszą zauważyć, że miasto zbudowało infrastrukturę techniczną, kulturalną, oświatową, sportową. Przygotowaliśmy tereny inwestycyjne. Wspólnie podjęliśmy decyzję, że w czasach kryzysu uciekamy do przodu, by nasze miasto nie upadało tylko się rozwijało.
Skarbnik Miasta Kazimierz Paryła komentując uchylenie wieloletniej prognozy finansowej podkreślił, że zaplanowane inwestycje miasta są bezpieczne.- Kontynuujemy budowę Ośrodka Szkolno – Wychowawczego, zgodnie z planem przebiega budowa hali sportowej przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3. Nie ma również kłopotów z bieżącym regulowaniem zobowiązań budżetowych. Terminowo płacimy raty kredytów, wypłaciliśmy również „trzynastki”. Musimy skoncentrować się na realizacji dochodów z mienia, a także szukać innych metod pozyskania pieniędzy do budżetu. – tłumaczył skarbnik, zaznaczając jednocześnie, że nie będzie prywatyzacji żadnej ze spółek miasta.


Opublikowany za zgodą UMS - www.siedlce.pl

 
dane dostarcza: remontuj .pl
dane dostarcza: niania .pl
Wtorek,
18 Luty 2020
Imieniny obchodzą: Konstancja, Maksym, Bernadeta
AddThis Social Bookmark Button
Komunikacja
Współpraca medialna:
Tygodnik Siedlecki
Podlasie24.pl
Życie Siedleckie
Ogloszeniowa
Przekaz 1% podatku

Statystyka wyświetleń strony od 28.12.2004:

Dziś:3675
Wczoraj:6917
Ten tydzień:10592
Wszystkich:27063789